Yeni Eğitmenlik Kursunda Önerileriniz

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mubi
Ad Soyad: Muharrem Birdoğan
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 1
Pilot Menüsü: 

Yeni Eğitmenlik Kursunda Önerileriniz

Mesaj #1 gönderen mubi » 1 on yıl 1 yıl önce (06.03.2013, 21:52)

Federasyonumuzun eğitim komisyonuna faydalı olabileceği düşüncesiyle bu başlığı açtım. Umarım faydalı olur. Yeni açılacak ve bundan sonra açılacak kurslar için fikirlerimi sıralıyorum.
1- Başvuru formu : Başvuru formunda meslek ve mezuniyet bilgileri de olmalı, ayrıca bu sporun ferdi de yapılacağı düşünülmeli ve imza yeri de olmalı. Antrenör olma şartları da sorulabilir. Formun bitiminde şurada şu tarihler arasında açılacak olan kursa katılmak istiyorum gibi bir ibarede açılabilir.

2- Başvuru formlarının değerlendirilmesi: Başvuru formlarına bakarak hiç kimse elenmemeli. Kişi istediği kadar uçtuğu saati abartsın bu önemli değil. Alt tarafı sizi 1 tane soru kağıdı zarara sokabilir. Kursta ve sınav sonucunda zaten ne olduğu ortaya çıkacaktır. Bir eğitmen adayının kulübü olmak zorunda değildir. Kulüpte ısrar edilirse bu devlette çalışan doktorun özel muayenehaneme gel dayatması anlamı çıkabilir. Bu spor ferdi olarak da yapılabilir. Ferdi olan birisi eğitmen olduktan sonra da kendisine kulüp bulabilir. Kulübü olmadığı için hiç bir birey devletten alacağı eğitimden mahrum edilmemelidir.

3- Ön sınava gerek yoktur: Kursa kaç kişi katılmak istiyorsa herkes alınmalıdır. Bu ilk kursta 127 kişi katılmak iştemiştir. 127 kişinin katılacağı dersleri göreceği salon Ankara da bulunabilirdi.

4- Kurs antrenörlük temel eğitim dersleri ve branş eğitiminden oluşacaktır. Buna hiç bir diyeceğimiz yok. Branş eğitimi kesinlikle ve kesinlikle 2 aşamadan oluşmalı. Teori ve uygulama olarak yamaç paraşütü eğitmenlik kursu 2 aşamadan oluşmalı.

5- Kurs sonunda sınav: Tabiki her eğitimin bir değerlendirilmesi olacaktır. Kursiyer temel eğitim derslerinden, branş teori konularından ve uygulamadan sınava tabi tutulmalıdır. Branş teori konularından sorular zor olmamalıdır. Bu sınav yardımcı eğitmen sınavı olduğu için sadece temel eğitim verecek seviyede birisinin bileceği sorular sorulmalıdır. Ve uygulamada bütün kursiyerler uygulamaya tabi tutulmalıdır. Kursiyere yamaç paraşütü uygulama eğitim yaptırılmalıdır. Bildikleri doğru mudur? Bildiklerini bir öğrenciye ( bu öğrenciler eğitim komitesindeki kişiler olacaktır) doğru anlatabiliyor mu? Doğru gösterebiliyor mu? Yardımcı eğitmenlik kursunda SIV eğitimi gerekmiyor bence. Yardımcı eğitmen ve eğitmen SIV verebilecek yetkide olmamalıdır.

6- Başarı : 1. ve 2. kademe antrenörlük, 3. derece 4. ve 5. derece antrenörlük kadar başarılması zor olmamalıdır. %70'lik bir puan 1. ve 2. kademe antrenörlük için başarı olarak kabul edilmelidir. % 70'i kaç kişi başarırsa başarsın o kadar kişiye belgesi verilmekten korkulmamalıdır.

İyi bir pilot olabilirsiniz ama iyi bir eğitmen olmayabilirsiniz de. Öğretmeyi eğitim ile karıştırmamak lazım.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Sizinde varsa fikriniz burada konuyu dağıtmadan paylaşabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (06.03.2013, 23:05)

Bırakız yapsınlar bırakınız geçsinler olmuş
Kursiyer sayısını fed. Takdir etmeli
Bi de kurs tarihleri biraz daha erken açıklanmalı

Kullanıcı avatarı
M.ALİ
Ad Soyad: Mehmet Ali Göçmen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen M.ALİ » 1 on yıl 1 yıl önce (06.03.2013, 23:12)

Sınav komisyonu oluşturulmalı, sorular açık anlaşılır ve netten herkese gururla açıklanabilir olmalı her şehirden insanlar kazanabilmeli

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (06.03.2013, 23:21)

Bu konuya cevabı yanlış kişilerden aldığı eğitim sonucu boynu, bacağı, kolu hatta omurgası kırılan arkadaşların cevaplamasını çok isterdim. Sizce eğitmen kursu için nasıl bir prosedür isterlerdi?

Kullanıcı avatarı
ozgunes07
Ad Soyad: Özgür Güneş Şahin
:
Yarışma Pilotu 50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ozgunes07 » 1 on yıl 1 yıl önce (06.03.2013, 23:51)

Merhaba muharrem abi;Yazdıklarının bir kaçına katılmıyorum.
ön sınava gerek yok demişsin,sence eğitmenlik yardımcı eğitmenlik eğitimine önüne gelen katılmalımıdır?Bir kişinin eğitmen olabilmesi için sağlam teorik bilmesi gerekir.(ileri uçuş tekniği,yamaçparaşütü nü ilgilendiren meteoroloji konuları,aerodinamik,güncel acil durumlar) yani demek istediğim öğrenci yetiştirecek adamın isterse yardımcı eğitmen olsun %100 konuya hakim olması gerekir. resim yapmıyoruz sonuçta.hadi ileri seviye teoriği geçtim bu ülkede malzeme bilgisi olmayan ama başlangıç eğitimi veren insanlar bile var.plotaj seviyesini önemsemeden adam uçuran kişiler var.yakın zamanda başlangıç öğrencilerini yada en fazla 18-20 uçuşu olan öğrencileri Gın oasis Gın gangster gibi kanatlarla uçuran kişiler var.ve insanlar bilmden hocam hocam diyerek peşlerinde gidiyor.kilit mekanizmsı kırık karabinle uçuran hoca bile gördüm.Umarım federasyonumuz bilinçli ve başarılı eğitmenler yetiştirerek bu kişilerin önüne geçer.diyeceğim şu ki;federsyonun sınav yapacağını öğrendiğimde kendi kendime heralde 110 kişi falan geçer dedim.ama sonuçlar açıklanınca gerçekten üzüldüm...Ben bu spora başladığımdan beri teoriğimi geliştirmeye çalışıyorum.yabancı forumlardan çeviriler okudum,Türkiye ve dünyadaki usta plotların bilgilerini paylaştıkları sayfaları okudum.vs.vs.ancak bu şekilde federasyonun yapmış olduğu sınavı geçtim.Bence sınav soruları tam ayarındaydı.eğitmenlik kursunda teorik bilgiden ziyade eğitmen nasıl olunur o öğretilmelidir.eğitmen yada yardımcı eğitmen adayının teorik bilgisi güncel ve tamdır zaten.

Kullanıcı avatarı
theon3
Ad Soyad: Caner Kepekçi
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen theon3 » 1 on yıl 1 yıl önce (06.03.2013, 23:54)

SENERARSLAN yazdı:Bu konuya cevabı yanlış kişilerden aldığı eğitim sonucu boynu, bacağı, kolu hatta omurgası kırılan arkadaşların cevaplamasını çok isterdim. Sizce eğitmen kursu için nasıl bir prosedür isterlerdi?

Bende çok isterim belki onlardan birileri cevaplayabilir.. Eğitmen hatası yüzünden hayatını kaybedenler malesef cevaplayamayacaklar.. :(

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 11:36)

Evet ölen, sakat kalan,

DAĞCILAR,
CİMNASTİKÇİLER,
KAYAKÇILAR,
SERBEST ve TÜPLÜ DALIŞÇILAR,

AHHH. ONLARDA KONUŞSA , YAZSA.

Bİ YAMAÇÇILAR TEHLİKELİ SPORLA UĞRAŞIYOR DİMİ,

BU NEDENLE ONLARA KURS ÖNCESİ SINAV ŞART,

Bu memlekette trafik kazalaırını engellemek için neler denendi?...

Ne eğitmen kursları açıldı, ne kurslar denetlendi.

Yasaları uygulayın, eğitimi alın, gerekli özen ve dikkati gösterin.
YAMAÇ PARAŞÜTÜ RİSKİ OLMAYAN BİR SPORDUR.

İnanın cimnastik yamaç paraşütünden daha risklidir.

Kullanıcı avatarı
acg5
Ad Soyad: Adnan Coskun Gücenmez
Aldığı Beğeni: 3 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen acg5 » 1 on yıl 1 yıl önce (07.03.2013, 12:22)

Bakın eğitmenlik için önerim şu kadar radikaldir... Şayet 1.kademe eğitmenlik sınavına bu işten hiçççç ama hiççç anlamayan biri dahi gelse.... Bu kursa girer kardeşimmm... öğrenme hakkı asla engellenemezzzzzzzzzzzzzz... sen öğret. ver eğitimini ya eğitilmezse...öğrenmezse o zaman lisansını yine vermezsinn....
Haklısında... ama şimdi değil.. haksızsınız...

Tammam kontenjanın 60... katılan 100...kıstas koy..sen sınav koymuşun... tamam koy... sorular tartışılabilir... bu da olabilir... her sınavda olur kolaydı yanlıştı diye...

Ama daha girişte puan barajı yanlışşşş.

hata varrr.. sıkıntıı var.... geçiştirmeyinnnn.. atlamayınnn... dinleyinnnn... sizin göreviniz bu..... bakın halk fregandaa... dinleyinnn...

Kullanıcı avatarı
HeRCaiKraL
Ad Soyad: Veysel İpek
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen HeRCaiKraL » 1 on yıl 1 yıl önce (08.03.2013, 23:09)

Sınav sisteminden önceki aşamalarda daha bir sürü pürüz var,en başta onlar halledilmeli:
Öncelikli bölgeler olmalı Federasyonun çalışmasında. Ben kendim için konuşacağım; Bu spor Dağuya nazaran Batı'da daha çok gelişmiş durumda. Doğu resmen yerinde sayıyor.. Bu bölgelerdeki yerel pilotlar özel kamplara alınıp geliştirilmeli. Ayrıca her fırsatta belirtiyorum, yine belirteceğim! Federasyonun üniversite kulüplerine yönelik bir çalışması başlamalı artık!.. Gençlik Spor Bakanlığı ile iletişime geçiyorsun kalkıp seni Federasyona yönlendiriyor. Acaba Bakanlık Federasyonun bize yönelik bir çalışmasının olduğunu mu düşünüyor ? Yada ... (burada şeytan dürtüyor beni) Bu konuda herkes hemfikir olmalı,Doğu'nun zararsız,keşfedilmemiş cennet tadında yerleri var!
İlk belirttiğim sorunu ancak ve ancak el birliği ile aşabiliriz. Teşekkürler.
Veysel İPEK
DÜHAVK

Kullanıcı avatarı
mubi
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen mubi » 1 on yıl 1 yıl önce (09.03.2013, 23:26)

ozgunes07 yazdı:ön sınava gerek yok demişsin,sence eğitmenlik yardımcı eğitmenlik eğitimine önüne gelen katılmalımıdır?Bir kişinin eğitmen olabilmesi için sağlam teorik bilmesi gerekir.(ileri uçuş tekniği,yamaçparaşütü nü ilgilendiren meteoroloji konuları,aerodinamik,güncel acil durumlar) yani demek istediğim öğrenci yetiştirecek adamın isterse yardımcı eğitmen olsun %100 konuya hakim olması gerekir. .

Bir kişi konulara %100 hakim ise zaten o kişinin kursa ihtiyacı yoktur. Federasyon da kurs açmaz çünkü gerek kalmaz.
Umarım Federasyonun kurullarındaki yetkili kişiler böyle düşünmüyorlardır. Yetkililerin düşüncesi şu olmamalıdır.
FEDERASYON OLARAK BİZ EĞİTMENLİK BELGESİNİ VERMEYİ NE KADAR ZORLAŞTIRIRSAK BİLİNÇSİZ EĞİTİMİN ÖNÜNE GEÇİP OLABİLECEK KAZALARIN ÖNÜNE GEÇMİŞ OLURUZ
Federasyon oluşabilecek kazaların önüne ne kadar çok geçmek istiyorsa, bilinçli olarak ne kadar eğitim verilmesini istiyorsa o kadar çok kişiye eğitim verip, eğitim vermek isteyen kişilerin eksiğini tamamlayıp o kadar çok kişiye belgesini vermelidir.
Federasyon eğitim vermeyi ne kadar zorlaştırırsa zorlaştırsın ? Gayri resmi, bilinçli veya bilinçsizce eğitim vermek isteyenler de olacaktır, araştırmadan sormadan bu kişilerden eğitim almak isteyenler de olacaktır.

Kullanıcı avatarı
ozgunes07
:
Yarışma Pilotu 50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ozgunes07 » 1 on yıl 1 yıl önce (10.03.2013, 20:17)

Muharrem abi merhaba;
Federasyon eğitmen yetiştirmek için kişinin bilgisi %100 de olsa kurs açmalıdır.Kursun amacı EĞİTMEN NASIL OLUNUR NASIL EĞİTİM VERİLİR kısmıdır.kursta teoriği ekisik olan,abuk subuk plotajı olan adamlar sırf başkalarına eğitim versin diye onları eğitmek değildir.oldu o zaman bizim merdivenleri temizleyen osman abide gelsin eğitmen olsun.olurmu öle şey.Türkiyede bunun bir sınırlaması olması lazım.HER ÖNÜNE GELEN EĞİTİM VERMEMELİ VE EĞİTMEN OLAMAMALIDIR.

Kullanıcı avatarı
mubi
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen mubi » 1 on yıl 1 yıl önce (10.03.2013, 21:40)

ozgunes07 yazdı:Muharrem abi merhaba;
.Türkiyede bunun bir sınırlaması olması lazım.HER ÖNÜNE GELEN EĞİTİM VERMEMELİ VE EĞİTMEN OLAMAMALIDIR.

Umarım Federasyon yetkilileri de böyle düşünmüyordur. Bakın Anayasamızın 59 maddesi ne diyor:
MADDE 59.– Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.

Spor kitlelere nasıl yayılır? Antrenörlerle yayılır.

Ben bu başlığı tartışmak için açmadım. Bu başlık altında bir öneriniz varsa paylaşın yoksa paylaşmayın. Paylaşım yapan kişilerin fikrine katılmıyorsanız ya özelden tartışın ya da saygı duyun.

Kullanıcı avatarı
3333feet
Ad Soyad: Cem Aydın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen 3333feet » 1 on yıl 1 yıl önce (10.03.2013, 22:45)

"Yarım hekim candan, yarım hoca dinden eder" atasözlerimizden biridir.
Spor tabii ki geniş kitlelere yayılmalı ama bilgili, yetkin etkin, ilk uçuşunu yapan birinin neler hissettiğini anlayacak, yapabileceği hataları önceden bilebilecek, benim gibi hızlı konuşmayacak ki zaten bambaşka dünyada olan öğrenci pilotla iletişim kurabilecek (bu sadece bir örnektir) bildiklerini aktarıp öğrecinin anlamasını sağlayabilecek ve daha birçok konu....
Eğitmen olmak ne sadece teoriyle olur ne de sadece çok iyi uçmakla bunlara ilave öğretebilme daha doğrusu eğitebilme yeteneği çok önemli... sadece anlatırsanız öğretim yapmış olursunuz, olumlu davranış değişikliğini becerebiliyorsanız o zaman eğitmensiniz...

Kursa ne kadar kişiyi eğitebilecekseniz o kadar kişiyi alabilirsiniz.önemli olan kursun sonunda herkesin kursu başarıyla bitirip bitirmeyeceği ve bunun nasıl tespit edileceğidir. Mesela uygulama yaptırılacak mı? Telsizden nasıl konuştuğu, öğrenciyi nasıl sakinleştirdiği teoriyi sadece anlattığımı yoksa öğrettiğimi?

Kullanıcı avatarı
ozgunes07
:
Yarışma Pilotu 50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen ozgunes07 » 1 on yıl 1 yıl önce (10.03.2013, 22:48)

ben tartışmadım.fikrimi söyledim.başlıkta önerileriniz diye belirttiğin için yazmıştım.

Kullanıcı avatarı
M.ALİ
Ad Soyad: Mehmet Ali Göçmen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen M.ALİ » 1 on yıl 1 yıl önce (10.03.2013, 22:54)

Bu sınavdan başarısız olanlara Federasyon nasıl bir önlem almalı nasıl bir uygulama yapcak. Bu insanlar bu kadar basit sorulara cevap veremiyorsa yarışmalara katılmaları intihar gibi bişey; yarışma koşullarında meteroloji acil durum bilgisi yön bilgisi hepsi gerekiyor... Bunları öğrenmeden yarışma güvenliği de gerçekleşmez diğer başarılı olan arkadaşlar da zarar görebilir...

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (10.03.2013, 23:05)

ben tartışmadım.fikrimi söyledim.başlıkta önerileriniz diye belirttiğin için yazmıştım.
+1

Kimse bir başka kimse ile aynı görüşü paylaşmak zorunda değil.
Doğum olurken olabilecek sancılar bular, birbirimizi kırmaya değmez.

Ama bebeği sıkı tutacağız derken de öldürmeyelim, ne de gevşek tutup düşürmeyelim.

Bu kursun amacı eğitmen yetiştirmekle birlikte mevcut eğitim veren arkadaşlar arasında eş güdüm ve kavram-müfredat birliği oluşturmaktı.
;)

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Ad Soyad: Eren Kılıc
Aldığı Beğeni: 21 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen erenkılıc » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 00:51)

Konu başlığına uygun olarak;
1. Bir form düzenlenir ve ilk uygulamadaki eleştiriler burada toplanır. (hepsi)
2. Eleştirilen noktalara çözüm önerileri alınır ve değerlendirilir. (çözüm önerilerinin özellikle başka kaynaklara da dayanması önem taşır, bu noktada öneri sunan insanlarda bir ön hazırlık ve araştırma yaparak bunu sunmalı yararlı olur)
3. Federasyon çapılan çalışma konusunda sitesinde bilgilendirme yapar
4. Son olarak illerden klüp temsilcilerini toplar ve eleştirileri ve çözüm önerilerini değerlendirir sonra oylama sonucu çoğunluğu göre karar alınır, insanlarda çoğunluğa saygı gösterir.

Sınavla alakalı
1. Sınavda baraj puanı gereklidir, olmalıdır.
2. Sınav hazırlamada çan eğrisi sistemi vardır. Dağılım yüzde olarak şöyledir %10 çok kolay, %10 kolay, % 60 orta seviyede, %10 zor ve %10 çok zordur.
3. Soru havuzu oluşturulur sorular oradan seçilir, bu güvenirliği arttırabilir.
4. Konular mutlaka önceden duyurulmalıdır bunu yanında kaynakta gösterilmesi yararlı olur.

Diğer konular;
1. Sporun yaygınlaşması için illere bir kereliğine kontenjan verilebilir. Zaten 81 il var, fakat bu insanlar için sınav ve baraj puanı olmalıdır.
2. Eğitimin içeriği standart hale getirilir. Bu noktada kriter olarak bu sporda en iyi olan ülkelerin tecrübelerinden yararlanılabilir.
3. Eğitmenlerin belgelerini aldıktan sonra bu sporu öğreteceği yani yeni başlayacak olan kişilere azami olarak vermeleri gerekenler de yönetmelikle açıklanmalıdır. Bence bu çok önemli.

Eleştirilere açık olmak bizim saygınlığımızı yitirmemize neden olmaz, aslında sadece gelişmemize yardımcı olur düşüncesindeyim. Eleştiride bulunmak kadar çözüm sürecine de katkıda bulunmak önemlidir. Aslında her şey budur eksikler giderilebilir, yanlışlar düzeltilebilir.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 09:39)

Cem Aydın demişki;
"Yarım hekim candan, yarım hoca dinden eder" atasözlerimizden biridir.

Evet bu güne kadar THK nın tavrı ne idi?

13.593 Kişiye BAŞLANGIÇ EĞİTİMİ VERİK,
ve
Saldık onları doğaya.

Sonra hasat mevsimi geldi,
Seviye Kontrol Kursu açtık ölmeden yuvaya dönenlere
sağlam olanlara p3 p5 verdik.

Bu arada sen nereden eğitim aldın da P5 oldun demedik

Bir kere Eğitim konusunda

ADAM BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ,

ADAM BU İŞİN ÜNİVERSİTESİNİ OKUMUŞ,

PEDAGOJİ FALAN ALMIŞ.

YANİ birilerine spor öğretmek üzere eğitim almış.

Bu nedenle yönetmelik ona öncelik tanımış.

Bu yönetmeliği yok sayıp, Avukata sınavı geçtin dersen,

Beden Eğitim Öğretmenine de git evine dersen.

Bu bilime aykırılık olur.

hayal1941
Ad Soyad: Yavuz Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen hayal1941 » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 12:58)

sınavdan gecemeyen arkadaşlar eksiklerini tamamlayıp tekrar denesinler .....ne de olsa bu sınavlar sureklı acılacak

Kullanıcı avatarı
manınsky
Ad Soyad: Tunahan Demirci
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen manınsky » 1 on yıl 1 yıl önce (11.03.2013, 14:30)

hayal1941 yazdı:sınavdan gecemeyen arkadaşlar eksiklerini tamamlayıp tekrar denesinler .....ne de olsa bu sınavlar sureklı acılacak

+1