SKK, THK ve Federasyon

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

SKK, THK ve Federasyon

Mesaj #1 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 4 yıl önce (09.03.2010, 12:45)

Selamlar,

Sertifika Kontrol Kursu (SKK), THK'nun "federasyon yetkisi taşır." ibaresinin altını doldurabilmek için geliştirdiği bir formüldür. Çeşitli merciler önünde "Bakın biz bu güne kadar kaç kişi yetiştirdik." diyebilmek amacıyla uygulanmaktadır.

Ancak biliyoruz ki himsenin aslında bu sertifikaya ihtiyacı yok. Hatta ve hatta THK Türkiye Şampiyonası bile düzenleyemeyebilir. TC yasalarına göre her türlü müsabaka düzenleme yetkisi GSGM ve dolayısıyla Havacılık federasyonundadır.

SİZLERDEN RİCAM:
Artık uyanmanız ve bu keyfi uygulamaya prim vermemenizdir. Ne para ne de zaman harcayın.

İki kurum arasında yaşanan erk mücadelesi sonucunda THK kendi adı ile kendine bağlı faaliyet gösteren dernekleri malzeme anlamında desteklemektedir. Bu destekten faydalanmak için bana göre doğru olmayan eğilimler oluşmaktadır.

Bu noktada camiadan bazı kişileri bir yandan FEDERASYON İL TEMSİLCİSİ sıfatı ile bir yandan da THK derneği olarak çift yönlü oynamamaya davet ediyorum.

Amacımız:
Federasyon mücadelesine başlarken tek amacımız düşüncelerimizi anlamaya çalışan ve temsil edilebildiğimiz bir yapının içinde bu sporu yapmaktı.

THK'ya karşı olma nedenimiz de hantal iç mekanizmaları nedeniyle güncel olmayan ve geliştirilmeye kapalı kurallarıdır.

Kullanıcı avatarı
sahinanadolu
Ad Soyad: Şahin Anadolu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

federasyon hak

Mesaj #2 gönderen sahinanadolu » 1 on yıl 4 yıl önce (11.03.2010, 02:29)

arkadaşlar camiaya yeni giriyorum, merak ettiğim şey federsayon kurulmuş hayırlı olsun hepimize ama, diğer taraftada THK var yani fai bildiğim kadarı ile thk yı tanıyo, federasyonun gerçekten yetkisi ve alanları, yada denetleme yetkileri vs nolcak? federasyon emekleri boşa gitmesin sonra? thk da sonuçta güzeide kurumumuz, keşke federasyon ile thk el ele verse çok anlamlı olurdu... haksızmıyım?

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 4 yıl önce (11.03.2010, 06:43)

Arkadasim gruba uye olup ilk mesajinda Fenerbahceyle Galatasaray birlesse ne iyi olur belki sampiyonlar ligi kupasi aliriz tarzinda abuk bi mesaj yazacagina; federasyon istememizin sebeblerini aciklayan onlarca mail ve postu okusan, bilgilensen daha iyi olur. THK serbest ucusu desteklemek yerine kurban derisi toplamaya devam etsin zira bu sayede her sene daha da guzidelesiyor. Forumda federasyonla ilgili konularin tartisildigi havacilik federasyonu bolumu var bilgin olsun belki biraz arastirsaydin bu basligida oraya acman gerektigini anlardin.

Saygilar,

Muzaffer Dundar

Kullanıcı avatarı
altoelektro
Ad Soyad: Ali Toy
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen altoelektro » 1 on yıl 4 yıl önce (11.03.2010, 10:21)

THK 50 yıl öncesinin beynini taşıdığı sürece bırak birleşmesin,eğer birleşirse yolumuza taş koymuş olur.Ben THK personeline söylemiyorum ama THK nun kalıplaşmış katı kuralları yenilenmemiş prensipleri yüzünden Türkiyede havacılık geri kalmıştır.

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 4 yıl önce (11.03.2010, 11:00)

Aslında Şahin Beyin yorumu son derece doğru.

THK ve Federasyon erk mücadelesi yaşayan kurumlar olmamalı. İkisinin de ayrı bir fonsiyonu var.

Örnek: İngiltere ve birçok avrupa ülkesinde YP ve YK bağımsız federasyon altında faaliyet göstermekte. Ancak RAC (Royal Aero Club / Kraliyet Hava Kulübü) BHPA gibi tüm diğer hava sporları federasyonlarını bünyesinde barındırıyor, işleyişlerine müdahele etmiyor. Daha çok onursal bire yapı ve FAI temsilcisi RAC. RAC altındaki federasyonlarda otomatik olarak FAI nezdinde temsil edilmiş oluyor.
http://www.royalaeroclub.org/

Bence THK'nın federasyon fonksiyonlarını icra etmeye çalışmak (zaten hiç başaramadı) yerine, hem büyük bir okul olarak hem de ülkemizin havacılık neferi olarak onursal bir pozisyonda faaliyetlerine devam etmesi gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen cincir » 1 on yıl 4 yıl önce (11.03.2010, 11:24)

Yiğit söylediklerine katılıyorum.Fakat THK nun verdiği FAI lisansı sanırım bu tercihlerde etkili oluyor.Federasyonun FAI lisansı konusundaki çalışmaları hızlandırması gerekiyor bence.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 4 yıl önce (11.03.2010, 11:35)

Yigitin soylediklerine sonuna kadar katilmakla birlikte RAC tarzinda bi yapiyi olusturacak yonetici iradesinin malesefki ulkemizde olmadigini dusunuyorum. Ne zamanki ulkemizde "devlet halk icindir halk devlet icin degil" mantigi oturur o zaman belki bazi seylere cozum bulunur.

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 4 yıl önce (11.03.2010, 14:21)

*FAI uluslararasi havacilik sporlari federasyonu DEGILDIR.
*NAC (National Aero Club - Ulusal Havacılık Klubu) yani THK gibi her ulkedeki kurumlarin zamaninda olusturdugu bir Aero Clublar özel federasyonudur. Baska bir deyisle Dernekler Federasyonudur, yani cesitli ulkelerdeki ulusal derneklerin biraraya gelmesiyle kurulmus uluslararasi bir kurumdur.
*FAI lisansini sadece her ulkenin FAI'ye uye olan kurulusu duzenler/onaylar.
*Turkiye'nin FAI'ye uye kurulusu THK'dir.
*Dolayisiyla FAI lisansini Turkiye'de FAI adina THK duzenleyebilir.
*2 cesit FAI belgesi vardir. FAI Lisansi ve FAI IPPI Seviye Karti.
*Bu belgeler sadece FAI'nin duzenledigi Cat1 Avrupa ve Dunya Sampiyonalarina katilmak icin ve FAI uluslararasi pilotlar/ulkeler siralamasinda yer almak icin gereklidir. FAI'nin duzenlemedigi fakat talep edilirse o ulkedeki NAC vasitasiyla onay verdigi Cat2 seviyesindeki ulusal veya ozel sampiyonalar icin FAI lisansi zorunlulugu olmamakla birlikte, katilimci veya basvuran pilotlarin seviyelerinden emin olmak amaciyla organizator isterse bu lisanslara bakmak, kontrol etmek isteyebilir. Organizator bu yarismanin genel klasman sonuclarini yayinlarken katilimci tum pilotlari listeleyebilir. Fakat bu yarismanin sonuclari organizator tarafindan FAI'ye (veya NAC vasitasiyla FAI'ye) gonderilirken sadece FAI lisansini ibraz etmis olan pilotlar listelenebilir ve FAI bu pilotlara puan vermis olur. Ulkemizde bir yarisma eger THK tarafindan duzenleniyorsa, kendine Cat2 onayini hemen verebilir ve sadece FAI lisansi olan katilimcilari kabul eder. Ulkemizde bir yarisma ozel organizator tarafindan duzenleniyorsa, THK vasitasiyla FAI onayi alinmis olabilir veya olmayabilir, organizator katilimcilardan FAI lisansi ibraz etmeleri on sartini koymayabilir. Bu tamamen organizatorun insiyatifindedir.
*Sertifika Kontrol Kursunun FAI lisansiyla direkt bir ilgisi hem yoktur, hem vardir. SKK sonucunda alinan sadece bu konuda bir klubun egitim programini bitirmis olanlara bir dernek veya klup tarafindan duzenlenmis bir sertifikadir. Baska bir dernek veya klubun egitimine katilarak bitirenlere o dernek veya klup tarafindan verilen sertifika ile SKK sertifikasi arasinda sekilsel ve resmi anlamda bir fark yoktur. Ulkemizde FAI lisansi duzenlemek icin THK tek tarafli olarak (tek merkezcilik, guc bende) THK kursunu bitirmis veya THK sertifika kontrol kursunu bitirmis olmak onsartini kosmaktadir. Ve de sadece kendi duzenledigi Cat2 yarismada FAI lisansini zorunlu tutmaktadir. Halbuki ulkemizdeki veya baska ulkelerdeki diger Cat2 yarismalarda FAI lisansi genellikle aranmaz/aranmayabilir.
*Sonuc olarak FAI lisansi bir egitimden gecme sonucu olusan/verilen bir lisans degildir. THK, THSF’yi tanimadigi ve uzlasmazligi sectigi icin elindeki kozu veya gucu kullanmak istemektedir.
*Turkiye'de YP Sporcu Lisansi uye Spor Klupleri vasitasiyla GSGM’ye bagli THSF tarafindan resmi olarak duzenlenebilir.
*THSF direkt olarak sertifika vermiyor veya vermez. Mevzuatlar ve altyapısı tamamlandıktan sonra klupleri veya sirketlerdeki egitmenleri vasitasıyla verilen sertifikalari onaylayabilir, resmiyet kazandirabilir. Bunun icin ilgili teori+pratik egitim programlarina katılmak ve yazılı ve pratik sınavlardan basarıyla gecmek gerekebilir.
*Ulkemizde ozel klup, dernek, isletme veya THK’nin verdigi sertifikalarin resmi gecerliligi olmayabilir veya bu tur sertifikalarin birbirlerinin nezdinde gecerliliginden bahsedilemeyebilir. Ancak THSF islerligini tesis ederek ilkonce tabanini olusturan uyesi spor kluplerinin bunyesindeki egitmenleri egitebilir, sonra da bu egitmenler vasitasiyla denklik/validasyon egitimleriyle var olan ve ucan pilotlara seviyesini belirten resmi egitim sertifikasi ve GSGM onayli resmi Turk Sporcu Lisansi verebilir ve/veya yeni baslayanlara standart/kurallari belirlenmis egitim programi sonucu seviyesini belirten resmi egitim sertifikasi ve Turk Sporcu Lisansi verebilir.
*Bu sekilde resmi Turk Sporcu Lisansi alan yp pilotlari da eger uluslararasi kategori1 yarismalara katilacaklarsa veya FAI puani almak isterlerse yine bagli olduklari spor klubu uzerinden ve federasyon vasitasiyla FAI'nin Turkiye temsilcisi sifatiyla THK uzerinden FAI IPPI ParaPro Seviye Yeterlilik Karti ve/veya FAI Sporcu Lisansini da talep ederek alabilirler. Yani THSF Sporcu Lisansi ve THSF onayli egitim sertifikasi ile basvuranlara da THK FAI Lisansi ve/veya FAI IPPI karti duzenleyebilir.

Yukardakiler tamamen sahsi kanaatim olup referans olarak kullanilamaz, baglayiciligi yoktur.