Türkiye Şampiyonaları ve THSFden beklentiler

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Türkiye Şampiyonaları ve THSFden beklentiler

Mesaj #1 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (12.02.2011, 13:39)

Selamlar

Federasyonumuzun kurulma tarihinden bu yana yaklaşık 2 yıl geçmiş bulunuyor. Yapılan çalışmalar kamuoyuna ve sporculara resmi olarak duyurulmadığı için soru işaretleri ve hayal kırıklıkları oluşmuş durumda.

Bu çalışmaların ne şekilde ve kimler tarafından yapılması gerektiğini net olarak belirlemek ve takip etmek gereklidir.

Örnek olması açısından kendi branşımız Yamaç paraşütü konusunu inceleyebiliriz..

Yarışmalar ve ulusal sıralama formulleri Yarışma pilotları Paneli tarafından yurutuluyor. Bu çalışmalar şu an için gayri resmi bir şekilde olsa bile kabul görmüş durumda.

Pilotlar panelinde 2009 ve 2010 yılının ilk 20 pilotu( Sportif başarı) ve Teknik Hakemler oy kullanabiliyor ve görüş yazabiliyor.

Pilotlar panelinde yapılan çalışmalar

-Ulusal sıralama formulu ve bu formulun hangi amaçlar doğrultusunda kullanılabileceği
-Ülkemizde yapılacak resmi yarışmaların yeri ve tarihleri
-Organizasyonlarda kullanılacak standart yöntem ve ekipmanlar
-Milli Takım yönetmeliği ve sporcu destek konuları

Bu çalışmalar yarışmacıların kendileri tarafından yapıldığı için kabul görmüş ve başarılı olmuştur.

Teknik Kurulda ise kurulmasının üzerinden geçen bunca zamana karşı net bir çalışma ve sonuç alındığını söylemek zor.

Bunun neden kaynaklandığını anlamaya çalışmakta yarar var.

- Öncelikle bu kurul çalışmalarını bitirememiş veya becerememişse bunu sorumlusu her zaman Yönetim mecrasıdır. Ya çalışmalar için gerekli altyapıyı oluşturmamış yada işinin ehli kişileri görevlendirmemiştir. Bu kuruldaki arkadaşların gönüllü olarak özveri ile çalıştıklarını biliyoruz. Ama bu husus başarısızlık konusunda bir mahazeret olarak görülemez.

Eğer bir başarısızlık varsa bunu daha yukarılarda aramak gereklidir.

TEKNİK KURUL NASIL OLUŞTURULUR?

Bu kurulun Başkanı ,seçimi, çalışma planı , bütçesinin ideal olarak Yönetim Kurulu kararı ile Başkan tarafından belirlenmesi gerekir.
Yönetim Kurulu bu işin uzmanı olmadığına göre Teknik Kurul ataması nasıl yapılacak..?
Gönüllüler toplansın, çalışsınlar dediğinizde ortaya çıkacak durum şu anki halimizdir.
Federasyonun görevi bu işin profesyonelce yapılması için en iyi elemanları bulmak, görevlendirme yapmak, gerekiyorsa ödenek ayırmaktır.

Bana göre bu konuda başarısız olunmuştur.

Sen olsaydın nasıl yaprdın diye bir soru sorulsaydı cevabım şöyle olurdu.

Öncelikle bu sporla uğraşan bütün Klüp temsilcilerini ( Başkanlarını veya Yönetim Kurulu kararı ile görevlendirilenleri) toplar ve görüşlerini alırdım.
Daha sonra Teknik Kurul için aday göstermelerini, oylamalarını ve Teknik Kurul Başkanını seçmelerini sağlardım.

Ne işe yarardı?
Teknik kurulun genel Kabul görmüş demokratik bir seçimle oluşturulması ve yapılan çalışmaların özümsenmesine yarardı. Benzeri bir yapılanma yarışma pilotları panelinde gerçekleştirilmiş ve kabul görme veya yetersiz olma problemleri ile karşılaşılmamıştır.
Bu şekildeki bir uygulama ile bana da görev verilseydi, Yönetim Kurulunun ve şu anki idarenin meşru olmadığını düşünmeme rağmen görev alabilir ve elimden geldiği kadar gayret gösterebilirdim.

Bu idarenin önündeki büyük sorunların önemli bir kısmı halen çözülmüş değil. İşin kötüsü aynı sistem iş yapamaz hale geldiyse bile bizim bir dahaki Genel Kurul toplantısına ve seçimlere kadar başka bir şansımız yok. Bu yönetim Kurulu 2012 Londra Olimpiyatlarına kadar görevde kalacaktır.

Bir Federasyon düşünün..,

Bunlar bu devlet kurumunu iş yapamaz hale getirmek için çaba göstermiş olsalar bile durum bundan daha fazla vahim olabilirmiydi?

Kendi konumumuzla ilgili olarak Federasyon yetkililerinden resmi olarak şu açıklamaları bekliyoruz.

1- Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası ne zaman nerede yapılacak?
2- Bu yarışmalarda başarı gösteren sporculara ne destekler verilecek?
3- Milli Takım neye( Hangi formule) göre oluşturulacak?

Bu soruların cevaplarını ve şimdiye kadar yapılan çalışmaların resmi web sitesinde duyurulmasını bekliyoruz.

İfade uslubumdan kimselerin alınmasını istemem. Bu eleştiri geç kalmış bir eleştiridir. Bu zamana kadar olan sessizliğim çalışmalara zarar vermemek maksadına yöneliktir.

Saygılarımla

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
Bilalk
Ad Soyad: Bilal Kaya
:
Yarışma Pilotu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Bilalk » 1 on yıl 3 yıl önce (12.02.2011, 23:25)

......))))) :)

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ORKO » 1 on yıl 3 yıl önce (13.02.2011, 08:30)

Bilalk yazdı:......))))) :)

güzel cevap :)

şahsi görüşüm; oluşum, devlet dairesi veya resmi kurum mantığı ile çalışıyor gibi (mi) acaba...

airman26
Ad Soyad: Erkan Ertem
:
250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen airman26 » 1 on yıl 3 yıl önce (13.02.2011, 12:28)

Benim anlamadığım şuan başkan olan şahıs görevdeki askerken yamaçparaşütüne sıcak bakmayan,spordan sorumlu tenisten anlayan bir kişi iken bu ne sevgidir ki havacılık federasyonuna başkan olabiliyor.türkiye gerçekleri şudur ki işi bilenler hep küstürülür geride bırakılır bilmeyenler ne yapıp eder oturur bir koltuğa.ben havacılıkla severek uğraşan,emek ve para harcayan birçok insan tanıyorum.bu işi seven gönül vermiş kişilerin yapmasını istiyorum.saygılar..

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 3 yıl önce (13.02.2011, 12:45)

Sayın Semih Sayır'ın Görüşlerine katılmakla beraber aşağıdaki görüşlerimi de eklemek istiyorum
Yıllarca Beden eğitimi öğretmenliği yapmış amatör kulüplerde yöneticilik antrenörlük hakemlik yapmış biri olarak GSGM nin çalışma yöntemini iyi kötü bilmekteyim Öncelikle Balık Baştan kokar Federasyon başkanımızın Yamaç Paraşütü sporuna yabancı olduğunu hepimiz biliyoruz buna birde Federasyon başkanımızın pasifliği eklenince Genel sekreter Ozan beyin yalnız kaldığını düşünüyorum Federasyon bence yavaş kalmaktadır bu da ortada bir boşluk oluşturmaktadır bu boşluğu elbette birileri doldurmak isteyecektir bunu da Pilot panelde bir takım tavsiye kararları alarak bir gurup pilot arkadaşımız doldurmaya çalışmaktadır 2011 yılında yapılacak Resmii yarışmalarda para alınamayacağını Fedrasyon genel sekreterimiz sayın Ozan bey belirtmişlerdi buna göre

1-Federasyon Yarışma yapılacak yerleri ve tarihlerini pilot panelde alınan tavsiye kararlarını dikkate alarak mart ayı ortalarına kadar açıklamalıdır
2-Ücret almayacağına göre Hakem ve müsabakada görevlilerle yarışma giderlerini federasyon karşılamalıdır
3- Federasyon Bu yıl yapılacak yarışmalar için en kısa zamanda Antrenör, Hakem, Gözlemci yetiştirmeli, bunun için kurslar açmalıdır

Mehmet Bayraktar
THSF Tokat İl temsilcisi

Kullanıcı avatarı
007taner
Ad Soyad: Taner Yıldırım
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen 007taner » 1 on yıl 3 yıl önce (13.02.2011, 21:13)

Türkiye gercegi birileri birilerinin torpili ile uzaktan yakından alakası olmayan makamlara kuruluyor sonra biz diger ülkelerden niye geriyiz falan filan...
Belki biz bilmiyoruz tenis bu işin belkemiyidir. uçmak isteyenler hadi önce tenise... :evil:

Kullanıcı avatarı
Bilalk
Ad Soyad: Bilal Kaya
:
Yarışma Pilotu
Pilot Menüsü: 

Re: Türkiye Şampiyonaları ve THSFden beklentiler

Mesaj #7 gönderen Bilalk » 1 on yıl 3 yıl önce (18.02.2011, 12:14)

Champion yazdı:Selamlar

Federasyonumuzun kurulma tarihinden bu yana yaklaşık 2 yıl geçmiş bulunuyor. Yapılan çalışmalar kamuoyuna ve sporculara resmi olarak duyurulmadığı için soru işaretleri ve hayal kırıklıkları oluşmuş durumda.

Bu çalışmaların ne şekilde ve kimler tarafından yapılması gerektiğini net olarak belirlemek ve takip etmek gereklidir.

Örnek olması açısından kendi branşımız Yamaç paraşütü konusunu inceleyebiliriz..

Yarışmalar ve ulusal sıralama formulleri Yarışma pilotları Paneli tarafından yurutuluyor. Bu çalışmalar şu an için gayri resmi bir şekilde olsa bile kabul görmüş durumda.

Pilotlar panelinde 2009 ve 2010 yılının ilk 20 pilotu( Sportif başarı) ve Teknik Hakemler oy kullanabiliyor ve görüş yazabiliyor.

Pilotlar panelinde yapılan çalışmalar

-Ulusal sıralama formulu ve bu formulun hangi amaçlar doğrultusunda kullanılabileceği
-Ülkemizde yapılacak resmi yarışmaların yeri ve tarihleri
-Organizasyonlarda kullanılacak standart yöntem ve ekipmanlar
-Milli Takım yönetmeliği ve sporcu destek konuları

Bu çalışmalar yarışmacıların kendileri tarafından yapıldığı için kabul görmüş ve başarılı olmuştur.

Teknik Kurulda ise kurulmasının üzerinden geçen bunca zamana karşı net bir çalışma ve sonuç alındığını söylemek zor.

Bunun neden kaynaklandığını anlamaya çalışmakta yarar var.

- Öncelikle bu kurul çalışmalarını bitirememiş veya becerememişse bunu sorumlusu her zaman Yönetim mecrasıdır. Ya çalışmalar için gerekli altyapıyı oluşturmamış yada işinin ehli kişileri görevlendirmemiştir. Bu kuruldaki arkadaşların gönüllü olarak özveri ile çalıştıklarını biliyoruz. Ama bu husus başarısızlık konusunda bir mahazeret olarak görülemez.

Eğer bir başarısızlık varsa bunu daha yukarılarda aramak gereklidir.

TEKNİK KURUL NASIL OLUŞTURULUR?

Bu kurulun Başkanı ,seçimi, çalışma planı , bütçesinin ideal olarak Yönetim Kurulu kararı ile Başkan tarafından belirlenmesi gerekir.
Yönetim Kurulu bu işin uzmanı olmadığına göre Teknik Kurul ataması nasıl yapılacak..?
Gönüllüler toplansın, çalışsınlar dediğinizde ortaya çıkacak durum şu anki halimizdir.
Federasyonun görevi bu işin profesyonelce yapılması için en iyi elemanları bulmak, görevlendirme yapmak, gerekiyorsa ödenek ayırmaktır.

Bana göre bu konuda başarısız olunmuştur.

Sen olsaydın nasıl yaprdın diye bir soru sorulsaydı cevabım şöyle olurdu.

Öncelikle bu sporla uğraşan bütün Klüp temsilcilerini ( Başkanlarını veya Yönetim Kurulu kararı ile görevlendirilenleri) toplar ve görüşlerini alırdım.
Daha sonra Teknik Kurul için aday göstermelerini, oylamalarını ve Teknik Kurul Başkanını seçmelerini sağlardım.

Ne işe yarardı?
Teknik kurulun genel Kabul görmüş demokratik bir seçimle oluşturulması ve yapılan çalışmaların özümsenmesine yarardı. Benzeri bir yapılanma yarışma pilotları panelinde gerçekleştirilmiş ve kabul görme veya yetersiz olma problemleri ile karşılaşılmamıştır.
Bu şekildeki bir uygulama ile bana da görev verilseydi, Yönetim Kurulunun ve şu anki idarenin meşru olmadığını düşünmeme rağmen görev alabilir ve elimden geldiği kadar gayret gösterebilirdim.

Bu idarenin önündeki büyük sorunların önemli bir kısmı halen çözülmüş değil. İşin kötüsü aynı sistem iş yapamaz hale geldiyse bile bizim bir dahaki Genel Kurul toplantısına ve seçimlere kadar başka bir şansımız yok. Bu yönetim Kurulu 2012 Londra Olimpiyatlarına kadar görevde kalacaktır.

Bir Federasyon düşünün..,

Bunlar bu devlet kurumunu iş yapamaz hale getirmek için çaba göstermiş olsalar bile durum bundan daha fazla vahim olabilirmiydi?

Kendi konumumuzla ilgili olarak Federasyon yetkililerinden resmi olarak şu açıklamaları bekliyoruz.

1- Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası ne zaman nerede yapılacak?
2- Bu yarışmalarda başarı gösteren sporculara ne destekler verilecek?
3- Milli Takım neye( Hangi formule) göre oluşturulacak?

Bu soruların cevaplarını ve şimdiye kadar yapılan çalışmaların resmi web sitesinde duyurulmasını bekliyoruz.

İfade uslubumdan kimselerin alınmasını istemem. Bu eleştiri geç kalmış bir eleştiridir. Bu zamana kadar olan sessizliğim çalışmalara zarar vermemek maksadına yöneliktir.

Saygılarımla

Semih SAYIR

bir acıklama gelmedi galiba bu konularla ilgiliolarak

bilal