Federasyon Russian Open 2011 yarışmasını niye onaylamıyor?

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Federasyon Russian Open 2011 yarışmasını niye onaylamıyor?

Mesaj #1 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 3 yıl önce (07.03.2011, 18:00)

XCturk listesi altında tartışılmaya başlayan konuyu, camiamızın bilgisine sunuyorum. Geriye dönük takip edebilirsiniz. Biraz ağır olacak ama okuyun derim. Dizi izler gibi birşey.
saygılar,

Alim,
Benim geniş platform dediğim; ypforum ve havacılık listesidir. Konuyu tartışma şeklinde değil, bilgilendirme şeklinde açabiliriz. Federasyonun yaptıkları ve tutumları ile ilgili bilgi almaya herkesin hakkı var.

Semih Abi'nin keyfi ve kafasına göre takılma eğilimi ve ben yaptım oldu tavrı herkes tarafından biliniyor. Buna ek olarak federasyonun yada federasyon görevlilerinin de benzer yönelimde olmaları hoş olmaz. Sonuç olarak Semih bir bireydir, isteyen sever isteyen küser (ben küstüm mesela). Semih bunu umursar yada umursamaz.

Ancak federasyonun keyfi davranma ihtimali düşünülemez, prosedür/mevzuat üzerinden hareket etmek ve uygulamalarını gerekçelendirebilmek zorundadır.

İşte bu zorunluluğu hissettirmek için, gerektiğinde hesap sormak için bu konuyu tüm yp pilotlarına taşıyalım. Hatta taşıyorum.

saygular,
yigit

From: alim <[email protected]>
To: [email protected]
Sent: Mon, 7 March, 2011 16:26:37
Subject: RE: [xcturk] fed

Selamlar,
Yarışmanın yapılması için Yiğit ne destek verecekse bende aynı desteği vereceğimi söyleyebilirim. Benim konumum özel bir ayrıcalık şu an için taşımıyor. Bahsedilen geniş platforma taşımakla hangi platformu kastediyorsun Yiğit ? Sen taşıyabilirsin mesela yardım ederiz gerekiyorsa. Ben bu fikre çok sıcak bakmıyorum örneğin. Yarışma organizasyonları hakkında en azından katılımcı olarak bile bilgisi tecrübesi olmayan insanların tartışmaya olumlu anlamda katabilecekleri bir şey yok bence. Aksine Pilot Panel gibi resmi olmayan ama sporcu kurulu şeklinde bir görevi olan grubun bence taraf olması gerekir veya konuya çözüm önerileri getirmesi gerekir. Bu konunun başta gelen söz sahipleri bana göre bu kişilerdir.

Geçen sene Rusya Açık ve Süper Final yarışmalarının Federasyon adına gözlemcileri kimdi ve ne yazdılar bizimle paylaşabilirler mi lütfen. Ben kendi adıma yarışmaların kalitesi ve pilotlara sağlanacak olanaklarla ilgili faydaların geliştirilmesi için halen elimden geleni yapıyorum. Bu konuda Semih’ten asla yapıcı bir yaklaşım görmedim. Semih ülke ve spor faydalarını çok düşünüyorsa yarışmanın başka bir organizatör tarafından hala yapılması için çaba harcayabilir ve bu arada karara karşı savunmasını THSF ye verebilir. Böyle mantıklı ve medeni bir tavır hiç beklemem Semih’ten ama bir şekilde yaparsa Federasyon Yönetimi buna ne tepki verir bilmiyorum ama benim tavrım susup beklemek olmaz aktif olarak olumlu tavır sergilerim.

Selçuk ve Özgür’ün yazılarına katılıyorum ancak iyi temennilerin ötesinde bir adım atılması gerekiyor. Öncelikle Semih’in Federasyona kendince uygun savunmasını göndermesi gerekir. İyi temenniler dışında yarışmayı Semih yerine centilmenlik olsun diye onunda onayını alarak organize etmek gibi yapıcı teklifler gelse mesela. Semih’in savunması ve bunun Federasyonca değerlendirilmesi sırasında Pilot Panel üyeleri diğer yarışmacı pilotlarla birlikte varılan kararda iyileştirme yapılmasını Federasyon Yönetiminden rica edebilir belki örneğin. Bu arada daha uzun vadede bu yılın yarışma sezonu başlamadan yarışmalarla ilgili eksik kalmış noktalar tamamlanmalıdır.
Alim

From: [email protected] [mailto:[email protected]] On Behalf Of manda kasa
Sent: Monday, March 07, 2011 1:49 PM
Subject: [xcturk] fed

Selçuk'a tamamen katılıyorum.

Yapılan organizasyonların (tüm organizasyonların geliştirilmesi gereken yanları var.) daha iyi olması için yasaklanma yerine, düzeltilmesi gerekmekte.

Bu konunun önemi ve tüm pilotları ilgilendirişi nedeniyle XCtürk'den daha geniş platformlara da taşınmasını öneriyorum.

Federasyon görevlilerinin bu kararlarını düzeltmelerini temenni ediyorum. Hata/açık aramak gerekirse tüm uçuş okullarında, organizasyonlarda, THK'da hatta federasyonun kendisinde de bir çok hata bulunabilir. Bu eksiklerimizi kısıtlayıcı zihniyetle değil, yapıcı amaç için, uygun şekilde ifade edip tartışmakta fayda var.

Her ne kadar Semih Abi'nin organizasyonlarına katılmamaya çalışsam da spora katkısı inkar edilemez.

Bu yarışmayı yapacağız. Bu konuda elimden geleni yapmaya hazırım.
Federasyon organlarında görevli Alim, Akçalar, Akkuş arkadaşlarımızın konu hakkında açıklama yapmalarını ve bu konuda bize nasıl destek olacaklarını paylaşmalarını bekliyorum.

Federasyon kurma çalışmalarında güler yüzüyle yamaçcı pilotlarınarasına katılan ve kabul gören İSMET İÇEL'i de sessizliğini bozmaya ve polemik yapmadan konu hakkında bize destek vermeye davet ediyorum.
yigit

From: Semih <[email protected]>
Sent: Mon, 7 March, 2011 13:21:30
Subject: [xcturk] Re: Russian Open Yarismasina Federasyon Engeli

Selamlar

THSF den iptal nedenini faks yoluyla talep ettim. Yolladı arkadaşlar sağolsunlar..

Buna göre sebepleri aynen yazıyorum.

"Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden Federasyonumuza gelen 04.10.2010 tarih ve2707 yazıda belirtilen aksaklıklar(Personel giderlerinin ödenmemesi, notam alınmaması gibi vb.)nedeniyle Denizli Türkiye'de yapılmasını istediğiniz Russian open 2011 organizasyonunu düzenlemeniz Federasyonumuzca uygun görülmemiştir."

Bu benimde tahmin ettiğim bana göre görünürdeki neden..Ayrıca bu uygulamanın haksız ve yanlış olduğunu aşağıda size ispatlayacağım...

-Personel giderlerinin ödenmesi hususu
- Ülkemizde federasyonu onayı ile yapılan bir organizasyona görevlendirme bölgenin G.S İl Müdürlüğü tarafından yapılır. Bu görevlendirme masrafları ilgili Federasyonu bütçesinden il federasyon temsilcisi kanalı ile ödenir.

Diğer bir deyişle Federasyonlar takvime aldıkları Ulusal ve Uluslar arası yarışmalara ödenek ayırmak zorundadırlar. İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen personel görev ücretleri hiçbir şekilde oragnizasyonu yapan Kurum yada Kuruluşlara ödettirilemez.

Diyelimki biz bunu yanlış biliyoruz.(Ben bu husustan eminim)

Neden yasal yollardan bu parayı talep etmediniz..? Niye organizasyonu yapan firmayı mahkemeye verip sözü geçen görevlendirme yazısındaki 1.900TL ( yaklaşık öyle diye hatırlıyorum)civarındaki parayı kanun gücü ile almadınız?

Çünkü yasal olarak bu parayı benden talep etme yetkiniz yoktu!

-Notam alınmaması hususu
Yarışma başlamadan 2 hafta önce tarafımdan SHGMne Rusya Açık Şampiyonası ve Superfinal yarışmaları için Notam başvurusu yapılmıştır.ilgili mevzuat gereği bu başvuru daha önceden bir zaman dilimi içerisinde yapılamıyor( daha önce 7,8 kere aldığım için biliyorum)

O hengame içerisinde her sabah 6 da kalkıp gece 12ye kadar yaptığım çalışmalar sırasında, Rusya Açık Şampiyonasının başlamasına 3 gün kala bana SHGMden bir telefon gelir.

Telefonun ucundaki yetkili Notam başvurusunu Şirket adına yapamayacağımı bu başvurunun ancak Valilik yada il Müdürlüğü kanalı ile yapılabileceğini ifade eder. Notam yazışmasının yapılması için gerekli resmi başvuru formuyla beraber koordinatları ve Notam tarihlerini G:S. İl Müdürüne ilettiğim zaman şöyle bir sonuç ortaya çıkmıştır. THSF tarafından Rusya Açık Şampiyonası federasyon faaliyet programına alınmadığı için il Müdürümüz bana bu yazışmayı yapmasının mümkün olmadığını çünkü bunun ile ilgili reglamanın THSF tarafından kendilerine gönderilmediğini ifade eder.

Şimdi Sizlere soruyorum..,

2010 Rusya açık şampiyonası Federasyon tarafından tanınmışmıydı, TPS de kullanılmışmıydı...?

Bunun ile ilgili yazışmaları ben Hakan Akçalara gönderdim.( o zamanki prosedür buydu) Hakan Akçalarda bana daha sonra biz yarışmayı faaliyet raporuna koyduk onun ( Genel Sekreterin) haberi olamayabilir diye yorum getirmişti.

Şimdi kendinizi benim yerime koymanız gerekiyor...

Yurtdışından gelmiş 100 küsür pilot THSF yazışmasını yapmadığı için NOTAM sebebi ile yarışmayı iptalmi etmem gerekiyordu?

Ülkemizde yapılan yarışmaların %80 inde Notam problemi yaşanmış, %60 şında Notamsız uçulmuş,%90 nında notamlı bölgeyi askeri uçaklar ihlal etmişlerdir.

Ayrıca hiçbir gelişmiş avrupa ülkesinde uçan paraşütçüler veya yarışma organizatörleri Notam alır diye bir kural yoktur. Uçuşa açık bölgelerde yamaç paraşütü sporu yapan kişiler önceden izin almak zorunda değildir. Böyle olsaydı bizim her yaptığımız faaliyetde (XC Uçuşlarında bile) notam başvurusu yapmamız gerekirdi. Notam başvurusunu kişiler yapamıyorsa, bu zaten teknik olarak kendisiyle çelişen bir durumdur.

Bu durumun ışığında ben insiyatifimi kullanarak yarışma için büyük paralar harcayarak gelmiş Rus pilotları mağdur olmasınlar diye hava sahalarını ihmal etmeden uçuşa izin verdim, vermek zorunda kaldım.

Burada bir NOTAM problemi olduysa bunun sorumlusu işini görev bilinciyle yapmayan THSF sekreteryası ve onları gerektiği gibi takip etmeyen Federasyon başkanıdır.

Yaşadığımız hipokrasinin (Hypocrisy) başka bir yönünüde anlamakta zorlanıyorum.

Ülkemizde yapılan rekor uçuşlarının %80 hava sahalarından geçmemişmidir? Bu duruma en büyük tepkiyi hatırlarsanız yine ben göstermiş bu alanlarda yapılan uçuşların tanınmamasını ve gereğinde sorumluları hakkında yasal işlem başlatılmasını önermiştim.

Şimdi;
Bana göre hava sahalarını ihlali uçuş bölgelerinin Notamlanmasından daha önemlidir. Bu konuda SHGM veya THSF ne gibi bir uyarı yapmış veya yasal işlem başlatmıştır..?

Dahada önemlisi THSF uçuş bölgelerini tanımlamış ve buraya eğer gerekli ise Notam Başvuruları yapmışmıdır?
Kaş ve Ölüdenizde daimi Notam varmıdır?
Kayseride varmıdır?
Erzincanda varmıdır?
Bugune kadar toplu olarak yapılan XC uçuşlarında( 20-30 kişilik gurupları kast ediyorum) Notam alınmışmıdır?

Diğer yandan madem yarışmalarda NOTAM zorunluluğu vardır neden SHGM yarışmayı güvenlik güçlerini harekete geçirerek durdurmamıştır?

Bilmeyenler için NOTAM açlışı: Notice to Airman= Uçuş yapanlara uyarılar anlamını taşır. Uçuşa yasaklı bölge anlamına gelmez.

Sonuç olarak Denizlide Rusya Açık Şampiyonasına Notam alınamamasının sorumlusu THSF dir.

Benim belkide hatalı kabul edilebilecek eylemim ise Notamsız uçuşa izin vermek olabilir.

Yine aynı şeklilde madem bu kanunlarla korunmuş bir uygulamaysa hakkımda niye kanuni kovuşturma başlatılmamıştır?

Konuyla ilgili açıklama ve savunmam bundan ibarettir. Aynı konuya H. Akçalar tarafından getirilen yorum ise bana göre oldukça vahimdir. Bu yoruma göre" Uçuş izinleri Valilikler kanalı ile verilmektedir, Kimlerin nerede uçup uçamayacağına Valiler karar verir"

Bana göre bu biz hava sahası ve Notam problemini çözemiyoruz. bu yüzden işi Valilere bırakılmasına ses çıkarmıyoruz anlamına gelmektedir.
Semih SAYIR

--- In [email protected], Ozgur Sen <sen_ozgur@...> wrote:
> Merhaba,
> Neden iptal edilmis? Bir gerekce bildirilmedi mi? Semih abi sende bilgi var mi?
> Ozgur

> --- On Sun, 3/6/11, Semih semihsayir@... wrote:
> From: Semih semihsayir@...
> Subject: [xcturk] Russian Open Yarismasina Federasyon Engeli
> To: [email protected]
> Date: Sunday, March 6, 2011, 3:15 AM
> Selamlar
>
> Asagidaki yazisma pilotlar panelinden ilgili tum pilotlarimizin rahatca ogrenebilmesi icin buraya tasinmistir.
>
> Yeni toplanan Yonetim Kurulunu ilk icraati ulkemizde gerceklestirilecek olan bu yarismayi yasaklamak olmus.. Yeni yonetim Kuruluna secilen arkadaslar( ALim ve Serdar) bu konuda ne oy vermisler acaba. Yada bu olayi engellemeye calistilarmi..?
>
> Bu konulari merak edenler varsa asagidaki kopyalanmis yaziyi okuyabilirsiniz.
>
> http://groups.yahoo.com/group/turkpilot ... essage/350
> mesaja cevap olarak yazilmistir
>
> Rusya Yarismasi neden Bu panelin konusu degilmis..?
>
> Bu yarismada Turk Pilotlari yarismayacakmi?
>
> Yarisma ayni zamanda World Cup tarafindan taninmis ve PWCye kalifkasyon saglayarak Turk Pilotlarina kendi sistemimiz disinda ek bir avantaj getirmistir.
>
> Bu yarisma FAI ve Turk Hava Kurumu tarafindan onaylanmis ve WPRS de pilotlarimizin ve ulke siralamasinin yukselebilmesi sansi dogmustur.
>
> Turkiyede yapilan her yarisma Pilotlar Panelin ilgi alanina girer.
>
> Neyse biz haberi Rusya Federasyonundan ogrendik.Rus organizatoreden gelen maile gore soyle bir yazisma olmus...
>
> "Due to the troubles fased during the 2010 Russia OPEN held in Denizli, we cannot give permission to hold 2011 Russia OPEN, which Horizontur wishes to organize..."
>
> Bu karari kimler verdi merak ediyorum. Kicinda donu olmayan Federasyonun ilk isi Yapilacak spor organizasyonunu mu yasaklamak olacak..?
>
> Bu organizasyonu yasaklayarak ulkemizde 10 gun boyunca para harcayacak insanlarin gelmesini engellemeye calisilmis ve dahasi Bu tur organizasyonlarin Turkiyede yapilmasi oldukca zorlasmistir.
>
> Bununla ilgili mucadelemizi surdururuz..
>
> Yontemide su olacak
>
> -Sikayet basvurusu
> Basbakanliga
> Spordan Sorumlu Devlet Bakanina
> Turizm Ve tantima Mudurlugune
> GSGM Genel Mudurlugune
>
> -Kamuoyu Olusturma
> Pilot paneli
> XC Turk
> YP Forum
> PG Forum
>
> -Basin ve gorsel medyayi kullanma
> Gazete ve televizyonlari kullanarak halki ve yoneticileri bilinclendirmeye calisacagim.
>
> Bu yontemlerde sonuca ulasmazsa baska birseyler dusunuruz.
>
> Oncelikle yarisma pilotlari ne dusunuyor onu bir ogrenelim...Bu amacla bir oylama aciyorum. Oy kullanmayan pilotlarida hayir olarak degerlendirebiliriz. Belki benimle karsi karsiya gelmek istemiyor olabilirler.
>
> Ha.. Su PWC ye gidecek pilotlara yapilacak yardim vardi ya... Onu da be almiyim.. Bana gaz yapabilir. Ben kendi paramla giderim kardesim. Allah (*varsa tabi) kimseyi boyle Federasyona muhtac etmesin
>
> Zaten ben boyle Federasyonun *Ceza Kurulundan ceza almazsam yasayamam..
>
> "THSF 2011 PWCA yar&yacute;&thorn;malar&yacute;n&yacute;n Güney Kore, Avusturya, Türkiye, &Yacute;spanya klasman yar&yacute;&thorn;malar&yacute;na kat&yacute;lma hakk&yacute; elde eden ilk 6 erkek ve ilk 2 bayan sporcunun kat&yacute;l&yacute;m ücretleri, harc&yacute;rah ve yolluklar&yacute;n&yacute; ödeyerek milli sporcu statüsünde görevlendirme karar&yacute; alm&yacute;&thorn;t&yacute;r. Bu sporcular&yacute;n THSF Sporcu Lisans&yacute;na sahip olmalar&yacute; ve *Ceza Kurulundan ceza almam&yacute;&thorn; olmalar&yacute; gerekmektedir. Bu deste&eth;in uygulamas&yacute; ile ilgili detaylar sporcu listesinin kesinle&thorn;mesi ile birlikte sporculara bildirilecektir."
>
> Selamlar
> Semih

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (07.03.2011, 22:52)

Selamlar

Spor Kulübümüz ISUK( Istanbul Serbest Uçuş Kulübü) Rusya Açık
Şampiyonasını düzenlemek için Yönetim Kurulu kararı almıştır. Bu yeni
duruma göre yarışma THSF başvurusu Kulübümüz tarafindan yeniden
yapılacaktır.
Ben kendi nezdimde tarafıma yapılmış adaletsizlik olarak gördüğüm
konularda hakkımı Federasyonda görevli kişilerin üst makamlarında ve yasal
yollarda arayacağım. Haksız olduğum konularda Yönetimi, Sekreterini ve
Başkanını hakkımda yasal takip açmaya davet ediyorum.

Rusya Açık Şampiyonasının yapılıp yapılmaması bundan sonra benimle
ilgili bir mesele değildir.

Bir Türkiye meselesidir.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen afsin » 1 on yıl 3 yıl önce (07.03.2011, 23:37)

federasyon kurulsun deyip dirsek dirgeğe omuz omuza bir birliktelik sergilenirken..geçen yıl ki yarışmadan oluşmuş problemler semih abi ile neden daha önce halledilmedi?
direk iptal yoluna gidildi? uyarı verilemezmiydi?
yada başka nedenlermi var? yazışmalar,kulis arkalarını bilemeyiz?
federasyonumuz havacılığa hizmet için olmalı..köstek olmamalı..
ukranya pre pwc si mekadonyada yapılıyor..
ülkemiz sınırları içinde bu tarz yarışmalar gerekli..hem türk pilotların yabancılarla uçması,tecrübe kazanması hemde ülke ekonomisi ve tanıtımı için...
hep bardağın boş tarafına bakıyoz...çamur at iz kalsın bişeyler yapmaya çalışanları karalamayalım....köstek olmayalım..
o ücret semih abiden istense idi bence organizasyonda para olmasa bile cebinden çıkarıp öderdi..

bence semih abi bir değerdir ve değerlerimizi bu yolla kaybetme,onları küstürme yoluna gitmeyelim...semih abi ve onun ayarındakiler kolay yetişmiyor bence bu pencereden bakalım...

sevgiler

afşin

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 10:02)

Selamlar. Diğer gurupta devam eden tartışmadan tüm camiamızın haberi olması gerekir diye düşünüyorum
Dolayısıyla kopyalayarak burada yayınlıyorum.

SEMİH SAYIR'IN SAVUNMASI

Notam konusu ile ilgili
Hakan Akçalar

Selamlar,

Semihin yazısında iki yerde benim adım geçiyor. Benimle ilgili
yazılanlar ya eksik, ya da çarpıtılmış.
Bu konuları yazmaktan bıktım, anlayana sivrisinek saz ...

Yine de ben bilmiyorum diyen, öğrenmek isteyen biri varsa söylesin yine
yazarım ..

Bunların dışında Notam konusunda biraz da ben sıyırayım izninizle:

- PİLOTPANEL'İN TAVSİYELERİ VE OLURU ALINARAK hazırlanan ve geçen sezon
uyguladığımız "Yamaçparaşütü Yarışma Yönetmeliği" uyarınca,
NOTAM, ORGANİZATÖR TARAFINDAN alınmak zorundadır.
- SHGM'nin yarışmaya 3 gün kala Semih'e olumsuz cevap vermiş olması
THSF'nin suçu değildir.
- Semih ancak yarışma başladıktan ve pilotlar havada jetler ile
karşılaşıp olay kontrolden çıktıktan sonra THSF'den YARDIM İSTEMİŞ, ve o
andan itibaren
SHGM ile görüşmeler yapılarak THSF TARAFINDAN NOTAM ALINMIŞ ve Semih
yüzünden Türkiye'nin dünya aleme rezil olması son anda THSF SAYESİNDE
önlenebilmiştir.

Şimdi; olay bu kadar net iken, nasıl oluyor da "*Sonuç olarak Denizlide
Rusya Açık Şampiyonasına Notam alınamamasının sorumlusu THSF"* oluyor
AKLI BAŞINDA BİR İNSAN EVLADI BUNU BANA BİR AÇIKLASIN LÜTFEN !!!!!!!

Hakanın Yazdıkları ile ilgili ben açıklayayım..( Semih)

Öncelikle bana şunu söyle 2010 Rusya Açık Şampiyonası THSF tarafından kabul edilmiş onaylı bir yarışmamıydı?

Öyleyse(ki öyle olduğunu sende bende ve tüm yarışmacı pilotlar biliyor)bu yarışmanın yazışmaları neden Denizli GS: İl Müdürlüğüne gönderilmedi?

Sen yarışmayı takvime aldık derken neden Genel Sekreteriniz "bu yarışma resmi değildir bununla ilgili yazışma yapmadık" dedi?

SHGM ye 2 hafta önceden gönderdiğim Notamın Kabul edilmeme sebebi Yazışmanın GS: İl müdürü tarafından gönderilmemiş olması yada daha sonra gönderilmemek olması değilmidir?

Daha önemlisi Denizli G.S il Müdürü ben THSFden belge olmadan NOTAM yazışmasını yapamam demişmidir?

Amam haklısın..,
Hata bende oldu..!
O telaş içinde Türk Hava Kurumunu arayacağıma Federasyonu aradım.Thk nın bu problemi 1 saat içerisinde çözeceğini konuyla alakalı olan tüm arkadaşlarımız bilirler.

Ben buradan yola çıkarak diyorumki
" Rusya Açık Şampiyonasına Notam Alınmamasının nedeni Türkiye Hava Sporları Federasyonudur."

Eğer sen benden aldığın belgeri zamanında usulune uygun bir şekilde
(usulünüz de varmı bilmiyoruz ya)teslim ettiysen "SUÇ FEDERASYONUNDUR,
DEĞİLSE SUÇ SENDEDİR"

Cevaplarını bekliyorum, en azından kamuoyu öğrensin..Yoksa bana göre cevaplar sabittir.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 17:34)

SEMİH Serdar karşı( Teknik komitedir kendisi)

Merhabalar,

Russian Open yarısması ve Semih’in organizasyonları ile ilgili konuyu duygusallığa kapılmadan iyi değerlendirmek lazım.

02. 03.2011 tarihinde THSF Yönetim Kurulu toplantısında pek çok konunun yani sira 2011 sezonu icin yapılmıs olan yarısma basvuruları degerlendirilmistir. Bu basvurular icerisindeki Russian Open Yarismasi, organizatöründen dolayi kabul gormemistir. 2010 yili son aylarinda Istanbulda Federasyon baskani ve genel sekreterinin de katilmis oldugu Teknik kurul ve Egitim kurullari toplantisi yapilmis ve bu toplantida ki konulardan biri olan 2010 yili gozlemci raporlari ve yarismalarda yasanan olaylar ayrintisiyla konusulmustur. Organizatorlerin hatalari, sistemdeki eksiklikler ayrintilariyla incelenmistir. Bu toplantidaki konular ayni sekliyle yonetim kurulunda da gorusulmustur. Uzun bir tartısmanın ardindan bu karar alinmistir.

Bugun Russian Open Yarismasinin duzenlenmesi ulkeye olacak yararlari gibi su anda bu yahoogroups da dile getirilen pek cok hassasiyet de dile getirilerek tartisilmistir. Bunu neden soyluyorum, cunku herkesin sunu anlamasini istiyorum:Yon. Kur. Uyeleri de sizlerle ayni hassasiyetleri paylasıyor, kimse hadi deyince bir anlık karar almıyor, ancak bazi zor kararlari da federasyon almayacak ise kim alacak ?

Alim bazi seyleri cok net ifade etmis ancak Alim’in mailinden sonra bile bazi arkadaslar hala konuyu tam anlayamamis ki hala Federasyonun Russian Open yarismasina karsi oldugu dusuncesiyle yaziyorlar. Bu nedenle bazi seyleri tekrar anlatmakta fayda var.

Once sunu net olarak soyleyelim:

Federasyon Turkiye’de Russian Open Yarismasi duzenlenmesine karsi degil. Tam tersine baksa bir ulkenin kendi yarismasini ulkemizde yapmak istemesi guzel bir firsattir, hem sportif, hem turistik, hem de ticari acidan.

Buradaki Durum ise sudur: Bir onceki sene gerceklesmis olan organizasyon bozuklukları yanlıslar, hatalar ve eksiklerinden dolayı Russian Open Yarismasini, Semih’in duzenlemesine izin verilmemistir.

Rusya federasyonu, Russian Open Yarismasini Semih disinda herhangi bir organizator ile anlasarak gayet rahat yapabilir. Ha bu organizator Tahsin Abi olur, Adem olur, Ugur olur, Yigit olur, Polat olur veya baksa bir arkadas olur. Bunda bir sıkıntı var mı ? Yok.

Yani uzun lafin kisasi Rusya federasyonunun Russian Open Yarismasini Semih disinda herhangi bir organizator ile yapmasinin onunde hicbir engel yok.

Yukarıdaki bu acıklamadan sonra hala Federasyon Russian Open Yarısmasina karsi diyerek yazi yazan arkadaslarin yazilari ciddiyetten uzak kalacak ve art niyetli olarak dusunulecektir.

Durum boyle iken; Semih’in “ bu mesele artık Turkiye meselesidir” diyerek herkesi yanlis yonlendirmesi ve “Federasyonun, Rusya Acik Sampiyonasini engellemesini dogru buluyormusunuz?” diyerek oylama acmasi, olayı carpitmak midir degilmidir? Bu soruyu bu konuda mesaj atan arkadaslarin hepsinin cevaplamasini isterim. Federasyon hakkinda istediklerinde her yorumu yapan arkadaslar, Semih’in konuyu carpitmasiyla ilgili de bir yorum yapacaklar mi merak ediyorum.

Eger Semih’in dusuncesi sadece bu yarismanin yapilabilmesi ve Turkiye ye gelecek olan gelir, Retrive minubusculerinin kazanacagi para olsaydi, kendisinin bu konuda engellendigini ogrendiginde ne yapardı ?

Secenekler :

1.Rusya federasyonundaki arkadaslarini arar ve soyle derdi : Gecen seneki yarismalarda gerceklestirdigim organizasyon bozukluklari ve hatalardan dolayi Federasyon bu sene Russian Open’i benim duzenlememe izin vermiyor. Ama sizin benim yüzümden magdur olmaniza gerek yok, baksa bir organizator ile bu yarismayi duzenleyebilirsiniz, hatta isterseniz size bu isi yapabilecek tanidigim organizator arkadaslari da onerebilirim.

Diyebilirdi. Yada 2 secenegi uygulardi.

2. Russian Open’i mutlaka ben duzenlemeliyim derdi ve zaten yaptigi organizasyon bozukluklarini da kabul etmeyip kendini hakli gordugu icin, durumu kendisinin engellenmesi degil de Russian Open Yarismasinin engellenmesi olarak gostererek Federasyona karsi savas acardı.

Semih’in burada hangi secenegi sectiginin muhasebesini sizlerin muhakemesine birakiyorum.

Sizlerden ricam bu konu ile ilgili olarak yazi yazarken bu muhakemeyi unutmamak olacaktir.

Olaya bir de baksa bir acıdan bakalim.

Bir organizator dusunun sezon icerisinde duzenledigi yarismalarda organizasyon bozukluklarına sebebiyet vermis, bu nedenle de bir sonraki sezon da yarisma duzenlemesine izin verilmemis. Bu organizator hatalarını ve nerelerde yanlis yaptigini degerlendiren bir oz elestiri yapmasi gerekirken kalkıp federasyona saldiriyor.

Russian Open Yarismasi ile ilgili pek cok sorunlu durum var ancak en önemli olan iki tanesi defalarca bu grupta tartisildi, ve hala Semih haksiz oldugunu dusunmuyor bile.

Bu olaylardan biri Notam konusudur, digeri ise Genclik Spor il Mudurlugune odemesi gereken parayi odememesi ve bu konuda da resmi bir sikayet olmasidir.

2010 yilinda kullanilan ve herkesin hemfikir oldugu THSF yarisma yonetmeligi der ki;

Notam ı organizator alacak. Semih sorumlulugu baskalarina atmaya kalkmasin.

Burada Semih basvurusunu SHGM ye yeterince erken yapmıyor son 10 gün son 2 hafta gibi yapıyor, hadi son dakkada Notam basvurusu yaptin, insan sonrasindaki 1-2 gün icerisinde arayip kontrol eder Nooldu bu Notam isi bir sorun varmi acaba diye. Yarismaya 3 gün kala notam alamadigini ogrenip yarisma basladiktan sonra Semih federasyondan yardim istemistir. Yarisma basladiktan sonra Federasyon yetkilileri de kendisine o kisa zaman icerisinde federasyon baskani ve genel sekreteri dahil, federasyondaki tum yetkililer kendisine gerekli destegi verip en azindan dar bir alan icin notam alınmasini saglamislardir. Bu arada Semihin sürekli aramalari ve tartismalari nedeniyle SHGM deki personeli biktirmasi ve oradaki tüm personelin Semihe karsı tepkili hale gelmesini hic saymiyorum.

Bazilariniz hatirliyordur, Bursa Kupasi Yarismasini 2010 sezonunda duzenledik ve Notam isini ben halletmistim. SHGM nin internet sayfasindaki formu doldurup gonderdim ve telefon ederek de bilgi verdim ve İlk defa notam almama ve ilk defa yarisma duzenlememize ragmen hemen notamımızı istedigimiz sinirler icerisinde aldik. Hatta hava sartlari nedeniyle yarismayi bir hafta sonrasina erteledigimizde bile o hafta icinde bir telefon ile ikinci kez notam aldim, hemde İstanbul ve Yenisehir havalimanlarina bukadar yakin bir bolgede. Ne THSF ye bir sorun oldum ne SHGM ye.

2010 aralık ayindaki Teknik kurul toplantimizda bundan sonra yarismalar ile ilgili notam izinlerinin Federasyon tarafindan alinmasini da kararlastirdik. Bu durum Notam alma konusunda problem yasayan organizatorler icin sevindirici bir durumdur.

Ben bu yazismalar sirasinda yazi yazan arkadaslarin Semih’in yarismalarindaki organizasyon bozukluklarindan dolayida Semihe bir iki kelam etmesini beklerdim. Federasyon devletin bir kurumu ooh yaz yazabildigin kadar. Peki Semihin yaptigi yanlislari burada neden kimse dile getirmiyor. 2010 yilinda o kadar yarisma ve organizator var iken neden sadece Semihin organizatorlugune 2011 de izin verilmedigi konusunda dusunup birseyler yazacak olan var mi?

Semihin organizator oldugu yarismalardan sadece Russian Open Yarismasi Organizasyon bozukluklarina sahne olmadi, ayni zamanda Ege XC Open yarismasinda da pek cok organizasyon bozukluklari vardi. Ege XC Open da Gozlemci oldugum icin konuya vakifim. Burada bazi bozukluklari siralayayim.

1. Yarisma icin (yine)Notam alinmamisti.

2. Yamacta Semih THK gozlemcisini ve beni cagirarak “arkadaslar Notamimiz yok, birazdan vali gelebilir, gelirde sorarsa Notam var dermisiniz” diye bize ricada bulunmusmudur? Bi aciklarsa sevinirim.

3. Yarismanin 2. gunu yamaca kumanya gelmemistir, kumanya gelecegine guvenip bozdagdan su ve yiyecek almayan pilotlar ac ve susuz havalanmislardir.

4. Diger gunler ise gelen kumanyadaki yiyecek ise yetersizdi, icine bir tutam maydonoz eklenmis bir pogca idi bence yetersizdi.

5. Yarisma antreman gunu kayit sirasinda pilotlara sadece sigortaları olup olmadigi sorulmustur. Herhangi bir sigorta numarasi, policesi, veya sirket ismi istenmemistir.

6. Kayitlarda pilotlara GSGM sporcu lisansi olup olmadigi sorulmamistir. Kendisinin uyarilmasi sonrasinda yarismanin 3. günü sporcu lisanslari anonsu yapilmistir.

7. Semihin 2009 yılında ki duzenledigi yarismalardaki organizasyon bozukluklarindan dolayi TPS deki ilk 20-30 pilotun cogu bu yarismaya katilmamistir. Adi konmamis bir boykot da olabilir. Yarisma web sitesindeki yarismaya katilan pilot listesi 2009 yili katilimci listesiydi ve yarismanin ilk gunune kadar bu eski liste yayindan kaldirilmadi. Bunun nedeni ilk 20-30 daki pek cok pilotun bu yarısmaya katilmamasina ragmen katiliyor gibi gosterilmesi ve bu durumu goren pek cok pilotun da “aa iyi adamlar katiliyormus bu yarismanin katsayisi yüksek olur” diyerek yarismaya katilimi arttirmak icin olabilirmi ? Bu durumda insanlar kandirilmis olmuyor mu ?

8. Yarisma baslamadan once Takimlar neye gore kurulacak takim listeleri ne zaman verilecek gibi duyurular yapılmadigi icin takimlar kurulamadı.

9. Yarisma boyunca pilotlari bilgilendirmek icin yarisma gunu programı yazili olarak duyurulmadigi gibi sozlu olarak da yeterince duyurulmamistir. Ornegin yarismanin 3. gunu sabah brifingde Tirede gorev ucusu yapılacagı duyurulmustur, ancak yeterli bilgi verilmemistir. Bu durum uzerine Semihe "Tire deki program ile ilgili bilgi alabilirmiyiz " dedigimde "Dinleseydiniz!, anlatamam! vs…" diye tersleyerek cevap vermistir. Bunun uzerine "brigfingin basindan beri dinledigimizi ve kendisinin yeterince bilgi vermedigini" soyledigimde de "Anlatamam! " diye tersleyerek donup baksa konularla ilgilenmistir. Bu duruma basta Okkes Kadan olmak uzere brifing teki tum arkadaslar sahittir. Burada sorulmasi gereken soru sudur:

Parasini odeyip kaydini yaptirmis ve yarismaya katilan bir sporcunun program ile ilgili soru sormaya hakki varmidir yok mudur. Hepimiz yasini basini almis insanlar olarak katildigimiz yarismalarda Semih tarafindan terslenmeye maruz kalmak durumundamiyiz. Yillardir Semihin bu davranislari konusunda sesini cıkarmayan arkadaslarin en ufak bir olayda dogru durust anlamadan Federasyona bu sekilde saldirmalari ne kadar objektiftir acaba.

Her neyse yazı giderek uzuyor Ege XC ile ilgili pek cok durumdan sadece birkacini yazdim. Semihin Ege XC ile ilgili konulara cevap verip vermemesi hic onemli degil, onemli olan Semihin Sadece Russian Open da degil, Ege Xc de ve 2009 daki yarismalarinda da sikintilar oldugunu insanlarin hatirlamasidir. Birebir konusmalarda herkes Semihten dert yaniyor ancak cikip bunu vurgulamak gerektiginde kimseden ses cikmiyor. Ben burada acikcasi sunu beklerdim; tamam federasyonu elestirin hakarete kacmadigi surece herkes fikrini soyleyip elestirebilir, ancak alinmis boyle bir karar sonrasinda iki kelime de Semihin olayin bu noktaya gelmesindeki tutumunu da elestirip “arkadas sen de bu kadar hatalar yapmissin, Federasyon sana bu yarismayi duzenleme izni vermemekte hakli” demesini beklerdim.

Saygilarimla

Serdar İLKER

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 17:41)

SEMİHin cevabı...

Serdara cevabım;

Daha önceki yarışmalarda bu kadar arıza çıktıysa ben kötü bir
organizatörsem niye Ruslar organizasyonu illede sen yap diye tutturdu?

Bu adamlar Mazoşistmi?

Bunlar organizasyonu şu adam yapsın biz ondan menunuz dedikten sonra senin yada
Federasyonun, yada yarışmacı pilotların yapmasın deme gibi bir insiyatifi
olabilirmi?
Senin ve hoşlanmıyan diğer pilotların insiyatifi olsa olsa yarışmaya
gelmemek olur.

Yapılan oylamada isimler kapalı olduğu halde kullanılan 27 oyun herbirisi
uygulamanın yanlış olduğunu söylüyorsa sen ne hakla doğru olduğunu iddia
edebiliyorsun?
http://groups.yahoo.com/group/xcturk/polls

Geçen seneki organizasyondaki gözlemci raporu nerededir ve bu rapor bana neden
gönderilmemiştir.( Bu yarışmalardaki THK gözlemci raporları ilgililer
tarafından bana gönderilmiştir.)Bu yarışmada eksik ve yanlış varsa bile
düzeltmenin yöntemi bumudur...?

Bunun sebebi Teknik Komitenin sözümona çalışmalarını ve federasyonu her
fırsatda eleştirmem, Süperfinal yarışmasına gelen Genel Sekreteriniz Ozan
beyi ağırlamamam, açılışa davet etmemem olabilirmi?

Bahsettiğin seçeneklerde Semihe büyük bir adaletsizlik yapılmışsa Semihin
bu adaletsizlikle savaşmadan pes etmesi ve yarışmayı başkası yapsın
demesi korkaklık , iradesizlik, teslim olmak değilmidir?

Buna rağmen Semih SAYIR zaten bütün yetkilerini Kulübü ISUK a devretmiş ve
yarışma gelirlerinin makbuz karşılığı kulüp tüzüğü uyarınca spor ve
sporcunu gelişmesi amacıyla kullanılmasına olanak sağlamıştır.

"Burada Semih basvurusunu SHGM ye yeterince erken yapmıyor son 10 gün son 2
hafta gibi yapıyor, hadi son dakkada Notam basvurusu yaptin, insan sonrasindaki
1-2 gün icerisinde arayip kontrol eder Nooldu bu Notam isi bir sorun varmi
acaba diye." Demişsin bre cahil adam...

http://web.shgm.gov.tr/sektorel.php?page=formlar

Linkteki uçuş izni formunu al bakalım orada ne yazıyor..!
Ben kopyaladım onuda yapamazsan diye..!
Aşağıda okuyabilirsin..,

*Uçuş müracaatları en geç 4 (dört) gün öncesinden yapılacaktır, uçuş
gününden 1 (bir) gün önce yapılan müracaatlar Genel Müdürlüğümüzce
değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ben bu kurumu 20 kere telefonla aramışım iletişim için verilen telefonları
kimse açmamış yarışmaya 3 gün kala beni aramışlar..

Sen olsan ne yapardın..?

Notamı organizatör alacak demişsiniz!
Ben SGHM yi aradığımda Yarışma Notamı başvurusu şahıslar tafından
alınamaz demişlerse, ben buradan şunu çıkarırım..
Aaa.. Adamlar organizasyonu yapanlar alır dedi.. SHGM de alamaz diyor.. Demekki
bu adamlar bu kuralı yazarken dünyadan haberleri yoktu!

Bence hala yok... Teknik Kuruldaki hiçbir elemanın kalifiye olduğuna veya
teknik bilgi ve tecrübesi olduğuna inanmıyorum. Onada bir oylama açalım
istiyorsan bakalım ne çıkacak..?

Sizi oraya kim seçti kardeşlerim.. Hangi özelliğinizden dolayı seçildiniz.
Sizi oraya oturtan adamların dünyadan haberi varmı..?
Yada onları oraya kim oturttu?

Buna bir çözüm var isterseniz.. Bütün kayıtlı Spor Klüplerine bir
çağrı ve akabinde bir toplantı yaparız, seçeriz Teknik Kurulu.. bakalım
kaçınız orada olur..?

Dahası sen hangi akıl ve yorumla Türkiyede Uluslarası bir organizasyonun
Teknik Kurulunda görev yapan birisinden daha fazla bilgiye sahip
olabileceğini sanıyor ve oturup yarışma yönetmeliği yazmaya kalkıyorsun?
Senden fazla bilirim diye bir iddian varsa çağıralım bir uzman
yurtdışından bizi imtahan etsin.
Benim iddiam şudur.. Doğru veya yanlış yorumunu okuyanlara bırakıyorum. O
teknik kurulu bir odaya toplasanız karşı taraftada ben olsam, uzman birisi
teknik konularda bir sınav yapsa O sınavı ben kazanırım.

Hemde alayınıza karşı..!

Yok biz kazanırız diyorsan çağıralım bir uzman yapalım şu sınavı.
Uzmanın masraflarınıda ben ödeyeceğim.

Kumanyalar konusunda..
Senin başına Kumanyalar kadar taş düşşün diyorum.Sen yarışmaya kumanya
yemeye mi geliyorsun..? Ayrıca yarışmada kumanya verilme zorunluluğu
olduğunu kim söyledi sana!

-Yarışmada sigortalar kontrol edilmedi diyorsun.. Sigorta nasıl kontrol
edilir bir söylesene bana..? Firmayı arayıp bu sigorta bu adamı kapsarmı,
helikopterle kurtarma buna dahilmi diyemi sormam gerekiyordu?
Bu dünyanın en gelişmiş yarışması PWClerde bile böyle yapılıyorken sen
daha iyi bir yöntemmi buldun? Bulduysan bunu FAI ve PWClerle paylaşmalısın
çünkü onlar daha keşfedememişler....

-Yarışmacılara GSGM lisansı varmı yokmu diye sorulmamış...? Sen niye
sormadın.. Gözlemci sen değilmiydin..?

7- numaralı sorunun cevabı

ÇÜÜŞŞŞŞŞ

8- 3, 5 kişi bir araya gelip takım kursa ne olur kurmasa ne olur.. takımlar
olacaksa Kulupler takım olarak yarışmalı. Ne yani Yiğitler Petrayı takıma
alıp birinci olunca takım yarışması kazanıp sportif bir başarı mı elde
ettiler?

9- O günü çok iyi hatırlıyorum. brifingin zamanında verilmesi gerektiğini
kaçıran insanlar için tekrar etmeyeceğimi söylemiştim. Brifingi kaçırıp
orada anlattığım konuları bana yüzlerce kez soran kişilerden baygınlık
geldiği için aşırı tepki vermiş olabilirim ( burayı güzel
yakalamışsın, bu beni idam sehpasına götürür..)

<<“arkadas sen de bu kadar hatalar yapmissin, Federasyon sana bu yarismayi
duzenleme izni vermemekte hakli” demesini beklerdim.>>

Çok Beklersin...

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
gees
Ad Soyad: Gizem Kurçeren
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen gees » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 21:58)

3. Yarismanin 2. gunu yamaca kumanya gelmemistir, kumanya gelecegine guvenip bozdagdan su ve yiyecek almayan pilotlar ac ve susuz havalanmislardir.

Bu konuda ben de bişey sölemek istiyorum..
ege xc open ın 2. günü kumanya zaman olarak gecikmeli geldiyse de ben o kumanyaları KENDİ ELLERİMLE dağıttım!

bilginize

Kullanıcı avatarı
Barış Tura
Ad Soyad: Barış Tura
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Barış Tura » 1 on yıl 3 yıl önce (08.03.2011, 23:49)

2010 sezonunda PWC Super Final ve Russian Open 2010 yarışmalarına 1.er gün ev sahipliği yapan Denizli-Tavas-Nikfer Bölgesi ve Take Off..
Görülen take off Nikfer belediyesi ve çevre 3 belediyenin desteği ile yapılan harfiyat ile son halini aldı.

Bölgedeki yerel destek ve insanların ilgisi Denizli'deki Super Final ve Russian OPEN ayaklarınndan çok daha fazlaydı, hem Russian OPEN'de hemde Superfinal de task günlerinde hava muhalefeti olamsına rağmen yarışmalara çok farklı bir renk ve hava kattı. Denizli'de uçuş bölgelerinin alternatifliği , halkın ilgisi ve yerel yönetimin take off taki sağladığı imkanlar açısından yarışmacı pilotlarda Denizli ve Ülkemiz açısından pozitif izlenimler bıraktığı kesindir.

Yorum yapmadan sizlerle paylaşmak istiyorum.

Link :

http://vimeo.com/15394731

Barış

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 03:20)

tüm mailleri üşenmeden okudum. ne semih sayır adına destek içerikli yazıyorum ne de federasyon adına.

bu camiadan biri olarak fikir belirtmek istedim, hakkım olduğunu düşündüm.

şahısa özel yasaklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. şu kişi organizasyonu yapabilir ama bu kişi yapamaz. adem abi sen yapabilirsin ama semih abi sen yapamazsın. semih neden yapamaz çünkü önceki organizasyonlarda hatalar yaptın.

hımmmmm 1 dakika

ege xc open da bende vardım. 2 task uçtum. evet eksiklikler vardı sohbetlerde bunları tartıştık hatta isim vermeyeyim bir çok arkadaşla da bunun kulisini yaptık. bu yok şu yok bu eksik şu eksik dedik. bizler katılımcı pilotlardık federasyon gözlemciside orda idi thk dan gözlemcide orda idi. organizasyonla ilgili eksiklikleri bizden daha iyi gözlemleyip notlarını aldılar. fikirlerimizide sordular beyanda ettik. bu değerlendirmeler organizasyon sonrasında semih sayıra bildirildimi, hemen ardından yapılan rusya open 2010 öncesi xc opende şu hatalar vardı burada bunları yapma yaptığın taktirde organizasyon yapma noktasında federasyondan desteğin kesilir hatta sana organizasyon yapma noktasında engel olunur denildimi. ege xc open bitti gol olmayan bir yarışmada 1000 puan nasıl oluyor polemiği yaşandı tartışıldı ardından rusya open yapıldı. onda da bir sürü eksik vardı. rusyadan gelen pilotlar memnun ayrıldı diye organizasyon tamammı.

bir çok üstadın kale almadığı bu forumda festival yapan kulüp ve dernek yöneticileri bile artık festivalleri neredeyse standart hale getirmek için burada tartışmalar yaparken kocaa federasyonumuz bir yarışma organizasyonunun standartlarını belirlememiş ve bunu organizatörlere deklare etmemiş ise orada bir yanlış var demektir.

hala federasyon web sitesinde rusya open organizasyon takviminde var diye yer alıyor. bu ne perhiz denir buna.

semih sayır bir organizasyonu adabı ile yerine getirmiyor ise evet o kişi organizasyon yapmayacaktır ya da a kişi ya da b kişi. fakat bu sen yapamıyorsun o yüzden sana hayır denilecek kadar basit bir konu değildir. bunun resmi bir boyutu olmalıdır. federasyon olarak sana düşeni yapacaksın sonrada semih sayır kendi üzerine düşeni yapacaktır. yapmak zorunda kalacaktır.

ege xc open sonrası eğer eksiklikler değerlendirilip organizatöre bildirilip rusya openda bu eksiklikler tekrar denetlenip yine organizatöre bildirilmiş olsa idi bence durum farklı olurdu.

organizasyonun tarihi belirleniyor rusya federasyonu ile irtibatlar kurulup gerekli çalışmalar başlatılıyor federasyon web sitesinde organizasyonu tanıdığını ve bünyesinde olduğunu deklare ediyor ve birden semih sayır bu organizasyonu yapmasın adem yapsın yiğit yapsın yurdaer yapsın deniliyor.

buradan sonraki yazılarım şahsi fikirlerim değil okuduklarımdan anladıklarımdır.

madalyonun diğer tarafında şöyle bir durum seziyorum. semih abi türkiyede bu sporun öncülerinden olmanın verdiği deneyim ve ağırlık ile kişilerle şahsi sürtüşmeler yaşamış kişilerin bireysel yada toplu olarak tepki gösterdiği tavırlarından dolayı anti sempati beslenen bir karakter olarak öne çıkıyor. take off ta agresif sorulara yanıt vermeyen kendini beyenmiş bir adam. yaptım oldu tavırları. eksik varsada çokta önemli değil nidaları ile kişilerde taşan bir adam. şahsi olarak bu tavırları bire bir gözlemleyecek kadar diyaloğum olsa idi objektif bakardım ama şu an yorumlayan kişilerin bakış açısından bakarak yazıyorum.
bu haller birikmiş birikmiş birikmiş eeee yeter ama aa denilmiş rusya open mopen yok sana konumuna gelmiş. gelmiş gelmiş olmasına ama valla semih sayırla kim ne problem yaşıyor ise bu kişisel bir diyalog olamaz artık. tarihi konulmuş kürtaj vakti geçmiş bu bebek alınmaz artık bu bebek doğacak.

şimdi şahsi fikrim

bu bebek nasıl doğacak? bu saatten sonra yiğit ya da adem abi ya da her hangi biri organizasyonu ben yapayım dermi bilemem ama der ise üzerimize düşen ne ise yapalım ama yapalım.

kimse çıkmaz ise ki bu organizasyon semih sayırın hakkıdır diye düşünüyorum federasyon bu tür yarışmalar için standartlar belirlesin ve her kim organizasyonu üstleniyor ise o standartlarda yapılması gerektiğini bilerek yapsın. standartlara uyulmuyor ise o kişinin organisazyonu federasyon tarafından onaylanmasın.

mümkünse federasyondan bir yetkili bu forumda bulunsun. hatta bir başlık açılsın ve federasyonla ilgili olarak pilotların sorularına güzin ablalık yapsın. federasyon ile camiadaki insanlar biraz haşır neşir olsun. bize hitap edilen bir federasyon var ve o kadar kaos lu bir ortamki hala federasyonun web sitesinde thk ya karşı kurulmamıştır ibaresi yer alıyor. yarışmalarda federasyon adına ayrı gözlemci thk adına ayrı gözlemci geliyor.

vel hasıl bu yarışma ülke pilotları açısından ve ülke açısından önemlidir. bu nedenle yapılmalıdır. semih sayırla 2006 da bir seminerinde tanıştım. o zaman itibari ile binlerce saat uçan bir pilot ve ülkemizde bu sporun ilerlemesine katkıda bulunmuş bir pilot olarak tanıdım hala aynı fikirdeyim. hataları olmuştur yanlış yapmıştır bilemem ama bu noktada

1 federasyon hatalıdır çünkü federasyon bir olayı şahısa indirgeyemez şahısa özel yasak koyamaz o zaman federasyon olamaz. bir derneğin kendi içindeki bir üyesini tu kaka ilan etmesine döner yani federasyon bir dernek kulüp vasfına sahip olur küçülür.
2- bu tür polemikler federasyonun edinmesi gereken konuma sahip olmasını geciktirir tabandan destek alamaz sağlıklı bir yapıya sahip olamaz. bu tür polemikler en azından daha kısa yollarla şahsi diyaloglarla çözülebilir konuma getirilmelidir. (erbakan ile numan kurtulmuş muhabbetine döndü olay ben haklıyım hayır ben haklıyım ey millet görün bakın ben haklıyım ey millet ona inanmayın asıl ben haklıyım)

çok zor değil medeni kanunumuzu isviçreden aldık federasyon kanunlarını da bi yerden alırız. nereden olduğu önemli değil ama artık federasyonla ilgili bu polemikler lütfen bitsin. festivallerde kaza oluyor ee nerede federasyon yarışma yapılıyor eksik var ee federasyon onayı ile yapılmıyormu bu tps yi o tutuyor ee nerede federasyon deniliyor. federasyon bu sohbette böyle olmamalı.

gel bakalım semih sayır rusya open 2011 organizasyonunu yapmaya talipsin sen yapıyorsun bak bu organizasyonda şunlar şunlar şunlar olacak bunu yazılı halde bi taahhüt et bana yerine getirmeyeceksen bundan sonra sana organizasyon yok tamammı tamam.

sürçü lisan ettiysem affola. kendi halinde ufak çaplı tps 90. sıra pilot şener

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 12:15)

Selamlar,
Yadıkça yazıyoruz...
Bu konu hakkında ne kadar çok şey bilirsek o kadar iyi analiz yapabiliriz diye düşünüyorum. Pek azınızın bildiği gibi 2004 yılından bu yana PWCA Teknik Komitesinde görev yapıyorum. 2008 yılından bu yana başkan yardımcılığı görevini de beraber sürdürüyorum
Tahmini uçuş tecrübem 10.000 saatin üzerinde.
100 den fazla uluslararası yarışmaya katıldım
10-15 civari Uluslararası yarışma organize ettim bir o kadarda resmi olmayan etkinlik yaptım.

2002 yılında o zamana kadar gerçek anlamda uçulmamış( XC olarak ifade ediyorum) bir bölgede PWC yapılması için PWCA Yönetim kurulunu ikna ettim ve sıfırdan yoğun bir çalışma ile arkadaşlarımızında yardımı ile bu organizasyonun altından başarılı bir şekilde kalkabildik.
Çoğunuzun bilmediğini tahmin ederek söylüyorum..,
Yamaç Paraşüt Düna kupası adına yaklaşık 20 yarışmada gözlemcilik yaptım ve bunlardan 10 kadarı benim verdiğim raporla yarışma düzenleyebildi.

Gözlemci raporu nedir, nasıl hazırlanır, içerisinde neler olması gerekir,
organizatör yarışmaya nasıl hazırlanır konularında PWCA kontrol mekanizmasına katkılarım olmuştur.

Ben yarışmaya gözlemci olarak gittiğimde elimdeki Check listesini takip etmekden ziyade kendimce daha önemli başka işlerde yaparım.

Bunlar şöyle sıralanır..

1- Organizatör ne gibi sıkıntılar yaşıyor ve bu sıkıntılar nasıl çözülebilir?
2- Organizatörün doğru bildiğini sandığı yıllardır uyguladığı yanlışlar varmıdır? Varsa bunlar nasıl düzeltilebilir
3- Kural eksiklikleri varmıdır yada uygulanması mümkün olmayan kurallara uysun diye Federasyonlardan, Yerel Yönetimlerden, Aeoroclublardan bir baskı görüyormudur.
4- Yarışmada esas olan teknik öncelikleri görebiliyormudur. ( Hangi şeyin önemli hangisinin önemsiz olduğunu doğru analiz edebiliyormu?)
5- Bu hususlar PWCA yönetimi tarafından kendisine ulaştırılmışmı, veya anlaşılmayan bir husus varmı..?
6- Yazdıklarımız arasında mantığa ve pratik uygulamaya ters düşen bir husus varmı yada organizatör öyle olduğunu düşünüyormu..?
7-organizatör bizden ne gibi bir destek istiyor. Kendi başına çözmeye çalıştığı ama çözemediği sorunlar varmı? Varsa biz bunları nasıl çözebiliriz.
8- Bütün bu hususların yanında ayrıca ben organizatöre bir mail yoluyla dikkat edilmesi gereken pratik noktaları( uygulamada karşılaşılabilecek zorlukların nasıl üstesinden gelebileceğini, daha önceki yarışmalarda gördüğüm teknik aksaklıkların hangilerinin benim için daha az kabul edilebilir olduğunu yazı ile iletirim mümkünse telefon yolu ile de konuşurum.

Ben bu konudaki uzmanlığımdan kuşku duymuyorum ve bu işten anlıyan insanlarında duyduğunu zannetmiyorum.

Benim ülkemizde yaşadığım problem şudur!

Yarışmalara katılan sporcuların çoğunluğu bu sporun realitesini bilmedikleri için farklı beklentiler içine girmişlerdir. Olayın esasından kaçıp formalitelerde boğulmuş ve anlamsız detaylara saplanmışlardır.

Biraz acımasız olsada benim bu kouya bakış açım şudur!

Sonradan modern klasikler arasına giren bir oyunu ilk gece alkış almamış Oscar Wilde’ın. Kendisine kabaca fiyaskonun nedenini soran kişiye Wilde gülümseyerek şöyle demiş : “Piyes kötü değildi. Seyirciler çuvalladı.”

Yarışmalarda benim için önemili hususlar;

-Öğlen Yemeği paketleri
Bunlar hiçbir zaman beğenilmez , çoğu zaman yenilmeyecek şeylerden oluşur.Bu sandöviçin o ortamlarda hijenik olarak yapılması ve dağıtılması çok zordur. Ve bu işi sağlıklı yapmak için fazladan 2 yada 3 personel gerekir.
Öte yandan bana göre bir pilot kahvaltısını çok sağlıklı ve yeterli yapmalı yarışma öncesi bir meyve( tercihan muz) ve izotonikle kendini takviye etmelidir.
Uçuş veya araba sürüşü öncesi fazla yemenin dikkat dağılımına sebep olduğu yönünde açıklamalar olsada 2-3 saat yemek yememenin olumsuz bir etkisi olduğunu düşünmem.
Ayrıca her durumda yiyeceğine çok dikkat eden birileri varsa kendi önlemini alarak nasıl arzu ediyorsa onu yiyebilir yada yanında getirebilir.

2) SU
Benim açımdan yemek paketinden daha önemlidir ve şise sularının çevreyi acımısızca kirlettiği göz önüne alınarak benim yarışmalarımda Şişe suyu dağıtılmaz( Bir yarışmada ortalam 800 şise su tüketilir ve bir pet şişenin doğada yok olma süresi insan ömründen uzundur.
Yine benim araştırmalarıma göre dağıtılan bu şişelerden en iyi ihtimalle %20 kakış veya iniş yerinde unutulur , rüzgarla savrulur çürüyüp kırılarak etraftaki canlıları zehirler.
Bu yüzden benim hazırladığım bir teklifle PWC yarışmalarda şişe suyu dağıtımı önlenmiş, gereksiz paketleme,kağıt basımı veya çevreye zara verecek faktörlerden kaçınılmaya çalışılmıştır.
Bu yönde bir çalışma uluslararası Federasyon FAI de bile yoktur.

Peki suyumuzu nasıl içeceğiz..,
Yanımzda her zaman doldurulabilir bir şise veya ( camel Back bulundurup dogada zaten mevcut olan dağlarımızın çeşmelerinde gürül gürül akan belkide satın aldığımız şişedekinden daha sağlıklı ve leziz olan suları kullanarak.
Uçuş sırasında bir pilotun susasın susamasın her durumda 15 dakikada bir su içmesi gerekiyorsa ve bazı pilotların bunu yapabilecek ekipmanları yoksa bu profesyonelliğin dışına çıkar. başarı ve başarısızlığı ayırt eden ufak detaylar böyle oluşur. Susuzluk tan oluşan ( Dehydration) karar verme mekanizmasına ve reflekslere etkisini merak edenler araştırabilir.

Lisanslar

Ülkemizde iki ayrı güç odağı kendi sistemlerine uyum ve saygı için pilotlarımızdan lisans talep eder.
THK FAI lisansı
THSF Sporcu Lisansı
Bana göre bu ikisininde bir anlamı yoktur ve zorunlu tutulmadıkça bunlarla kimse uğraşmaz.FAI lisansı FAI onaylı yarışmalarda zorunludur ve oragnizatör bunu kontrol etmeye zorlanır.
GSGM lisansı Federasyon onaylı yarışmalarda zorunludur Bunuda kontrol etme görevi organizatöre verilmiştir.

Bunların hepsi olağanüstü abest uygulamalardır.
Pilot yarışmaya gelmiş ama lisansı var olduğu halde bir türlü bulamıyorsa veya kaybetmişse bu adam yarışmayacakmı.
Bu admın lisansının kotrol edilmesi gerkiyorsa bunu neden THK ve THSF gözlmecisi yapmaz..?
dahada önemlisi neden bu uydurma prosedür geçilip bir pilotalr veri tabanı oluşturulmaz ve orandan kimin lisansı nereden verilmiş ne kadar geçelidir, tecrübesi nedir kaydı tutulmaz? Ve organizatörün buraya bakarak fikir edinmesi sağlanmaz..?

-Uçuş izinleri, yasal prosedürler

Bu işler neden sorumlu Kurum ve Kuruluşlarca yürütülmez. Hepimizin bildiği gibi ülkemizdeki burokraside( Devlet Kademelerinde) bir "aman başım belaya girmesin" durumu vardır. Burokratlar( Valiler Başta olamak üzere) attıkları imzanın onları yasal sorumlu haline getirdiklerinin bilincinde atacakları her imzayı diğer bir resmi yazıya dayandırmak isterler.
Örnek,
Vali federasyondan, THK Validen, SHGM İl müdürlüğünden, FAI THK dan, falan filan diye uzayıp gider..
Ancak iş ilk imzayı kim atacak denildiğinde problem ortaya çıkar. Çünkü kimse kendisinden daha önce bir resmi kurum tarafından imza atılmamış evrağı veya izini imzalamaz.
Öyle ya.. Bir kaza olursa bunun hesabını nasıl verirler..? ve bu nesillerdir bu şeklilde yürür durur.Devlet Kademelerinde ve resmi kurumlarda bir insiyatif alamama durumu haizdir.
Bu hatırladığım kadarı ile sadece rahmetli Valimiz RECEP YAZICIOĞLU zamanında farklıydı.
Bu konu tabiki Belediyeler ve yerel yönetimlerle çalışan arkadaşları etkilemez onlar sistemi bir şekilde harekete geçirirler.
Benim durumum ise farklıdır. Bana Denizli Belediyesi yada herhangi bir yerel yönetim hoşgeldinden başka bir destek vermez. Ben izinlerimi THK ve THSFden kendim yazışarak alırım. Bu kurumlar süregelen bu sisteme bir şekilde alışmış olsalarda SGHM veya Valiler, bir yarışma organizasyonunu nasıl olurda bir *şirket yapabilir hususunu bir türlü kafaları almaz.
*Bu arada organizasyonları şirket olarak yapan faturasını kesen, vergisini ödeyen başka bir şirket adı duymadım.

İşin daha da vahim kısmına gelelim...

Ben bu sıkıntılara girmemek için ne THKdan FAI onayı nede THSFden yarışma yapma izni alamayı tercih ederim. Bunlar sadece pilotların yarışmadan maksimum fayda sağlamasına yönelik dolayısıyla sporun gelişmesinde etkisi olan faktörlerdir.

Yurt içinde yapılacak bir yarışmaya FAI onayı veya Federasyon onayı almak zorunlumudur?

HAYIR..!

FAI onayı almadığınızda sporcular WPRS paunı alamaz.. ( almasa ne olur) ve THSF nin bir yarışma yönetmeliği bile yoktur yada uygulanamayacak kadar eksiktir.
Yarışma hakemi ve yönetmeliği olmadan bir federasyon yarışma izni verebilirmi..?

Bana göre veremez..!

Verilen izinler ise yarışma izni değil yamaç paraşütü akitivitesi diye verilmektedir. G.S İl müdürünün benden görevli harcırah paralarını tasviye etmeye çalışması belkide bu yüzdendir( Bu bilgiyi bana veren arkadaşa teşekkür edirim, ismi lazım değil)

O zaman neden izin istedin kardeşim diye sorabilirsiniz!
Güzel soru.., o konuya daha sonra tekar döneriz. Aklı başında okuyucular cevabı zaten biliyor olmalılar.

Bu durumda ben Denizliye gitsem, Bu faaliyeti yarışma değilde etkinlik olarak yapsam,( gizli gizlide skor tutsam) bunu kim yasaklayabilir? Bizler bilmem nereye giderken uçma izinimi alıyoruz?

Sorusunu farklı bir bakış açısı ile sormakda mümkün...!

Uçmaya giderken kaç kere izin istedinizde size verdiler..?
Burada uçamazsınız kardeşim yasak demedilermi?

Neden?

Çünkü kimse sizin orada bir kaza yapıp " kim izin verdi ulan bu adamlara, hesap versin " durumundan kurtulmak için kimse size izin mizin veremez. Yasalara göre engelleme yetkiside yoktur( Uçuşa kapalı bir bölge değilse) Buradan biraz yırtıyoruz...

Guzel,, yavaş yavaş finale gidelim...

Bu ülkede Serbest uçucular için düzgün bir mevzuat yoksa( Yamaç Paraşütü, Yelken kanat vs.) Uçuş izinleri, hava sahaları, güvenlik, uçuş ehliyeti konuları nasıl düzenlenebilir?

Çok Kolay.., Nasılda bilemediniz...! Federasyonsanız dersinizki uçuş izinleri ve diğer izinler Valilik tarafından düzenlenir!!! :/
Sen gitte anlat bakalım Valiye derdini...
Hiç unutmuyorum Suriyeye de gittiğimizde bize uçmak için Valilikten izin almamız gerektiğini söylemişlerdi.. Bizde 2 saat vali kapısında bekledikten sonra vazgeçmiş ve izin almadan uçmuştuk.. Onların sistemimi bizimkine, bizimkimi onlara benziyor tam karar veremekdik ama bunun Osmanlıdan kalan ve o zamanın ihtiyaçlarına cevap veren bir sistem olduğuna dair fikir birliğine vardık.

Oysa..;
Osmanlı imparatorluğu yıkılalı çok zaman olmuştur. Medeni ülkeler bizim konumuzla ilgili hususları şöyle halletmişlerdir..

a) Yamaç parşütü diye birşey var( Varmı, var...)
b) Bu bir spor dalıdır ve insanların bunu yapmaya hakları vardır
c) Bu adamlar uçarken güvenliği nasıl sağlayabiliriz?
d) Bunlar hava sahasında tehlike yaratabilirlermi, bu nasıl düzenlenir?
e) Kimin hangi seviyede uçuş yapıp yapamayacağını nasıl konrol ediriz?
f) Seyrüsefer ( XC)uçuşu yapan bir pilot hangi bilgileri bilmelidir?
g) Bu kontrolu hangi kişi veya kurumlar yapmalıdır?

Konularını ve sorunlarını çözmüşler ve uçmaktadırlar.

Bizde ise her yamaç paraşütçüsü uçuş izni alarak belgeyi doldurmak, kalkış ve iniş alanını belirtmek ve Valilikten izin almak zorundadır. ( aaa, ben bilmiyordum diyenlere duyurulur)

Bu konuları 20 senedir yaşayan bunlarla boğuşan birinin akıl sağlığını koruması mümkünmü? Bu sorunlarla sizlerden 10 kat daha yoğun olarak taraf olması gerektiğini düşünün..!(Sizden 10 kat daha fazla uçtuğu yarışma düzenlediği için diyelim)

Bende de bu sebepler ve daha anlatmadığım bir sürü çılgın hadiseler nedeni ile psiko somatik davranış bozuklukları gözüktüyse... Onuda idare ediverin arkadaşlar..
Yaşadıklarımı siz yaşasaydınız toplum içerisinde serbest dolaşmanız sakıncalı olabilirdi...

Semih

Devam edecek

Kullanıcı avatarı
paşa
Ad Soyad: Ökkeş Kadan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen paşa » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 14:45)

Merhaba arkadaşlar, bizlerde Semihin Denizlide yapacağını duyurdugu yarışma için başvurumuzu yaptık hatta ben Semihi arayıp hesap numarası bile sormuştum ki bu devam eden tartışmalardan o zaman haberdar oldum.Serdar'ın da belirttiği gibi geçen sene İzmir Bozdag'da yapılan yarışmada Semih ile ençok hırlaşmayı ve aleni tartışmayı ben yaptım sanırım konuya vakıf olanlar bilir.Alim'in olumlu uyarıları sonucu sonrasında Semihle olayı kısmen çözmüştük.Kısmen diyorum çünki Semih ile anlaşmak uçuş öncesi hazırlık aşamasında zor bir olay.Bunuda ben kendimce onun uçan bir bireyden beklentilerinin ve o bireyin olması gereken teknik yeterliliğinin olmaması durumunda kabullenememesine bagladım kendimce.Konuyu uzatmak istedikçe uzatmak mümkün ama Şener'in yazdıkları ve önce yazılanlar evet hepsini bende okudum ve bende oluşan görüşte şu ki; evet bir federasyonumuz var artık her ne kadar çalışan ve aynı zamanda yarışmalara katılmak isteyen yarışma pilotlarının görev izin sorununu iki yıldır çözmese de bir federasyonumuz var.Ve kurumlar kişilerle takışmak yerine kurumsal agırlığını kullanıp kişilerden kaynaklı sorunların çözüm yoluna gitmeliydi.Semih geçen yıl eksiklerle dolu bir yarışma düzenlediyse bunun çözümü geçen yıl hemen anında olmalıydı.Yoksa kurumlar husumetle davranıyor addedilecek tavırlar içine girmemeliydi federasyon.Netice sayımız az ama sorunlarımız çoook.Bence sorunları çüüüüşlerle (Semih sana sözüm) değilde daha sayğılı bir düzeyde tartışmak ve çözüm bulmak lazım.Çünki biliyorumki yarın tepede o çüüüş dediğim arkadaşım, kardeşim olan Serdarın ve Psiko somatik davranış bozukluğu sergileyen Semihin de yüzlerine bakıp temizlerse öpeceğim.Saygıyla,sevgiyle kalın.

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen biscen » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 15:05)

Champion yazdı:a) Yamaç parşütü diye birşey var( Varmı, var...)
b) Bu bir spor dalıdır ve insanların bunu yapmaya hakları vardır
c) Bu adamlar uçarken güvenliği nasıl sağlayabiliriz?
d) Bunlar hava sahasında tehlike yaratabilirlermi, bu nasıl düzenlenir?
e) Kimin hangi seviyede uçuş yapıp yapamayacağını nasıl konrol ediriz?
f) Seyrüsefer ( XC)uçuşu yapan bir pilot hangi bilgileri bilmelidir?
g) Bu kontrolu hangi kişi veya kurumlar yapmalıdır?

Konularını ve sorunlarını çözmüşler ve uçmaktadırlar.

Tartışılan konunun içeriğine ilgisiz biriyim, sadece yukarıdaki satırların "Nasıl" larını ciddi ciddi merak ettim. Değişik ülkelerin havacılığına tanık ve vakıf biri olarak "Nasıl" ları da yazma fırsatınız olursa çok sevinirim Semih Bey.

Saygılar

Kullanıcı avatarı
ucarimanda
Ad Soyad: Yigit Yildirim
:
Yarışma Pilotu 50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen ucarimanda » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 15:07)

Ökkeş süpersin,

Ben de öpüyorum.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 15:24)

Onuda yazalım..
Bugün biraz çok yazdık ve yorulduk ama...
Bu yarışma için kaç sayafa yazı yazıldığını kaçının basılarak postaya verildiğini, kaç email gittiğini tahmin edemezsiniz...( yüzlerce diyebilirim)

Pilotların uçuş güvenliği Nasıl sağlanır?
Uçuş bölgeleri ve koordinatları SHGM veya eşdeğerli bir kuruluşa verilir ve bu uçuş bölgeleri ile uçuşa yasak bölgeler bir harita üzerinde işaretlenir. (Size isviçredeki uçuş haritalarını bulmam lazım)
Burada görürüzki uçuş bölgesi hava alanının yakınında bile ise bu orada uçuş yapılmasına kurallara uygun olduktan sonra engel teşkil etmez.
Geneva da Saleve Uçuş bölgesi hava alanından sadece 10 km uzaklıktadır ve Zurih, Lozan bölgelerinde daha yakın olanlar bile vardır. Bunların çıkabilecekleri yükseklikler ve girebilecekleri yerler belirlidir.
Pilotların bu seviyede uçuş yapabilmesi bilgi ve tecrübelerinin tam olması,Uçuş haritalarını okuyabilmesi ve kuralları bilmesi ile mümkün olabilir.
Kuralların uygulanıp uygulanmadığını bütün Klüp pilotu ve eğitmen sevisyesindeki pilotlar takip edebilir ve yetkili kurumlara şikayetde bulunabilir.
Bunu haricinde her yerel okul ve Klup böyle bir hadise olmaması için özel ilgi gösterir ve kalkış alanlarına gerekli bilgileri yazılı olarak yerleştirir.( haritalarda dahil olmak üzere)

Pilotlar uçuş yapmak için izin almak zorunda değildir. Girmesi yasak olan yerler dışında heryerde uçabilir. Girilmesi yasak olan yerlere özel izin alınarak, (yarışma veya festival) Hava sahası sınıflamasına göre uçmak mümkündür.

Devam ederiz... Çıkmam gerekiyor..

Kullanıcı avatarı
Bilalk
Ad Soyad: Bilal Kaya
:
Yarışma Pilotu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Bilalk » 1 on yıl 3 yıl önce (09.03.2011, 23:54)

SENERARSLAN yazdı:Bu konunun sonu nereye varacak çok merak ediyorum.

merak etme son noktayı ben koyacagın!!! abiler ablalar taşları dökünn hani bir zamanlar semih her söyledigi dogru diyen abiler buyrun söz sizde nerdedel bu insanlar ?....

BİLAL KAYA

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 12:28)

Bu konunun sonu ne olacak çok merak ediyorum. Benim açımdan faydalı olduğunu belirteyim. Camiamdaki durumu madalyonun arka tarafını bir nebze de olsa görme fırsat oldu. Hazır açılmışken dibine kadar inilsin bari. Hani konu federasyon ve Semih sayır arasında gibi dursada harici detaylar denizi oldu.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 13:27)

Selamlar.

Serdarın iddiaları ile ilgili..,

"Hal böyle iken Rusya federasyonuna gönderilen yazının ilk iki satırını
yayınlayıp geri kısmını yayınlamayan ve"Federasyonun, Rusya Açık
Şampiyonasını engellemesini doğru buluyormusunuz?" diye oylama açan
Semih'in sizleri bu tartışmaların en başında yanlış yönlendirmiş
olduğunu tekrar belirtmek isterim."

Sizlere ulaştırdığım cevap Rusyadaki diğer pilotların temsilcisi olan
arkadaşım( organizasyon ortağımın) bana yazdığı maildeki kısımdır.
Sadece orayı bana kopyalayıp göndermiş.(email hala elimde, meraklılara
gönderebilirim)
THSF nin yazdığı bu olumsuz cevaba oradaki NAC'nin( FAI tarafından onaylı
temsilci)cevabınıda gönderebiliriz.

Olayın hasıl oluş sırası ve mantık silsilesi içerisinde tekrar bir
kronloloji yapalım.

1- Aslına bakılırsa Rusya Federasyonu FAS THSF'ye yazışma bile
yapmamıştır. Genel görüşün kendi sistemlerinde hakim olduğu anlayışa
göre FAS sadece kendi dengi ve ( doğal olarak TSHF nin üstü gördüğü) THK
ya resmi yazı yazmıştır.
2- Bu yazı benim tarafımdan THSF ile ilgili olmadığı halde( yazının
başlığında THK na hitaben olduğu belirlidir) Rusya federasyonun bana
verdiği yetkiyi tanımlamak anlamında THSF ye Benim tarafımdan
gönderilmiştir.
3-Yine hal böyleyken THSF kendisine FAS tarafından yazılmış resmi bir yazı
yokken nasıl onlara isteğiniz olumsuzdur diye bir cevap gönderebilir..? VE
DAHASI BU MAİLİ NİYE BANA CC ETMEZ...?

Benim tahminim bunun bir halk arasında bilinen adı ile Köylü Kurnazlığı
olduğu yönündedir. Buradaki asıl amaç kendimi savunma imkanı vermeden FAS
(Rus Federasyonun) bana ve organizasyonuma olan güveni yaralamaktır.

Bu olayın devamında şahsıma gelen maillerde diğer taraftakı ortağım,
arkadaşım,Federasyon temsilcisi bana cevap olarak "Onların tavrı ne olursa
olsun biz organizasyona seninle ve senin organizasyon timinle devam etmek
istiyoruz" mesajını defalarca göndermiştir.

Benim Durumuma gelelim...

Bu yarışma için THSFden izin almaya ihtiyacımmı vardı?

Yarışma ne TPS ye puan veriyor( beğenmeyen gelmesin diye öyle
düşündük)nede WPRS haricinde Türk Pilotlarını direkt ilgilendiriyor.

Yarışma için THSFden izin almaya çalışmam, benim iyi niyetimi gösterir.
Bunun tek sebebi THSFnin etkisiz otoritesinin oturmasına yardımcı olmaktır.
Yoksa bu Federasyonun ne Ambulans, ne Helikopter, ne Notam, nede Resmi
Yazışmalar için benim hiçbir organizasyonuma yararı olmamıştır.

Olayın devamında Rusya Federasyonu yetkilileri ve rus pilotlar gelişen yeni
durumda bile benim ve organizasyon takımımdan vazgeçmedikleri halde ben
organizasyonu hiçbir çıkar peşinde olmadığım mesajı herkes tarfından
anlaşılsın diye kulubüme ISUK a devir etmişim.

Böyle bir zorunluluğum yoktu...!

Bu yarışma THSF nin onayı olmadanda yapılabilir. Hepimizin bildiği gibi(
yada bilmediği,)THSFnin işler durumda bir yarışma, hakem yönetmeliği
yoktur. Hakemi olmayan yarışma olsa olsa festival olur faaliyet olur. Bunuda
yaparken kimse kimseye birşey sormaz.

Olayı şu cümle daha iyi açıklayacaktır.
THSF kendisi ile ilgili olmayan bir yarışmayı yetkisi olmadığı halde
yasaklamaya yada organizatörü cezalandırmaya çalışmıştır.

Yine dikkat edilmesi gereken hususda gözden kaçmasın..,
Ben THSFnin bana uygulamaya çalıştığı ceza kararının haksız olduğunu,
Notam ve G.S. il Müdürlüğü harcırahı bahanelerinin hukuki dayanak
olmadan bana yüklendiğini iddia ediyorum....

Ayrıca bu resmi cevap yazısındaki vb. ne anlma geliyor merak ediyorum..? Bu
acaba bunlarda yeterli değilse başkalarıda var anlamına mı gelmektedir..?
En iyileri bunlarsa diğerlerinide duymak isterim
(yada duydukmu yoksa?)

Resmi bir kurumun yazışmalarında bu şekilde lakayıt bir ifade kullanması
beni şaşırtdı diyemiyeceğim... Aksi olması şaşırtırdı.

K.da donu olmayan Federasyon lafı biraz ağır kaçtı biliyorum. Bunu K.da
donu olmayan yönetim diye değiştiriyorum.İlk defasında da o anlamda
kullanmak istemiştim. Çünkü orayı(kendi kendini seçmiş) işbilmezlerin
istila etmiş olması o Kurumun suçu değildir.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (10.03.2011, 23:11)

Selamlar Havcılığa yazmadığım için burayı kullanıyorum. Aynı tartışma XC türk gurubundada devam etmektedir.

Hakan Akçalardan..,

Re: Russian Open Yarismasina Federasyon Engeli

Selam Tuncay,

Yazışmaların aslını ben de sizler gibi resmi belge ve bilgilerden
öğrenmiş oldum.
- Federasyonun herhangi bir yarışmayı yasaklamamış (aksine, uygun
şekilde yapılması için her türlü desteği teklif etmiş) olması
- Russian Open yarışmasının hala yapılabilir olması (organizasyonu ISUK
yaparsa herkesin istediği olmuş olacak)
beni çok sevindirdi. Russian Open olayını artık aştığımızı
düşünüyorum.

Senin soruna Ayşe de değinmişti: Tüm organizasyonlarda çeşitli
aksaklıklar yaşanıyor, hepsini cezalandıracak mıyız ?

Bu konuda THSF Teknik Kurulda biz gözlemci olayını değerlendirirken,
bunun bir cezalandırma aracı değil, hazırlamakta olduğumuz yarışma
yönetmeliği başta olmak üzere, organizatörlerin de eksiklerini tespit
edebilmek ve eksiksiz güzel organizasyonlar için bir kılavuz
oluşturabilmek amacını gütmüştük.
Dolayısıyla itiraf ediyorum, gözlemci raporlarından sonra organizatörün
savunmasını alalım gibi bir arayışa girmedik, çünkü amaç cezalandırmak
değil !
Bunun en somut örneği, NOTAM konusunda oldu, geçen sezon birçok
organizasyonda (hepsi olmasa da) NOTAM konusunda birtakım zorluklar
yaşayınca, teknik kurulda buna bir çözüm olarak NOTAM'ların bundan sonra
THSF tarafından alınması yöntemini konuştuk, bu noktada hiçbir
organizatöre dönüp "sen neden notam alamadın?" diye sorma ihtiyacı
hissetmedik, çünkü sürecin zaten içindeydik, niyetimiz de ceza
olmadığına göre ...

Tabii bu noktada hemen atlayacaksınız, "...ama yazılan yazıda notam, vb
denmiş" diye .. Ancak dikkatli okuduğunuzda bu ifadenin THSF tarafından
değil, Denizli GSIM tarafından kullanılmış olduğunu göreceksiniz.
Organizatöre izin verilmemesinin sebebi, Denizli GSIM'den gelen resmi
yazıdır. Devletin iki kurumu arasındaki resmi yazışmaları, gereğini
yapmakla yükümlü devlet memurları değerlendirmek ve gereğini yapmak
zorundadırlar, bu konuda da kanımca bu durum etkili olmuştur, THSF'ye
çok fazla hareket alanı kaldığını sanmıyorum karar verirken. Yazıda
bahsedilen personel ücretlerinin ödenmemesi konusunda yapılacak birşey
yok, organizatör zaten ödemediğini ve ödemeyeceğini beyan etmiş,
dolayısıyla notam konusu da zaten bu noktada belirleyici değil, ayrıca
organizatörün malum tutumu, kendisine yardım etmek için çırpınan
insanlara sözlü/yazılı saldırısı ve hatta köpek muamelesi yapması da
maalesef savunulmasını iyice imkansız kılmıştır.

Bu arada, notam konusunda Semihin sorduğu soruya, (neden notam
alamamasının THSF'nin suçu olmadığına) ayrıca cevap vereceğim, şimdi
daha öncelikli konuları halledelim.

Bu noktada Adem'in çok olumlu yazısına değinmek istiyorum. Oradaki
eleştirilerin amacına baktığımızda hak vermemek elde değil. Ancak
bununla birlikte, THSF denilen ateşten gömleği giyme cesareti göstermiş
arkadaşların da, ellerindeki az iş gücü ve zaman, yapılacak işlerin
yükü
ve ağırlığı, hareket alanının kısıtlılığı gibi bir ortamda
ellerinden
geleni yaptıklarını da, her ne kadar eksikliklerin bahanesi olarak kabul
etmesek de, görebilmek gerekir. Gözlemcilik müessesesinin, henüz ideal
bir işlerlik kazanmadığı hepimizin malumudur, bunun aksini
savunmayacağım. Ancak geçtiğimiz sezon ilk defa uygulamaya
çalıştığımız
bu prosedür ile ilgili olarak biz teknik kurulda amaçladığımız faydaya
ulaştık (raporlar ışığında yönetmelikte güncellemeler yapılıyor).
Yukarıda değindiğim gibi gözlemci raporları ceza vermek amaçlı olmamakla
beraber, kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi sonucunda, Russian open
konusunda verilen karara mesnet kabul edilmiş gibi
değerlendirilmektedir, ancak tam aksine, katıldığım son THSF
toplantısında, gözlemci raporlarının Russian Open konusunda verilecek
karara mesnet olarak kabul edilmeden önce organizatorden savunma
istenmiş olması gerekliliğinin, ilgili arkadaşlarımız tarafından ifade
edildiğine ben şahidim. Ayrıca zaten geçen seneki Russian Open
yarışmasına ait elimizde gözlemci raporu diyebileceğimiz sağlıklı bir
rapor da bulunmamaktadır. Resmi yazıda da zaten gözlemci raporlarına
atıfta bulunulmamış olduğuna dikkatinizi çekmek isterim.

Dolayısıyla, yukarıdaki tabloyu önümüze aldığımızda, özetle,
sanırım
şunu söyleyebiliriz:
"Horizon Tur'a organizasyon izni verilmemesinin asıl gerekçesi Denizli
GSIM'den gelen yazıdır, notam konusu veya gözlemci raporları değildir"

Umuyorum ki bu Tuncay, Ayşe ve diğer arkadaşların sorularına bir cevap
teşkil edebilmiştir, yine de daha açık söylemek gerekirse: Hayır,
gözlemci raporlarına dayanarak, savunma almadan kimseyi cezalandırmak
gibi bir niyetimiz, amacımız olmamıştır, amacımız hiçbir zaman herhangi
bir kişi veya kurumu cezalandırmak, bağcıyı dövmek değil, üzüm yedirmek
olmuştur.

Bu noktada eğer hala geçen seneki gözlemci raporları ile ilgili bir
sorumlu aramak ihtiyacı var ise, ben bu sorumluluğu tek başıma üzerime
alıyorum. Bu konuda aklınıza gelebilecek konularda (raporların
organizatörler ile paylaşılmamış olması, organizatörlerden savunma
alınmamış olması ve eğer varsa gözlemci rapolarına dayanarak yapılmış
herhangi bir olumsuz işlem) sorumluluk bana aittir. Yeri gelmişken,
gözlemcilik konusunda bize yardımcı olarak gözlemci raporlarını
titizlikle hazırlayıp teknik kurula sunan arkadaşlarımıza teşekkür
ediyor, üzerine aldığı gözlemcilik görevini sallayan arkadaşlarımıza da
canları sağolsun diyorum.

Eminim ki benden sonra THSF'de görev alan arkadaşlar benden çok daha
iyisini, hepimiz için, yapacaklardır. Kendilerine güvenim ve desteğim
bakidir. Amacı bağcı dövmekten ziyade üzüm yemek olan aklı başında
herkesin de bizim için, gönüllü olarak çalışan bu arkadaşlara destek
olması gerektiği, benim bakış açıma ve anlayışıma göre açık olmaktan
öte
barizdir.

Hakan Akçalar

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (11.03.2011, 00:23)

Semihin cevabı..

Selamlar.
Gelişmeler iyi yönde olsada bana göre tatmin edici değil..,
Açıklamalarda bir çesit "sıyrılma " söz konusu..Yani suçu başkasına atarak gelen tepkiler üzerine geri adım atmak...
Bu aşamadan sonra üstelemek istemezdim. ama bitmeden bitmiyecek...

"Tabii bu noktada hemen atlayacaksınız, "...ama yazılan yazıda notam, vb
denmiş" diye .. Ancak dikkatli okuduğunuzda bu ifadenin THSF tarafından
değil, Denizli GSIM tarafından kullanılmış olduğunu göreceksiniz.
Organizatöre izin verilmemesinin sebebi, Denizli GSIM'den gelen resmi
yazıdır. Devletin iki kurumu arasındaki resmi yazışmaları, gereğini
yapmakla yükümlü devlet memurları değerlendirmek ve gereğini yapmak
zorundadırlar, bu konuda da kanımca bu durum etkili olmuştur, THSF'ye
çok fazla hareket alanı kaldığını sanmıyorum karar verirken."

Demiş Hakan..
Nedir yani bize yedirmeye çalıştığın hikaye, GSIM bu adamın Notamı yoktu ve bizim personelin harcırahını ödemedi, buna yarışma izni vermeyinmi dedi..?
Sizde oturdunuz o masanın başına ya biz Semihi ve bu yarışmayı nasıl kurtarırız acaba diye kara kara düşünüp bir çözüm bulamadınızmı?
Tabi.. Doğrudur eliniz kolunuz bağlıydı..

O masada ben olsaydım hiçbir zaman alınmayan savunmamı şöyle yapardım.

Arkadaşlar ben bu yarışmanın Notamını yasal yollardan alabilmek için herşeyi yaptım.
Denizli GSIM ne gittiğimde kendisi bu yazışmayı yapamayacağını çünkü bu yarışmayı sizin( THSFnin) onlara bildirmediğini söyledi ve sorumluluk altına girmek istemedi.
Siz bu yarışmayı onlara neden bildirmediniz?
Bu yarışma resmimiydi, değilmiydi..?
Değilse neden sonuçları TPSde kullanıldı ve duyurularda takvime alındığı söylendi.
SHGM ifadesine göre yarışma Notamı kişilerden alınamıyorsa ben bunu başka hangi yöntemle alabilirdim?

Diğer yandan bu GSIM Personel ücretleri nedir?
Bu insanları kim görevlendirmiştir ve o ücretinin neden organizatörün ödemesi gerekmektedir?
Benim böyle bir talebim olmadığını biliyoruz!
Daha önceki organizasyonlarda neden böyle bir ücret alınmamıştır?( geçmişte bir sürü yaptık)
Bu THSF veya GSGM uygulamasıysa bu sene yarışma yapan herkesten alınacakmıdır?
Bu para yasal bir kanun veya yönetmeliğe dayanıyorsa devlet neden bu parayı benden mahkeme ve kanun yoluyla tahsil etmedi?( 10 kuruşluk vergi veya ceza borcunun 20 senede silinmediğini biliyoruz!)

Bu sorular daha öncede soruldu ama cevabını daha alamadık...

Bekliyoruz !!!

"Horizon Tur'a organizasyon izni verilmemesinin asıl gerekçesi Denizli
GSIM'den gelen yazıdır, notam konusu veya gözlemci raporları değildir"

Yani Notam diye bir husus yoktu onu süs olsun diyemi eklediniz bu cevap yazısına..? Ayrıca Denizli GSIM ne bilir Notamın ne olduğunu? Ben orada adamlara 3 günde anlatamadım (günde 2 saat diyelim)

Oyunun ortasında topu taca atmak size birşey kazandırmaz. Bunlar er veya geç ortaya çıkacak.
Bana gelen bilgiye göre genel Sekreter Ozan Bey bu cezanın verilmesi için özel bir çaba göstermiş! THSF Yönetim KuruluToplantısında neler konuşulduğunu senin kadar biliyorum merak etme....!

"Ayrıca zaten geçen seneki Russian Open
yarışmasına ait elimizde gözlemci raporu diyebileceğimiz sağlıklı bir
rapor da bulunmamaktadır. "

Benim anlayabildiğim kadarı ile burada Rusya açık Şampiyonası resmi bir yarışmadır biz bu yarışmaya Gözlemci gönderdik ama rapor yazmamış deniliyor.

Yarışma resmi bir yarışmaysa Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne giden yazıyı görebilirmiyiz..
Böyle bir yazı gittimi?
Gitmediyse neden gönderilmedi?
Bu yazının gitmemesi Notam alınmasını imkansızlaştırmış olabilirmi?

Böyle acemice bir sıyrılma planıda görmemiştim. Üzerinde bayağı düşündünüz herhalde (10 Gündür ortaya yeni çıktığına göre)

Birde rica edeceğim.. Şu Semih insanlara kötü davranıyor lafını bırakın artık arkadaşlar. Sizi küçükken kimse sevmedimi...
Nedir bu sevgi ihtiyacı
Durup durup bize iyi davran muhabbeti...!Bayılttınız ama ....

Semih SAYIR 20 senedir aynıdır, herkese aynı davranır. Belkide yalakalık ile iyi davranma arasındaki çizgiyi tam ayıramıyordur.

Vazgeçin bu sevdadan..
Bir adam 47 yaşından sonra değişmez...
Üstelik Çerkezse...,

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Champion » 1 on yıl 3 yıl önce (14.03.2011, 19:41)

Selamlar...
Diger guruptada devam eden bu tartismayı sonlandırmayı uygun görüyorum. Bu kararı veren THSF yetkilileri hakkında idari soruşturma açılması için başvuruda bulundum.
Daha sonra bir avukat ile görüşüp maddi ve manevi tazminat davası açılabilirmi öğreneceğim.
Rusya Şampiyonası açısından işler hiç iyi gözükmüyor. Yarışmayı iptal etme aşamasına gelmiş bulunuyoruz.

THSF yetkililerini ilk icraatları için gönülden tebrik ederim.

Semih SAYIR