Federasyon Başkanlık Seçimleri ÖNEMLİDİR!

Türkiye Hava Sporları Federasyonu hakkında haberler, tartışmalar, bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #61 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 1 yıl önce (09.11.2012, 10:47)

slm..at binenin,kılınç kuşananın..yok öle saçma sapan kişileri bi işin başına getirtmek,,spor yapılıyor burda spor..herkes işine baksın kardeşim..yamacın Y sinden anlamayacak o ruh o karakter olmayacak,gelecek benim başkanım olacak..istemiyorum arkadaş istemiyorum,,o kadar..düşünmeden anlamadan konuşmanın gereği yok lütfen kesermisiniz şunu..bu spor hizmet bekliyor hizmet,kaybedecek vaktimiz yok.yamaç paraşütü hiç kimsenin ekmek kapısı olamaz..kib

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #62 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 1 yıl önce (09.11.2012, 12:47)

merhaba arkadaşlar,
öncelikle yazmaya çalışacağım hususların hiç kimsenin hedef alınmadığını, hiç kimseye cevap niteliğinde olmadığını belirtmek isterim.
Muhtemeldir ki 2013 yılı ocak ayında yeni seçilmiş yada yeniden seçilmiş başkanımız olacak. Seçimlerde yönetmelikte belirtilen kişiler dışında kalan yamaç paraşütü ve federasyon bünyesinde bulunan diğer branşlardaki kulüplerden hangilerinin ne kadar delege sayısı ile oy kullanacağı husususun seçimden kısa bir süre önce netleşeceğini ve bunun da gençlik spor genel müdürlüğü tarafından belirleneceğini biliyoruz. Oy kullanacak kulüp delegelerinin sadece yamaç paraşütü kulüplerinden olmayacağını da biliyoruz. bütün bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde federasyon başkanının seçiminde yamaç paraşütü camiasının mutlak söz sahibi olmadığı açıktır. Şu aşamada yoğunlaşılması gereken hususun kendi aramızda bölünmemek olduğu, en azından federasyon bünyesindeki yamaç paraşütü camiasının tek vücut olarak kalabilmesi olduğunu düşünüyorum. Bazı kulüp temsilcilerinin İstanbulda yapacakları toplantının da bu amaca hizmet edeceğini aşikardır. Ancak yaklaşık 5 yıldır bu sporla uğraşan biri olarak başkanın kim olacağından ziyade, başkan adaylarının seçildikleri takdirde yamaç paraşütü ve diğer alt branşların gelişimi için ne kadar sürede ne tür faaliyetlerde bulunacakları husususları ile ilgileniyorum. Evet mevcut federasyondan beklentilerin tam olarak karşılandığını kimse söyleyemez, ancak yaptıkları olumlu şeyler de inkar edilemez. Zira çoğunlukla gönüllülük esasına göre yürütülen pek çok çalışmada yakinen tanıdığımız pek çok arkadaşımız özveri ile hiçbir maddi karşılık almadan çalışmışlardır. Atanmış bir başkan, yetersizsiz sayıdaki personel ve ayrıca gönüllü çalışan camiadan arkadaşlarımız ile alınan mesafe yetersiz olsa da tamamen tukaka olarak kabul edilmesi vicdan boyutu ile kabul edilemez. Vakit önümüze bakma vaktidir, seçilmek için başkan adayı olan şahısların başkan olduktan sonra kuracakları ekip ile neler yapacakları hususunda tatmin edici fikirlerini camia ile paylaşma vaktidir. Şahsım olarak camia ile ilgili çözüm bekleyen acil sorunlar ve iyileştirilmesi gereken hususlarla ilgili başkan adaylarından gerek bu platformda gerekse yazılı ve görsel medyada herhangi bir çözüm önerisi ve bu çözümleri üretecekleri herhangi bir zaman dilimi vaadi duymadım.
Başkan adaylarının aklıma ilk edapta gelen şu hususlara ilişkin fikirlerini ve çözüm önerilerini federasyon seçimi öncesinde benim gibi yamaç paraşütü camiası da duymak ister sanırım.
- FAİ yetkisinin federasyona devri ile ilgili hangi sürede ne tür çalışmaların yapılacağı ve yetkinin alınamaması halinde hangi alternatifler üretileceği,
- Eğitmenlik sisteminin ne zaman ve ne şekilde faaliyete geçirileceği,
- Sertifikalandırma sisteminin ne zaman ve ne şekilde faaliyete geçirileceği, THK tarafından bu zamana kadar verilen ve halen verilmekte olan sertifikalarla ilgili nasıl bir kabulün öngörüldüğü,
- Federasyon taraflı ve THK taraflı olmak üzere ikiye ayrılan yamaç paraşütü camiasının tek yetkili çatı altında ne şekilde birleştirileceği,
- Hava sahalarının tanımlanması, uçuşa kesin yasak bölgelerin, izin alınarak uçulacak bölgelerin ve izne tabi olmadan uçulabilecek yerlerin belirlenmesi, bu bilgilerin camia ile paylaşılması,
- Yetkisiz eğitim vermeye çalışan, 100 uçuş sonrası kendini eğitmen zannedip bu işten para kazanmaya ve böylece camianın kazalara daha açık hale gelmesine sebep olan kişilere karşı ne tür yaptırımlar uygulayacağı,
- Bu sporun alt yapısını oluşturan üniversite kulüplerinin gelişimi için hangi çalışmaları hangi sürede yapacağı,
- Yetersiz kalan federasyon il temsilcileri ile ilgili radikal kararlar alıp alamayacağını,
- Ülkemizin yurt dışındaki yarışmalarda temsilini sağlama, mevcut başarı çıtasının daha yukarıya çıkarılması ile ilgili vizyonun nelerden ibaret olduğu, yurtdışı yarışmalarında ülkemizi temsil etme başarısı gösteren sporculara sağlanan desteklerin hangi kriterlere göre ve hangi ölçüde devam edeceği,
- Pilotların pilotaj gelişimi ve daha iyi pilotaja sahip pilotlarla uçmalarına imkan tanımak amacıyla bölgesel yarışma ve etkinilklerin yapılıp yapılmayacağı, yapılacak ise bunun hangi sıklıkta yapılacağı,
- Mevcut ve yeni açılacak takoffların spor alanları olarak tescili için hangi sürede ne tür faaliyetlerin yapılacağı,
- Ülkemizi yutdışında temsile hak kazanmış başarılı pilotların milli sporcu vasfını resmi anlamda kazanmaları için hangi çalışmaların hangi sürede yapılacağı,
- Gönüllük esasına göre istenilen zamanda tamamlanamayan federasyon altyapı çalışmalarının tamamlanması, yukarıda belirtilen hususlara çözüm üretilmesi için, (mevcut federasyonun resmi görevlileri haricinde) kurulların kimlerden hangi kriterlere göre oluşturulacağı,

gibi aklıma şuan gelmeyen ancak forum üyesi diğer arkadaşların da katkıları ile belirlenecek diğer sorunlarla ilgili çözüm önerilerini başkan adaylarından duyarak kulüp delegelerin seçimde oylarını buna göre her türlü siyasi ve arkadaşlık ilişkilerinden soyutlanmış olarak kullanmaları gerektiğini düşünüyorum.
Lütfen bizleri aydınlatınız sevgili başkan adaylarımız.... Siirt'ten selamlar.

Kullanıcı avatarı
webbi55
Ad Soyad: Mutlu Erdönmez
Pilot Menüsü: 

Mesaj #63 gönderen webbi55 » 1 on yıl 1 yıl önce (09.11.2012, 16:23)

Bu Fedarasyon Başkanlığı için gerekli Belge veya Statüler nelerdir ? Bu Pozisyonu ciddi manada düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #64 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 11:10)

Arkadaşlar sorunlarımız ortada, arkadaşlarımız fazlasıyla belirtmişler. Bu sorunların çözümü noktasında bence en önemlisi Türkiye Hava Sporları Federasyonunun FAI tarafından tanınıp tanınmamasıdır. 16 - 20 Ekim 2012 tarihleri arasında Antalya'da yapılan Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAİ) Genel Kurulunda Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Sayın Osman YILDIRIM FAİ Başkan Yardımcılığına tekrar seçilmiştir. Yani kısacası 1929 yılından beri olduğu gibi NAC yetkesi Türk Hava Kurumundadır. Arkadaşlarımız Federasyon Başkanının bu camiadan gelen birisi olması, hava sporları ile ilgili olması yani tepeden inme birisi olmaması konusuna değinmişlerdir. Bu beklentilerinde fazlasıyla haklı olmakla birlikte;

Bence Federasyon Başkanı olacak arkadaşımızda 2 özellik daha olması lazım.
1- THK yapısını iyi biliyor olması,
2- Siyasi bir yapısının olması (siyasi derken partizan değil, Hükümetle diyaloğu iyi olmalıki FAI nezdindeki ülkemize karşı oluşabilecek çift başlılık durumunu çözebilmelidir, NAC yetkisi hem THK'da hemde Türkiye Hava Sporları Federasyonunda aynı anda olması mantiklı bir durum değildir.)

Federasyon yapı olarak oturduğunda, özerk olduğunda Kulüplerimizin tercihi Federasyon Genel Kurulunda fazlasıyla ön plana çıkacaktır.

Herkes gibi benimde aklımdan geçen bir aday olmakla birlikte zamanı gelince adayımın boyunu, kilosunu, özelliklerini söyleriz......

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #65 gönderen muraks » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 11:49)

Thk başkanını federasyon başkanı yapalım olsun bitsin.

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Pilot Menüsü: 

Mesaj #66 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 11:56)

THK tüzel kişilik olarak bizler gibi bir dernektir. Gençlik Spor İl Müdürllüğüne tescilini yaptırdıktan sonra neden olmasın...

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #67 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 15:04)

Durali eline, kalemine, agzina saglik. Yazdiklarini kelimesi kelimesine destekliyorum!! Baskan adaylarimizdan cevap bekliyorum!!

Kullanıcı avatarı
OmerTR
Ad Soyad: Ömer Turgut
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #68 gönderen OmerTR » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 15:40)

Durali beye katılıyorum: Hem Başkan adaylarını hemde projelerini tanımak, bilmek istiyorum Gaziantep'ten selamlar, sevgiler.

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #69 gönderen Airbender » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 17:27)

Belki ortalik karisacak ama; suan federasyona bagli kuluplerin yasal olmadigini soyleyebilirim. Bunu spekilayson yaratmak icin yazmiyorum fakat bu gerceginde bilinesi herkesin hakki. Bir toplulugun kulup olabilmesi ve geclik sporun onaylanmasi icin bir egitmen zorunlulugu var. Hala hazirda federasyonun ( 4 senedir/kuruldugu gunden beri) ve kuluplerin federasyonun onayladigi bir egitmeni yok. Bu yuzden suanda federasyona bagli kuluplerimiz yasal degil ve baslarina gelebilecek herhangi bir seyde dogrudan suclular. :((

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Pilot Menüsü: 

Mesaj #70 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 17:49)

Cenkcigim federasyon yeni kurulduğu için normal şartlarda istenen antrenör ve eğitmen formalitesi olmadan tescil işlemleri yapılıyor. Bu şart ne zamanki federasyon Antrenörlik ve Eğitmenlikle ilgili yönetmelikleri hazırlayıp uygulamaya soktuktan sonra vede yeterli sayıya ulaştırdıktan sonra tescilde zorunlu hale gelir. Mesela federasyon diyelimki diger federasyonlarda olduğu gibi antrenörlük şartlarını bize uyarladı ve eğitmenlik durumunu belirleyerek 10-15 kişi yetiştirdi, sertifikalandırdı bu bile yeterli olmaz iller bazında yeterli eğitmeni ayarlaması lazım. Biz THK Ankara Sportif Havacılık Kulübü olarak daha Federasyonumuz kurulmadan tescilimizi yaptırmıştık.

Kullanıcı avatarı
Airbender
Pilot Menüsü: 

Mesaj #71 gönderen Airbender » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 18:08)

Mustafa agabey, dogrudur fakat 4 senedir bu konuda hicbir gelisme gostermemis olan federasyonun bizzat kendisi ve kuluplerimiz acilacak olan bir sorusturmada zan altinda kalacaktir. Cunku bircok kez GSM lugunun bunkonu ile ilgili yazismasi vardir. Federasyon ile be hatta suan tescil icim GSM gidecek olursaniz tescil yapmayacaklarini soyluyorlar ve daha onceden yapilmis olan tescillerinde hatali ve sakincali oldugunu dogrudan soyluyorlar.

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Pilot Menüsü: 

Mesaj #72 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 18:23)

Bence federasyonun basitçe yapabileceği Eğitmenlik formalitesini (bunu sertifika kontrol kursu benzeri kısa eğitim ve sınavlarla formaliteye dönüştürebilir, çünkü camiada kimin eğitmen olduğu saten belli) senin dediğin gibi 3 yıldır halledemediki bence en önemlisi FAI nezdinde NAC yetkisini alması hayal gibi....

Kullanıcı avatarı
Airbender
Pilot Menüsü: 

Mesaj #73 gönderen Airbender » 1 on yıl 1 yıl önce (10.11.2012, 18:45)

GSM bir kaç kere bununla ilgili federasyona yazıyazmış. Hatta ilk yazılarında ''yeni kurulan bir federasyonsunuz bu yüzden eğitmen ihtiyacınızı karşılamız için kulüplerdeki eğitmenleri onaylayın hatta diğer federasyonlarda yüksek dereceli eğitmen olması gerekirken siz konu olarakta yeni bir federasyon olduğunuz için düşük kategorili eğitmenleride kabul edeceğiz'' demişler ama fakat cevap yok hatta bizzat ben oradayken bir daha bu konuda yazı verildi federasyona fakat federasyon yazıyı bulamadı (ilgileri ortada) bir daha faxlandı ve hala cevap ve netice yok. :? :( :cry:

Kullanıcı avatarı
Wings
Ad Soyad: Hakan Akcalar
:
Yarışma Pilotu 300+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #74 gönderen Wings » 1 on yıl 1 yıl önce (11.11.2012, 00:49)

Selamlar, bu başlık altındaki 8.4.2012 tarihli, aşağıda alıntıladığım mesajım halen geçerlidir, bu konuda Durali benim soracağım soruları yazmış, yazdıklarına aynen katılıyorum.

Tartışmaya açmak istediğim bir konu ise Yamaçparaşütü branşının ayrı bir federasyon olması konusu.
Öncelikle hatırlatmak isterim ki federasyon kurulması için GSGM'ye yaptığımız resmi başvuruda, talebimizi aynen bu şekilde, yani sadece Yamaçparaşütü Federasyonu kurulması için yapmıştık, şahsen benim de tercihim bu yönde idi, ancak GSGM'nin konuya yaklaşımı tüm hava sporlarını bünyesinde barındıran bir federasyon kurulması şeklinde oldu.
Bugün geldiğimiz noktada, önümüzdeki seçimlerde delegelerin bir kısmı GSGM bürokratlarından, bir kısmı yamaçparaşütü ile ilgili kuluplerden ve bir kısmı da diğer branşların kulüplerinden gelecek.
Böyle bir ortamda, bizim öne çıkaracağımız başkan adayımız eğer Yamaçparaşütü'nün ayrı bir federasyon olmasını öngörüyorsa, o halde büyük ihtimalle:
- GSGM'nin oylarını alamayacak
- Diğer branşların oylarını alamayacak
demektir. Böyle bir durumda da seçimi kazanması zor görünüyor.

Başkan adaylarından, Durali'nin sıraladığı sorulara ek olarak bu konudaki düşüncelerini de öğrenmek isterim.

Wings yazdı:THSF başkanlık seçimleriyle ilgili olarak kafamda çoook soru var, ancak havanda su dövmek istemiyorum, adaylıklar kesinleştikçe adaylara sorularım olacak. Oyumu merak ediyorsanız, şu anda hiçkimseye rezerve değil, başkan oldukları taktirde belli sorunlara nasıl çözüm bulacaklarına dair beni ikna eden oyumu alır. Tahsin beyin kesinlikle aday olmasını arzu ediyorum, bu camiadan kendi içimizden bir aday çıkarabiliyor olmamız gerekirdi zaten, ancak sırf bu özelliği yeterli olmaz, dediğim gibi eski başkandan ya da diğer rakiplerinden daha etkin çözümler üretebileceğine dair ikna olmam gerekiyor ve bunu yapabilmesini de can-ı gönülden ümit ediyorum.

Kullanıcı avatarı
OmerTR
Ad Soyad: Ömer Turgut
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #75 gönderen OmerTR » 1 on yıl 1 yıl önce (11.11.2012, 14:44)

Zirve Dağcılık ve Doğa sporları kulübü Gaziantep şubesi Zirvenin kanatları ekibi olarak; Semih bey ve Durali Beyin Fikirlerine katılıyor, Camiaya verdiği katkılardan dolayı sayın Tahsin TEKİN'in adaylığını destekliyor, kendisine başarılar diliyoruz.

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #76 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 1 yıl önce (11.11.2012, 17:24)

merhabalar 10 kasım cumartesi günü istanbul da kulüp başkanları ve temsilcileri nezninde federasyon seçimleri konulu yaptığımız toplantı neticesinde toplantıya katılan kulüpler fikir birliğine varmış ve akabinde 16 kasım cuma günü federasyonumuz seçime giderken konulu Gençlik ve spor genel müdürüne ve konuyla ilgili bürokratlara bir ziyaret gerçekleştirme kararı alınmıştır İstanbul da gerçekleşen toplantıya duyarlılık gösterip zaman ayıran tüm başkan ve temsilci arkadaşlarıma teşekkür ederim,güzel şeyler olacağına ben inanıyorum saygılarımla.

Güner Akkaya
AHAS- ADANA HAVACILIK KULÜBÜ

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #77 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 yıl önce (11.11.2012, 22:29)

Başkan adaylarının aklıma ilk edapta gelen şu hususlara ilişkin fikirlerini ve çözüm önerilerini
federasyon seçimi öncesinde benim gibi yamaç paraşütü camiası da duymak ister sanırım.

Tebrikler, Ali arkadas. Yamac parasutculerini temsil edebilecek bir organizasonun nasil
olmasi gerektigi konisinda epeyi kafa yormussun.

Demokratik islerligi saglamak acisindan daha bircok alanda belirsiz olan bircok noktalar
daha eklenebilir eminim. Ama esas olarak bu konuda fikir olusturmak sizlere yani ulkede
yasayan pilotlara dusecegi icin ben cok fikir iletmek istemiyorum.

- Onemli bir alan bence secim sistemi. Hem baskanin ve yonetim kurulumum hem
de yetkili kurullarina adaylik belrleme ve secim nasil dusunuluyor.

- Denetleme; Bu kuruldaki gorevlileri kim ve nasil sececekler? Yoksa baskanin
atamasi ile mi goreve gelecekler.

Bence Turkiye,deki Parti, Sendika ve Kooperatiflerde genelde bu alanda Baskan ve
ekibinin atadigi kimseler gorevlendiriliyorlar.

Ve bunun sonuclari da acik ve demokratik bir kontrol mekanizmasinin olmamasi
neticesinde organizasyonun olanaklari bir avuc yonetici ve onlarin taraftarlari tarafindan
ve kendi cikarlari yonunde kullaniliyor.

Ozgur secme ve secilme sartlarinin olmasi gibi onlari kullanabilen bir kitlenin de
aktif olarak calismasi cok onemli.

Kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
fatoş
Ad Soyad: Fatoş Yıldırım
Pilot Menüsü: 

federasyon seçimleri

Mesaj #78 gönderen fatoş » 1 on yıl 1 yıl önce (11.11.2012, 23:28)

Mersin Doğa Extreme ve Yamaç Paraşütü Spor Kulübü Derneği olarak istanbulda yapılan kulüpler toplantısına katılamadık ama toplantıda alınan kararlar hakkında hemfikir olduğumuzu belirtmek isterim. Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen federasyon seçimlerinde TAHSİN TEKİN beyin, yamaç paraşütü camiasına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.kulüp olarak kendisini desteklediğimizi bildirmek isterim.Şimdiden hayırlı olsun. SAYGILARIMLA..

MEDEX mersin
fatoş yıldırım

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #79 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 1 yıl önce (12.11.2012, 11:00)

Seçimlerde oy kullanacak kulüplerin hangi kulüpler olduğuna dair belli olan bir liste varmı ya da oy kullanacak kulüplerin hangi niteliklere göre belirlendiğini bilen var mı? Kaderimizi çizecek kulüpleri en azından bilmek isterim :)

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #80 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 1 yıl önce (12.11.2012, 13:49)

merhabalar
seçimde oy kullanacak kulüpler şu şekilde olacak .Gençlik ve spor bakanlığının yeni belirlediği duruma göre seçimde delege belirleyecek kulüplere 2010-2011 Türkiye şampiyonasına katılmış zorunluluğu getirildi federasyona seçimlerinde kullanılacak oyların %30 bu şekilde olacak geri kalanını bürokrat oyları belirleyecek (GSGM,İÇ işler bakanlığı,Olimpiyat komitesi,Olimpiyat şampiyonları )gibi.
selamlar
AHAS-Güner Akkaya