Yarışmalara yabancı sporcu davet etmek

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (24.07.2012, 03:34)

Isik dagi yarismasi icin Goran Dimiskovski Portekizde 20 adet yabanci pilotun ucak biletinin karsilanacagina dair bir duyuru yapti. Bu dogru mudur? Yarismanin kalitesini arttirmak icin yapilan bu uygulama icin herhangi bir kriter soz konusu mu? Mesela Romanyadaki Priseaca Open gibi WPRS ilk yuz pilota bedava bilet gibi bir uygulama olacak mi? Yoksa kanka muhabbetine her zaman gormeye alistigimiz ortalama yabanci pilotlar mi getirelecek?

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (24.07.2012, 12:43)

Daha önce ortalama yabancı pilot getirdiğimizi pek hatırlamıyorum. Tahsin abi bu işleri genel olarak benim insiyatifime bırakmış durumda.

Benim görüşüm şudur.

İyi pilot olmak davet edilmek için yeterli bir kriter değildir. Biz davet ettiğimiz pilotları uyumlu, yardımcı, problemsiz pilotlardan seçmeye çalışıyoruz tabiatıyla. Ayrıca pilot kalitesinin aşırı yüksek tutulması Türk pilotlarının başarı ve kürsü şansını önemli ölçüde azaltacaktır.
Üst sıralardaki çoğu pilot zaten benzer davetler aldıkları için genelde büyük beklentiler içinde oluyorlar. Para ödülü, özel oda, özel havaalanı transferleri gibi.
Bunların tecrübesi deneyimlerimizden sabittir. Davet ettiğimiz pilotlar sadece uçuş tecrübeleri değil kişilik özellikleri ilede seçilmiş insanlardır.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (24.07.2012, 15:01)

Yabanci pilotlarin masraflarinin karsilanmasi konusunu Portekizde Turk pilotlar arasinda tartistik. Ortak fikir uygulamanin yanlis oldugu yonunde. Daha once de benzer uygulamalar yapilmis karsiliginda Turkiyeye hicbir getirisi olmadigi gorulmustur.

Nihayetinde organizasyonun kendi yarattigi kaynagi istedigi sekilde harcayabilir ancak benim nacizane fikrim Semih abinin belirttigi uyumlu, yardımcı, problemsiz pilotlar kriterine ek olarak ayni zamanda basari kriterininde eklenmesi lazim. Bunun icin WPRS yada PWC harfleri kullanilabilir. Zaten herkesin birbirini tanidigi camiada problemli pilotlarin sayisi bir elin parmaklarini gecmez. Bu pilotlara olumsuz yanit verilir olur biter.

Bu kaynak tahmin ediyorum Turkiyeyi tanitma vaadiyle alinmistir oyleyse Kesinlikle daha once Turkiyeye gelmemis pilotlar oncelikli olmalidir. Onlarca kez Turkiyede bulunmus Semih abiyle olan arkadasligi dolayisiyla bizden biri olan Rus, Cek, Iranli, Hintli arkadaslara ulkenin daha neyini tanitacagiz?? Daha kac kez yedirip icirip gonderecegiz? Misafirperverligin de bir siniri olmali.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (24.07.2012, 18:19)

muzzy145 yazdı:Yabanci pilotlarin masraflarinin karsilanmasi konusunu Portekizde Turk pilotlar arasinda tartistik. Ortak fikir uygulamanin yanlis oldugu yonunde. Daha once de benzer uygulamalar yapilmis karsiliginda Turkiyeye hicbir getirisi olmadigi gorulmustur.

Nihayetinde organizasyonun kendi yarattigi kaynagi istedigi sekilde harcayabilir ancak benim nacizane fikrim Semih abinin belirttigi uyumlu, yardımcı, problemsiz pilotlar kriterine ek olarak ayni zamanda basari kriterininde eklenmesi lazim. Bunun icin WPRS yada PWC harfleri kullanilabilir. Zaten herkesin birbirini tanidigi camiada problemli pilotlarin sayisi bir elin parmaklarini gecmez. Bu pilotlara olumsuz yanit verilir olur biter.

Bu kaynak tahmin ediyorum Turkiyeyi tanitma vaadiyle alinmistir oyleyse Kesinlikle daha once Turkiyeye gelmemis pilotlar oncelikli olmalidir. Onlarca kez Turkiyede bulunmus Semih abiyle olan arkadasligi dolayisiyla bizden biri olan Rus, Cek, Iranli, Hintli arkadaslara ulkenin daha neyini tanitacagiz?? Daha kac kez yedirip icirip gonderecegiz? Misafirperverligin de bir siniri olmali.

Senin fikrini kim sordu acaba...?
Yüz yüze geldiğimizde ben anlatırım o detayları alabildiğin kadar , ikna olacağına eminim merak etme.. :/ Ulkenizdeki yarışmaları çok düşünüyorsanız bedava diye Amerikaya gitmek yerine Cerkesdeki yarışmaya giderdiniz. THSF ninde onay verdiği yarışmaya aynı zamanda neden yurtdışı desteği verdiğinide anlamış değilim.

Semih

Kullanıcı avatarı
ert
Ad Soyad: Ertan Özcan
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ert » 1 on yıl 1 yıl önce (24.07.2012, 20:03)

Bu yabancı pilot sevdası nereye kadar devam edicek acaba :D Yabancı pilotlar için kullanılan bu kadar kaynak keşke bizler için kullanılsa, yarışma daha kaliteli olur eminim..

Örnek;

- Yarışma ücreti daha düşük tutulabilirdi.
- Konaklama ücretsiz olabilirdi.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (25.07.2012, 02:10)

Champion yazdı:Senin fikrini kim sordu acaba...?
Yüz yüze geldiğimizde ben anlatırım o detayları alabildiğin kadar , ikna olacağına eminim merak etme.. :/ Ulkenizdeki yarışmaları çok düşünüyorsanız bedava diye Amerikaya gitmek yerine Cerkesdeki yarışmaya giderdiniz. THSF ninde onay verdiği yarışmaya aynı zamanda neden yurtdışı desteği verdiğinide anlamış değilim.

Semih

Semih abi kizilacak birsey yok. Dogru oldugunu dusundugunu yazmak bence herkesin hakkidir. Federasyonun basina gectiginizde ki umarim gecersiniz. Disaridan gelecek fikir ve elestirilere acik olacaginizi umuyorum. Yoksa ben yaptim oldu mantigiyla hareket ederseniz cok tepki cekersiniz. Sen hep yanlis oldugunu dusundugun uygulamalari elestiriyorsun ve ben bugune kadar sana hic elestirdigin kisilerden Senin fikrini kim sordu acaba...? diye bir cevap geldigini duymadim.

THSF destegi verilen yarismanin PWC ile cakismamasi gerektigini tarihler ilk aciklandiginda ben Pilot Panelde yazmistim. Ramazan ayi, ve diger yarismalar dolayisiyla degistirilmedi. Pilotlar secim yapmak zorunda birakildi. Simdi de pilotlar yaptiklarim secimden oturu yargilanacak mi yani? Diger pilot arkadaslar adina konusamam ancalk benim Amerikaya gitme sebebim bedava oldugu icin degil Amerika PWC yarismasinda Cerkestekinden daha fazla taktik, yarisma stratejisi ogrenecegim icindir. Farkli tarihler olasaydi ben her ikisine de gidecektim.

Konuyu uzatmaya gerek yok. Daha once yazdigim gibi organizasyon kendi yarattigi kaynagi istedigi sekilde kullanmakta ozgurdur. Bana da bok yemek duser.

P.S. Portekizde bu yabanci pilotlar olayi yuzunden esip gurleyen Cerkes yarismasinin Turkler tarafindan protesto edilmesi gerektigini savunan bana bildiri yayinlayalim mi? deyip topu atmaya calisan pilot arkadaslarin ortaya cikmasini talep ediyorum. Hep perde arkasindan konusup iyi insan olmak ne kadar guzel di mi? Alin size meydan yayinlayin bildirinizi, dusuncelerinizi

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (25.07.2012, 11:28)

muzzy145 yazdı: P.S. Portekizde bu yabanci pilotlar olayi yuzunden esip gurleyen Cerkes yarismasinin Turkler tarafindan protesto edilmesi gerektigini savunan bana bildiri yayinlayalim mi? deyip topu atmaya calisan pilot arkadaslarin ortaya cikmasini talep ediyorum. Hep perde arkasindan konusup iyi insan olmak ne kadar guzel di mi? Alin size meydan yayinlayin bildirinizi, dusuncelerinizi

Tamamdır
Olay şimdi anlaşıldı
Tartışmanın asıl konusu getirilen yabancı pilotların kalitesi değil biz niye faydalanamıyoruz hususu
Bu tartışmalar daha önce yaşanmıştı. Güzide pilotlarımızın kim olduklarını tahmin edebiliyorum.
Benim açımdan durum analizi şöyledir.
- Yarışmalara pilot davet etme işi gerçek anlamda bir angaryadır ve bu işi ben hiçbir zaman severek yapmam. 20 sporcu için yaklaşık 2 hafta sürer ve yaklaşık 100 e maille ancak gerçekleştirilebilir. Bunuda tanıdığınız güvendiğiniz insanlarla yapmanız halinde böyledir. Diğer durumda daha uzun süreceği aşikardır
- Bu süreçde yapılan bu kadar angarya iş sonrasında benim bugüne kadar kendim için bir bilet talep etmişliğim veya almışlığım yoktur.
- Bu konuda sadece Cerkes yarışmasında değil Kayseri ve Erzincan yarışmalarındada organizatörler tarafımdan yardım istemişlerdir ve onlarada elimizden geldiğince bildiğimiz kadarı ile yardımcı olmaya çalıştık.
- Bana duyulan bu güvenin karşılığında da bende ters gidebilecek bütün riskleri kendi prestijimi ortaya koyarak alırım.
- Gelen arkadaşlar kişisel bağlantılarla ve binbir zorluklarla ikna edilir. Bunlar sorunsuz ve problemsiz pilotlar arasından seçilir.

Bizim doğru bildiğimiz yöntem budur ve organizatörlerde bu görevi bizden doğru yaptığımızı düşündükleri için rica ederler.

Yabancı sporcular ülkemize sadece pilotaj kalitesini yükseltmek için değil, Medyanın ilgisini çekmek, Kurumların desteğini almak ve tanıtıma bağlı sistemleri harekete geçirmek içinde kullanılır. Bunun planlaması organizatör tarafından yapılır ve kararlar organizatör insiyatifinde alınır.

Bunun dışında;
Ben daha önce defalarca çeşitli organizasyonlar ve Federasyonlar tarafından yurtdışına davet edildim. Davet edilme sebeplerim arasında pilotaj kalitem en son sıradadır diye düşünüyorum. Sahip olduğum teknik bilgiyi her türlü organizasyonun başarısı için kullanmaya gayret ederim.

Bu kırgın arkadaşlara bir sormak lazım..
Siz daha önce yurdışında bir yarışmaya masraflarınız karşılanarak davet edildinizmi? Edilmedinizse neden edilmediniz.., Bu soruyu kendinize bir sorun.

ÇÖZÜM NEDİR?
Forumda bir davet edilmesi muhtemel pilot listesi yayınlayalım. kimlerin davet edileceğini oylayalım :)

Aramızdan bu işi düzgün yapabilecek birini seçelim ve bu öyle birisi olsunki
Yurtdışında herkesi tanısın,
Güven telkin etsin,
Bu işi yapacak zamanı olsun,
Organizatörlerde bu kişinin bu işi becerebileceğine inansın,
Çeşitli olası aksiliklere karşı ( varsa)yurtdışı prestijini ortaya koysun,
Bütün bunları karşılıksız yapsın.

Bulalım böyle birisini..Söyle aklında kim var..?
Organizatörlerde okuyorlardır, değerlendirirler...

Yaralı parmağa işemeyen birileri aday olmaz herhalde....

Sevgilerle
Semih

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
Ad Soyad: Özgür Şen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 1 yıl önce (25.07.2012, 15:43)

Bu forumda yazan bir insan değilim. Portekiz'de olan pilotlardan birisi olarak söylenenleri üzerime de alınmadım. Ancak ben de Portekiz'deydim, orada bu konu hakkında ben de düşüncelerimi belirttim. Orada söylediklerimi burada da aynen yazayım:

1. Bu yarışma için masrafları karşılanarak yurtdışından pilot getirilmesini doğru bulmuyorum. Hatta daha genel olarak söylersem, Türkiye'deki hiçbir yarışma için bunu doğru bulmuyorum. Elbette, organizasyon kendi parasını istediği gibi harcama tasarrufuna sahip; ancak ben bunun boşa giden bir harcama olduğu kanısındayım. Benim düşüncemi de isteyen dikkate alır, istemeyen de almaz.

2. Yabancı pilotların ülkeye çağrılmasının temel amacı sanırım Semih abinin de dediği gibi yarışmaya olan medya ve kurum ilgisini artırmak. Yarışma organizasyonu işinde hiç tecrübem yok. Ancak Türkiye'de şu ana kadar benzer yöntemler izlenen yarışmalar ile, bu tür yöntemler izlenmeyen yarışmalara gösterilen medyatik ve kurumsal ilginin arasındaki farkın marjinal olduğunu gözlemledim. Bu davetlerden sonra yarışmalar medyada boy boy yer aldı da ben mi kaçırdım bilmiyorum. Ama böyle bir ilgi doğduysa ve bunun somut kanıtları varsa arkadaşlar bizleri bilgilendirsin.

3. Kurumsal ilginin de doğrudan bunla ilgili olduğunu sanmıyorum. Kurumsal ilgi ve desteğin neredeyse zirve yaptığı yarışmalarda bu desteğin alınmasının organizasyonun siyasi ve kurumsal ilişkileriyle ilgili olduğunu biliyoruz. Bu ilişkileri kurabilen insanlar yabancı pilotları davet etmeden de bu yardım ve destekleri alabiliyorlar, hatta aynı gücü medyada yer almak için de kullanabiliyorlar.

4. Çerkeş organizasyonunun da bu güçten azade olduğunu sanmıyorum. Bence bu yarışmayı düzenleyen insanlar yabancı pilotlar olsa da olmasa da kurumsal ve medyatik ilgiyi üst düzeyde tutabilecek insanlar. Zaten bu nedenle bu kaynağın boşa gittiğini düşünüyorum.

5. Yıllardır o yörede bu sporun gelişmesi için ısrar ediliyor. Buna çok ciddi saygım var. Duygusal olarak da bunu istiyorum, çünkü annem Çerkeş'li. Oraya farklı nedenlerle de gidip geliyorum. Yabancı pilot konusunun bu mevzuda da bize yardım edebileceğine emin değilim; bu adamlar gelir ve giderler. Bir daha da yine biz davet etmeden, ya da büyük bir organizasyona zorunlu olarak katılmadıktan sonra buraya gelmezler.

6. Benim "bu kaynak bana gelsin" diye hiçbir beklentim yok. Buna da cevap vermiş olayım. Şu ana kadar bu sporda hiç böyle beklentim olmadı.

7. Böyle bir organizasyon yapılacaksa bu işi niye Semih abi yapıyor diye de sormuyorum... Bu konuda benim söz hakkım zaten olamaz. Dediğim gibi karar organizasyonun; Semih abi de bu işi yapabilir. Ben niye Semih abi yapıyor demiyorum, bu pilotları davet etmek bence yanlış diyorum.

8. ABD'ye gitmiyorum. Sanırım Çerkeş'e de gelemeyeceğim. Çünkü zamanım yok. Ancak seçme şansım olsaydı tercihim sanırım Çerkeş olurdu. Para kesinlikle kıstas değil. ABD'ye gitmeye üşeniyorum; Çerkeş yöresinde uçmayı seviyorum. Dediğim gibi duygusal nedenler de var... Şimdi planım hafta sonu gelip bir iki task uçabilmek. Bakalım, hava ve zaman durumu ne gösterecek.

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (25.07.2012, 19:01)

Ozgur lafimin ona olmadigini bildigi ve foruma yazmadigi halde zaman ayirip cevap yazmis. Kendisine cok tesekkur ederim. Cerkesle duygusal bag olma disinda yazdigi herseye imzami atiyorum.
Champion yazdı:Olay şimdi anlaşıldı
Tartışmanın asıl konusu getirilen yabancı pilotların kalitesi değil biz niye faydalanamıyoruz hususu

Semih abi yanlis anliyorsun. Ben kimseden kaynak bize kullanilsin tarzinda bir soylem duydugumu hatirlamiyorum. Bolgenin gelistirilmesi icin nasil kullanilmasi gerektigi konusuldu.

Tartismanin asil konusu ise biz yurtdisina gidince yabancilar cigerlerimize cektigimiz havanin bile utanmasalar parasini isteyeceklerken biz niye milletin parasini elin gevuruna peskes cekiyoruzdur.

Yarali parmaga isemeye hazirim. Sen bana ne kadar kaynagimiz oldugunu neler vaad ettigimizi soyle ben sana pilot bulurum. Ciddiysen ozelden konusalim.

Kullanıcı avatarı
aslan_umut
Ad Soyad: Umut Aslan
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen aslan_umut » 1 on yıl 1 yıl önce (25.07.2012, 21:44)

Yabancı sempatizanlıgına hayır.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (26.07.2012, 09:15)

Muzo, Özgür ve Umut

Bana göre yanlış düşünüyor ve yorumluyorsunuz,
Bir gün bir araya geldiğimizde bereber daha detaylı tartışırız. Yıllarca organizasyonlar yapmış birisi olarak söylüyorum. Bu yöntem gereklidir.Yabancıların katılımı organizasyonu Uluslararası yapar veya öyle algılanmasını sağlar.

Bunun iki yöntemi vardır
1- Büyük bir para ödülü konur( Sportmenlikten uzak birkaç para avcısı gelip o ödülleri alıp gider.)
2- Yabancı sporcular davet edilir

Kabul etsenizde etmesenizde Türkiyemizin gerçeği budur. Yabancılara rezil olmayalım düşüncesi bazı mekanizmaları harekete geçirir. Bırakın organizatörler kendi işlerini bildikleri gibi yapsınlar.
Bugüne kadar yapılmış bütün bu başarılı organizasyonlar bu sayede gerçekleştirilebilmiştir. Bu sayede yarışma standartları yukselmiş ve turk pilotlarda bundan en az yabancı pilotlar kadar faydalanmıştır.

Türkiye bugünlere THSF nin yaptığı 2 yarışma ile gelmedi!

Dediğiniz uygulama bilinçli olmasa bile orada yapıldı. pilotlara verilen iaşelerin yanısıra yarışma ücreti alınmadı. O yarışma medyada yer aldımı bilmiyorum. Ama gördüğümüz kadarı ile yerel yönetimlerden gerekli desteği almadı ve farkındaysanız kapanış yemeği bile verilemedi. Siz oturun o yarışmayı bir Bayramören, Kayseri, Erzincan ile karşılaştırın. Onuda geçelim bir Rusya Açık Şampiyonası ile karşılaştırın.

Orada birkaç iyi yabancı sporcu olsaydı durum farklı olurdu. Ben bunu tecrübelerimden biliyorum.

Meanwhile,(Bu arada) birileride bize bu yarışmanın farklı bir şekilde yapılabileceğini gösterir ve öğretirse bu yaştan sonra biraz zorda olsa öğrenmeye çalışırız. İleride sizlerinde planlayacağı , gerçekleştireceği Uluslarası yarışmaları dört gözle bekliyoruz. Belki o zaman birbirimizi daha iyi anlarız.

Bahsettiğiniz konunun muhattabı ben değilsemde, doğru olduğuna inandığım şeyleri söylemek adına tartışmaya girmiş bulundum. Bundan sonraki dilek ve arzularınızı organizatörlere iletebilirsiniz.
Mantık ve tecrübe çerçevesinde değerlendirebileceklerine eminim.

Bu konu ile ilgili bu başlık altında başka bir yazı yazılmamasını ve tartışmaya devam etmek isteyen arkadaşların Yarışmalarara Yabancı sporcu davet etmek adı altında yeni bir başlık açarak orada devam etmelerini salık veririm.

Gözlerinizden öperim
Hayırlı ramazanlar :)

Semih