Pre-PWC Kayseri 2013

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Başkan38
Ad Soyad: Ali Rıza Karakullukçu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen Başkan38 » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 12:16)

Bartuğ kardeşim teşekkür ediyorum talastan selamlar, biz bu yarışmalara gönül vermiş destek vermiş ve emin olun yüksek meblağları bulan bedelde yatırım yapmış kurum olarak kayseride yarışma yapılmaması bizi çok üzer tarafta değiliz olmayacağızda ama lütfen sezarın kakkı sezara verilsin bunu istiyoruz biz yok sayılmayalım emeğimiz yok sayılmasın, yapacağımız organizasyonu semih beye yönlendirme sebebimiz adem beyin kurumumuzla olan ikili ilişkisindeki sorundu canım kardeşim kayseride yarışma olmalı sizler gelmelisiniz bizlerde seve seve sizleri misafir etmeliyiz. semih ile ademin arasını açma gibi bir gayemiz yok bu onların dostluklarını bozmak amaçlı değil böyle düşünülürse üzülürüz. saygılar

Kullanıcı avatarı
akin
Ad Soyad: Akın Polat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen akin » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 15:18)

hala adem ile belediyenin ikili ilişkileri diyosunuz ya şaşırıyorum ben buna, bu kopma ikili ilişkiler sonucunda olmadı ali rıza bey şundan şuan eminim ki siz yarışma sürecinde, yarışma öncesinde bu yarışmalara hazırlık dönemini hiç takip etmemişiniz bunu gayet net anlayabiliyorum çünkü bize yapılanlardan hiç haberiniz bile yok... biz yarışmadan önce yukarı ofis için bilgisayar yazıcı gibi araçları kendimiz teğmin edip kendi araçlarımızla çıkardın neden mi bunlar belediye tarafından karşılanmadı yalan mı söylüyorum hayır doğru, yarışmacılar dağ yolu ve take off da düzenlemeler yaptınız doğru ama kimin ısrarları üzerine yaptınız lütfen dürüst olun bunları kendiniz düşünerek biz buraları güzelleştirelim diyerek yapmadınız... yarışmacılaraa gelince siz onlara konaklama için yerler ayarladınız doğrudur hem cumhuriyet rezidans hemde yukarı ofiste yerler ayarladınız peki yukardaki ofisi yarışmacılar için cazip hale getirmek için gece yarısına kadar dervisle sefer koydurmak için size talepte bulunup ısrar eden kimdi yine adem hasgül... yaptık büyük tatırımlar yaptık diyosunuz ya bu yarışmalar için birçok öğrenci arkadaşımıza burada yaz okulunda olmalarına rağmen ders yerine yarışmaya katılıp görev alan arkadaşlarımızın hiçbirine beş kuruş harcırak ödenmedi bile... yine herşeyi sizin personelinizin kendi araç ve imkanlarınızla yapıldığını söylüyosunuz ya hayır birçok durumda kendi şahsi araçlarımızı kullanarak kendi imkanlarımızla yerine getirdik yani emin olun biz yarışmalarda belediye desteğini çok az oranda gördük tabi bide bişey istediğimizde personelinizden gördüğümüz o tavır ve bize yapılan terbiyesizlikler de cabası ( unutmayın ki bizlerden kimse orada sizden 5 kuruş almadı ve kimse sizin uşağınız değildi)... semihin yapmasında bi problem varmı diyosunuz ya ben ve hatta beni geçtik öğrenci arkadaşlarımızın hakkı size helal değildir öyle dışardan para ile birilerini getirip yarışma yaparsanız...

Kullanıcı avatarı
Başkan38
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen Başkan38 » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 17:07)

Adem kardeşim ben senin engellediğin gibi bir şey söylemedim sen üstüne alıyorsan bilmem , akınında yazdığı gibi acaba belediye anlattığına göre destk vermedi herşeyi kendi imkanlrıızla yaptıysanız burdan şunu açıklamanı istiyorum daha yazmayacağım 2006 beri kayseri talas ilçesinde yapılan yarışma ve şampiyonayı sen yapın organize ettin belediye
Destekmi verdi yoksa bu yarışmaları belediye yaptıda sen görevmi aldın kısaca yaz başka birşey istemiyorum

meteor
Ad Soyad: Rıfat Yalçın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen meteor » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 17:36)

[quote="akın"]hala adem ile belediyenin ikili ilişkileri diyosunuz ya şaşırıyorum ben buna, bu kopma ikili ilişkiler sonucunda olmadı ali rıza bey şundan şuan eminim ki siz yarışma sürecinde, yarışma öncesinde bu yarışmalara hazırlık dönemini hiç takip etmemişiniz bunu gayet net anlayabiliyorum çünkü bize yapılanlardan hiç haberiniz bile yok... biz yarışmadan önce yukarı ofis için bilgisayar yazıcı gibi araçları kendimiz teğmin edip kendi araçlarımızla çıkardın

Belediye personeli ve bu işin başından sonuna kadar bizzat görev yaptım. Kendi masamda kullandığm yazıcıyımı sen getirdin, ofis malzemesi olarak sarf edilen(kağıt,ataç,toplu iğne,kalem,telsiz(10 adet wouxun 8 adet aselsan),dürbün,2 adet lcd televizyon,fotokopi makinası... vs.+ Uluğ bey bilgi evinden 4 adetmasa üstü bilgisayar) Ayrıca 10 adet toplama aracı minibüsler. pardon bunlar uydurma . sen kendi aracın la taşıdın 140 yarşmacıyı biz görememişiz.Doğru elinde bir sihirli deynek var ve heryeri canlardırıyorsun. Sen Adem'e ücretsiz çalışmış olabilirsin ( kendi insiyatifinde ) fakat Adem bize ücretsiz çalışmadı ve istediği rakamı da aldı. Kayıtlarla açıklama yaparım... Dolmuşa binen çabuk iner bunada unutmamanı hatırlatırım.
En son meteor tarafından 19.04.2013, 17:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
neyzen
Ad Soyad: Yenal Bolat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen neyzen » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 17:36)

2008 ayında thk kurumundan eğitimimi aldım 3 yıl boyuncada yeni kursiyer arkadaşların kurslarında görev aldım malzeme temini için elimden geldiği kadar yardım ettim sahurdan ayrılıp evden kurs malzemesi hazırladığım günler çok oldu 4 yıldır yarışmada tandem pilotlarından sorumluyum ve bunun yanında diğer bir çok işide beraberinde götüryrum burda çok farklı bir izlenim uyandırılıyor bugün ben dahil bir çok kişi eğitimini talas belediyesinin mazlemeleri ile tamamladığını bilyruz bu kadar emeği göz ardı edipde burda bilmeyen pilot arkadaşlara farklı bir tablo çizmek hiç hoş değil türkiyede hangi belediye bütün masraflarınızı karşılayıp sıv gönderir beni gönderdiler sizide sıv için belediye araçla gönderdi milyon dolarla ifade edilen bir iniş pistine kim sahip yada take off da otomatik sulama sistemine kadar hengi şehirde var hangi kursda sabah kahvaltısı,öğle yemeği veriliyor 2013 1 belediye kursunda bunada şahit oldum el insaf arkadaşlar

Kullanıcı avatarı
Başkan38
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen Başkan38 » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 18:01)

Sevgili kardeşim adem saygın için teşekkür ediyorum benim her hangi bir siyasi beklentim ve düşüncem olmadığını bilirsin benim için insan olması yeterlidir har konuda yardımcı olmak için uğraştım uğraşırım lütfen benim kaygım kurumum ve personelimin hakkını korumak sana tavsiyem seninde politize olmaman ben yazılarımda bu konu adem ile kurumum arasında derken böyle aile içi meseleler hakkında aklına gelen yazmasın için di halen aynı düşüncedeyim akın gibi veya kayseri dışındaki insanların yarışma olmayacak kaygılarını taşımamalrı için yazmayalım dedin tamam dedim evet adem abin olarak bu konuları özelögörğşe biliriz çoluk çocuğa laf düşürme sevgiler

Kullanıcı avatarı
ademhasgul
Ad Soyad: Adem Hasgül
Aldığı Beğeni: 0 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen ademhasgul » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 18:09)

Başkan38 yazdı:2006 beri kayseri talas ilçesinde yapılan yarışma ve şampiyonayı sen yapın organize ettin belediye
Destekmi verdi yoksa bu yarışmaları belediye yaptıda sen görevmi aldın kısaca yaz başka birşey istemiyorum

Ali Rıza abi işte kaçırıp toparlayamadığınız nokta burası. Ben sizin maaşlı elemanınız mıyım ki bu yarışmalarda görev alayım. Veya böyle bir sıfatı kabul edeyim! Ben ücret verip kullandığınız bir taşeron değildim olmam da. Bu sizin nasıl basit düşündüğünüzü ve olayların nasıl ve neden buraya geldiğini açıkça gösteriyor. Böyle olabilmesi için bana bir ücret maaş vb bir şeyler vermeniz gerekir. 2006-2012 arasında ücret vb ne verdiniz ki böyle bir sınıfa koymaya teşebbüs edebiliyorsunuz? Hani diyorsun ya "karşılığını aldı" diye. Ben görev aldıysam karşılığında ne aldım? Bu soruyu kaçıncı soruşum hala bir cevap yok! Hadi bir insan ne aldığını bilmiyor. Siz ne verdiğinizi bilmiyormusunuz? 2006 - 2012 yılları arası tek tek açıklamanızı bekliyorum.

neyzen yazdı: türkiyede hangi belediye bütün masraflarınızı karşılayıp sıv gönderir beni gönderdiler

Belediye personeli olarak senin harcırahın ile gönderildiğin doğrudur. Başka kimseye bu yapılmamıştır. O harcırahı bırak senin gitmen bile problemli iken müdürün ve başkan yardımcınla ayrı ayrı konuşup ikna eden adamları da unutmasaydın keşke!

neyzen yazdı:sizide sıv için belediye araçla gönderdi

Akın'ın da dahil olduğu ekibin yarısı kendi imkanları ile geldi. Bu tür başa kakma olayları yüzünden insanlar sizden soğudu ve nefret edecek duruma geldi keşke anlayabilecek kapasiteniz olsa idi. Bunun dışında tüm ekip diğer bütün masraflarını kendisi ödedi. Hiç bir hoca icreti alınmadı. Ayrıca bütün hocalar kendi masraflarını kendisi ödedi. Bunlar öğrencilere yansıtılmadı. Bunları bildiğiniz halde söylememek ne kadar dürüstlük?

neyzen yazdı:milyon dolarla ifade edilen bir iniş pistine kim sahip yada take off da otomatik sulama sistemine kadar hengi şehirde var

Hangi parayla kime yapıldı? Halkın parasını kullanıp yaptığınız bu yatırımı Ben küstüm oynamıyorum diye millete aba altında sopa göstermeye kullanacaksanız burada neyin havasını atıyorsunuz. Yok kendinize yaptıysanız bunu halkın parasıyla yapmanız ne alaka?

neyzen yazdı:hangi kursda sabah kahvaltısı,öğle yemeği veriliyor 2013 1 belediye kursunda bunada şahit oldum el insaf arkadaşlar

2013 öncesinde kahvaltı ve öğle yemeği var mıydı? Tipik belediye siyaseti. en son faaliyette yaparsın 10 yıl yaptık dersiniz. Bundan sonrakilere de nasip olur inşallah

meteor yazdı:Sen Adem'e ücretsiz çalışmış olabilirsin ( kendi insiyatifinde ) fakat Adem bize ücretsiz çalışmadı ve istediği rakamı da aldı. Kayıtlarla açıklama yaparım...

Açıklamanı bekliyorum. 2006 - 2012 yılları arasında her bir yarışma için tek tek ne vermişiniz. 2012 için söz verdiğiniz halde görevlilere vermediğiniz ücreti ve vermememe gerekçesini de açıklamanızı bekliyorum. 2013 için kiminle hangi ücrete anlaşmışınız.

Btün bunlara vereceğiniz cevaplar ile göstereceğiniz Şeffaf belediye anlayışınızdan dolayı sizleri kutlarım.
En son ademhasgul tarafından 19.04.2013, 18:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ademhasgul
Ad Soyad: Adem Hasgül
Aldığı Beğeni: 0 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen ademhasgul » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 18:14)

Başkan38 yazdı:Sevgili kardeşim adem saygın için teşekkür ediyorum benim her hangi bir siyasi beklentim ve düşüncem olmadığını bilirsin benim için insan olması yeterlidir har konuda yardımcı olmak için uğraştım uğraşırım lütfen benim kaygım kurumum ve personelimin hakkını korumak sana tavsiyem seninde politize olmaman ben yazılarımda bu konu adem ile kurumum arasında derken böyle aile içi meseleler hakkında aklına gelen yazmasın için di halen aynı düşüncedeyim akın gibi veya kayseri dışındaki insanların yarışma olmayacak kaygılarını taşımamalrı için yazmayalım dedin tamam dedim evet adem abin olarak bu konuları özelögörğşe biliriz çoluk çocuğa laf düşürme sevgiler

Abi cevap verilmesi gereken konularda cevap veriyorum. Doldum taştım artık bende limite geldim. Şu saatten sonra kimseye eyvallah edecek havada değilim. Aynı duruma gelen arkadaşları da anlaman gerekiyor. İftira ve itham varsa cevabını burada vermek zorunda kalıyorum kusura bakma. Ancak dersen ki konuşana kadar bir daha yazma ahada ben noktayı koyuyorum. Gerisi size kalmış.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 19:24)

Adem abi şahsi fikrim bu diyalogların özel olarak halledilmesi. Konuya dahil olanlarla kayseride toplanmanız muhakkak daha iyi olacaktır. Bu tür tartışmaların forumda hiç bir neticeye varmdığına aksine içinden çıkılmaz noktalara gittiğine defalarca şahit olduk. Daha fazla yıpranmadan bu diyalog sonlandırılmalı.

meteor
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen meteor » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 21:32)

Kurumsal olarak verilecek müsadeler dahilinde (üst-ast hiyerarşisi dahilinde) her zaman yukarıda bahsettiğim konuda açıklama yaparım. Bu konuyu şimdilik beklemeye bırakıyorum.(Başkan Yardımcımla böyle uzlaştığınız için) :twisted:

Yapılan yarışmalarda ( yamaç paraşüt -yelken kanat) jüri üyeleri ve gözlemci Anna Verbiskaya için nasıl terbiyesizlik yapılmış/kim yapmış (çamur atmaktan ziyade şeffaf olmanı bekliyorum) Kaldıki FAİ gözlemcileri ve Anna Verbistkaya için açıklama isteriz.(Anna için yanında erkek arkadşı Hakan AKDERE'den ve FAi gözlemcileri DAVOR,FLİP ve diğerlerinden ) senin basın sözcülüğüne veya avukatlığına ihtiyaçları olduğunu zannetmiyorum/öyle düşünüyorum. THK KURUMU ülkemizin ve bizim/benim ve diğer herkes için Havacılığa hizmet eden güzide kuruluşumuzdur. Bireysel olarak bunun aksini hiç düşünmedim diğer mesai arkadaşlarımında böyle düşündüğüne kendim kadar eminim.
En son meteor tarafından 19.04.2013, 21:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
akin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen akin » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 21:39)

senin başkan yardımcın seni bağlar beni bağlamaz sen onun müsade ettiği kadar konuşur onun izin verdiği kadar cevap verebilirsin bu beni bağlamaz ikincisi bilirim söz konusu kurusıkı konuşmak olunca kimse önüne geçemez yap bakalım ne açıklama yapıyosan da izleyelim ...

meteor
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen meteor » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 22:02)

İzleyecek bişeyler arıyorsan sinemaya falan gidebilirsin sana bu tavsiyem olur. Evet Başkan yardımcımın söyledikleri kurumsal olarak elbette beni bağlayacaktır. Buna saygı duyarsın/ duymazsın buda beni ve kimseyi bağlamaz.Sana bindiğin dolmuşda(Kayseride artık kalmadı) İyi yolculuklar dilerim. Merak ettiğin bişey varsa gelirsin sana bi çay ısmarlar sorularını/sorunlarını değil gideririm Akın POLAT. Bundan sonrada senin seviyesiz mesajlarına cevap yazmayacağım.Bu da sadece beni ilgilendirir.

Kullanıcı avatarı
akin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen akin » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 22:07)

sorun cikarmasan dinleyecek soru ve sorular olmazdi... seviye konusuna gelince bunu sana ogretecek yasi coktan gectin ve özel konuları buraya dokecek degilim fakat aciklamalarinizi merakla bekliyoruz rifat yalcin... ve ben hala sorularimiza net bir cvp verdiginizi göremedim malesef... keske siz herseyi dört dörtlük yapmis olsaydiniz her konuda ak kaşık olsaydınız da buz seviyesiz insanlar olsaydık. ..

Kullanıcı avatarı
KANT
Ad Soyad: Mehmet Budak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen KANT » 1 on yıl 11 ay önce (19.04.2013, 23:33)

Bu tartışa burada bitmiştir karşılıklı konuşup tartışacak kadar medeni cesareti olan insanlarız .bu bizim şehrimizin meselesi cümle alemin önünde tartışmanın bir alemi yok .

Kullanıcı avatarı
neyzen
Ad Soyad: Yenal Bolat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen neyzen » 1 on yıl 11 ay önce (20.04.2013, 13:08)

aynı take off da belki yanyana saatlerce rüzgar beklycez akın krdşm üzerinde hem fikir olmadığımız konular olması düşman olmamızı gerektirmez her zaman yüzyüze bakcaz onun için birbirmizi kıracak sözler sarfetmekten kaçınsak daha iyi olur tabi bu senin kararın ama ricam daha dikkatli olmamız

Kullanıcı avatarı
akin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen akin » 1 on yıl 11 ay önce (20.04.2013, 14:11)

estafrllah abi ben kimseye düşman fln değilim böyle olaylarla düşman da olamaz kimseye... bu konuda sana tamamen katılıyorum allah izin verirse daha çok buralardayız ve birlikte uçucaz inş eğer tepemiz uçuşa kapanmazsa... ki üzerimde belki en çok emeği olan kişi sensin kurumda size saygısızlık yapmam yapamam benim bu yazdıklarımın sebebini anlayan anlamıştır umarım benim kesinlikle şahsi bi meselem yok ben yaşadıklarımızın bi kısmını yüzeysel olarak anlatmaya çalıştım...

Kullanıcı avatarı
Başkan38
Pilot Menüsü: 

Mesaj #37 gönderen Başkan38 » 1 on yıl 11 ay önce (20.04.2013, 19:02)

Sevgii yenal ve rifat kardeşim amir olarak değil abiniz olarak rica ediyorum artık yazmayın ve bu işi uzatmayalım adem kardeşimde arkadaşları ile konuşacak ve bişi uaztmayacağız kayserideki çekişme diğer bu spora gönül veren insanları daha fazla üzmesine izin vermeyelim bütüm camiadan ben şahsım ve arkadaşlarım adına özür dilerim inşallah bütün arkadaşlarımızı THK yarışma talebimizi uygun bulursa talas a bekliyoruz misafir etmekten onur ve gurur duyarız. Herşey gönlünüzce olması dileklerimle güzel günlerde ve yarışmalarda buluşmak üzere :D :D :D :D

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen hsiray@ttnet » 1 on yıl 11 ay önce (23.04.2013, 22:38)

Beyler,gençler,arkadaşlar,hepinizin bir büyüğü olarak yeter artık diyorum. Gelin güzel güzel yarışın tecrübelerinizi artırın yurt dışın da nasıl başarılı olurum,onları düşünün ne olursa olsun bu yarışmalar enin de sonun da yapılır.Siz merak buyurmayın.Hepinize sevgi ve saygılar.Termiğiniz bol olsun.Kazasız ve belasız uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
monokotilodon
Ad Soyad: Tolga İnan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #39 gönderen monokotilodon » 1 on yıl 8 ay önce (10.07.2013, 01:47)

Champion yazdı:
Kayseri yarışmamızın Pre PWC olması konusunda karar Fransa World Cup Komite toplantısında alımıştır ve çok yakında World Cup Takviminde yayınlacaktır.

İlgili arkadaşlara duyurulur.

Semih SAYIR

ucarimanda yazdı:
Brezilya'daki Türk sporcuların ortak fikri (iki gün tartıştıktan sonra) her iki yarışmaya da Pre-PWC onayının verilmemesidir. Pilotların görüşlerini birincil olarak değerlendiren World Cup Komitesi nihai kararını verecek ve organizatörleri bilgilendirecektir.

Saygılarımla,

yigit

anlaşılan ''pilotların'' görüşlerini birincil olarak değerlendiren World Cup Komitesi nihai kararını vermiş.

Kullanıcı avatarı
ziya
Ad Soyad: Ziya Hacialioglu
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #40 gönderen ziya » 1 on yıl 8 ay önce (10.07.2013, 11:20)

Selamlar,
Syn. Tolga beyefendi, tespitinizdeki tavrınızın cüret ve hatta haddini de aşan aşağılayıcı ima, konuyu bilmemek suç değil elbet ama konuyu değerlendirirken çalışan beyin hücrelerinizden, bilinç altında sıkışmış öc alma, çarpıtma, manuplasyona meyilli, yapıcı olmaktan uzak bir o kadar da ego patlamalarınızı, size ustunde kapağıyla beraber iadeyi borç bilirim.

Her iki paragrafı okuyup sonucu siz pilotlar biii b.k değilsinize nasıl gelmişsiniz beni ilgilendirmez ama ilgi alanlarımdan olan yp için bu ülkede güzel şeyler yapmak adına çaba harcadığımı'zı düşünüyorum.

World cup'ın değerlendirmesi şöyle idi ey anlamayanlar, ey anlayamayanlar :
Kararımız aynı yerde ve peş peşe tarihler olduğu ve orda sorunlar yaşandığı için biz world cup olarak her iki yarışmaya da pre vermiyoruz.
Neymiş iki yarışma olduğu içinmiş.
Tekrarda fayda var anlayamayanlar, iki (2) yarışma.
Birbirinden farklı olan ayrı organizasyonlar.
Farklı organizatörlerin ayrı yarışmaları.

Adem hoca yarışma düzenlemeyince ne oluyor.
Tek yarışma kalıyor, bir (1) yarışma, bir pre-pwc talebi,
vermemesi için bir sebep kalmayınca pwc kararını vermiştir.
Beklentin, bu adamların 'biz verilmesin demiştik vermeyin' demesi ise, bekleme yapma devam et kırmızılı.