çameli xc open ardından düşünceler

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

çameli xc open ardından düşünceler

Mesaj #1 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 9 ay önce (20.06.2013, 11:30)

Yarışmaya katılan arkadaşların Çameli ve yarışma organizasyonu ile ilgili görüşlerini, değerlendirmelerini paylaşmaları için böyle bir başlık açtım. İlerleyen zamanlarda yapılacak organizasyonlarda yerel idarecilere ışık tutacak eleştiri ya da tespit edilen eksiklikleri paylaşırsanız sevinirim. İşlerim nedeni ile yarışmacı olarak katılamadım ancak hafta sonu uğrayabildim. Arkadaşlar ile sohbet ederken duyduklarımdan bazıları

- Yerel halk çok samimi
- Yeme içme ikramlarında böyle bir şey görmedim ilk akşam mide spazmı geçirecektim.
- Semih bile çok sakin. Bir şeyler olmuş agresif değil :))
- Parkur mükemmel ancak uçuş deneyimi gerektiren bir parkur.
- Normal zamanlarda bu bölgede mükemmel uçuşlar çıkar.
- Take off yeterli
- Kaza yapanların çoğu pilotaj hatasından dolayı kaza yaptı.
- Nereden geldi bu MD 2 dakka versinler bana bi görüşeyim (2 dk lık kural ihlali nedeni ile taskı iptal etmesine kızan pilotlar)

...
Yeri gelmişken bölgemize, ülkemize güzel bir take off kazandıran ve bu çalışmalarda emeği olan Semih Sayır, Selami Uysal, Ercan Uysal, Çameli Kaymakamı, Çameli Orman Müdürü, İl genel Meclisi üyelerine bölge ve ülke pilotları olarak teşekkür ederim. Son zamanlarda kazanılmış en iyi pist olma unvanına sahip Çameli Yaylacık Take Off tüm camiaya hayırlı olsun.

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Champion » 1 on yıl 9 ay önce (20.06.2013, 12:51)

Selamlar
Kısaca..
Yarışma organizasyonumuzun genel olarak başarılı geçtiğini ve özellikle Çameli ilimizin Uçuş bölgesi olarak kazandırılması hususunda hedeflerimize ulaştığımızı düşünüyorum.
Organizasyonda ve Çameli kalkış alanının hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlara, yetkililere ve kurumlara teşekkür ederim.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
sancihat
Ad Soyad: Cihat Şan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen sancihat » 1 on yıl 9 ay önce (20.06.2013, 15:45)

işlerden dolayı katılamadım ama gönlümüz sizinleydi emeği geçenleri tebrik ediyorum .

Kullanıcı avatarı
ottoman300
Ad Soyad: Gürsel Bilmiş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ottoman300 » 1 on yıl 9 ay önce (20.06.2013, 19:45)

Merhaba.. Çameli için fazla yoruma gerek yok. tepe ve coğrafya bomba gibi.. Organizasyonda bir sıkıntı görmedim.. halk gercekten çok ilgiliydi. Okul pansiyonu geniş arazisi ve imkanları ile hele -masa tenisi- şamda kayısı hesabındaydı. tek sıkıntı ki diğer arkadaşlar da hak vereceklerdir bana bu konuda-okulda sabahın köründen gece boyunca müzik çalıp kafamızı ütüleyen, sorunca da arkadaşlar istiyor diyen hademe idi :)) onun bu eksikliği haricinde bir sıkıntı görmedim.. kazalar konusunda pilotaj noktasına katılıyorum.. Özellikle bir nokta da toplama konusudur. Bu konudaki arkadaslar gercekten hızlıydılar bence.. benim görüşlerim bunlar. Son olarak emeği geçen herkese, yerel yönetime ve organizasyon görevlilerine teşekkür ederim.. bir de Semih abi sadece masa tenisi konusunda biraz agresif miydi ne :)

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 9 ay önce (20.06.2013, 21:34)

Güney pisti düzeltilince bir sıkıntı kalmayacak, güzel bir organizasyondu, emeği geçen herkese teşekkürler. Bu arada Semihin masa tenisi için biraz daha çalışması lazim. Anladın sen onu Semih. Mesaj sahibi: Mikelanj
:D

Kullanıcı avatarı
sedats3
Ad Soyad: Sedat Demirel
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen sedats3 » 1 on yıl 9 ay önce (20.06.2013, 23:05)

uşağım tenis maçında yenilmemişindir inşallah???

Kullanıcı avatarı
ottoman300
Ad Soyad: Gürsel Bilmiş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ottoman300 » 1 on yıl 9 ay önce (21.06.2013, 00:25)

Masa tenisinin yıldızı Durali abiydi zaten.. ne yenilmesi.. ben ise rezili idim :) ruslar hariç kimseyi yenemedim :):):)

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
Ad Soyad: Özgür Şen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 9 ay önce (25.06.2013, 11:14)

Çameli'nin coğrafya ve task olanakları bakımından Türkiye'deki diğer yarışma yaptığımız yerlerin önünde olduğunu düşünüyorum. Daha fazla uçtukça, bu potansiyelin sınırlarını daha iyi görebileceğiz.

Hava durumu meselesi de bununla bağlantılı. Hava işi biraz şans işi ama biraz da yerin mevsimsel özelliklerini bilmekle alakalı. Bu konuda da zaman içinde tecrübemiz artacaktır. Ancak, hava koşullarının sınırda olduğu günlerde dahi her gün uçtuğumuzu da hatırlatmak isterim.

Bu vesileyle organizasyon ekibinin tamamına teşekkür ve selamlarımı gönderiyorum. Hepsi istisnasız çok iyi iş çıkardılar.

Kullanıcı avatarı
Barış Tura
Ad Soyad: Barış Tura
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Barış Tura » 1 on yıl 9 ay önce (25.06.2013, 14:21)

Selamlar.

Bölgenin ilk keşif uçuşlarını yaptığımızda aslına bakarsanız ortada kalkış pistini andıran hiç bir şey yoktu, ve oldukça sıkıntılı kalkışlar yaparak bölgede uçtuk, bölge hakkında hiç bir şey bilmeden bu uçuşları yapmak ta ayrıca maceraydı. Nikfer 'in ilk keşif uçuşlarında olduğu gibi.

Kalkış pistlerinin son düzenlenmiş halini gördüğümde gerçekten çok şaşırdım , bence yapılabileceğin en iyisi yapılmıştı, burada önemli nokta böyle bir bölgenin Türkiye'de benzeri görülmeyecek şekilde hızlı bir şekilde kazanılmasıdır. Bu konuda arka planda en büyük pay sahibi ise take off düzenlemesini , bürokratik çekincelere takılmadan girişimci bir ruhla bizlere güvenerek tamamen bireysel insiyatif kullanarak Orman İşletme Faaliyetleri kapsamında orman düzenlemesi olarak hızlı bir şekilde gerçekleştiren Sn. Çameli Orman İşletme Müdürümüz Nurcan KAYA ve bütün gücüyle organizasyonda emek harcayan Çameli Mal Müdürü Selami UYSAL beydir.

Bildiğimiz üzere ülkemizde bazı olumsuz örneklerde farklı take off larda Orman İşletme Müdürlükleri ile sorunlar yaşanabilmekte , Çameli'nde ise tam tersi olmuş ve ülkemizde alışılagelmişin dışında bir iş çıkartılmıştır. Ben buradan Orman İşletme Müdürümüz Nurcan Hanım'a tekrar teşekkür ediyorum. Altta kendisi ile yapılan bir röportaj linkini bulabilirsiniz.

http://web.ogm.gov.tr/Dkmanlar/roportaj ... ankaya.pdf

Yarışma haftasının bahar gibi bir geçiş havasına denk gelmesinden kaynaklı olarak sadece 2 task çıkarılabildi fakat geriye kalan diğer günlerde antrenman günleri dahil bölgede uçuşlar gerçekleştirildi. Bende bölgeyi ülkemizdeki Y.P. yarışma yapılan bölgeler arasında gerçekten farklı bir yerde görüyorum , sadece bölgeyi ve yerel meteorolojik şartları daha iyi tanımak ve daha çok uçuş yapmak gerekiyor.

Coğrafyası ile hava şartları ile ülkemizdeki ortalama uçuş tarzından çok farklı ve teknik uçuşlar sunabilen bir bölge. Kalkış pisti seviyesi deniz seviyesinden oldukça yüksek olan uçuş bölgelerinden birisi , uçulan coğrafya da rakım olarak yüksek, kalkış pistinden 360 derece hangi yöne bakarsanız bakın her tarafınızda ovalar ile karışık yükselti , tepe ve dağlar mevcut, özellikle güney take off un karşısı alpinist uçuş tarzını birebir yansıtıyor. Yarışmanın 3 gününde ciddi anlamda bulut uçuşu gerçekleştirdik , bu kadar ciddi bulutlanma ve bulutların yoğunlaşmasına rağmen yağış bırakmadan ve ciddi bir bulut çekimi yaşamadan uçuş yapabilmekte ilginçti. Mesela Çökelez bölgesinde böyle bir bulutlanmada kesinlikle uçamazsınız. Bölgede , dağ ve ova uçuşlarında bulut tabanları arasındaki mesafe farklarının küçük mesafeler ile bu kadar net görülebilmesi de bölgedeki iklim/uçuş tarzının bilinenden farklı olduğunu gösteriyor. Son günkü task iyi bir hava ile kurtarılmış bir gün olarak pilotlara daha çok fikir verdi. Bölgenin hava şartlarını öğrendikçe daha iyi hava şartlarında daha isabetli bir tarihte yapılan yarışmanın çok zevkli geçeceğini ve hızlı uçuş stratejilerine dayalı olarak geçeceğini düşünüyorum.

Pilot seviyesi açısından güney / kuzey take off kalkışları ve sonrasındaki uçuş şartlarına baktığımızda kalkış noktası ve bölge orta ve orta/ileri seviye pilotlar için uygun diyebiliriz. Cross/yarışma uçuşları dışında termikli yaz şartlarında seviyesi yeterli olmayan pilotlar için sorun yaratma ihtimali yüksek şartlara sahip.

Türkiye'deki bir çok uçuş bölgesine nazaran ben sıra dışı bir yer olarak tanımlıyorum Çameli'yi. Bunu take off'a çıktığınız andan itibaren hissediyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
merk
Ad Soyad: Eren Kızıltuğ
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 12 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen merk » 1 on yıl 9 ay önce (25.06.2013, 21:30)

Aynen katılıyorum Barış' a, o gözlemeler çok sıradışıydı. Başka hiçbir takeoffta yemedim :-)

Kullanıcı avatarı
ayşe gül
Ad Soyad: Ayşegül Erkılınç
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen ayşe gül » 1 on yıl 9 ay önce (27.06.2013, 10:02)

Selamlar; yarışmanın son uçuşunda Çameli yi daha iyi tanıma ve deyerlendirme fırsatım oldu: pilotajımı geliştirme araziyi okuma ve deyerlendirme açısından bana birçok şey kattığını düşünüyorum benim için mükemmel bir deneyimdi;kendisini geliştirmek isteyen bütün pilotların çamelinde uçarak deneyim kazanmasını tavsiye ederim...bu eşsiz bölgeyi bizlere kazandıran emek veren ayrıca yarışma organizasyonunda emeyi geçen bütün deyerli arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. bir sonraki çameli yarışmalarında görüşmek dileyiyle....

Kullanıcı avatarı
soylemezburak
Ad Soyad: Burak Söylemez
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen soylemezburak » 1 on yıl 9 ay önce (02.07.2013, 14:56)

bu da birkaç kalkış videosu :D

http://vimeo.com/69406555

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen gakkaya001 » 1 on yıl 9 ay önce (02.07.2013, 15:26)

Diline saglik baris duygularima tercuman olmussun , organizasyonda emegi gecen herkese tesekkurler, guzel bir yarismaydi AHAS ve benim icin. Her ne kadar meet director task_3 de bana zero ceksede :) takimlarda 3. luk , erkekletde birincilik ,yinede guzel bir yarisma idi . AHAS ve sahsim adina tekrar emegi gecenlere tesekkurler...