Xc Mercimektepe 2014 Yamaç Paraşütü mesafe Yarışması

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Alim
Ad Soyad: Alim Yıldırım
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Xc Mercimektepe 2014 Yamaç Paraşütü mesafe Yarışması

Mesaj #1 gönderen Alim » 9 yıl 10 ay önce (11.06.2014, 13:33)

XC Mercimektepe 2014 Cat 2 Yamaç Paraşütü Mesafe Yarışması

Bu yaz Tokat'a bağlı Turhal ilçesinde Mercimektepe pisti merkez alınarak 29 Temmuz 3 Ağustos tarihleri arasında FAI Cat 2 onaylı Yamaç Paraşütü Mesafe yarışması organizasyonu yapılacaktır.Daha önce yarışma takviminde yer alan yarışmanın izin ve organizasyon süreçleri henüz tamamlandı. FAI Cat 2 onayı halen THK dan onay beklenmektedir ancak gerekli başvurular yapıldı ve bu konuda bir sorun çıkmasını beklemiyoruz.

Airtribune web sitesi üzerinde yarışma kayıtları başlamıştır. http://airtribune.com/tokat2014

Yarışma organizasyonu Tokat Bölgesinde faaliyet gösteren Havacılık Kulüplerinin insiyatifinde yapılmaktadır. Bu kulüpler ;Tokat Doğa ve Ekstrem Sporları Kulübü (TODEX), Turhal Sportif Havacılık Kulübü (TSHK),Tokat Sportif Havacılık Kulübü (TSHK). Ikarus Havacılık Kulübü organizasyona teknik destek vermektedir.

Yarışmanın ilk günü antrenman günü ve sonraki günler yarışma günleri olarak planlanmıştır.Yarışma başvuruları Airtribune web sitesi üzerinden yapıalcak ve takip edilecektir. Yarışmaya katılım ücreti 200 TL olarak belirlenmiştir. Üniversite Kulüplerinden katılacak öğrenci pilotlar için katılım ücreti 150 TL olarak uygulanacaktır. Katılım ücretine yarışma organizasyonu hizmetleri, pansiyon tipi yurt konaklaması, sabah kahvaltısı, öğle yemeği paketi ve t shirt dahildir. Yarışma ile ilgili tüm detaylar web sitesinde görülebilir.

Yarışmaya katılacak pilotlar öncelikle TPS sistemi referans alınarak kabul edilecektir. Yarışmaya katılacak pilotların THK sertifika sistemine göre p3 ve üzerinde pilot seviyesinde olması gerekmektedir. THK sertifikasına sahip olmayan yarışma pilotları için THK tarafından antrenman günü SKK uygulması yapılacak ve gerekli yeterliliğe sahip pilotların sertifika alması sağlanacaktır.

Yarışma sırasında Airtribune web sitesi tarafından sağlanan livetrack uygulamasını kullanmak istiyoruz. Bu uygulama şimdilik sadece Android işletim sistemli akıllı telefonlarda çalışmaktadır.Böyle bir telefona sahip pilotlardan google market içinde "airtribune" yazarak kolayca bulabilecekleri aplikasyonu indirmelerini rica ediyoruz. pilot açısından kullanımı oldukça kolay bir uygulama. Yarışma öncesinde sistemle ilgili gerekli duyurular yapılacaktır. Yarışmanın web sitesi üzerinden canlı yayınını yapabilmek dışında pilotların toplanması ve güvenlik açısından organizasyona büyük katkıları olacaktır.Bu aplikasyon çalışırken telefon pilini hızlı tükettiği için pilotların mobil şarj ünitesi edinmeleri tavsiye ediliyor.

Organizasyon ile ilgili sorumlu kişi ve Yarışma Direktörü olarak her türlü bilgi için yarışma web sitesindeki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. Uygun hava koşullarında güvenli ve keyifli bir yarışma olmasını diliyorum.

Alim Yıldırım
IKARUS Havacılık

Kullanıcı avatarı
JPPAKİN
Ad Soyad: Akın Murat
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen JPPAKİN » 9 yıl 10 ay önce (11.06.2014, 15:54)

Bayram tatili boyunca bol bol uçmak ve Tokat gibi bir coğrafyayı keşfetmek isteyen tüm camiadaki arkadaşlarımızı aramızda görmek dileğiyle....

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen takyonxxx » 9 yıl 10 ay önce (11.06.2014, 16:08)

Bayrama denk gelmesi süper...harikasınız.... :D

Kullanıcı avatarı
ozan savaş can
Ad Soyad: Ozan Savaş Can
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ozan savaş can » 9 yıl 10 ay önce (11.06.2014, 16:42)

Şu katılım ücretine diyorum, Kamu personeli için bir el atsak. He Alim abijim?

Kullanıcı avatarı
Ayderbaha
Ad Soyad: Ayhan Şahin
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: Xc Mercimektepe 2014 Yamaç Paraşütü mesafe Yarışması

Mesaj #5 gönderen Ayderbaha » 9 yıl 10 ay önce (12.06.2014, 00:12)

Alim yazdı:Üniversite Kulüplerinden katılacak öğrenci pilotlar için katılım ücreti 150 TL olarak uygulanacaktır

Alim hocam, öğrencilerin bir üniversite kulübüne kayıtlı olma zorunluluğu var mıdır? Öğrenciliğin belgelenmesi de aynı şekilde değerlendirilebilir mi? Tşk.

Saygılarımla.

Ayhan.

Kullanıcı avatarı
Alim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Alim » 9 yıl 10 ay önce (12.06.2014, 10:06)

Selamlar,

Temel amaç üniversite öğrencilerine destek vermek elbette. Eskiden beri camiamızın en büyük sporcu kaynağı. kariyerine veya iş hayatına girmiş ama Açık Öğretim gibi okullarda okuyan arkadaşlar değil ama pilotun öğrenci olması yeterlidir. yarışmada görüşmek üzere...

Alim

Kullanıcı avatarı
Ayderbaha
Ad Soyad: Ayhan Şahin
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Ayderbaha » 9 yıl 10 ay önce (12.06.2014, 11:15)

Alim yazdı:Selamlar,

Temel amaç üniversite öğrencilerine destek vermek elbette. Eskiden beri camiamızın en büyük sporcu kaynağı. kariyerine veya iş hayatına girmiş ama Açık Öğretim gibi okullarda okuyan arkadaşlar değil ama pilotun öğrenci olması yeterlidir. yarışmada görüşmek üzere...

Alim

Cevabınız için teşekkür ederim. Yarışmada görüşmek üzere(öğrenci olarak). :roll:

Katılımcıların keyifle geçireceği bir yarışma olması dileğiyle.

Yarışmanın düzenlenmesine katkı sağlayan kulüp ve yerel pilotlara teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Ayhan.

Kullanıcı avatarı
ozan savaş can
Ad Soyad: Ozan Savaş Can
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen ozan savaş can » 9 yıl 10 ay önce (13.06.2014, 12:21)

Alim Abi merhaba,
Antreman gününde skk yapılacağını söylemişsin.

1- Skk için ayrı bir ücret isteniyor mu?
2- Skk sadece P3 mü verecek. Aynı uçuşta P5 kriterleri sağlanırsa P5 alınabilinir mi?
3- Daha önce THK Gözlemcisinin olduğu yarışmalarda Task rotasında 30+ uçanların bunu belgelemeleri ile direkt sertifika almaları mümkün mü?

Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
Alim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Alim » 9 yıl 10 ay önce (13.06.2014, 13:04)

Selamlar,

1- Ücret konusu netleşmedi en kısa zamanda bilgi vereceğim.
2ve 3 - P3 ve üzeri konuşuldu. Yani P4 ve 5 almak mümkün olacak.

Alim
IKARUS

Kullanıcı avatarı
Extasy
Ad Soyad: Erdem Akcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Extasy » 9 yıl 10 ay önce (13.06.2014, 18:39)

Alim bey merhaba ben Tokattaki skk için başvurmuştum ancak sanırım iptal edilecek..ama elimde p2 lisansı var. o zaman anladığım kadarı ile yarışmadaki antrenman günü bizleri skk ya tabii tutup p3 verecekler daha sonra yarışma da yeterli mesafeyi katetdiğimizde p5 lisansı alabileceğiz anladığım karaı ile ..

Kullanıcı avatarı
Alim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Alim » 9 yıl 10 ay önce (13.06.2014, 18:48)

Selamlar,

THK tarafından düzenlenen diğer SKK faaliyetleri hakkında bilgim veya konuşmaya yetkim yok. Halen benim de THK tarafından verilmiş bir sertifikam yok aslında. Bu sene yarışmalarda P3 üzeri sertifika sorgulaması yapılması konusu THK da yaptığımız toplantıda gündeme geldi. Yarışmalara katılan ve THK sertifikası olmayan pilotların işini kolaylaştırmak amacı ile düşünüldü bu uygulama. Gerekli yeterlilik sağlandığında evet P4 veya P5 alınabilir. kayseri yarışması benim katılacağım ilk yarışma olacak pilot olarak benzer şekilde bende orada P3 veya üzeri neyse sertifika alacağım.

Kullanıcı avatarı
Alim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Alim » 9 yıl 9 ay önce (27.06.2014, 14:13)

Selamlar,

XC Mercimektepe yarışması öncesinde yarışmacı pilotların THK sertifikası alamaları için SKK yapılacağını daha önce duyurmuştuk. Bu SKK hakkında bazı ayrıntılar vermek istiyorum. Öncelikle bu uygulamanın yarışma pilotlarına sağlanan bir kolaylık olduğunu vurgulamak gerekiyor. SKK ücretsiz olacak yani THK tarafından uygulaması yapılan klasik SKK faaliyeti olmayacak. Ancak bu uygulama zaten P3 ve üzerinde seviyede olan ve yarışmalara katılan ama sertifikası olmayan pilotlar için yapılacak. Diğer SKK uygulamalarında olduğu gibi seminer sınav ve görev tamamlama uçuşları yapılacak. Ayrıca kayıt sırasında daha önce hiç yarışma deneyimi olmamış pilotların seviyelerine dair sorgulama yapmamız gerekiyor. Bu sorgulama öncelikle SIV ve termik eğitimi alıp almadıkları hakkında olacaktır. Bu pilotların SIV ve termik eğitimlerini aldıkları eğitmenlerden referans istenecektir. Sonuç olarak bizim için öncelikle önemli olan pilotun yarışma içindeki uçuşlarda kendisi ve diğer pilotlar için tehlike oluşturmayacak pilotaj yeterliliğine sahip olmasıdır. Bu yeterliliğe yani gerekli olan tecrübe ve donanıma sahip pilotlar SKK ile doğal olarak sertifika alabileceklerdir. Ancak yeterli görülmeyenler yarışmaya kabul edilemeyecektir. Antrenman günü hava koşulları uçuş için uygun olmazsa yarışma içinde yaptıkları uçuşlar görev olarak değerlendirilecektir. Ancak yeterli bulunmayan pilotlar sertifika alamayabilecekleri gibi sıralamaya sokulmayacaktır. Yarışmaya katılmayı düşünen tüm pilotlardan ricam bu konuyu doğru şekilde değerlendirmeleridir. Elimizden geldiğince pilotlara yardımcı olmaya çalışacağız. Umarım uygun hava koşullarında keyifli ve güzel bir yarışma olur.

Alim Yıldırım
Yarışma Direktörü

Kullanıcı avatarı
Extasy
Ad Soyad: Erdem Akcan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Extasy » 9 yıl 9 ay önce (27.06.2014, 16:15)

Alim bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. peki THK nun standart skk sı konusunda bir bilgi var mı ? yani yapılıp yapılmayacağı konusunda ?

Kullanıcı avatarı
Alim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Alim » 9 yıl 9 ay önce (27.06.2014, 17:11)

Selamlar,

Ben sadece yarışma ile ilgili konularla ilgileniyorum. Yarışma öncesinde ayrıca planlanmış bir SKK olduğunu duydum ama bilgim yok maalesef. Bunu direk THK dan sorgulamak lazım.

Alim

Kullanıcı avatarı
3333feet
Ad Soyad: Cem Aydın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen 3333feet » 9 yıl 9 ay önce (27.06.2014, 19:58)

Ben de katilmayi arzu ediyorum.

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Ad Soyad: Eren Kılıc
Aldığı Beğeni: 21 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen erenkılıc » 9 yıl 9 ay önce (30.06.2014, 12:03)

SKK ile ilgilenen kişi ve irtibat numarası nedir kendisinden konu hakkında bilgi alalım

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen H_E_L_P_55 » 9 yıl 9 ay önce (08.07.2014, 18:34)

http://www.ypforum.com/leonardo/flight/21904 08/07 bugünkü uçuşum ova içi 48 km

kayıtlar hızla devam ediyor arkadaşlar yarışmada görüşmek üzere .

Kullanıcı avatarı
asimetrik kapanma
Ad Soyad: Serdar Tur
:
Yarışma Pilotu 350+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen asimetrik kapanma » 9 yıl 9 ay önce (09.07.2014, 12:36)

Dün Thk Ankara subesindeydim. Benim edindiğim bilgiye göre yarışma öncesi SKK olayı iptal edilmiş. Alim Abi kesin bilgiyi öğrenip yazacaktır. Sadece SKK var diye gelecek olan varsa, eğer doğruysa ona göre kendilerini ayarlasinlar diye öğrendiğim bilgiyi buraya yazdım. Ama güzel bir yarışma olacaktır. Kacirmayin ;)

Selamlar.

Kullanıcı avatarı
Alim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen Alim » 9 yıl 9 ay önce (09.07.2014, 13:25)

Selamlar,

Serdar'ın bahsettiği konunun doğru olduğunu yeni öğrendim bende. Bize verilen söz yarışma geçmişi ve gerekli yeterliliklere sahip pilotların sertifikalandırılacağı yönündeydi. Yarışmaya çok az bir süre kala bu sözden vaz geçilmesi tam olarak bu pilotların zarar göreceği bir durum. Bu kararın neden bize bildirilmediği ayrı bir değerlendirme konusu. Bugün içinde konuyu netleştirip en geç yarın Tokat Kulüp temsilcileri ile de görüşüp açıklama yapacağım.

Yarışmaya katılacak pilotların güvenlik açısından yeterli kriterlere sahip olması organizatörlerin en büyük sorunu. Benim açımdan kağıt işlerinden önce gelir bu kriter. neresinden tutsak elimizde kalan bir sertifika ve lisanslandırma sorunumuz var maalesef. Sporcuların en az zarar görecekleri çözümü bulmaya çalışacağız.

Alim

Kullanıcı avatarı
Alim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Alim » 9 yıl 9 ay önce (09.07.2014, 20:08)

Selamlar,

XC Mercimektepe 2014 Yarışmasına katılım için THK P3 ve üzeri sertifika gerekliliği duyurulmuştu arkadaşlar. Bunu yarışmacılar için kolaylaştırmak adına yarışma öncesi SKK uygulaması yapılması kararlaştırılmıştı THK da yapılan toplantıda. Gelinen son durumda SKK iptal edildiği için P3 ve üzeri THK sertifika sahibi olma şartı kaldırılmış bulunuyor. Tekrar belirteyim THK P3 ve üzeri sertifika sorgulaması yapılmayacak.

Bu durum her önüne gelenin yarışmaya katılabileceği anlamına gelmiyor arkadaşlar. En az termik uçuş deneyimi olan ve SIV eğitimi almış pilotların yarışmaya katılmasına izin verebiliriz. Bunun için SIV eğitmenlerinden alacakalrı referanslar ve gps uçuş kayıtları referans olarak alınacaktır.

Alim