yarışma adı altında yeni bir sektör doğuruluyor sanırım

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
engineren
Ad Soyad: Engin Eren
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

yarışma adı altında yeni bir sektör doğuruluyor sanırım

Mesaj #1 gönderen engineren » 9 yıl 8 ay önce (06.07.2014, 01:55)

:twisted:
THK destekli Mesafe Hedef yarışmaları düzenleniyor bakıyorsunuz bazı yarışmalara yeterli belgesi olan olmayan herkes katılıyor lafa geldimi havacılıkta güvenlikte THK ve elemanları mangalda kül bırakmıyor ama yarışmalarda ne belge ne sigorta aranıyor. bazı yarışmalarda birileri belgelendirilmek için düzenleniyor birileri tuttuğu köşeleri kimseye kaptırmamak için her türlü hokkabazlığı yapabildiğince yapıyor. hem yarışa katılıyor hem organizasyon yapıyor hemde yarışmaya katılan birkaç kişi ile noktalar belirleniyor böyle bir ahlak ancak bizim gibi toplumlarda olur sanırım. Torpille biryerlere gelenler minnetlerini biyadederek belirtmeye çalışıyor.
Yapılan yarışlara baktınızmı herbirinde farklı ücret farklı imkan birde belli tarihe kadar parayı yatırmazsan ceza alınırmış arkadaş herkesin kafası karaborsa mantığı ile çalışmak zorundamı ön kayıt olarak belli bir miktar kapora al katılmazsa kayıt yapan bu kaporayı örneğin lösev e bağışyap. Bu kayıt paraları nereye gidiyor THK burdan pay alıyormu merak ediyorum. Bazı yarışmaları kimin organize ettiği bile belli değil ama THK destekli acaba bir suç işleniyor da bu suç için taşören ler mi kullanıyor ve bu taşörenler bazen organizötör değilim sadece fikir belirttim diye komik açıklamalardamı yapabiliyor.
Ülkemizde duygusallaığın olduğu her alanda sanki bununla ilgilenen herkes kirlenmek zorunda hissediyor kendini ve elinden geleni yapıyor adı spor yapanlara bakıyorum yarısından çoğu alkolik sigara bağımlısı hatta uyuşturucu madde bağımlısı ya spor denilmesin birilerinin kazanç kapısı denilsin yada bir gün her ortamda bu gerçeklerin yüzlerine vurulacağı bilinsin.
yürekli insanların katkılarını bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen bartsay » 9 yıl 8 ay önce (06.07.2014, 08:20)

ortalama bir yarışmaya kaç kişi katılıyor, ne kadar para toplanıyor.
kısaca yarışma sonunda ciddi paralar kaldığını sanmıyorum.
ben ilk defa bu spora başladığımda akrocular için otu çekip yapıyorlar gibi bir tabir kullanılmıştı. Akrodan soğumama neden oldu. Bak şimdi Türkiyede ünlü akrocular arasında olacaktım :)
THK şirazesinden çıktı, şakül tutmaz artık.
Task Komitesi mecbur yarışmacılardan seçiliyor, çünkü bunu yapacak amatör hakem yok.
Semih Yaşlandığını kabul edip bastonla tepeye gelir mi? :D

Task oluşturmak anlık ve zor bir iş. Bunun için tecrübe lazım. Ancak sporu bırakanlar tam bırakıyor. Böyle olunca hakem sıkıntısı yaşanıyor.

xc yarışmalarında uçmayan adam kolay kolay hakem olamaz.
Ama eline hiç basketbol topu değmemiş adam basketbol hakemi olabilir.

Maalesef federasyon krizi iyi yönetilmedi bunun sıkıntısı da yanında

THK bir yarışmaya sponsor olarak bile katılsa kendi yönergelerine
kağıt parçalarına uymalı :)

son olarak belki genelde haklısın ama koyver gitsin bu sektör adam olmaz ;)

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ymcbayraktar » 9 yıl 8 ay önce (06.07.2014, 11:43)

Ortada bir boşluk olunca birileri dolduruyor Thk yarisma duzenlemez ne onu düzenleyecek elemanı ne de kapasitesi yoktur federasyon derseniz malum durumu hepimiz biliyorsunuz parayi ben veriyorsam davul sizin boynunuzda çomak benim elimde olacak mantigi ile hareket eden sözde demokratik bir secim yapan ama benim adamimi secmezseniz mazbatasini vermem diyen bir GSGM bütün bu karmaşa karsisinda birlikte hareket edemeyen sesini duyuramayan bir camia yaria organizasyonu zor bir iştir Türkiye de bunu becerbilecek arkadaş sayisi bir elin parmakları kadar yoktur iyi bir ekip ve organizasyon işidir Sayin Semih SAYIR da bu organizasyonları yillardir düzenleyen pre pvc nin baskan yardimcisi uluslar arasi baglantilari ve tanidiklari olan çok degerli bir arkadasimizdir mutlaka ekibine ve diger islere masraflari olacak kendi de emegi karsiligi kazanacaktir ancak bence bu sene düzenlenecek Çameli ve Ali daği kupasi yarisma ucretleri konusunda kantaron topuzu biraz kacmis gibi alınacak bu paralar üzerine katilimcilarin ulasim yemek konaklama gibi masrafları da isin içine girince 1000 TL yi gözden cikarmak gerekiyor benim bir iddiam yok yarışmalara eğlenmek ve kendi sinirlarimi geliştirmek için gidiyordum ama bu şartlar altında katilmayi dusunmuyorum bu arada bir öneri olarak tüm bu yarışmalarda basin da oradayken federasyonumu istiyorum tişörtlileri pankartları ve flamalari acilmali

Kullanıcı avatarı
engineren
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen engineren » 9 yıl 8 ay önce (06.07.2014, 17:07)

Bu arada bursa orhangazideki yarışmada ağırlama ve tepeye transfer çok iyiydi ailecek gelmiştik çok eğlendik 70 tl gibi sembolik bir para verdik diğer yarışmalara bakıyoruz hiçbir açıklama yok sadece para belli birde cezası bunun içinde barınma iaşe transfer hiçbir ayrıntı yok. Orhangazideki organizasyonda emeği geçen başda orhangazi belediyesi ve tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
ZEMHERİ
Ad Soyad: EROL DEMİRTAŞ
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ZEMHERİ » 9 yıl 8 ay önce (07.07.2014, 01:01)

Ülke genelinde ne kadar çok yarışma yapılması,farklı farklı çoğrafyalarda bu yarışmaların düzenlenmesi yarışma sporcularının gelişmesine çok büyük katkı sağlayacakken Mehmet beyinde dediği gibi şu anda bir yarışmanın masrafı bu kadar olurken,kim nereye kadar yarışmalara girebilecek.
Bu sporun gelişmesinde ülke genelinde en büyük katkısı olan üniversite kulüp öğrencileri nasıl katılacak.

Kullanıcı avatarı
ottoman300
Ad Soyad: Gürsel Bilmiş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ottoman300 » 9 yıl 8 ay önce (07.07.2014, 10:47)

Bu seneki yarışma fiyatları güçlü termiklere girmiş gibi..pek bastırılacağa da benzemiyor.. 410 tl verip yarışmaya katılmak artık mümkün olmayacak kendi açımdan sanırım.. Bu yılki organizasyonlara Yerel kurum ve kuruluşların desteği olmuyor mu acaba ki bu kadar yüksek fiyat ortaya çıkıyor..mesela daha önceki kayseri yarışmalarında Belediyenin desteği sanırım bu ücretlerin düşük olmasını sağlamıştı.. Şimdi demek ki durum böyle değil.. Bu da bizim adımıza üzücü olacak..

Kullanıcı avatarı
merk
Ad Soyad: Eren Kızıltuğ
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 12 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen merk » 9 yıl 8 ay önce (07.07.2014, 11:20)

Merhaba Arkadaşlar,

Şu ana kadar çok uygun katılım ücreti ve ücretsiz konaklama nedeniyle Alidağ Cup sürekli tercih sebebi olmuştu. Şu anki durumdan kimsenin memnun olduğunu düşünmüyorum. Bildiğim kadarıyla normalde Türkiye Şampiyonası denen yarışmaların katılım ücreti federasyonlar tarafından karşılanır ancak şu anda nasıl olur bilmiyorum. Ancak tepkimizi zaman varken göstermek istiyorsak aşağıdaki linkten belediye yetkililerine ulaşıp bilgi alabilir ve talebimizi iletebiliriz. O dağa ve bu spora bu kadar yatırım yapan bir belediyenin bu sporu gönül bağıyla yapan sporcuları anlayacağını düşünüyorum. Ayrıca belediye ile yakın ilişkileri olan pilot arkadaşlar durumu daha etkili aktarabilirler sanırım.

http://www.talas.bel.tr/contact.aspx?ContactHastID=1

Bazı katılım ücreti örnekleri şöyle:
British Pre PWC 252€ (200 pound)
Bulgaristan Pre PWC 62€
Disentis Open Pre PWC 235€

İyi uçuşlar,
Eren...

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen SkyCloud » 9 yıl 8 ay önce (07.07.2014, 11:25)

XC ve PrePWCmesafe yarismalariyla ilgili olarak asagidaki gibi tahmini bir bütçe (masraf kalemleri listesi) oluşturulursa tartismaya bu yonde ve tutarli bir sekilde devam etmek daha saglikli olacaktir.

Ornegin, 1 antreman + 5 yarisma gunu ve yarismaci sayisi 120 olsun. Buna gore;
*Organizasyon ve Yarışma masrafları :
-Organizasyon merkezi icin (bina, elk, su, tlf, cep tel, internet) : ....TL
-Meet Director, Skorer, Hakemler ve Diger Gorevliler, basın ve tv görevlileri (gunluk harcirah-iaşe, gidiş-dönüş yol, yeme-içme, konaklama, vb) : ....TL
-THK/FAI Gozlemcisi ve PWC Gozlemcisi (gunluk harcirah-iaşe, gidiş-dönüş ucak yol, yeme-içme, konaklama, vb) : ....TL
-Izinler (THK onay, FAI Cat2, PWC, Notam, Valilik ve yerel makamlar) : ....TL
-Ambulans : ....TL
-Donanım ve Yazılım (CompeGPS), basılı materyal, afiş, flama, windsock, T-shirt, Kupa vb odüller, ödül töreni : ....TL
-Yarışma sırasında 6 gun icin Transport, Toplama : ...TL
-Yarismacilara her gun oglen kumanya ve su, sadece 1 aksam yemegi : ...TL

Varsa unutulan masraflari en alta ekleyelim.

Son beğenen Champion

Kullanıcı avatarı
engineren
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen engineren » 9 yıl 8 ay önce (07.07.2014, 21:35)

Akın hocam yazmış olduğunuz başlıklarda notam ve ambulans için ücret ödenmediğini iyi biliyorum bu yıl ve geçen yıl milas örende düzenlediğimiz festivalde mülki amirle yapılan yazışma sonunda ücretziz birkaç ambulans itfaiye akut bot vs desteği sağlamıştık. Benim ençok garibime giden bukadar para istenip iaşe konaklama yarışmacılara kalması gördüğüm kadarı ile tek tepeye transfer kalıyor katılan arkadaşlar tahminimce süprize hazır olsun yarışma öncesi moralleri bozulmasın. Birde ceza konusu çok ilginç ön kayıt yada cüzzibir kapora bence çok daha mantıklı

Kullanıcı avatarı
garadark
Ad Soyad: Gökhan Çevik
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen garadark » 9 yıl 8 ay önce (07.07.2014, 22:20)

kanat 2000 Euro;
harness 600 Euro;
Kask 150 Euro;
kokpit 500 Euro;
yarışma 100 Euro :P

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Ad Soyad: Suleyman Torolgu
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 9 ay önce (26.06.2015, 12:58)

konu acildigindan beri sektorde baya bir ilerleme var. hep ayni isimler getiriyor ayni isimler goturuyor

Kullanıcı avatarı
MAGNETO
Ad Soyad: İdris Çınar
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen MAGNETO » 8 yıl 9 ay önce (27.06.2015, 00:11)

SkyCloud yazdı:XC ve PrePWCmesafe yarismalariyla ilgili olarak asagidaki gibi tahmini bir bütçe (masraf kalemleri listesi) oluşturulursa tartismaya bu yonde ve tutarli bir sekilde devam etmek daha saglikli olacaktir.

Ornegin, 1 antreman + 5 yarisma gunu ve yarismaci sayisi 120 olsun. Buna gore;
*Organizasyon ve Yarışma masrafları :
-Organizasyon merkezi icin (bina, elk, su, tlf, cep tel, internet) : ....TL
-Meet Director, Skorer, Hakemler ve Diger Gorevliler, basın ve tv görevlileri (gunluk harcirah-iaşe, gidiş-dönüş yol, yeme-içme, konaklama, vb) : ....TL
-THK/FAI Gozlemcisi ve PWC Gozlemcisi (gunluk harcirah-iaşe, gidiş-dönüş ucak yol, yeme-içme, konaklama, vb) : ....TL
-Izinler (THK onay, FAI Cat2, PWC, Notam, Valilik ve yerel makamlar) : ....TL
-Ambulans : ....TL
-Donanım ve Yazılım (CompeGPS), basılı materyal, afiş, flama, windsock, T-shirt, Kupa vb odüller, ödül töreni : ....TL
-Yarışma sırasında 6 gun icin Transport, Toplama : ...TL
-Yarismacilara her gun oglen kumanya ve su, sadece 1 aksam yemegi : ...TL

Varsa unutulan masraflari en alta ekleyelim.

Akin Skycloud kalem kalem bir yarisma icin gerekli kalemleri yazmis ,
konuya cevap olarak
ancak konuyu acan arkadasimiz , yarismalardan kasti zaman zaman duzenlenen ve ailecek katilinabilen festivaller gibi gorunuyor ,
muhtemelen yarisma tedrubesi birkac festival ve hedef yarismasi gormus bir arkadasimiz , bu acidan bakinca konu daha anlamli gorunuyor ,
benim bakis acima gore , yukardaki tektek verilen gider kalemlerini ve yarismaya katilacak plot sayisina carptiginizda , sadece 5+1 gunluk gece konaklama masrafini bile karsilamadigini goreceksiniz katilim ucretlerinin .
kaldiki yerel desteklerin olmadigi veya yarim yamalak yardimlar ile bile zor donen bu cark a sizin ne gibi bir formulunuz var cok merak ettim dogrusu , elestirmek cok kolaydir klavye basinda elestirilerinizin yanina cozum onerilerinizi yazarsaniz , belki bir farkindalik olusturmis olirsunuz .
mesela 120 mesafe plotunu 100 tl ye 6 gun yarismasini nasil saglarsiniz .
mesafe yarismalari eylence ve gunu deyerlendirmek maksatli aktiviteler deyildir. arada cok fark vardir !! .

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen H_E_L_P_55 » 8 yıl 9 ay önce (27.06.2015, 00:47)

davulun sesi uzaktan hoş gelir der kaçarım 8)

Kullanıcı avatarı
engineren
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen engineren » 8 yıl 8 ay önce (27.06.2015, 21:44)

2015 de birkaç yarışmaya çok cüzzi para vererek katıldım. Üstelik 2014 de organizatörlerde ambulans yükü yokken 2015 de olmasına rağmen. Bu yarışmsları düzenleyen arkadaşkara gönül dolusu teşekkürler

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 8 ay önce (28.06.2015, 06:49)

orende yarismaci sayisini kisitli tutmuslardi. oyuzden hickimse gitmek istemedi. bazilarinida davetiyeyle cagirdilar, sonucta 15 yarismaciyla bitti

Kullanıcı avatarı
engineren
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen engineren » 8 yıl 8 ay önce (28.06.2015, 11:04)

Ören de ilk defa bir yarışma yapıldı düzenleyen hocada bu yüzden böyle uygun gördü sanırım.

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 6 ay önce (29.08.2015, 12:59)

bu iki konu birbirine cok benziyor
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=16869