Hedef yarışmalarına kimler niye katılıyor?

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
muratvolkan
Ad Soyad: Murat Volkan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen muratvolkan » 1 on yıl 5 yıl önce (28.03.2008, 13:15)

ağzına sağlık hakan hocam, daha da diyecek söz yok zaten, gayet güzel açıklamışsınız, bu spora verdiğiniz emek ve iyi niyetli çalışmalarınızdan dolayı teşekkürler.. herkese keyifli uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen Champion » 1 on yıl 5 yıl önce (28.03.2008, 13:35)

Arkadaşlar
hedef yarışmalarıyla ilgili yazdıklarımı gerilim yaratmak amacı ile yazmadım.İsteyenler tabiki gideceklerdir.

Olayı hemen THK -Federasyoncu çatışmasına çekmeyin..!

O günleri aştık sanıyorum.

Hakan hocamızın iyi niyetli olduğunu biliyoruz.
Ben usta pilotların Hedef yarışmalarına ilgi göstermediklerini ifade ettim. Bu sadece yurtdışında değil bizim ülkemizde de öyle gözüküyor.Ülkemizde oluşturduğumuz XC sıralamasında üst seviyelerde olan arkadaşlarımızda hedef şampiyonasına ilgi göstermemişler,göstermiyorlar.

Biz seviyoruz gideriz diyorsanız da size söylecek sözüm olamaz.

XC yarışması organize etmek daha yoğun bir çaba ve zaman gerektirir vede daha maliyetlidir.Bu yükün altına girilmeseydi bu gün Türkiyede 20 ye yaklaşık Yarışma paraşütü ile uçan, Dünya Kupalarına katılan arkadaşlarımız olmazdı.

Son birkaç senede büyük bir sınıf atladığımız kuşku götürmez bir gerçektir. Bu anlamda Hedef şampiyonası yerine XC Dünya şampiyonasına veya Avrupa Şampiyonası bize daha çok yakışırdı.

Bizim bu konuda yazdığımız ve söylediğimiz herşey ülkemizde yamaçparaşütünün gelişmesi amacı ile yazılmıştır veya söylenmiştir.
Bunları söyleyelim diye Amerikan yada Rus gizli servisleri bize para vermiyor. Hepsini gönülden yazıyoruz.
Eleştirilerinizde bu hususu gözden kaçırmamanızı rica ederim.

Daha öncede selam vermediğimiz veya kırdığımız arkadaşlarımız kusurumuza bakmasınlar.Kasıtlı yapılmamıştır.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
paramedic
Ad Soyad: Serdar Güler
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen paramedic » 1 on yıl 5 yıl önce (28.03.2008, 14:42)

Bence burda durum şu doğru bu yanlış olduğu kadar uygulamaların eleştirilebiliyor, tartışılabiliyor olması. Bu açıdan Hakan hocayı daha önce kurumdan kimsenin göstermediği bu duyarlılığı gösterdiği için tebrik etmek istiyorum.

Ancak Hakan hocayı takdir etmek yapılan her uygulamanın doğru olduğunu gözü kapalı kabul etmek anlamına gelmiyor. Bu tartışmaların sonunda kimse kimseye evet sen haklısın ben haksızım demeyecektir. Burda bunların konuşulmasındaki amaç insanların birbirini anlamasıdır. Bu açıdan konu başlığını tartışmaya açan Semih Sayır'a, konuyla ilgili görüşlerini bizimle paylaşan Hakan Cici ye ve tartışmaya kendi görüşleriyle katkıda bulunan diğer arkadaşlara kendi adıma teşekkür ederim. Bundan sonra bu tartışmaya devam etmenin yamaç paraşütü camiasından yarardan çok zarar vereceği kanaatindeyim. O yüzden Hakan hocadan çeşitli konularda görüşlerini bizden esirgememesini rica eder, sözlerimi bu konuyla ilgli olarak burda bitiririm.

Kullanıcı avatarı
tuncay
Ad Soyad: Tuncay Tahtakın
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen tuncay » 1 on yıl 5 yıl önce (28.03.2008, 16:25)

Ben de bu konu altında daha fazla konusulmasına gerek gormuyorum. Sanırım herkes birbirini anladı. Hedef şampiyonasına katılan arkadaşların bakış açılarını daha iyi anladığıma inanıyorum.

Ayrıca Hakan Hoca'nın bu forumda yazı yazdığını görmek beni çok mutlu etti. Mesleki konumları gereği hiç bir yerde yazı yazmamalarını kesinlikle anlayışla karşılıyorum. Yüz yüze yapıcı bir yaklaşım bizi daha iyi ve güzel yerlere götürecektir. THK daki birbirinden güzel diğer arkadaşlarıda bu gibi sitelerde görmek isterim.

Ayrıca THK'nın yamaçparaşütü sporuna çok daha fazla şeyler katabileceğini ümit ediyorum.
Görüşmek üzere.. Saygılar..

Kullanıcı avatarı
ziya
Ad Soyad: Ziya Hacialioglu
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen ziya » 1 on yıl 5 yıl önce (29.03.2008, 10:51)

selamlar
Begenmedigimiz degil,sadece bu spora ne katabiliri
tartistigimiz hedef yarismasinin,sanki inis ve kalkisin oneminin
gozardi ediliyor gibi gorunmesini istemem.Saninrim oyle de anlasilmaya baslamis.
Bu iki konu ayri ayri seyler karismasin.
Bir sorum olacak,,
hedef yarismasi icin gelistirilmis,
dizayn edilmis veya piyasaya sunulmus bir kanat var mi?

Uctugunuz seyin ne oldugunun farkinda misiniz?
Elinizdeki herhangi bir kanatla ,altinda pilot varsa
mesafe ucabilirsiniz.
Pilotajinizi gelistirin..

hedef yarismalarina harcanacak para,emek ve zamanin
xc yarismalarina yapilmasi herkes icin daha iyi olacaktir.

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen muraks » 1 on yıl 5 yıl önce (29.03.2008, 13:32)

Ben de Ziya'ya katılıyorum. Elbette yp sadece uçmaktan, mesafe yapmaktan ve süzülmekten ibaret değil. İniş, uçuşun en önemli bölümlerinden biri. Ama yamaç paraşütünün doğası düşünüldüğünde hedef yarışması yapmakla, en iyi kalkış yarışması yapmak aynı şey oluyor.
Ben şahsen zaten her inişimde kendi çapımda hedef yarışması yapıyorum. Bunun için bir hedef yarışmasına katılmam beni iniş konusunda ne kadar geliştirebilir bilemiyorum.
Bunu yanında bu tür yarışmaların pilotların tanışması ve kaynaşması açısından rolünün önemi de ortada. Sonuçta bu bir organizasyon ve zaman, para ve emek harcanarak düzenleniyor. Düzenleyen ve katılan arkadaşların yorumlarından sonra gereksiz olduğunu düşünmüyorum ancak THK'nun her seviyeden pilot için belki biraz daha zahmetli ve pahalı olan mesafe yarışmaları düzenlemesini tercih ederdim.
Sanırım konunun bağlanma noktası da oraya doğru gidiyor.
Evet hedef yarışması düzenlensin, isteyen katılsın ama bölgesel küçük organizasyonlarla kurum tarafıdan düzenlenen yada desteklenen mesafe yarışmaları da yapılsın. YP ile uçupta mesafe katetmek istemeyen pilot yok gibidir. İniş konusunda herkes kendini büyük ölçüde geliştirebilir ama mesafe uçmak için bu tür organizasyonlara kesinlikle ihtiyaç var.
Saygılar,
Murat

MAC!
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen MAC! » 1 on yıl 5 yıl önce (29.03.2008, 21:39)

Selamlar,
benim bu konuda söylemek istediğim bazı şeyler var.Öncelikle bu konu neden hala uzaltılmak isteniyor bir anlam verebilmiş değilim.Yukarıda 2 değerli büyüğüm Fahri hocam ve Hakan hocam bu konu hakkında gereken tüm şeyleri belirtmişler.Bu insanlar XC düşmanı filan değiller açıkça belirtmek isterim bu konuda rahatsız olanlar var ise.Çünkü 2006 yılında Akşehir'de düzenlenen 6.Türkiye Açık yamaçparaşüt Şampiyonasında hocalarım birlikte bu organizasyon komitesinde yer almışlardır ve bizzat bu organizasyonun düzenlenmesinde el ele çalışmışlardır.Hakan hoca ise 2007 ve 2008 yılında da bu organizasyonlara devam etmiştir ve edecektir de..Bence ülkemiz adına iyi olacak yarar getirecek her organizasyon desteklenmelidir..Acro-XC-Hedef Şampiyonası hiç farketmez bence buradaki amaç yamaçparaşüt sporunun tanıtımı ve pilotların kaynaşmasıdır.Gelelim yamaçparaşüt firmalarının neden hedef kanadı üretmedikleri konusuna..Bence hiçbir firma kötü süzülüşü olan kanat satışa sunmak istemez bu nedenden dolayıdır ki firmalar hedef kanadı üretmiyor.Çünkü 7-8 metre süzülüşü olan DHV 1 eğitim kanatları hedef yarışmalarında yeterli gelmektedir bence..Olaya bu açıdan baktığımızda DHV 2 veya 2-3 yarışma kanatları ile hedef yarışmasına katılan kanatlar nasıl başarısız geliyorsa DHV 1 ve 1-2 kanatlar da XC yarışmasında başarısız gelecektir..bu nedenle ülkemizde DHV 1 ve 1-2 ile uçan pilotlar da bu tür organizasyonlara yönelmektedir ve bu da gayet doğaldır sonuçta önemli olan ülkemiz ve ülkemiz havacılığının kazanmasıdır...

Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
Ad Soyad: Levent Topcu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 5 yıl önce (30.03.2008, 03:58)

Slmlar,

Önce, en başta konunun açılma nedenine ve sorulan soruya, sonra da Hakan'in kendi sahsi dusuncesi ile cevabına bakarsak sanirsam olay cozuldu.

Semih bu iniş yarışmaları yapılmasın demedi, "bunlara harcanan paraya yazık" dedi. Neden yazık, zaten yazısında anlatmıs.

Hakan'da bunun o kadar maliyetli olmadigini, harcanan o paraya karşılık toplamda elde edilen faydanın bu maliyete girmeye değdiğini anlattı. Detaylar kendi yazısında..

Ben durumu boyle anlayabildim, bence gayet faydali bir bilgilendirme oldu, 2010 Avrupa sampiyonasi da Inonu'de yapilacakmis, bunu ogrendik. Bence tebrikler valla..

Sahsi fikrim, sadece bizim ulkemizde degil, butun FAI capinda neden hala "Paragliding accuracy" diye bir dal var anlamiyorum, acikcasi sporumuzun dogasina aykirilik derecesinde sacma oldugunu ve zamanla butun dunyada ortadan kalkacagini dusunuyorum. Tabii, ulkemize FAI puani verdigi, reklam imkani tanidigi, vs. vs. diger yadsinamaz faydalari devam ettigi surece baltalamaya gerek yok diye dusunuyorum ve bu nedenlerle de, bu isle vakit harcayanlara saygi duyuyorum. Calismalarinizda basarilar dilerim...

-levent

Kullanıcı avatarı
Zafer CEYHUN
Ad Soyad: Zafer Ceyhun
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen Zafer CEYHUN » 1 on yıl 5 yıl önce (30.03.2008, 13:40)

herkeze Slmlar,

Ucmak için hergecen gun daha da geliştirilmeye calışılan kanatlarımızın hedef yarışlarında kullanılması banada pek mantıklı gelmiyor.Bu dalında cok uzun olmayan bir surede yarışma statusunden cıkarılacagını dusunuyorum...

Bu yazıyı yazmaktaki asıl amacım ise bu yarışmalara katılacak arkadalara bir uyarı yapmak:
Hedef yarışmasında, kanadı stall bolgesine cok yakın pozisyonda kumanda verme gereklilikleri dogmaktadır.Bu bolge, baslangıc seviyesindeki arkadaslar için risk ve tehlike yaratmaya cok acık bir durum olusturuyor.Bunu denemek isteyen veya calışmak isteyen arkadasların sıv yada (stall ve spin) calışmalarını tamamen bitirmiş olması gerekir...

Not:Dunya sampiyonası duzenleyecek arkadaslara ve emegi olan herkezede basarılar dilerim...

Zafer CEYHUN