Hedef yarışmalarına kimler niye katılıyor?

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Hedef yarışmalarına kimler niye katılıyor?

Mesaj #1 gönderen Champion » 1 on yıl 6 yıl önce (24.03.2008, 15:45)

Merhabalar.
29-13 Ağustos THK mumuzun düzenleyeceği Hedef yarışması konusunda kendi düşüncelerim..!

Bu yarışmalara kimler katılır..?

FAI nin kendilinkinde WPRS hedef listesine baktığınızda tuhaf bir manzara ile karşılaşırsınız.Bu listedeki ilk ondaki hiçbir pilotun XC uçuşlarında önemli bir derecesi yoktur.Bu listedeki pilotlarda genellikle Slovenya,bulgaristan. makedonya ve Çek cumhuriyeti ağırlıklıdır.
Listede ilk 100 sırada İtalyan,İsviçreli,Fransız,Alman,Avusturyalı pilotlar niye yoktur..?
Bunlar uçmayı mı bilmezler yoksa konmayımı..?

Daha da önemlisi WPRS XC puanlamasında ilk 100 de bulunan hiçbir pilot hedef yarışmasına girmez?
World Cup da ilk 200 kişi içerisinde kaç pilot hedef yarışmasına girmiştir..?
(vakit yokluğundan inceleyemedim birisi incelesede açıklasa..!)

Bu tespitlerin ışığında diyebilirizki hedef yarışmaları ciddiyetten uzak organizasyonlardır.Kökleri paraşütçülüğe dayanan Aeroclubların(THK gibi)FAI toplantılarında zorla çıkardıkları kararlar neticesinde bu klasman var olmaktadır.
FAI toplantısında Turk Hava Kurumu delegeleri niye hedef yarışmaları konusunda bu kadar istekli ve arzuludurlar..?
Oradaki görevli uçucu arkadaşlarımızın uçuş becerilerine mi güvenmemektedirler(bence gayet güzel uçuyorlar)..?Bu bir bakıma üst makamlara bakın bizde hedef yarışmalarında derceye giriyoruz diyebilme çabasımıdır...?

Kendi kanaatime göre bu yarışmalara harcanan çaba ve emek boşa giden vakit ve para kaybıdır.
Bu zaman ve para ciddi uçucu arkadaşlarımızın eğitimine ve XC yarışmalarına harcanmalıdır.Eğer böyle Uluslararası bir yamaçparaşütü yarışmasıda düzenlenecekse Avrupa Şampiyonası veya Dünya şampiyonası düzenlenmelidir.

Yarışmanın teknik olarak mantıksızlığına değinmiyorum. Usta pilotların katılmamasının durumu açık olarak gözler önüne serdiği düşüncesindeyim.

Türk Hava Kurumumuzun daha ciddi organizasyonlara soyunması dileğiyle.

Semih SAYIR

Kullanıcı avatarı
Bülent Aydın
Ad Soyad: Bülent Aydın
:
Moderatör 50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Bülent Aydın » 1 on yıl 6 yıl önce (24.03.2008, 18:44)

Semih Bey e bende katılıyorum.
Gözlemliyebildiğim kadarı ile yarışma ve XC pilotları normal uçuşlarında bile havada en uzun süre kalma yada daha uzun mesafe uçma çabasında olduklarından, belirli bir hedefe iniş yapmak, uçuş karakteristliklerine hatta mantıklarına uymayabiliyor.
Eğitim ve mesafe uçuşlarına harcanacak zaman daha önemli diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen muraks » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 00:31)

Aslında hedef yarışması fikri bence oldukça iyi ama biraz geliştirilmesi lazım. Daha motive edici ve eğlenceli hedef yarışmaları düzenlenebilir.

Öneriler:
Öneri 1- Hedef take-off'tan 185km uzağa konulabilir. :)
Öneri 2- Hedefe (yeri önemli değil) en uzun sürede inen kazanır.
Öneri 3- Hedefe en kısa sürede inen kazanır (biraz akro gerekebilir).
Öneri 4- Hedefin en uzağına inen kazanır.
Öneri 5- Hedef üzerinden maksimum irtifa ile geçen kazanır.
vs.

Murat
En son muraks tarafından 25.03.2008, 11:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
emraq
Ad Soyad: Emrah Kaygusuz
Pilot Menüsü: 

Re: Hedef yarışmalarına kimler niye katılıyor?

Mesaj #4 gönderen emraq » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 01:36)

Champion yazdı:Bu yarışmalara kimler katılır..?

Bu listedeki pilotlarda genellikle Slovenya,bulgaristan. makedonya ve Çek cumhuriyeti ağırlıklıdır.
Listede ilk 100 sırada İtalyan,İsviçreli,Fransız,Alman,Avusturyalı pilotlar niye yoktur..?
Bunlar uçmayı mı bilmezler yoksa konmayımı..?

Eğer böyle Uluslararası bir yamaçparaşütü yarışmasıda düzenlenecekse Avrupa Şampiyonası veya Dünya şampiyonası düzenlenmelidir.

Semih SAYIR

hedef şampiyonası konusunda buraya kadar katılıyorum ancak murat abinin söylediği komik olduğu konusuna katılmıyorum.yarışmaya katılmadan sıkıcı olup olmadığı bilinemez.bu yaz yarışmaya katılan bir pilot olarak basit ve komik bir organizasyonla karşılaşmadım açıkcası kendine göre güzelliği ve heyecanı olan bir organizasyondu.

Kullanıcı avatarı
tyuzgulec
Ad Soyad: Tahir Yüzgüleç
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen tyuzgulec » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 11:01)

Yarışmalar genelde bu sporu yapan insanları birbiriyle kaynaştırmak, birbirlerinden
bilgi alış verişini sağlamak, güzel vakit geçirmek aynı zamanda rekabet ortamı yaratmak için yapılır, Yamaç Paraşütünde Kalkış ve uçuş ne kadar önemli ise inişde bir o kadar önemli diye düşünüyorum. Hele Hele Benim gibi pek yakın bir zamana kadar dar bir alana inmek zorunda kalırsan hedef yarışmalarınında çok önemli olduğunu insan ister istemez düşünüyor.Adam Doktordur ama çocuk doktorudur.Yamaç paraşütündede Hedef, uzun masafe, yelken gibi uçuslardan birini seçebilir ve bu konuda kendini geliştirebilir. Bu çok tabi bir mesele
Ben Türk hava kurumunun düzenlediği 2007 yılı hedef şampiyonasına katıldım çok keyf aldım.organizasyon mükemmeldi.Bu sene yine katılacağım.Semih bey bu tür yarışmalara gerek yurtdışında gerek yurt içinde usta pilotların katılmadıklarını yazmış. Doğrudur. e yani bu organizasyonu düzenleyenler usta pilotlar katılamaz diye bir şart sürmüyorlarki ortaya gelsinler katılsınlar bizde kendilerinden birşeyler öğrenelim. Tabi zahmet olmazsa

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen muraks » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 11:21)

Merhaba Emrah,
Komik kelimesi biraz ağır kaçmış olabilir, haklısın. Belki bir yarışmaya katılsam daha eğlenceli gelebilirdi. Elbette bu kendi düşüncem ama bunu, bu organizasyonu ya da katılanları kastederek söylemedim. Vurgulamak istediğim şey YP hedef yarışması fikri. Çünkü bence de (Semih beyin söylediği gibi) hedef yarışması serbest paraşütün mantığına daha uygun. Oysa yamaç paraşütü süzülme esasına dayalı bir spor ve bir hedef yarışması yapılacaksa bence bu esası gözardı etmeden bir yarışma düzenlenmesi gerekiyor. Dolayısı ile yukarıda saydığım öneriler (bazıları abartılı olabilir) YP için daha uygun diye düşünüyorum.
Ayrıca ben kalkış yaptığım andan itibaren daha nekadar çok havada kalırım acaba diyerek uçuyorum. Elbette farklı beklentilerle uçan arkadaşlara da saygı duyuyorum.
Görüşmek üzere,
Murat

Kullanıcı avatarı
paramedic
Ad Soyad: Serdar Güler
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen paramedic » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 12:28)

Kötü süzülen kanatlarla hedef inişi yapmak genelde daha kolaydır.

Yamaç paraşütü dizaynları giderek daha hızlı, daha , iyi süzülen, termikte daha güzel tırmanan modeller üretmeye yönelik oluyor. Yarışmaların dediğiniz gibi sosyal yönü olduğu kadar pilotları ve kanatları geliştirmeye yönelik bir motive edici etkisi de vardır.

Ancak görüldüğü kadarıyla ne önemli pilotların, ne de üretici firmaların bu konuyla ilgili olarak bir motivasyonu yok.

Arkadaşlar arasında birasına, baklavasına, artık her neyse kendi aramızda hedef yarışması düzenlemekle bir kurumun kaynaklarını buna ayırması arasında fark var. THK illa ülkemizdeki yerel uçucuları destekleyecekse ulusal yarışmaya katılmamış olma ve en fazla dhv 1-2 ya da en B sertifikasına sahip kanatla uçma şartını sağlayanlar için mesafe uçuşu yarışması düzenlesin, gelenlere de yarışmadan önce 1 günlük seminer verilip yarışma uçuşu ile ilgili taktikler anlatılsın. O zaman ben şahsım adına kurumun dünyaya at gözlükleriyle bakmadığına ikna olurum.

Kullanıcı avatarı
tyuzgulec
Ad Soyad: Tahir Yüzgüleç
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen tyuzgulec » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 14:24)

Benim buralardan cevap verme alışkanlığım pek yok.THK yı eleştirebilirsiniz THK at gözlüğüylede bakıyor olabilir.Doğrudur Bende eleştirebilirim. Fakat bu ülkede deneyime sahip birçok pilot (istisnalar vardır) mutlaka ama keske onlarda at gözlüğüyle bakabilse en azında bu spora gönül vermiş birkaş kişiyi görebilirler.Herkesi eleştiren insanlar gürsuya uçmaya geldikleri zaman ev sahibi olarak hoşgeldiniz dediğimiz halde insanlara bir selamı bile çok görüyorsa müsadenizle ilk önce hepimiz bir kendimizi düzelteceğiz sonra diğer kurumları eleştireceğiz.Bu yazdıklarıma bende dahilim.
Bu camiada her nerede olursa olsun en küçük bir yarışmadan en organize bir yarışmaya kadar emek veren herkese saygı duyuyorum. İster beğenirsiniz ister beğenmezsiniz.

Gürsu Havacılık kulübü Başkanı
TAHİR YÜZGÜLEÇ
0.532.6147897

Kullanıcı avatarı
serhat
Ad Soyad: Serhat Kocaerol
Aldığı Beğeni: 5 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen serhat » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 14:42)

sanıyorum burda tartışılan konu: Ülkemizde spora ayrılan kıtkaynakların nasıl kullanılması gerektiğidir.

eğlence kısmını bir kenara bırakırsak, bütün tecrübeli pilotlar iniş yarışmasının bir faydasının olmadığının farkında ve biz bu tür organizasyonlara para harcayacağımıza gençleri dünya kupalarına hazırlamalı, eğitimler düzenlemeliyiz .

''hedef'' i yamaç paraşütünde bir branş zannedenlere de şunu söylemek istiyorum.

Hiç Formula da araba parketme yarışması yapılıyormu???

işte hedef yarışmalarının mantığı, ciddiyeti ve faydası da bu kadardır.

Kullanıcı avatarı
cino
Ad Soyad: Cihan Yavuz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen cino » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 19:55)

şuan görünen şu ki THK nun yapmış oldugu faaliyetlerden memnun olanlar ve memnun olmayanlar gibi bi durum var. Yapılanlar eleştirilebilir , öneriler sunulabilir ama yamaçparaşütünün sadece uzun mesafeler katetmek için yapılmadıgı kanaatindeyim.
evet formulanın amacı en iyi zamanı yapmak, futbol gol atıp maçı kazanmak vs. gibi yp öle değil acro-Xc- hedef ... hepside farklı kategoriler. iyi uçuşlar..

Kullanıcı avatarı
serhat
Ad Soyad: Serhat Kocaerol
Aldığı Beğeni: 5 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen serhat » 1 on yıl 6 yıl önce (25.03.2008, 20:40)

gibi yp öle değil acro-Xc- hedef ... hepside farklı kategoriler.

işte bende bundan bahsediyorum yp de hedef diye bir kategori yok. bu serbest atlayışta olan bir durum.
Yamaçparaşütü serbest paraşütten evrildi bu yüzden hedef yarışmaları eskiden yapılıyordu fakat yp artık çok farklı bir konumda.

hedef yarışmaları arkadaş arasında ya da yerel kulüpler tarafından düzenlenilmesi gereken bir yarışma.

Hedef yarışması; kostumlü uçuş, palye yarışması gibi bir durumdur
asla xc ve acro ile karıştırılmamalıdır

Kullanıcı avatarı
Fahri Çavdar
Ad Soyad: Fahri Çavdar
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Fahri Çavdar » 1 on yıl 6 yıl önce (26.03.2008, 20:24)

Merhaba Gökyüzü Sevdalıları,
Ülkemizde yapılan yamaçparaşüt organizasyonlarının(Acro-Xc-Hedef) ülkemiz havacılığına katkı sağlıyacağını düşünüyorum. Bu tartışmayı açan xc pilotu Semih Bey,in yazısını okudum.Düşüncesine saygı duymakla birlikte kendisi gibi düşünmediğimi belirtmek isterim.Çünkü herkes istediği katagoride yarışabilir.Bazıları makarna sever,bazıları da pilav.Herkes istediğini yesin.Türk Hava Kurumu 2006 ve 2007 yıllarında hem hedef hem de mesafe yarışmalarını düzenlemiştir.2008 proğramını incelediğimde 2006 ve 2007 den farklı olmadığını gördüm.Ülkemizde yapılan hedef şampiyonaları için "ciddiyetten uzak" eleştirisi bence haksızlık,öyle ki bu eleştiriyi getirebilmek için ortamı görmek gerekir.Saygılar.

Kullanıcı avatarı
Karaömer
Ad Soyad: Mehmet Karaömer
Aldığı Beğeni: 0 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Karaömer » 1 on yıl 6 yıl önce (26.03.2008, 22:51)

İster Hedef olsun İster Mesafe yarışı olsun her ikisinde de de ince hesaplar yapılabilecek plotaja ihtiyaç vardır.

Hedef ve Mesafe yarışları ayrı bir kategoridir... Dolayısıyla katılımcılarının da birbirinden farklı olması gayet doğaldır...

Doğal olmayan ise Hedef yarışmalarının eleştirisini yapar görünüp bir kurumu eleştirmektir.

FAI toplantılarına gidip ülkemizi orda söz sahibi yapanlarla gurur duymak gerekir. Yaptıklarını şahsi çıkarınaymış gibi göstermek objektif bir yaklaşım değildir....

Herkese iyi uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
tuncay
Ad Soyad: Tuncay Tahtakın
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen tuncay » 1 on yıl 6 yıl önce (26.03.2008, 22:52)

(Acro-Xc-Hedef) ülkemiz havacılığına katkı sağlıyacağını düşünüyorum.

Hedef yarışmasının havacılığa teknik ve bilgi konusunda ne gibi bir katkı sağladığını düşünüyorum ama bulamıyorum. insanları kaynaştırmaksa amaç, bunu festivaller zaten yerine getiriyor hem de ucret gerektirmeden. Hedef çalışıp kendini geliştirmek isteyen zaten bunu her yerde yapar. ayrıca yamaçparaşütünde termik gibi bir olgu var ve hedef çevresinde termik varken hedefe inmeye çalışmak ne derece mantıklıdır!

hedef yarışmasında süzülüşü kötü olan bir kanat kullanmak daha mantıklıdır. Buna göre; dhv 2 ve benzeri bi kanatla uçan kişiyi dhv1 kanat için teşvik etmek spora ne katar?

Ayrıca THK gibi büyük bir kurumun 1 kros ve 1 hedef yarışmalarını yapmaktansa 2-3 tane kros yarışması yapsa daha verimli ve gelişime açık olurdu. Paranın böyle bir organizasyona harcanması açıkçası beni üzüyor..

Yarışmaların yapılış amaçlarını tekrar gözden geçirmek gerekiyor sanırım. Havacılığı sevdirmek anlamında hedef yarışması başarılı olsa da eğitim ve gelişim konusunda hedefine ulaşamamaktadır.

Kros pilotları olarak hafta sonu krosları ve yarışmalarda da krosa yeni başlayan insanları yanımızda görmek isteriz. Ancak yapılan organizasyonlara malesef fazlaca bir ilgi yok. Sırf yeni pilotların gelişmesi için, Türkiye'de ilk defa üniversiteler arası yarışma organize ediliyor. En azından bu defa festival pilotlarının da gelmesini temenni ediyorum. Daha önceden kros pilotlarının festivallere gelmediğinden şikayet ediliyordu. şimdi sıra sizde.. bakalım sözünüzün arkasında durabilecek misiniz!

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 6 yıl önce (26.03.2008, 23:35)

Arkadaşlar hedef yarışmaları bize mantıklı gelsin veya gelmesin FAI standartlarında kabul görüyorsa hatta Ülkemizden dünya şampiyonu çıkartabiliyorsak (Funda hocahanımı tebrik etmek lazım) bu mevzunun tartışılacak bir tarafı olmadığını kabul ediyorum.
Ayrıca Yamaç paraşütü kaza istatistiklerine baktığımızda iniş ve kalkıştaki yanlış plotajın kazalara sebebiyet verdigi görülecektir. Manisa da Amasya da Kaş ta pek çok arkadaşımız uçuş yapmıştır ekseriyetle iniş alanının darlığında engellerden muzdarip olmayan yok gibidir. Kendimizi hedef yarışması yapıyormuş gibi geliştirmediğimiz durumda her zaman iniş problemi yaşayabiliriz. Arkadaşlar bu sporu yapan herkes yarışmacı olacak değil benim gibi 40 yaşında bu spora başlayan biriside yarışmacı olacaksa bırakalımda beğenmediğiniz hedef yarışmasıyla motive olsun. Saygılarımla.
Mustafa ÇELİK

Kullanıcı avatarı
Fahri Çavdar
Ad Soyad: Fahri Çavdar
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen Fahri Çavdar » 1 on yıl 6 yıl önce (27.03.2008, 00:25)

Merhaba Gökyüzü Sevdalıları,
http://www.worldairgames.org/2009/sports-athletes adresine bakarsanız 2009 yılında İtalya Torino Turin de 7 - 13 Haziran 2009 tarihlerinde olan Dünya Hava Oyunlarında Yamaçparaşütü xc yarışmasının olmadığını, Yamaçparaşütü hedef ve acro yarışmalarının olduğunu birlikte görürüz yarışma organizasyon linki http://www.wag2009.com/sponsor/profilo.htm
. Şahsen 2009 Dünya Hava Oyunlarında Xc Yarışmalarının olmamasından üzüntü duymakla beraber Türkiye’de yapılan ve yapılması düşünülen Xc yarışmalarını gereksiz görmüyorum. Aksine daha fazla yapılmasını arzuluyorum. İlk yazımda belirttiğim gibi Ülkemizde yapılan yamaçparaşüt organizasyonlarının(Acro-Xc-Hedef) ülkemiz havacılığına katkı sağlayacağını düşünüyorum.

http://www.worldairgames.org/2009/sport ... aragliding linkine baktığımızda yamaçparaşüt hedef şampiyonalarının gerekliliğini dünyanın düşündüğünü görürüz.
Arkadaşlar yamaçparaşütü hedef yarışmalarının gerekliliğini dünya düşünüyor, Dünyanın düşündüğünü biz neden düşünmeyelim! Hem de 2010 yılında Avrupa Şampiyonası yapmakla masraf minumum. İnönü yarışma sahası 100 kişilik Lojman ve 500 kişilik konaklama imkanı neden kullanılmasın? Böylesine büyük bir kamp dünyaya neden tanıtılmasın?
Yamaçparaşütü hedef yarışmalarına 24 ülkeden yarışmacılar katılıyor bu sayının her gecen gün artacağına inanıyorum.
http://civlrankings.fai.org/?a=328&ladd ... 008-03-01&
Fahri ÇAVDAR

Kullanıcı avatarı
paramedic
Ad Soyad: Serdar Güler
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen paramedic » 1 on yıl 6 yıl önce (27.03.2008, 00:34)

Burda şuna bakmak lazım bence eğitim kanadı diye bir şey var, kros kanadı diye bir şey var, akro kanadı diye bir şey var ama hedef kanadı diye bir şey yok hiç bir yamaç paraşütü firmasında.

Kaş ve Amasya konusunda ise şunları söyleyebilirim. Kaş için iniş sorunu diye bir şey yok, biraz dikkat eden herhangi bir ortalama pilot hiç zorlamadan inebilir Kaş'taki iniş pistine. Amasya'da ise sorun insanların iniş tekniklerinin kötü olması değil, iniş alanının iniş için hiç uygun olmaması idi. İniş alanı olarak orası neden seçildi o ayrı bir konudur.

Amasya da ben uçtuktan sonra kalkış pistine inip ve daha sonra araçla aşağıya inmeyi tercih etmiştim.

Şunu da belirtmem gerekir ki tam belirli bir noktaya inmek için gereksiz kasma sonucu olan kazalara da şahit oldum bol miktarda. Ülkemizin uçuş koşullarında genelde iniş alanı bulmakta zorlanmıyoruz. Bir çok uçuş bölgesinin iniş alanları gayet yeterli.

Zaten burda kimse hedef çalışmak gereksiz, hedef yarışması diye bir şey kesinlikle olmamalı demiyor sanırım. Benim yazılanlardan anladığım THK'nın yarışmaları düzenlerken kısıtlı kaynaklarını daha verimli kullanması isteğidir.

Kullanıcı avatarı
altinsoy77
Ad Soyad: Bayram Altınsoy
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen altinsoy77 » 1 on yıl 6 yıl önce (27.03.2008, 01:28)

Hedef şampiyonlarına harcanan çaba ve emek boşa giden vakit ve para kaybı degildir.

ben çalışma ortamımdan dolayı bu tür organizasyonlara katılamadım ama bulunmayı çok isterdim.

Çünkü sizler gibi degerli pilot arkadaşlarla tanışma ortamını ve kendimizi daha iyi arganizasyonlara hazırlamak için güzel bir fırsat olarak görüyorum.

Kullanıcı avatarı
hakan cici
Ad Soyad: Hakan Cici
Pilot Menüsü: 

hedef yarışmaları

Mesaj #19 gönderen hakan cici » 1 on yıl 6 yıl önce (27.03.2008, 20:33)

Herkese selam
Öncelikle belirtmem gerekir ki burada yazacaklarım Kurumsal kimliğimden bağımsızdır, tamamen kişisel yazımdır ve polemik oluşturmak için değil bilgilendirmek amaçlıdır.
Mesafe ve hedef dallarının birbirinden ne kadar farklı dallar olduğu ile ilgili olarak;
Koşu yarışmalarında 100 m ve maraton (42 km)yarışçılarını düşünelim,100 m koşanların bacakları ve vucudu ile maraton yarışçılarını gözünüzde canlandırın,birbirlerine hiç benzemez biri anormal kaslı iri yarıdır diğeri ise ona göre çelimsiz sayılır.Kısa mesafe koşan için kuvvetli olmak maratoncu için ise dayanıklılık önemlidir.Bu nedendendir ki hiç bir maratoncunun 100 m yarışına katıldığını ya da hiçbir 100 m cinin de maraton koştuğunu göremezsiniz?
Ama hiçbiri çıkıp da birbirinin branşının gereksiz olduğunu söylemez kendi işine bakar tıpkı her sporcunun yapması gerektiği gibi...
Bu örnekten çıkan sonuç hedef ve mesafe dallarının yarışmacıları farklı olması kadar normal bişey olmadığı ve her iki dalda birden başarılı olmanın pek mümkün olmadığıdır.
Eğer 'Yok kardeşim ben mesafe dalında ilk 100-200 içindeyim hedef bana çocuk oyuncağı, yarışmaya bi gelsem bu branşta birinci olurum' diyen bir mesafe pilotumuz varsa bu seneki hedef yarışmasına gelip kendini göstersin.Bu pozisyonda katılım yapıp genel klasman 1. cisi olacabilecek mesafe pilotunu şahsım olarak ödüllendireceğim...
Bu yarışmaların maliyeti ortalama 2000 YTL dir arkadaşlar katılım ortalama 50 kişi süre 3 gün.SORU; 50 yarışmacı 3 günde ortalama 2000 YTL maliyetle hem eğlenip hem FAI puanı kazanabiliyorsa marjinal fayda olarak bundan daha iyi getirisi olabilecek organizasyon nedir? havuz problemleri gibi oldu galiba...
yani 2000 ytl ile ;1 kişi yurt dışında yarışmaya gidebilir ya da en iyi ihtimalle 1 sporcuya kanat alınabilir.Hangisi daha faydalı şimdi???
Kaldı ki THK geçen sene havacılık kulüplerine 20 takım malzeme desteği saglamıştır sadece bilgi olsun diye söylüyorum.
Bir başka konu da ;arkadaşlarımızın arasında kalbi çok temiz olanlar var ki biz daha söylemeden onlar temenni etmişler;
'Madem böyle bir organizasyon yapacaklar bari Avrupa ya da Dünya Şampiyonası düzenlesinler'denmiş.
MÜJJDE; 2010 AVRUPA YAMAÇPARAŞÜTÜ HEDEF ŞAMPİYONASI İNÖNÜ ESKİŞEHİR DE THK TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYORR.
http://yamacparasutu.thk.org.tr/
yakında thk.org.tr adresinde de çıkacak ilanı.
Bu gibi şampiyonalar 2 yıl öncesinden FAI toplantılarında oylanarak belirleniyor,toplantılarda bu konuda çalıştım ve bu organizasyonu ülkemize kazandırdım da kötü mü ettim???Eğer öyleyse seneye Mesafe Dünya Şampiyonası için çalışmayayım...
Şimdilik bu kadar yeter heralde.
Son olarak sporcu kimliğimizin gerekliliklerini yerine getirelim,eleştiri faydalı ve gereklidir ama amaç hiçbir zaman bağcıyı dövmek olmamalıdır.
herkese iyi uçuşlar
Hakan Cici

Kullanıcı avatarı
Kutsal
Ad Soyad: Kutsal Zafer Şahin
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Kutsal » 1 on yıl 6 yıl önce (27.03.2008, 22:12)

Hakan Cici çok güzel açıklamış.
Ben de farklı şeyler eklemeyi istedim. Aslında bu yazdıklarımı dün sabah hazırlamıştım ama şimdi ekleyebildim.

Bakın, öncelikle yarışma yarışmadır. Bir sporcuyu geliştiren en önemli şey müsabakalara katılmaktır.
Her spor için de geçerlidir bu.

Bir sporcu uğraştığı branşa hakim olmalı, altından girip, üstünden çıkmalı. Yarışmaları ayırmadan katılabildiğinin tümüne katılmalı. Sonuçta kendisine en uygun yarışma şeklini seçecektir. Kimisi hedefi çok sevebilir, kimisi acroyu, kimisi de krosu önemli olan bir branşta ne kadar çok yarışma yapılabiliyorsa gerçekleştirmeye çalışmalı.

Şu mantıklı bu mantıksız denmektedir, bunlar tabiatıyla görüştür, yorumdur. Ancak yine de hiçbir yarışmayı birbirinden üstün görmemeli, aşağılamamalı ve yermemelidir. Uğraşılan spor branşı ile ilgili ne kadar çok çeşitli aktivite yapılabiliyorsa yapmalı ve kısır tutmamalı.

Bir paraşütçü bence atlayabildiği her hava aracından yine atlayabildiği her paraşütle atlamalı.
Bir yamaç paraşütü pilotu uçabildiği her yükseltiden yine uçabildiği her kanatla uçmalıdır.

XC
İyi bir kanat
İyi bir hava
Doğru ekipman
İyi bir planlama
Dikkat
Çalışma
Navigasyon
Havayı okuma

Acro
İyi bir kanat
İyi bir hava
Doğru ekipman
İyi bir planlama
Dikkat
Çalışma
Reaksiyon
Kanadı okuma

Hedef
İyi bir kanat
İyi bir hava
Doğru ekipman
İyi bir planlama
Dikkat
Çalışma
Konsantrasyon
Hislerini okuma

Gerisini siz ekleyin…

Farklı olan şeyler mutlaka var. Ama Hedef de ciddi bir yarışmadır. Bir kere yoğunluklu konsantrasyon, gerekir, kumanda hassasiyet kabiliyeti gerekir, his gerekir, hesabı kuvvetli bir göz açısı gerekir, kanadı ve havayı aynı anda dikkatli kullanma kabiliyeti gerekir. Kolay mı bir yükseklikten yaklaşıp para kadar noktaya topuğunu dokundurmak.

Paraşütçülüğe T-10 ile başladım. Yine atlarım
Dijital fotoğraf ile uğraşıyorum. Ama Anolog SLR ile siyah beyaz da çekiyorum.
DHV 2 kanadım var. Bunun yanında Ailes D K Briz Air 9 ile de uçuyorum.

İnce belli bardakla çay içmek gibi bir şey.

Dileyen dilediği yarışmalara, organizasyonlara katılmaktadır. Türk Hava Kurumu niye bu kadar dert ediliyor. Zaten Türkiye de birçok faaliyet yapılmakta. Canı istemeyen THK’ya gitmeyiverir olur biter. Yok, eğer “ben kuruma önem veriyorum” deniyorsa o zaman da yermemeli.

Ama devamlı Türk Hava Kurumu’na laf üretilmesi bir yerde can da sıkıyor artık.

Herkesin bu dünyada bir hedefi vardır…Hedefinizi tutturamamaktan korkmayın…

Saygılarımla ve sevgiyle kalın
Kutsal Zafer Şahin