XCTurkey Paragliding Cup ve TR en uzun mesafe rekoru 254 km

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Sagitta
Ad Soyad: H. Avni Ozan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #41 gönderen Sagitta » 1 on yıl 3 yıl önce (24.06.2010, 12:37)

Merhaba;

Öncelikle M.Çakmak'a yoğun çabaları için teşekkür etmek isterim. Bizler için yeni bir rota, yeni ve güzel bir yaklaşım. Ancak tekrar oturup düşünmemizi gerektiren bir olay olması nedeniyle de önemli. Kendi ülkemizde bir yabancının ayağının tozu ile rekor kırması ikinci defa oluyor. Yani? Yani bizler daha uçmayı bilmiyoruz. Kalkış zamanlaması? Rota incelemesi? Arazi okumak? Termik dönmek? Eklenecek daha bir çok soru vardır eminim. Ama bilmiyoruz işte. Bilmediğimiz şeyler var. Ben biliyorum diyene de nerde mesafen diyeceğim. Mesafe olmaması aynı zamanda yarışmalarda yeterli başarı olmaması anlamına da geliyor.

Bence öncelikle eğitmenlerimizin verdikleri (başlangıç/ileri seviye farketmez)eğitimi gözden geçirmeleri gerekir. Eğittikleri arkadaşlarımız (3-5 kişi dışında) uçamıyorlar. 100+uçan arkadaşlarımız enaz 70% olması gerekirken bu oran çok daha aşağılarda sanıyorum. 150+ ise enaz 20% olmalı ki şu yapılan mesafelere kafa tutulabilsin. Potansiyelimiz var olduğu kesin; hem pilot hem de arazi/rota olarak ama yapamıyoruz. Şu ana kadar yapılanlara başarı diyecekseniz, alın işte kafanıza vurur gibi gelir gelmez mesafe yaptılar. Üstelik 2 ayrı rotadan. Biz neden yapamıyoruz? Bilmem?? Uçuyoruz diyenler cevaplasın.

Daha festivallerde kaza (üstelik ahmakça) olmasını engelleyemiyoruz. Yani daha festivallerde uçamıyoruz diye anlıyorum. Anlaşılıyor ki eline telsizi alan birilerini eğitmeye çalışıyor ve kazalar oluyor.

Anladığım kadarı ile henüz hayli bilgi eksikliğimiz var. Cesaret/korku/zaman/hava/vs gibi faktörleri bir kenara bırakın. Herkeste cesaret ve korku vardır. Çalışıyprum zamanım yok diyen 24 saat çalışmıyor, palavra atmasın. Havayı yakalayamadım diyen de nefes alsın lütfen, havasını alacaktır!

Bence bilgilenmeye gereksinimiz var. Malzeme konusunda sıkıntı yok ama uçma ile ilgili ciddi bilgiye gereksinim var. hava analizi/rota yapmak/arazi okumak/termik dönmek bunlardan ilk aklıma gelenler. Benden bilgili olanların tamamlamasını rica edeceğim.

Ayrıca Murat Çakmak'a rica edeceğim bir şey var. 255 ve 220 Km uçan arkadaşlardan uçuşu nasıl yaptığına ilişkin sözlü bilgi almaya çalışsın. Uçuş kaydı demek istemiyorum. Bu mesafeleri şansa yapmadılar. Ama nasıl yaptılar? Sadece kalkış zamanlaması olduğunu sanmıyorum. 7 saat uçuş sadece 5 dakikalık kalkışa bağlı olamaz. Bence arazi okuma ve termik bulma/dönme konusunda bizlerden çok daha fazla şeyler biliyorlar. Bunlardan başka neler olabilir, bilemiyorum..Murat lütfen bu arkadaşlarla görüşüp bilgi toplayabilirmisin diyeceğim. Bizlere daha fazla ışık tutabilecek küçük bilgilere bile gereksinim vardır. Tecrübeli arkadaşlar da diğer noktaları eklesin lütfen. Yeniden kafamızı önümüze koyup düşünelim...Bizden cesur/deli olamazlar.

Festivallerde bile bu kadar kaza yaptığımız/adam öldürdüğümüz için (kaba bir tabir olduğunu biliyorum, kızgınlığımdan yazdım;özür) söylüyorum. Bekir arkadaşın yazdığı gibi bu mesafeleri birimizin yapması yakın değil bence , hem de hiç değil.. Biz bu topraklarda yaşıyoruz onlar gelip rekor yapıyor.. Ondan sonra da bu mesafeleri Türkiye rekoru diye tescil etme yarışına giriyoruz..Komik bence..Deli olmak işten değil.

Herkese sevgiler, Murat'a çalışmalarında başarılar dilerim.
H.Avni Ozan

Kullanıcı avatarı
ert
Ad Soyad: Ertan Özcan
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #42 gönderen ert » 1 on yıl 3 yıl önce (24.06.2010, 22:29)

Patrick'i tebrik ederim. Helal olsun. Doğru zaman, doğru yer, iyi pilot, iyi kanat vs. vs. Hepsi birleşince güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. Bir haftadır kendime kızıyorum, evde oturacağıma Karadağ'a gitseymişim diyee..

Çıkılan en yüksek irtifa dikkat çekici. (4688 metre) Bulut tavanı galiba. Rekor kırmak için biraz çakallık da lazım :)

O günü en iyi Sedat yorumlar herhalde Avni abi. Sedat da güzel bir uçuş yapmış aynı gün aynı yerden..

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Ad Soyad: Murat Cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #43 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (25.06.2010, 02:14)

Rekor sonrasında gerek arayarak, gerekse internet ve forum ortamında kutlama gönderen herkese teşekkür ederim.

Sevgili Avni Ozan son derece önemli bir konuyu gündeme getirdi. Rekor sonrasında telefonla konuşurken bu konunun dataylı olarak paylaşılmasında yarar olacağını konuştuk. Bugün Beyşehir'de çok güzel bir sunset uçuş ve sonrasında Beyşehir hamamında ter attık. Yemek, akşam gezintisi derken saat 01:30 oldu.

En kısa sürede Patrick Andre ve Burkhard Martens'in kendi ağzından yazacağım söyleşiyi sizlerle paylaşacağım.

XCTurkey 19-27 Haziran 2010 dönemine katılan Türk arkadaşlar Patrick ve Burki'nin ne kadar mütevazı ve son derece mükemmel yaradılışları olduğunu gördüler.Türkiye'de bundan sonra rekoru kıracak Türk pilot çıkar mı?

Bunun gerçekleşmesi için Patrick, Burki ve ben elimizden ne geliyorsa yapacağız.

Bu konuda şüpheniz olmasın!

Kullanıcı avatarı
OSMAN 1967
Ad Soyad: Osman Yıldırım
Pilot Menüsü: 

Mesaj #44 gönderen OSMAN 1967 » 1 on yıl 3 yıl önce (25.06.2010, 19:22)

merhaba murat bey,çalışmalarınızı özellikle(5/9 mayıs 2010) karaman karadağ uçuşlarınızdan sonra takip etmekteyim.yapmak istediğiniz organizasyonda çok başarılı olacağınada inanıyorum.
son karaman karadağ uçuşunda çıkan türkiye rekorunu kıracak bir türk pilot çıkarmı?malesef çıkmaz murat bey yaklaşık 2 yıldır bu camianın içindeyim,çıkmaz.Bende buna üzülüyorum.Çıkarsada yarım asır sonra.Ben görmem yani.

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #45 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (27.06.2010, 23:26)

XCTurkey - Türkiye Cross Country Rekoru Çıtası

22 Haziran 2010 tarihinde Patrick ANDRE'nin Karaman - Karadağ'dan 255km uçarak kırdığı Türkiye rekoru XC çıtasını yükseltmiştir.

Partick'ten önce ve sonra kalkış yapan Burkhard Martens, Sedat Kırtulukluoğlu, Alvise Cavallari ve lütfen gönderirler ise diğer pilotların uçuş kayıtları incelendiğinde havanın kalkış anında ve sonrasında uçuşa uygun olduğu görülecektir. Hava şartlarının kötü ya da olumsuz olduğu gerçeği yansıtmamaktadır.

Karaman - Karadağ +300km uçuşa elverişlidir.

255km uçuşun gerçekleşmesi sebebi ile 5.000 Euro ödül +300km uçacak pilota verilecektir.

Her ne kadar Burkhard Martens Karaman'dan +400km uçacağını ifade etsede 20 Eylül - 26 Eylül tarihleri arasında Karaman'da yapılacak XCTurkey Paragliding Cup yarışmasında 300km üzerinde uçan pilot ödülü almaya hak kazanacaktır. Sonrasında Beyşehir ve Antalya'da yapılacak uçuşlar ve kültürel turlarda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

NEWS FLASH: June 22, 2010 – The current Turkish Cross Country record for paragliding was broken by two member of XCTurkey organization pilots participating in XC Turkey event in Karaman. Patrick ANDRE of France and Burkhard MARTENS of Germany both surpassed the record with outstanding flights total SUM of 262km and 242km respectively. Their efforts now raise the bar for Cross Country pilots to aim for higher goals, which XC Turkey officials believe are possible due to the prevailing favorable conditions in Karaman. The talk is of flights exceeding 300km and more.

+300km will be awarded a prize of 5.000 Euros

Here are the links to the two flights in XContest:

Partick ANDRE:
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2010/08:35

Burkhard MARTENS:
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2010/07:55

doğan ozan
Ad Soyad: Doğan Ozan Gedik
Pilot Menüsü: 

Mesaj #46 gönderen doğan ozan » 1 on yıl 3 yıl önce (29.06.2010, 16:29)

Öncelikle yeni Türkiye rekoru için Patrick Andre'yi tebrik ediyorum. Kendimden bahsetmeyi çok beceremem ama biraz tanışmakta isterim forumdaki pilot arkadaşlarımla.

Ben Antalya Devlet Senfoni Orkestrasında keman sanatçısıyım. müzik benim için herşey diye düşünürken yamaç paraşütüne ilgi duymaya başladım ve Yamaç Paraşütünü Murat Çakmak'tan öğrenmeye başladım, daha sonra tanıdığım Türk ve Yabancı pilotlarında bana kattıklarıyla cross uçmaya başladım.

Murat'la birlikte beyşehir yp festivali kapsamındaki gezilerimiz sırasında semazenlerin dansını izledik birlikte ve Murat bizim gibi dönüyorlar dedi, doğruydu bence ve daha sonra Beyşehir festivali sonrasında pilotlara hediye ve hatıra olması nedeniyle küçük bir semah dönen heykelcik bile hediye edildi ve festivalde çok güzel geçti. Ve tabi ilerisi için ilham kaynağımız mevlana oldu, yani( gökyüzünde senfoni- gökyüzünde ilahi) projesinin temelleri atılmış oldu.

Murat yeni projesine başladı. XCTURKEY yeni bir konsept olucaktı yanlızca bir spor organizasyonu değil sporun yanı sıra kültürel faaliyetlerinde bölge tanıtımı için faydalı olucağını hatta bu konseptin yamaç paraşütü camiasında da diğer organizasyonlardan farklanıcağını düşündük.

Gelelim ''GÖKYÜZÜNDE SENFONİ-GÖKYÜZÜNDE İLAHİ PROJESİ'' bu bölümü linkini vereceğim adresten okuyabilirsiniz, müziğinide çok yakında dinliyebiliceksiniz. Bu projeyle ilgli olarak kısa film yapılıcaktır ve turizm anlamında türkiyenin tanıtımının yamaç paraşütü ile yapılması demek bu sporun daha fazla destek göreceği anlamına geliyor. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum ...

GÖKYÜZÜNDE SENFONİ-GÖKYÜZÜNDE İLAHİ
http://www.haberturk.com/kultur-sanat/h ... -bulusacak

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #47 gönderen biscen » 1 on yıl 3 yıl önce (09.07.2010, 15:47)

Karaman'da çektiğim birkaç fotograf vardı, yüklemeye vaktim olmamıştı. Fotograflardaki Niviuk, rekor uçuşu yapan Patrick Andre mi acaba Murat?
Dosya ekleri
Karaman Pan14-.jpg
Karaman Pan13-.jpg
Karaman Pan11-.jpg
Karaman Pan10-.jpg
Karaman Pan7-.jpg
Karaman Pan5-.jpg
Karaman Pan3-.jpg
Karaman Pan2-.jpg
_FHT2283.jpg
_FHT2260.jpg
_FHT2340.jpg

Kullanıcı avatarı
utferd
Ad Soyad: Alperen Tozluca
Pilot Menüsü: 

Mesaj #48 gönderen utferd » 1 on yıl 3 yıl önce (09.07.2010, 18:53)

Bekir Bey, sizin de orada olduğunuzu bilmiyordum, keşke tanışabilseydik. Yelken kanadın olduğu fotoğrafta şapkalı eleman benim :)

Başka sefere umarım.

Bu arada evet Niviuk kanatlı olan Patrick Andre.

Saygılar.
Alperen

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #49 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (13.07.2010, 01:59)

Türkiye Cross Country Rekorunun Hikayesini www.xcturkey.com/tr - Duyurular bölümde bulabilir siniz.

The report of Turkish Cross Country Champion - Patrick ANDRE published in its official web site www.xcturkey.com - News
Have nice reading...
Dosya ekleri
Patrick ANDRE & Murat CAKMAK.jpg

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #50 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (16.07.2010, 00:47)

TRT - RADYO ( TSR ) Türkiye'nin Sesi Radyosu

Türkiye'de yamaç paraşütünün konumu, XCTurkey ve " Gökyüzünde Müzik " konularının konuşulacağı radyo programı,

16 Temmuz Cuma günü saat 19:05 - 19:20 arasında TRT Türkiye’nin Sesi Radyos Gün Akşam Oldu bölümünde Canlı Yayınlanacak dinleyebilirsiniz.

http://www.trt.net.tr/anasayfa/anasayfa.aspx
RADYO
TSR
19:05 Gün Akşam Oldu
Dosya ekleri
images_trt_radyo.jpg
images_trt_radyo.jpg (1.91 KiB) 12212 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #51 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (15.08.2010, 22:11)

CROSS COUNTRY MAGAZINE

Havacılık dünyasının en önemli yayın kuruluşlarından bir olan Cross Country Magazine XCTurkey Paragliding Cup hakkında bir haber yayınladı. Ana sayfada yayımlanan Headline haberi okumak isterseniz link budur... http://www.xcmag.com

Organizasyonun tamamına katılamayacak pilotlar için 1 haftalık katılım imkanı sağlamayı uygun bulduk.

1 Haftalık katılım ücreti 300 TL olup bu süre içersinde internet sitemizde belirtmiş olduğumuz tüm hizmet ve ödüllerden yararlanabilecek siniz. Başvurunuzu aşağıdaki link üzerinden yapabilirisiniz.

http://www.xcturkey.com/tr/form/apfrm-tr.html
Dosya ekleri
images_cross.jpg
images_cross.jpg (5 KiB) 11763 kere görüntülendi

doğan ozan
Ad Soyad: Doğan Ozan Gedik
Pilot Menüsü: 

Mesaj #52 gönderen doğan ozan » 1 on yıl 3 yıl önce (17.08.2010, 14:02)

slm'lar herhese...

www.justacro.com'da xcturkey ile ilgili bi haber gördüm . Öncelikle bu linki paylaşmak istedim ...

http://justacro.com/news/100816/xcturkey-2010

Tandem Infinty rekorunu kıran Dünya Acro Sıralamasının Lideri durumda bulunan Pal Takats 'ın XCTurkey Organziasyonuna katılıp katılmayacağını merak ediyorsanız eğer ,

Organizatör Murat Çakmak'I aradım ve Acro koçluğu, acro kursu ve kısa süreli de olsa XCTurkey katılımcılarıyla birlikte olmak için Pal'in katılacağını söyledi.

Acro pilotları kayıt için fazla gecikmesinler derim :) ...

OZAN GEDİK.....

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #53 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (02.09.2010, 23:55)

Kim 5.000 EURO İster?

Sevgili YP pilotları,

Transfer hazır, organizasyon, harita hazır! XCT katılımızı bekliyor.
Dosya ekleri
Karaman_Map_Grid.png

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #54 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (08.09.2010, 17:17)

XCTURKEY PARAGLIDING CUP - Antalya Konaklama

" XCTurkey Paragliding Cup " Karaman ve Beyşehir etapları sonrasında Olympos Dağı - Tahtalı 2.365 Mt den gerçekleşecek uçuşlar ile devam edecektir.

Tekirova Oteller Birliği TEKOB tarfından teyit edilen otel listesi aşağıda belirtilmiş olup;

[b] [b]30 Eylül, 1 Ekim, 2 Ekim tarihlerinde konaklama ve 3 Ekim 2010 tarihinde kahvaltı sonrası çıkış aşağıda belirtmiş olduğumuz 5 Yıldızlı All Exclusive Otellerde gerçekleşecektir.[/b][/b]

Rixos Otel - Tekirova'da gerçekleşecek Final Seramonisi, Ödül Töreni Rixos Otel kalitesi ile Kokteyl ve akşam Prolife Wellness Clup " After Party " ve Barbeque organizasyonu ile devam edecektir.

Ön kayıt yaptırıp katılımlarını kesinleştirmeyen arkadaşlarımızın en kısa sürede bilgi vermesini rica ederim.

Sayın ÇAKMAK,

‘’XC Turkey Paragliding Cup2010’’ adlı projenin (Uzun mesafe yamaç paraşütü yarışması) nın 30 Eylül- 3 Ekim 2010 tarihleri arası finali Tekirova’da düzenlenmesiyle ilgili, Uluslararası bu projeye katılacak olan, yerli ve yabancı basın mensupları, yarışmacılar ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin konaklamaları konusunda ,

TEKOB’a üye olup, sponsor olarak katkıda bulunacak olan tesislerimizin verecekleri oda sayıları şöyledir;

Otel Giriş Tarih Çıkış Tarih Oda sayısı

Rixos Hotel 30 Eylül 1 Ekim 10
Phaselis Princess Hotel 30 Eylül 3 Ekim 4
Palmariva Club Saphire 30 Eylül 3 Ekim 4
Amara Dolce Vita Hotel 30 Eylül 3 Ekim 3
Phaselis Rose Hotel 30 Eylül 3 Ekim 4
Corinhhia Hotel 30 Eylül 3 Ekim 3
Club Alibey Premier 30 Eylül 3 Ekim 3
Pirates Beach Hotel 30 Eylül 3 Ekim 4
Martı Myra Hotel 30 Eylül 3 Ekim 4

2 Ekim 2010 tarihinde saat 16:30 -18:00 arası Rixos Hotel Tekirova, bu organizasyonun kokteyl sponsorluğunu üstlenmiştir.

Saygılarımla,

Yeşim BUYRUK
Tekob Yöneticisi

Tel : 0 (242) 821 42 62
Faks : 0 (242) 821 42 62
Web : www.tekob.org.tr
Dosya ekleri
Tekirova_Otelciler_Birligi_Logo.jpg

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #55 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 3 yıl önce (09.09.2010, 17:56)

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Dosya ekleri
Turizm_Bakanlığı_Destek_Mektubu.jpg

Kullanıcı avatarı
Bahadır
Ad Soyad: Bahadir Serinkaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #56 gönderen Bahadır » 1 on yıl 3 yıl önce (23.09.2010, 21:22)

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #57 gönderen ASİ » 1 on yıl 3 yıl önce (24.09.2010, 12:54)

yarışma ne alemde? hangi etaplar tamamlandı? yarışmacı arkadaşlar ya da bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim...

Kullanıcı avatarı
kafkasvet
Ad Soyad: Murat Ercan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #58 gönderen kafkasvet » 1 on yıl 3 yıl önce (24.09.2010, 16:51)

Yarışmayı bilmem ama Karadagdan pazar pazt salı iyi uçuslar cıkacak gibi meteo var.Fakat hava artık erken karardığı için rekor cıkmayabilir.Orada olmak isterdim.İyi uçuslar oradakilwere.

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #59 gönderen ASİ » 1 on yıl 3 yıl önce (04.10.2010, 17:29)

herşey evlenene kadarmış :)
yarışma başlayana kadar neredeyse her gün yeni bir bilgilendirme yazısı yazılıyordu, yarışma bitti ne fotoğraf, ne naber ne de sonuçlarla ilgili yp forum'a herhanbir bir bilgi gönderilmedi.

merakla bekliyoruz murat çakmak :o

Kullanıcı avatarı
Bahadır
Ad Soyad: Bahadir Serinkaya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #60 gönderen Bahadır » 1 on yıl 3 yıl önce (04.10.2010, 19:16)