XCTurkey ile ilgili şikayet ve XCTurkey sonrası izlenimler

Yarışma duyuruları , sonuçları.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 2 yıl önce (03.07.2011, 20:50)

cevapları merak ettim

Kullanıcı avatarı
bluedragon
Ad Soyad: Amaç Ukav
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen bluedragon » 1 on yıl 2 yıl önce (04.07.2011, 01:11)

Umut'un genel olarak konu ettiği birçok aksilik benim tafımdan da ne yazık ki gözlendi. Bu anlamda sorular zaten net ve bende detaya girmeyeceğim.... Ancak Umut'un sorduğu bazı sorular gerçekten çok kritik.... Murat'ın bunlara tek tek ve detaylı bir çevap yazacağını umuyorum. ( Mut'un seçimi ve takeoff'ları için hiçbir açıklama beni tatmin etmeyecek onu şimdiden söyleyim ) bunun yanında yamaç paraşütünün gelişimi için çok önemli olduğunu düşündüğüm birkaç projesi daha var Murat'ın... Gerçekten üzülerek kuşku duymaktayım, bu organizasyondaki soru işaretleri bu projelere gölge düşürmez umarım....

Fatih'in parası konusunda Murat ile yarışma sırasında konuştum. Para iadesi yapılacağını net olarak söyledi. Bu tarih değişikliği nedeniyle gelememiş kim varsa (bence sebebi ne olursa olsun tarih değişikliği katılımcıya iade hakkı verir -ki ingilizce atılan metin bunu söylemekte ) iade yapılmalı.

Cevapları bekliyoruz.

Hazır yeri gelmişken hem karaman hemde mut'un bu organizasyona çok önem verdiğini söylemek isterim. Yerel yönetimler gerçekten özel bir teşekkürü hak etmekte.... Umarım hayal ettikleri geri dönüşleri alırlar... Tabi unutmadan organizasyon görevlileri de teşekkürü fazlasıyla hak ettiler....

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen PROFLY » 1 on yıl 2 yıl önce (04.07.2011, 08:54)

(yarışma sonrası görüşler ile ilgili başlık açıldığı için yazımı buraya taşıyorum)

Merhaba..

Organizasyon yapmak gerçekten kolay değil; çok fazla emek istiyor. Bu organizasyonda yerel yönetimlerin ilgi ve alakası üst düzeyde idi. Şoförler orada görevlendirilmiş kişiler gibi değil; canla başla çalışan, misafir ağırlayan ev sahipleri gibiydi.

Umut’un bahsettiği bir çok şeyi bende gözlemledim. İlave olarak restaurantta ayrı fiyat listesi uygulaması hem yabancı pilotları hem Türk pilotları çok rahatsız etti.

Bu yarışmada yapısal bazı sıkıntılar oldu. Bunlar da yarışma havasını dağıttı. Mesela yarışmanın nasıl olacağını, kuralları hakkında bilgilendirilme yapılsa daha iyi olurdu.

GPS ler kaydedilmediği için ve bir ofis olmayıp igc dosyalarının mail ile gönderilmesi sebebiyle kişilerin kayıtlarının doğruluğundan emin olma şansımız olmadı (böyle bir şey yapıldı diye iddiam yok ama kişiler isterse birbiri yerine kayıt yollayabilirlerdi)

Pilotlar her ne kadar imza atarak uçmuşsada kayıt gönderip göndermemek kendi insiyatiflerinde idi. (Bu taskın geçerli olması için gerekli şartları etkileyen bir durum)

http://www.xcturkey.com/xc/images/stori ... nRules.pdf adresindeki kurallarda skorlama ile ilgili Overall ranking for XC-Turkey is calculated using best flys of each pilot. diye belirtiliyor. Yani genel sıralama pilotların en iyi uçuşuna göre yapılacak deniyor.
Ben yarışmadan Cuma sabahı ayrıldım. Perşembe-Cuma günleri resmi sitede yayınlanan genel sıralamada skor (o güne kadarki) geçerli iki tasktan alınan en yüksek puana göre idi. 6. sırada gözüküyordum. (ilk sıralama altta birinci linkte)

Nete Cumartesi akşam 11 gibi tekrar girebildim. Skor sistemi değiştirilerek; geçerli taskların puanların toplamına göre yeniden sıralama yapılmıştı. (bu da ikinci linkte)

Yarışma başladıktan sonra sonuçları etkileyecek bir kural değişikliği yapılamaz kesin ifadesine karşın son task gününde puanlama sistemi değiştirildi.

Böyle bir belirsizlik ve keyfiyetin başka bir yarışmada olacağını sanmıyorum.

http://www.filedropper.com/xcturkey
http://www.xcturkey.com/results

Mesut ALBAYRAK
En son PROFLY tarafından 05.07.2011, 00:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
asimetrik kapanma
Ad Soyad: Serdar Tur
:
Yarışma Pilotu 350+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen asimetrik kapanma » 1 on yıl 2 yıl önce (04.07.2011, 11:59)

Malesef yarışma ( ? ) tam anlamıyla rezaletti. Umut’ un dediklerinin dışında birkaç şey de ben eklemek istiyorum.

Kalkış için hazırlanıp beklerken Murak Çakmak “Hadi kalkın artık fırtına mı bekliyosunuz, bence şu an çok uygun, neden sağ tarafı denemiyor kimse…” demesi, bizi piskolojik olarak etkilemeye çalışması çok yanlıştı.

Karaman Kuzey take off unda 9-10 kişi hala uçarken organizasyondan herkesin güney take offuna gitmesi, uçan kimsenin gözlemlenmemesi ( belki biri kaza yapıcak ), sanki oraya yarışmaya değil de normal bir günde uçmaya gelmiş gibi hissettirmişti bana.

Yapılan sabah brifinglerinin tamamen ingilizce yapılması, türkçe de yapılmasını istediğimiz zaman bunun mümkün olmayacağını söylemesi yanlıştı.

Bana göre türk- yabancı ayrımı vardı. Çoğu türk ( neden bilmiyorum ama özellikle Ankara ekibi ) daha düşük standartları olan otel-öğretmen evinde kaldık. Bundan o kadar da sikayetçi değilim aslında nerde olsa kalırım çok da önemli değil ama bunu Murat Çakmak’a söylediğimiz zaman siz 150 euro verdiniz onlar 650 euro verdiler tabi ki daha iyisinde onlar kalacak demesi çok yanlıştı. Madem öle en başta demeliydi 150 euro şartlar şunlar şunlar , 650 euro şartlar şunlar şunlar diye.

Mut kuzey take offuna diyecek hiç bir şey yok zaten. 1 buçuk saatte çıktıgımız yoldan sonra yaklaşık 60 metrelik bir yeri take off diye göstermesi çok ilginçti. Take off ların çoğunda eğim diye bir şey yoktu, dümdüz bir yer açmışlardı.

Benim gözlemlediğim hiç kimse yabancılar da dahil memnun kalmamıştır.

Bir yarışma yapmak kolay değil , ama beceremiyorsan zorlamayacaksın en azından bilen bir kişiyle yapacaksın !

Serdar TUR
En son asimetrik kapanma tarafından 04.07.2011, 14:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 2 yıl önce (04.07.2011, 12:24)

araba nerede sattım. para nerde yok :))))

şaka bir yana son zamanlarda forumda hoşuma giden konular görüyorum. bu camiada birinin yanlışı hemen beyan ediliyor bu güzel. yamaç paraşütü pilotlarına hitab eden her organizatör bu forumu dikkate almak zorunda. xc turkey şah şahalı bir organizasyon. amatör olunsa bile deklare edilen içeriğe profesyonel düşünce gerek. tartışılan konu makro hata düzeltilebilir. ver parayı konu kapansın ama asıl yarışma sonrası görüş belirtenlerin yazdıkları çok kötü. arkadaşlarım dahil bi çok kişi erken dönmüş. organizasyon hataları daha fena asıl. burada katılamayan kişi ya da kişilerin iade edilmeyen ücret konusu var. katılanların görüşlerinde daha farklı durumlar söz konusu. objektif olup murat çakmağın yapacağı açıklamaları merakla bekliyorum bekliyoruz. yarışmanın bundan sonraki seyrini etkileyecek olan bu açıklamalardır diye düşünüyorum. hadi ilk 2 organizasyon da acemilik amatörlük oldu. 3. de bu seslere kulak vermeden 4. sünün olmama ihtimalini doğurur bu konu.

Kullanıcı avatarı
acroCan
Ad Soyad: Can Tezcan
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen acroCan » 1 on yıl 2 yıl önce (04.07.2011, 14:43)

Benim kendimin ve yarismaci yabancilardan aldigim tepkilere göre yarismada gördügüm aksakliklar su sekilde:

*) Hic bir seyin standardi yok.

Türk pilotlar 300 Euro denmisti, ben Türk oldugum icin (yurt disinda yasamama ragmen) Aralik ayi icinde 300 Euro ödedim, sonradan 150 Euro valilik destek vermis, bana geri ödenen bir 150 Euro ortada yok. Tarih degisikligi sonrasinda bir yabanci pilota kendisinin gelmesi, hatta yaninda ekstra yarismaci getirmesi kaydi ile 3 adet avrupanin her hangi bir yerinden Konya ya ucak bileti verildi. Baska bir yabanci pilota "konuyu gizli tutmasi sarti ile" 1 adet gidis dönüs ucak bileti hediye edildi. Diger baska bir yabanci pilotun tarih degisikligi nedeni ile kendi kendine yaptigi bilet degisikligi icin ugradigi 80 Euro zarar bile karsilanmadi.

*) Sabah lari, brifing adi altinda ingilizce bir seyler anlatildi ama anlatilanlarin yarisma brifing i ile en ufak bir alakasi yoktu. Hava raporunu daha iyi verin brifingi daha iyi yapin dendiginde ise bize, sizin yerinize biz mi ucacagiz, biz size bu kadar anlatiriz siz de ucup ucmamaya karar verirsiniz diye firca atildi.

*) Yeterince para toplanmis olmasina ragmen paradan tasarruf edilip herkesin konaklayabilecegi iyi bir otel yerine dandik otellerde gruplar ikiye üce ayrildi.

*) Görevli arkadaslar belki cok iyi niyetli idiler ama yarisma ve yp konusunda cok bilgisiz idiler, dolayisi ile de kime neyi ne zaman bilgilendirmeleri gerektigi konusunda en ufak bir bilgileri yok idi. Sordugunuz zaman dogru cevap verebilirler ise hemen veriyorlardi, konu boylarini astigi anda Murat'a sorariz deyip isi basa atiyorlardi.

*) Skoring konusu hem yarisma esnasinda hem de sonrasinda ciddiyetsizligin daniskasi. Bir senlikte yapilacak olan gazozuna mesafe yarisinda bile bu kadar ciddiyetsiz skoring yapilmaz

*) Iki take-off oldugu icin, orta bir noktada konaklama yapilip, her sabah hangi take-off ugun durumda ise oradan ucus yapilabilir idi, ama politik nedenlerden dolayi, 4 gün Karaman, 4 gün Mut diye sabitlendi.

*) Yurt disinda hic bir yarismaya, organizasyon üstüne para verip yarismaci getirmez, bu sadece fuar ve promosyon ucuslarinda yapilir. Bu yarismada yarisan Pal, Sebastian, Patrick, gibi yarismacilar, organizasyon komitesi adi altinda para verilip yarismaya getirilmistir. Burada ucsunlar diye de üstüne para almislardir.

*) Ben sahsen katilan hemen hemen tüm yabancilar ile kontak icinde idim ve genel kani olarak, yarismanin cok cok kötü organize edildigi bu ve bu türlü organizasyonlara bir daha gelmeyecekleri, hatta bunu kendi forumlarinda duyurup en azindan bu organizasyona gelinmemesi gerektigi hakim düsünce idi.

*) Uculmayan günlerde Kültür Turizmi dendi ve bir yigin plan verildi, hic bir aksiyon olmadi uculamayan günlerde. Bir tek Mut ilk günde Manastir gezdirildi onda da pilotlar organizasyona ön ayak oldular.

*) Murat yerel yönetimlere 3 milyon YP sporcusu oldugunu bunun %10 unun tüm dünyada seyahat halinde oldugunu ve bunlarin büyük bir bölümünü Karaman a ve Mut a getirecegine dagir sözler vermis. Yalniz ne yazik ki, PMA ya (Paragliding Manufacturers Association ) göre tüm dünyada aktif sadece 120 000 kadar pilot bulunmakta. Karaman ve Mut yerel yönetimleri kandirildiklarini anladiklarinda bize (YP cilere) tutumlari nasil olacaktir acaba ?

*) NATO tatbikati Anatolian Eagle, her sene ayni tarihlerde yapilan bir organizasyon, google a "anatolian eagle" verdiginiz anda tatbikatin web sitesi karsiniza geliyor, orada da 2001 den beri tatbikarin hangi tarihlerde yapildigi ve icinde bulundugunuz sene hangi tarihte yapilacagi cikiyor. Yani ocak ayinda bakilsa yarismanin tam üzerinde oldugu aninda görülebilir idi. Bunu biz bilmek zorunda degiliz ama organizasyonun bilmesi lazim, hele ki gecen sene de ayni dert baslarina gelmis ise.

Kendi adima cok üzüldügüm bir yarisma oldu. Iyi bir finansi var ( yerel yönetimlerden Murat'a ödenen 200 bin Euro civari bir finans), arkasinda cok güclü yerel yönetimler var, cok iyi niyetle yardimci olan yörenin insani var. Biraz iyi bir organizasyon ile ses getirebilecek bir yarisma olabilecekken, sadece ölmeye mahkum bir senlik haline dönüstü. Umarim yöreden gelecek tepkiler o bölgede bu sporun ölmesine yol acmaz. Seneye gelsin diye üzerine para ödenecek yabanci pilotlar disinda gelecek oldugunu ben pek zannetmiyorum.

Kullanıcı avatarı
bluedragon
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen bluedragon » 1 on yıl 2 yıl önce (04.07.2011, 23:37)

http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=8084

özeleştiri hepimiz için çok öğretici ve geliştirici, ayrıca güven verici, ikna edici... bazı sorunları çözmek için önce farkına varmak gerekiyor.... peki adem'in gerçekten detaylı bu raporunu niye buraya link atıyorum ? hazır bazı cevapları bekleyen XC Turkey katılımcıları varken bence bu raporun kalitesi; bu başlık için iyi bir örnek diye düşünüyorum...

sevgiler,

Kullanıcı avatarı
acroCan
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen acroCan » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 00:17)

bluedragon yazdı:http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=8084

özeleştiri hepimiz için çok öğretici ve geliştirici, ayrıca güven verici, ikna edici... bazı sorunları çözmek için önce farkına varmak gerekiyor.... peki adem'in gerçekten detaylı bu raporunu niye buraya link atıyorum ? hazır bazı cevapları bekleyen XC Turkey katılımcıları varken bence bu raporun kalitesi; bu başlık için iyi bir örnek diye düşünüyorum...

sevgiler,

Karaman'daki ve Mut'daki en büyük sorunumuz yapici olarak, gayet sakin bir sekilde, o andaki hissettigimiz eksikligi veya hatayi anlatmaya calistigimiz zaman karsimiza cikan duvar yüzlerdi. Bazi seyleri bir defterin icerisine not etmekle birlikte, cogu anlatilan seyleri dinlemediler bile. Bizi dinlemeyen bir grup nasil özelestiri yapacak merak ediyorum dogrusu.

Ayrica Adem'in organizasyonu ile bu organizasyon cok farkli bir yapiya sahip. Adem bu isi YP sevgisi ile, amatör bir ruh haliyle organize ediyor, dolayisi ile kendini bir pilot yerine koyup, neyi nasil daha iyi yapabilirdim diyor. XCTurkey sadece ticari ruhlu bir organizasyon idi, hatta öyle bir ticari ruh ki, bazi pilotlarin derecesi yükselsin, seneye bir daha gelsinler gibi bir niyetle siralamayi degistirecek kural degisiklikleri yarismanin son günü yapilabiliyor.

Kullanıcı avatarı
PROFLY
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen PROFLY » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 00:43)

Murat'ın ben cevap yazacağından şüpheliyim. Forumda Türk pilotlar bir iki yazar; sonra konu kapanır diye düşüyor olabilir. (yanılıyor olmayı umuyorum)

Aslında ilk sayfada yarışma öncesinde Fatihe bir cevabı var. Ve dolayısı ile bu başlığa her yeni mesaj yazıldığında kendi mail adresine forum tarafından bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Ad Soyad: Murat Cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 09:15)

Yapıcı eleştiri ve tavsiyeleriniz teşekkür ederim.

Sevgili Fatih Sarıtarla'nın katılım ücreti kendisine iade edilmiştir.

Kaza yaparak yarışmaya katılamayan Ufuk Uçar ve Türkay Biliyor'dan iade için banka hesap numaralarını bekliyorum. SMS yada mail atmaları yeterlidir.

" XCTurkey " yamaç paraşütünün gelişimine katkıda bulunan Uluslar arası bir organizasyondur. Sadece yarışma ve festival yapmakla kalmayıp yamaç paraşütü sporcuları için sayısız kalkış pisti, yollar yaptırmış, bundan sonraki süreçte de spor, kültür ve sanat aktiviteleri ile Türkiye Havacılık camiasını desteklemeye devam edecektir.

Yorum yapan, görüş bildiren genç arkadaşlarımın saygı ve hukuk kuralları içinde görüşlerini bildirmelerini rica ederim. Yaptığınız haksız ve kabul edilemez bazı yorumlarınız XCTurkey marka değerine zarar vermesi halinde Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu ve Ticaret Kanunun ilgili maddeleri uyarınca hakkınızda dava açılacağını lütfen unutmayın.

Sevgili Akın Gökbulut son derece haklı Karaman mutaassıp ve muhafazakar bir ilimiz ancak aynı zamanda geçen yıl gerçekleşen ödül töreninde gerek Sayın Valimiz, gerek İl Kültür Müdürü arkadaşımız ve diğer yerel yöneticilerin olduğu masada içki servisi yapılmıştır. Ülkemizde en fazla içkinin tüketildiği bölgelere bir bakmak lazım!

Ülkemizde organizasyon yapmanın zorlukları tartışılmaz ancak XCTurkey olarak hedefimiz pilot camiasına en iyi en kaliteli hizmeti sunmaktır. Gerek festivallerde gerekse bundan sonra düzenleyecek olduğumuz yarışmalarda
pilotlara sağlanacak hizmet kalitesi artarak devam edecektir.

Eleştiri ve önerilerinizi tüm ayrıntıları ile dikkate alacağımızdan şüpheniz olmasın.

Bu arada sevgili Hakan Akçalar'ın gerçekleştirmiş olduğu destansı uçuşu kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Saygılarımla,

Murat Çakmak

Kullanıcı avatarı
sarsinan
Ad Soyad: Sinan KUTLU
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen sarsinan » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 10:16)

destansı çalışmalarını kutlar başarılar dilerim....

Kullanıcı avatarı
spcmnky
Ad Soyad: Arda Çeşmecioğlu
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen spcmnky » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 10:40)

tehdit de bir yanıt verme yöntemi tabi.

marka değerinden bahsedilerek organizasyonun ticari yönü açıkça ortaya konuldu. xcturkey bir festival/şenlik değil, ticari bir ürün. orada bulunduğum süre boyunca (mut'ta geçen ilk günden sonra ayrıldım) bir yarışmaya ise rastlamadım, belki saklanmıştır.

bir ürün, kendisiyle ilgili önceden sağlanan bilgi/vaatler kapsamında belli bir beklentiyle hesap yapılıp öyle "satın alınır".

satın aldığım, marka değerinin zarar görmesinden bu kadar endişe duyulan söz konusu ürün (xcturkey) umut, can ve serdar'ın belirttiği ve benim de pek çoğuna şahit olduğum durum/davranış/olaylardan ötürü beklentilerimi karşılamaktan uzak düştü.

pek çok konu zaten belirtilmiş, ek olarak;

ertesi gün (hava tahminlerinden görüldüğü üzere) belki de yarışmanın rekora en elverişli günü olacakken pilotların karaman'da kapanış töreni (22:00 veya 22:30 gibi başladı sanırım) ve araçların organize edilmeyişi nedeniyle karaman'da geç saatlere kadar tutulması ve dinlenmelerine izin verilmemesi (konakladığımız yerlerden o sabah checkout yapmamız söylendi - dinlenecek/temizlenecek yerimiz yoktu), saat 02:00 gibi varılan mut'ta otellere yerleşirken çıkan sorunlar (konaklama düzeninin değişmesi - iki kişi kalınırken üç kişi kalınmaya mecbur bırakılması) aklıma geliyor.

bu bir festival/şenlik ve hatta bir yarışma olsaydı, bu kadar sorunu pek çok kişi hoşgörürdü sanıyorum. ama marka değeri yüksek bir ticari üründen insanlar verdikleri paranın karşılığını isterler, tehdit edilmeyi değil.

bununla beraber yerel yönetimlerin sağladıkları ve bu yönetimlerin çalışanları olan insanların çabaları, yerel halkın misafirperverliği takdir edilmeye değer.

herkese süpersonik uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen takyonxxx » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 11:00)

Sevgili Murat,
Öncelikle seneye devir ettiğimiz halde paramı gönderdin çok teşekkürler.
Bence sen orada çok güzel işler yapıyorsun ve yaptığın organizasyonu bu kalitede bu paralara mal etmek kolay değil. Geçen sene misafir olarak katılmıştım ve sen benden hiçbirşey talep etmeden herşeyden faydalanmamı sağladın (maddi şeyler senin için çok önemli değil), bunun için de teşekkürler. Senin gibi bu tür büyük organizasyonlar yapan insanlar küstürülmemeli. Sorunlar karşısında imkanlar dahilinde karşılıklı anlaşılır, ama hemen bir karalama kampanyası başlatılmak istenmesi çok kötü. Ben sonuna kadar yaptıklarını destekliyorum, bundan sonraki organisazyonlarında başarılar diliyorum...

Kullanıcı avatarı
PROFLY
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen PROFLY » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 11:01)

Sevgili Murat.

Cevap verdiğin için teşekkürler. Kesinlikle benim, sana yada organizasyonuna zarar verme gibi bir niyetim yok. Karaman çok güzel bir take off ve bu take offun kazanılmasında katkın büyük. Ama şu ana kadarki sorular ile ilgili hiçbir cevap gelmedi. (ben puanlama sisteminin son gün neden değiştiğini hala merak ediyorum)

Şu ana kadar yazan arkadaşların yazılarına göz attım ama hakaret unsuru içeren birşey göremedim. Eleştiriyi marka karalama olarak algılaman bence doğru değil. Evet bazı genç arkadaşlar hararetli; bazen kırıcı olabiliyorlar. Bizde tabiiki Türkiyede uluslararası organizasyonlar olsun isteriz. Ama şu anki durumun ülkemiz için güzel bir reklam olduğundan ve yabancıların memnun ayrıldığından yana benimde kaygılarım var.

Türkiyenin önde gelen bir çok markası ile ilgili internet yada başka yerlerde müşteri şikayeti yayınlanır; markalarda bununla ilgili açıklamalarını yapar; müşteri memnuniyeti yoluna gider; seni dava edeceğim demez. Şu an eğer bunu burada tartışıyorsak önce konuyu kendi içimizde görüşelim diyedir. Eğer burada yazılanlar artniyetli olsa; konuyu direkt olarak paraglidingforum.com da tartışırlardı.

Ben daha detaylı açıklamanı bekliyorum..

sevgiler
Mesut

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Ad Soyad: Murat Cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 12:38)

Sebastian Benz ve diğer yabancı pilotların katılım ücreti ödemedikleri gerçeği yansıtmamaktadır. Katılım ücreti ödemeyen pilotlar XCTurkey teknik ekibi içinde yer almakta olup kendilerine ödeme yapılması kadar doğal bir durum olamaz sanırım. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda basın mensubu pilotlar Backdoor Connection müzik grubu üyelerinin uçak biletleri tarafınızca temin edilmiştir. Bundan sonraki süreçte de Karaman cross country potansiyeli ve ülke tanıtımı için elimden gelenin fazlasını yapacağım konusunda şüpheniz olmasın.

Yurt dışında ikamet eden Türk asıllı pilotların Türkiye’de ikamet eden pilotlar ile aynı ücreti ödemesi söz konusu olamaz. Bu yüzden aslı astarı olmayan yalan yanlış iddialar ortaya atanlar bu kabul edilemez davranışlarına bir son vermelidirler.

Buradan her yazılana ayrı ayrı cevap vermek yerine yarışmanın özü ile ilgili bilgi vermeyi uygun buluyorum.

Geçen yıl birincisini düzenlediğimiz XCTurkey Paragliding Cup & Cultural Tour Karaman ili havacılık potansiyelini gerek Türkiye gerekse dünya’ya duyurmayı hedeflediğimiz Uluslar arası bir organizasyon olmuştur. Organizasyon amacına ulaşmış Karaman XC potansiyeli gerek ülkemizde gerekse tüm dünya’da henüz ilk yılında yeterince duyulmuştur. Ancak bu organizasyon öncesinde Mayıs ve Haziran aylarında bölgeye davet ettiğimiz Türk pilotların forumlarda yazmış olduğu bir çok olumlu görüşler dahi bazı arkadaşlarımızca eleştirilmiştir. Eleştirmek ne kadar kolay ise yapmak o kadar zordur bunu unutmamalısınız.

Hans Bausenwein XC-Open organizatörü olup, yarışmaya kendi isteği ile katılmış ve yarışmayı terk etmemiştir. Uçak biletini kendisi satın alarak yarışmaya katılmış ancak Almanya’da ki özel işleri için erken ayrılacağını gelmeden haber vermiştir. Kendisi bundan sonraki tüm organizasyonlara katılacağını, diğer yabancı pilotları davet edeceğini 02.07.2011 tarihi email ile tekrar etmiştir. Hans’ın yanı sıra tüm yabancı pilotlar sonraki yarışmalara katılım konusunda şimdiden katılım ücretlerini yatırmak istemektedir.

Yarışmaya katılan sevgili arkadaşlarım; beni yakından tanıyanlar iyi bilir ki ajitasyon yapmam. Size soruyorum: babanız hastanede hayati tehlike altında ameliyat geçirirken kendisinin yanında olmamak nasıl bir duygu bilir misiniz? Her gelen telefonda acaba ölüm haberi mi diye bir refleks yaşadınız mı? Ailenizle, anneniz, kızınız ile cezaevindeymiş gibi 3-4 gün telefonda konuşamadığınız oldu mu? Sizin sorumluluğunuzdaki insanları en iyi koşullarda ağırlayabilmek için yöneticilere saatlerce, günlerce dil dökmek, rica cı olmak nasıl bir his bilir misiniz? Peki bunları göze alıp az ya da çok havacılık için bir şeyler yaparken amacınız?

Yiğit Yıldırım yarışmaya katılacağını en azından havayı koklamaya geleceğini forumda yazdı. Kendisiyle yaptığım telefon görüşmelerinde yarışmaya geleceğini ifade etti. Yarışmaya geleceğini söyleyen bir pilotun Waiting List de yer alması söz konusu olamaz. Gelip gelmemesi kendi tercihidir ben Yiğit gibi tüm Türk pilotların katılmasını bizi onurlandırmalarını isterdim ancak gelemedi. Benim hiçbir pilotun üzerinden prim yapmaya ihtiyacım yok arkadaşlar.

Dilin kemiği yok herkes kulaktan duyduğuna inanıp desteksiz atıyor da atıyor. Bu forumda yazdıklarınız Karaman Valiliği, Mut Kaymakamlığı, Turizm Bakanlığı ve tüm resmi kurumlarca okunmuyor mu zannediyorsunuz? Burası Muz Cumhuriyeti mi sanıyorsunuz?

Reklam kokusundan ticari karlardan bahseden sevgili arkadaşım, geçen yılki organizasyondan para kazanmayı bırakın cebimden kaç LİRA harcadığım hakkında bir bilginiz var mı?

Peki bu yıl bırakın para kazanmayı yine cebimden kaç LİRA harcadığım konusunda bir bilginiz! Olmadığı çok açık.

Gerçeği merak ediyorsanız bel altından vurmayın, yeter. Sevgili Akın Gökbulut ve Özay Zorlu’yu arayın onlar bilgi ve görgülerini anlatsın size. Geçen yıl 4 Valiliğin söz verdiği halde sadece Karaman Valiliğince desteklenen ama sonuç olarak XCTurkey olarak çok ciddi paraları harcayıp bunu kimseye anlatmaya gerek bile duymadığımız bir yapıdayız. Türk pilotların yabancı katılımcıların dörtte biri para ödediği doğrudur. Ancak XCTurkey olarak katılım ücreti konusunda Valilik bize 1 kuruş destek parası ödenmemiştir. Şimdi bu konuda yazıp çizdiklerinizin hayal mahsülü ve yalan olduğu ortaya çıkıyor değil mi? Uydur yalanı, at çamuru izi kalsın! Bu doğru bir yaklaşım mıdır?

Biz buradan XCTurkey organizasyonun sadece olumlu yönleri konuşulsun gibi bir beklentiye giremeyiz. Tabi ki eksik aksayan yönler konuşulsun tartışılsın, bizim tarafımızdan düzeltilsin. Ancak hayatı boyunca bırakın bir yarışma ya da festival düzenlemeyi, bunlara katılmayan insanlar bile bilgi sahibi olmadıkları halde yalan ve asılsız yorum yapabiliyorlar. Bu durumda siz olsanız ne yaparsınız?

Puanlama konusunda ve genel olarak Sevgili Mesut Albayrak’ın ifade ettiği gibi cevap yazılmaması söz konusu olamaz. Yanıt verilmesi gereken her görüş tarafımızca cevaplandırılır. Kimsenin şüphesi olmasın. Kimseyi tehdit etmek gibi bir durum da yok. Lütfen yorumları tekrar okuyun o yorumlar içinde hiç vakit kaybetmeden siz olsanız dava açar mısınız açmaz mısınız bir daha değerlendirin.

Karaman için çok söze gerek yok! Gelelim Mut konusuna. Bölgede yeni bir pist, yeni bir uçuş alanı yapılması konusunda İlçe Kaymakamı Sayın Mustafa Şahin beyin ricaları olmuş, bölgede bizlerin sayısız uçuşu yanı sıra geçen ay Durali Karaca, Sedat Demirel ve Yasin Kecef uçuşlar gerçekleştirmişlerdir. Mut konusunda XCTurkey olarak maddi ve manevi destek yaptığımız XCTurkey Special Edition Magazine içinde Mut’u Karaman’dan ayırmadığımız Mut yöneticilerince de bilinen bir gerçektir.Gerek Sayın İlçe Kaymakamına gerekse yerel yöneticilere kesinlikle Karaman ile mukayese yapmamaları gerektiği söylenmiştir. XCTurkey 2011, Karaman & Mut bir festival, bir şenlik değil yamaç paraşütü yarışmasıdır. Katılan pilotlar kendi limitlerine uygun olan hava koşullarında uçmak konusunda özgür oldukları gibi kuzey rüzgarında dahi güney pistinden kalkışlar gerçekleşmiş, özellikle son gün yarışmayı terk etmeyen pilotlar keyifli uçuş yapmışlardır. Sert vadi rüzgarı söz konusu ise yarışma organizatörünün bu konuda yapacağı bir şey olmadığı bilinen bir gerçektir. Bunun yanı sıra Alman Pilot Dominik Frie 197km, İskoçya’dan yarışmaya katılan Trias Gikopoulous 213km Macar asıllı Pal Takats 234km uçuşları Mut’tan gerçekleştirmişlerdir.
http://xcturkey.com/results/events/XCT1 ... 0630065749

XCTurkey overall belirlenirken adil ve tarafsız davranılması gerekir. Şayet geçerli taskların toplamı değilde en iyi uçuş baz alınsaydı XCTurkey ekip üyesi Patrick Andre yarışmada 1. olacaktı! Ancak bu durum bizzat Patrick Andre tarafından tarafıma iletilmiş XCTurkey Overall puanlaması için geçerli taskların toplamının baz alınarak hesaplanması ve puanlanması istenmiştir. Sonuç olarak bu karar neticesinde Patrick Andre yarışmada 5. olmuştur.

Son olarak Mut’ta gerçekleşen kaza hakkında bir bilgi vermek istiyorum. Kaza sonrasında Helikopter Ambulansın vakayı çok kısa bir sürede alarak Konya Tıp Fakültesine nakletmesi, Anja’nın ampute olmasını engellemiş ve başarılı bir ameliyat sonrasını genel durumu zaten gayet iyi olan arkadaşımızın Almanya’ya nakli planlanmıştır. Dün akşam saat 23:00 itbarı ile Tıp Fatültesinde bulunan doktoru ile görüşülüp nakil sırasında ihtiyaç duyulması muhtemel 2 ünite kan temin edilmiştir. Anja’ ya geçmiş olsun dileklerimi yenilemek istiyorum.

Bu topic ile ilgili olarak eklemek ve paylaşmak istediğim son hususlar şudur;

- Bundan sonraki yarışmalar ile ilgili olarak katılım ve iade koşulları açık ve sarih olarak resmi web sitemiz xcturkey.com adresinde belirtilecektir.
- Yarışmada konaklanacak oteller ve koşulları daha önce olduğu gibi yine yarışma öncesinde belirtilecektir.
- Yarışma antrenman ve task günlerinde kalkış pistinde bir kapı oluşturulacak, kapıdan geçen pilot en geç 2 dakika içinde kalkışını gerçekleştirecektir. Bu süreyi aşması halinde yarışmacının sıranın arka tarafına yönelmesi istenecektir.
- Sign in yapmayan pilotun o günkü uçuşu geçersiz sayılacaktır.
- GPS kayıtları puanlama hakeminin bulunduğu otelde fiziki olarak saat 20:00 – 22:00 saatleri arasında yapılabileceği gibi, IGC tracklog email yolu ile puanlama hakemine gönderilebilir. Pilotlar uçuşun gerçekleştiği gün en geç saat 22:00 a kadar GPS kaydını fiziki olarak vermek ya da email yoluyla göndermek zorundadır. Uzun mesafe uçarak saat 22:00 a kadar konaklama merkezine ulaşamayan pilotun GPS kaydı pilot konaklama merkezine ulaştığında alınacaktır.
- Yarışma sonuçları uçuşun yapıldığı günün ertesinde konaklama merkezine asılacaktır.
- Her gün yarışma öncesinde yarışmacılara yarışmanın resmi dili ile İngilizce olarak briefing verilecek, briefing sonrası Türk pilotlara Türkçe açıklama yapılacaktır.
- XCTurkey tarzı ve filozofisi gereği turn point ve uçuşa yasak zonlar dışında esnek bir yarışma olduğu halde “ Pencere açılış & Pencer kapanış “ belirlenecek bu saatler briefing öncesi pilotlara duyurulacaktır.

Saygılarımla,

Murat Çakmak

Kullanıcı avatarı
acroCan
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen acroCan » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 22:45)

Ben bu baslik altindaki ilk yazimda, yapici ve saygili kaldigimi düsünüyorum. Ama Murat kardesimin yazdigi son yazi beni bir miktar harekete gecmeye zorladi. Bazi yazilanlar gercekleri yansitmiyor ve ben kendi adima her isteyen burada yazdiklarimi "dökümanlar" araciligi ile ispatlayabilirim.

Nerede oturdugumun hic bir önemi yok, daha Aralik ayinda TÜRK KONTENJANINDAN 300 Euro parami yatirdim ve listede adim TÜRK KONTENJANINDA gözüküyor. Eger Karaman valiligi TÜRKLERI destekledigi icin 150 ser Euro vermis ise, bana ait olan 150 Euro nun geri iade edilmesi gerektigi düsüncesinde oldugum icin, Karaman Valiligine resmi bir yazi yollayip, benim adima 150 Euro yu Murat Cakmak adina yatirip yatirmadiklarini soracagim ve bu paranin bana ödenmedigini belirtecegim. Eger yatirilmis ise, yukaridaki yaziyi delil olarak kullanip Murat hakkinda bende hukuki yollara basvuracagim.

Hans Bausenwein ile baglanti kurdum ve kendisini yarismadan neden erken ayrildigini sordugumda, bu konuyu Murat'a defalarca sözlü ve hatta daha sonrasinda yazili olarak bildirdigini, eger istersem bu maillerin bir kopyasini bana verecegini söyledi. Ayrilma nedenini MUT bölgesinin ucusa uygun olmadigini düsünmesi, buradan sadece cok cok deneyimli pilotlarin, onlarinda bazi seyleri riske ederek, ucabileceklerini daha önceden görmüs olmasi ve buradan ucmak istemeyisi olarak bana bildirdi.

Yarismacilara para ve diger finansal olanaklarin saglanmasi konusunda da durumun böyle olmadigini ve bu iddialarin asilsiz oldugunu yazmis Murat kardesim. Eger isteyen olursa size Murat in kendi yazdigi mail ile Florian Bach a teklif ettigi ucak biletini (Florian Bach bu ucak biletini kullanarak geldi, SunExpress in Frankfurttan Antalyaya ucan seferi ile) ve detayinin maillerini, Florian in bunu kimseye söylemeyip gizli tutmasi gerektigine dair mailleri de iletebilirim.

XCTurkey yarismasinin ticari olmasi beni hic ilgilendirmiyor. Hatta olmasi benim daha da cok hosuma gider, cünki finansal imkanlari daha iyi bir yarisma olabilir eger ticari olursa. Ama bazi seyler yazili/cizili olarak bildirilmis ise ve biz buna göre alisveris yapmis isek, bunlari beklemek hakkimizdir.

Önce Elma verecez deyip 3 lira istenir ise, daha sonra Armutun cöpünü birine 6 birine 3 birine 1,5 dan verildigi ortaya cikarsa bu isin adi ticaret de degildir, yarisma da.

Karaman ucmak icin mükemmel bir yer, eger yukarida konustugumuz ilettigimiz aksakliklar düzeltilebilir ise, burada yillarca sürecek gelenek haline gelecek bir yarisma ortaya cikabilir, ama Murat kardesin inatla "ben bilirim, ben dogruyu yaparim, siz bu isten ne anliyorsunuz, en ufak yanlis bir sey söyleyeni mahkemelerde süründürürüm" tavri, islerin iyiye gitmeyecegi izlenimi dogurdu bende.

Ayrica isteyen olur ise, Pal Takats ile ailecek tanistigimiz icin, onun da MUT hakkindaki orjinal düsüncelerini de buraya tasiyabilirim ki, bu düsünceler bazi kisilerin hosuna gitmeyecektir.

Sebastina Benz de MUT ta ucus hakkinda farkli bir düsünce icinde degil.

Anja nin bacagi henüz tehlikeyi atlatmis durumda degil, hala ampute olma ihtimali sürüyor mus.

Kullanıcı avatarı
bluedragon
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #37 gönderen bluedragon » 1 on yıl 2 yıl önce (05.07.2011, 23:46)

takyonxxx yazdı:Sevgili Murat,
Öncelikle seneye devir ettiğimiz halde paramı gönderdin çok teşekkürler.
Bence sen orada çok güzel işler yapıyorsun ve yaptığın organizasyonu bu kalitede bu paralara mal etmek kolay değil. Geçen sene misafir olarak katılmıştım ve sen benden hiçbirşey talep etmeden herşeyden faydalanmamı sağladın (maddi şeyler senin için çok önemli değil), bunun için de teşekkürler. Senin gibi bu tür büyük organizasyonlar yapan insanlar küstürülmemeli. Sorunlar karşısında imkanlar dahilinde karşılıklı anlaşılır, ama hemen bir karalama kampanyası başlatılmak istenmesi çok kötü. Ben sonuna kadar yaptıklarını destekliyorum, bundan sonraki organisazyonlarında başarılar diliyorum...

Sevgili Türkay, Murat için neden bir karalama kampanyası başlatılsın ki, Murat sonuç olarak belki birçok kişinin düşündüğü bir organizasyonu yapmayı başardı. Yaptığı işin sorunsuz olması hepimizi sevindirir. 300 TL gibi bir rakama ( 7-8 gün herşey dahil ) seneye de Karaman'da uçsak güzel olmaz mı ? Ben bu konuda yazılanların Murat'ı karalamak için olduğunu kesinlikle düşünmüyorum....

Diğer yandan Sevgili Murat, yukarıda yazdıklarından sonra ben kendi adıma bu başlığı takip etmeyi bırakıyorum... Umarım gelecek sene yeni düzenlemeler katılımcıları daha mutlu eder, umarım bütün yabancı pilotlar bu organizasyondan mutlu ayrılmışlardır.... Umarım Mut gelecek senelerde önemli bir uçuş bölgesi olur da ben yanılmışım derim... Sonuçta bunları zaman gösterecek ve varsa bir başarı hepimizi mutlu edecek, varsa hatalar yine eleştireceğiz...

10 sene önce Reklam Ajansımızı açtığımızda bazı müşterilerden şikayet etmeye başlamıştık. Bir abimiz "hamama giren terler " demişti, ben ona çok kızmıştım... Sen bana kızma ama sende bu hamamdasın...

herkese saygılar, sevgiler,

Kullanıcı avatarı
RuHaDaM
Ad Soyad: Burkay Kutluhan Kaçıra
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen RuHaDaM » 1 on yıl 2 yıl önce (06.07.2011, 21:54)

acroCan yazdı:Anja nin bacagi henüz tehlikeyi atlatmis durumda degil, hala ampute olma ihtimali sürüyor mus.

Selam Arkadaşlar,
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Anja'nın ameliyatını gerçekleştiren ve tedavisini yapan sorumlu öğretim üyesi olarak hem ayağının hemde belinin durumunun oldukça iyi olduğunu söylemek isterim. Yarın sabah uçağıyla ülkesine dönecek. Yamaçparaşütü yapan biri olarak bu sporda yaralanan arkadaşlarımı görmek üzücü, umarım herkes kazasız, sorunsuz uçuşlar yapar.

Saygılar.

Dr.Burkay Kutluhan KAÇIRA

Kullanıcı avatarı
acroCan
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #39 gönderen acroCan » 1 on yıl 2 yıl önce (13.07.2011, 20:26)

RuHaDaM yazdı:
acroCan yazdı:Anja nin bacagi henüz tehlikeyi atlatmis durumda degil, hala ampute olma ihtimali sürüyor mus.

Selam Arkadaşlar,
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Anja'nın ameliyatını gerçekleştiren ve tedavisini yapan sorumlu öğretim üyesi olarak hem ayağının hemde belinin durumunun oldukça iyi olduğunu söylemek isterim. Yarın sabah uçağıyla ülkesine dönecek. Yamaçparaşütü yapan biri olarak bu sporda yaralanan arkadaşlarımı görmek üzücü, umarım herkes kazasız, sorunsuz uçuşlar yapar.

Saygılar.

Dr.Burkay Kutluhan KAÇIRA

Yazdiklarim kesinlikle yanlis anlasilmasin. Anja nin durumunun iyiye gidebilmesi sadece ve sadece Konya da yapilmis olan mükemmel tedavi ile söz konusudur. Ben sadece bir kac yazi öncesinde verilen bir haberin henüz kesinlesemedigini belirtmistim. Tedavi ile ilgili degildir yazdiklarim.

Offtpic olarak sunu belirtmek de isterim ki, yurt disinda 20 senedir yasayan bir kisi olarak kendimce ve tüm tanidigim cevrem tarafindan yapilan degerlendirmede Türk doktorlarinin hem bilgi hem de beceri olarak avrupadaki meslektaslarindan bir kac gömlek üstünde oldugudur.