1-3 kasım Antalya Falez eylem buluşması

Şenlikler ,Organizasyonlar , yarışmalar hakkındaki konular, havacılıkla ilgili her türlü duyurular.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

1-3 kasım Antalya Falez eylem buluşması

Mesaj #1 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (16.10.2012, 12:51)

1-3 kasım tarihlerinde Antalya'da spor turizm fuarı açılıyor.
Yamaç Paraşütünün sorunlarına dikkat çekmek için iyi bir gün.
Yasalara aykırı kısıtlamalar, engeller
Özellikle Falez mağdurlarının ve mağdur yakınlarının desteği ile belki biraz sorunlarımıza dikkat çekeriz.
Önerisi olan varsa paylaşır mı?
Benzerini Bisikletçiler için de önereceğim.

http://www.antalyafuar.com/Antalya-Fuar ... -Fuari.asp

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 1 yıl önce (16.10.2012, 16:29)

"Bir gün Falez'de bir yamaç paraşütçüsünü hava da uçarken gördüm ve bütün hayatım değişti. O günden sonra hayatımda hiçbir şey artık eskisi gibi olmadı."

Eskiden olanla olmayanı anlatmak için bu formun sayfaları yeterli olmayacağından burada bir şey paylaşmıyorum. Ancak benim gibi bir kişinin daha hayatının değişme olasılığına karşın, FALEZ 'de uçuş yasağı mutlak surette kaldırılmalıdır. Türkiye de ve dünyada yamaç paraşütü ile uçan pilotların ortak amaçlarına ve yamaç paraşütünün gelişimine katkı sağlamak için, birlikte hareket etmek ve güç oluşturmak zorunluluğu vardır. Bartu Bey 'e önerisi ve desteği için buradan teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Ad Soyad: Kadir Yaraşlı
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (16.10.2012, 22:43)

Bir yer sadece bir amaçla kullanılmaz. Falezler bölgesi ambulans helikopterlerinin uçtuğu yerse, yamaç paraşütçüleri ile de paylaşılabilir. Yollar hepimizin paylaşalım deniyorsa, hava da hepimizin paylaşalım. Bencil olmayan minik bir anlayış değişikliği sorunu çözebilir, çözecektir de. Sabırlı olun devam edin. Muğla'dan destekliyorum. Bir gün ben de ordan uçmayı hayal ediyorum.

Kullanıcı avatarı
007taner
Ad Soyad: Taner Yıldırım
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen 007taner » 1 on yıl 1 yıl önce (17.10.2012, 01:01)

tepkisel eylem için Antalyadaki tüm paraşütçüler toplanın habercileri çagırın eski bir paraşütü yakın haberlere ve gastelere cıkar sesinizi duyurabilirsiz halkımız ekşın olayları sever.

Kullanıcı avatarı
necdet
Ad Soyad: Necdet Kara
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen necdet » 1 on yıl 1 yıl önce (17.10.2012, 01:16)

Bartuğ eyleminiz ses getirebilir, bölge pilotlarının desteği şart tabi. Bizim Manisa eylemindeki gibi üç beş pilot kalırsanız üzülürüm. Sende Nasrettin hocanın Tİmura dediği gibi Falezleri yasakladığınız iyi olmuş tüm Antalyayı yasaklayın dersin artık :)

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (17.10.2012, 10:40)

necdet yazdı:Bartuğ eyleminiz ses getirebilir, bölge pilotlarının desteği şart tabi. Bizim Manisa eylemindeki gibi üç beş pilot kalırsanız üzülürüm. Sende Nasrettin hocanın Tİmura dediği gibi Falezleri yasakladığınız iyi olmuş tüm Antalyayı yasaklayın dersin artık :)

Tüm türkiye :P

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (17.10.2012, 10:43)

Laf aramızda işimi gücümü bırakıp burdaki arkadaşları alıp çoluk çocuk biz Antalyaya geliriz.
Ama cidden Anlatalyalı onca vatandaş kapris yaıpı gelmezse her halde bizi uçurmuyor dediklerinde biz de " iyi yapıyorlar " deriz.

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Champion » 1 on yıl 1 yıl önce (17.10.2012, 11:32)

Selamlar
Bartuğun önerisini destekliyorum. Protestoyu bir basın toplantısıyla desteklemek lazım...O tarihlerde orada olmaya çalışacağım...

Semih

Kullanıcı avatarı
mubi
Ad Soyad: Muharrem Birdoğan
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen mubi » 1 on yıl 1 yıl önce (17.10.2012, 13:00)

Teşekkürler Bartuğ. Böyle bir eylemde ben eylem yapacakların en önde gideni olurum. Bu sorunları eylem ile çözebileceğimizi daha önce bu platformda paylaşmıştım.
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=10303
Şimdiden bu paylaşımları Antalyalı pilotların nabzını tutmak için falezliler grubumuzda paylaştım. Basın açıklaması konusunda kesinlikle semihe katılıyorum. Sevgili semih basın açıklaması konusunda birlikte çalışmalıyız. 1-2 gün öncesinden gelirsen güzel bir iş ortaya çıkacaktır. Herkesi bu konuda katılımcı olmaya çağırıyorum.

Kullanıcı avatarı
murat cakmak
Ad Soyad: Murat Cakmak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen murat cakmak » 1 on yıl 1 yıl önce (17.10.2012, 18:22)

Öncelikle konuyla ( Falez'de yasak ) ilgili olarak bir vatandaşlık görevi olan protesto hakkının kullanılması; zamanlama ve tarih açısından son derece önem taşıdığını düşünüdüğüm spor turizmi fuarında böyle bir eylem fikrini ortaya atmasından ötürü Bartuğ arkadaşımızı kutluyorum.

Devlet adına görev yapan kişi ve kurumların yaptığı iş ; her ne olursa olsun, hukuktan ve vicdandan ayrılmamaları gerektiği, yasağı koyan makamın Valilik dahi olsa her şeyin ölçüsünün öncelikle hukuk ve insan hakları olduğu unutulmamalıdır. İlgili yasak hukuka aykırıdır ve kaldırılması gerekir.

Protesto öncesinde Antalya Valiliğinde şahsen tanıdığım bir vali yardımcısı ile görüşüp yasağın turizm başkenti Antalya'ya yakışmadığı ve çözümü konusunda bize yol gösterip, göstermeyeceğini soracağım. Gelişmeyi en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.

Sonrasında şayet bir sonuç alınamaz ise karınca gibi dağı delemesem de yolunda ölürüm deyip Bölge İdare Mahkemesine yasağın hukuka aykırı olduğu ve iptali istemiyle dava açacağım. Bu noktada alınan son güncel yasaklama kararını paylaşabilecek bir arkadaşımız varsa sevinirim.

Amaç bağcıyı dövmek değil üzümü yemek olduğuna göre yasağın kaldırılması, başlangıç pilotlarının ve üçüncü şahısların can ve mal güvenliğinin sağlanması, kalkış ve iniş noktası yanı sıra sivil havacılıktan alınacak NOTAM müsadesinde S.H. verilecek radius dışında dahi uçuş yapılacağı halde, olası bir kazanın önceden önlenebilmesi noktasında bundan sonra ( yasak kalktıktan sonra ) ki dönemde izlenecek yolun ne olduğunun; hep birlikte konuşulup tartışılması gerektiğini düşünüyorum.

Antalya'da yaşamayan, ancak senin sorunun benim sorunum diyen tüm arkadaşları desteğe davet ediyorum.

Emeği geçenlere, bundan sonra emeği geçeceklere şimdiden sonsuz teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 1 yıl önce (18.10.2012, 08:31)

bu tarz bir iş yapılacaksa tam zamanıdır derim. spor fuarı sesimizi duyurabilmek için biçilmiş bir kaftan.

ibrahim abi uçuşu bıraktı nasıl olsa, o yüzden sigma 8'i antalya'daki tüm yamaçparaşütçülerin uğradığı zulume tepki olarak temsili olarak yakar, etrafında halay çekeriz artık :-)

Kullanıcı avatarı
Sports07
Ad Soyad: Kevser Yörükoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Sports07 » 1 on yıl 1 yıl önce (19.10.2012, 20:43)

Sevgili Yamaçparaşütü Severler!

Antalya Falezlerde Uçuş Yasağının Kaldırılması ile İlgili Eylem ve Basın Açıklaması ; Farkındalık yaratmak, toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, ayrıca yetkililere yasağın gereksizliğini göstermek adına çok anlamlı olacak..
En kısa sürede eylem planının ( yer-zaman) yapılması ve insanlara duyurulması gerekir. Bu konuda önerisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa seviniriz. Her türlü göreve hazırım.

Sevgi ve Saygılarımla!

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (20.10.2012, 12:51)

Evet.
Biri ilk sorumluluğu almalı ve öncü olarak hazırlığa başlamalı.
yapılacak ilk eylem Mümkünse
1-3 Kasım tarihlerinde Antalya'da olacak şekilde işlerimizi ayarlayalım.
Sonra eylem planı hazırlayanlara uyalım.
Hep eylem, hep eylem olmaz.
Madem o kadar geleceğiz gündüze bir uçuş(Tercihan falezde) geceye de bir eğlence ekleyin birlikte olmanın mutluluğu artsın :D
Denizli-Burdur gibi Antalya'ya 120 KM uzaklıkta olan arkadaşlar da katılırlar değil mi?

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 yıl önce (20.10.2012, 14:09)

Guzel bir insiyatif,hukukcu arkadasimiz da olmasa popomuzu yerinden kaldiramiyacagiz
galiba. Acaba basin aciklamasi sirasinda 20-30 pilot aciklamanin yapilacagi yere yakin bir
meydanda parasutlerini acip temsili yer calismasi yapsalar Nasil olur ?

Bu sporu saglikli olarak surdurebilmek icin duzenli olarak ucmak yada yer calismasi yapmak
zorundayiz. Falezlerin yasaklandirilmasi ile bu olanak elimizden alindi. Onun icin
burada yapmak zorunda kaldik, vs gibi aciklamalar acaba cevredeki oynasan parasutler
ve pilotlarla beraber olumlu etki yapar mi? basinin daha cok yer vermesi acisindan.
Selamlar
Ibrahim

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 1 yıl önce (21.10.2012, 02:31)

Falez'de kalkış yapılan yerin adı, Seyir Terası. (ilk yapım aşamasında tabelada, 'Yamaç Paraşütü uçuş alanı' yazıyordu, sonra ne olduysa, bu tabeladaki yazıyı, "seyir terası" olarak değiştirdiler) Antalya Türkiyenin en sıcak yeridir. Yazın insanlar bu sıcaktan kurtulmak için ya yaylalara gider, ya da kendilerini denize atarlar. Eğer seyir terasında yamaç paraşütünü açan bir paraşütçü varsa, yerli veya yabancı tüm insanların ilgisi bir anda yamaç paraşütünü açan pilota yoğunlaşır. Sıcağı nemi, teri unuturlar, saatlerce yamaç paraşütü ile uğraşan bu pilota bakarlar. En sonunda bazıları eğer paraşütçü yer çalışması yapıyorsa, "abi uçacak mısın, uçmayacaksan biz gidiyoruz" der. kimisi gelir bizi de uçurur musunuz? der. Oysa biz single uçucularız. yolcu uçuramayız. Deriz ki Alanya'ya, Tahtalı'ya veya Babadağ'a gidin. Ticari yolcu uçuşları orda. Kimisi biz de öğrenmek istiyoruz, nasıl öğrenebiliriz, der. Biz de bildiklerimizi, nasıl öğrenebileceklerini anlatırız. Kimisi korkmuyor musunuz? uçmaktan der. uzaydan gelen tuhaf bir yaratık mışız gibi. en klasiği de kapanırsa ne yaparsınız? dır. yedeği atarız. o da kapanırsa? sorusu gelir peşinden. Bu soru-cevap bölümü, paraşütçülerin malumudur ki, bizim kültürümüzde yamaç paraşütü yapmayan pek kişi tarafından en çok merak edilen sorulardır. Şark kültüründen gelişimizin buna etkisi var mıdır? Bu kadar çok seyirci toplamamızın sebebi; acaba ne zaman düşecek? sorusuna cevap aramak mıdır? Oysa ki batı kültüründe cambaz ipten geçerken, seyirciler "şimdi başaracak, şimdi ipin sonuna gelecek, şimdi düşmeden geçecek" derlermiş! Sebebi her ne olursa olsun, insanların hayranlık dolu, şaşkın bakışları arasında yelken uçuşu yaparsınız. Atatürk parkı boyunca çoluk, çocuk, yaşlısı, genci, öpüşen sevgililer bile, öpüşmeye ara verip, kaldırır başlarını ve el sallar paraşütçüye. hele ilk kez görüyorlarsa yamaç paraşütü yapan birini, ilk kez denizi gören insanın heyecanı gibi, şaşkınlık, hayranlık okunur gözlerinde, el edişlerinde. Müdahale görevi verilen polisler bile, bu işi istemeyerek yaptıklarını itiraf eder. yaptığınız ne kadar güzel, ben sizi izlemekten keyif alıyorum der. neden yasaklamışlar ki bunu der. Havadaki paraşütçünün inmesini beklemez. veya nasıl indireceğini kestiremez. Bir kısmı bizim çok daha önemli işlerimiz var, bu şehir de hırsızlık var kap kaççısı var der ve yamaç paraşütü pilotu ile bu şekilde uğraşmayı kendine yediremez ve gider. kimisi bu işi kendine yapılmış hakaret gibi kabul eder, sen devletin zabıtasını, polisini nasıl dinlemezsin, nasıl inmezsin der inat yapar ceza tutanağı düzenler, hatta bazen paraşütçü ile tartışır. sonra bakar ki tartıştığı insan, her gün karşısına gelen suçlu insan profiline benzemiyor, kendisi ile farklı konuşuyor, yaptığından geri kalmıyor, ama bunu suç veya kabahat olarak da görmüyor. uçmayı kendi doğal özgürlüğü olarak görüyor. ah keşke rahmetli recep yazıcıoğlunun ömrü yetseydi de burada valilik yapsaydı diye geçiririz içimizden. ya da ah keşke daha fazla yazıcıoğlu gibi valilerimiz olsaydı deriz.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (21.10.2012, 15:57)

güzel ve sıra dışı bir basın açıklaması bence Tebrikler
ayrıca o noktada uçuşu yasaklamanın kanunsuzluk olduğunu da vurgulamak lazım.
Eilimizde bir basın açılaması olduğuna göre geriye açıklamayı yapmamız kalıyor. :mrgreen:
Geçende düşündümde fuar organizatörleri de böyle bir açıklamdan mutluluk duyarlar! Çünkü fuarları daha çok kişi tarafından duyulmuş olur.
Onlarla da görüşüp basına bilgi verip işi yapmak kalıyor.
Nerede nezaman nasıl? Burdan duyrulursa sevinirim.
Ben kanadım, eşim ve kızımla ordayım İnşallah.

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen derajan » 1 on yıl 1 yıl önce (22.10.2012, 08:44)

paramotorum ve ben ordayım,

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (22.10.2012, 23:58)

Bir falez için bu kadar çabalıyorsunuz, çok haklı olarak.
Ama paraşüt yeri ve seyir yeri levhasını seyir yeri diye değiştirdiler diyor selahattin asmalı.
Ben de diyorum ki, bütün türkiyede seyır teasları veya mesire yerlerinin çoğu ucusa uygun olabiliyor.
Elimizde bu tip sorunları kökünden yasal olarak çözecek bir fırsat var:
Orman bakanlığı mesire yerleri yönetmenliğini değiştiriyor.
Bana dediler ki madem sizler tepelere ucus pisti açmak uzere uğraşıyorsunuz, bu yönetmenliğe bir madde koydurun dediler.
Bunun için yp forumda bir konu başlığı actım.
lütfen bu camianın buyukleri olan sizler bu fırsatla ilgilenin. Bakınız:
UÇUŞ BÖLGELERİ / ACİL! MESİRE YERLERİ YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİYOR başlıgı. haydı.
şöyle bir madde uygun olurmuydu: mesire yerlerinin uygun olan yerleri hava sporları, ve yamaç paraşütü için ayrılır. Talep olması halinde düzenlenerek hizmete alınır.
Böyle bir madde çok işimizi görmez mi?

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 12:32)

Dikkat! Cok televizyon izleyen insanlar icin okunmasi, zararlidir.

Toplumda birey haklarinin farkinda olmayan,dar ve kisa goruslu insanlardan
olusuyor Turkiye. Sadece sokaktaki insanlar deyil parasutculer de dahil buna.
Oludeniz,de her yil kisisel ucma ozgurlugu ile ilgili tartismalar olur.
Avukat arkadiasimiz Bartug, burada soyle yazdi: Engelleme oldugu zaman bana bir
telefon edin, iki saatte orada olurum ve bir zabit tutarak sorunu yasal cerceveye
ceker onlara sorariz, hangi yasaya gore benim ucmami engelliyorsun?
Aramizda hukukcu bir arkadasimizin olmasi ve onun ucma ozgurlugune
karsi hukuki adimlar atmak icin hazir oldugunu belirtmesi bile hic kimseyi
bu sorunun cozumu icin zahmet etmeye yoneltmedi.Ama ben bu forumda
daha sornra bir yigin Oludeniz,de durum nedir, gitsem engellerlermi? vs
gibi yazilar okudum. Bes alti kisi Bartug ile bir araya gelerek biraz zahmetli
ve zaman asindirici bile olsa bu sorunu hukuksal olarak cozebilirlerdi.

Bizim insanlarimizda, ne en onden git ne en arkada kal gibi, dusunce vardir.
Bu zayif kisilikli baskalarina tabi insanlarin sistemden en az zarar alarak
gununu gecirebilme kaygisinin bir ifadesidir. Ama kesinlikle Cumhuriyet
rejimi ve demokratik sistemle yonetilen bir ulke insaninin dusun tarzi
degildir.
Aziz Nesin ustam darbeci generallerin en baskici olduklari donemde
110 onurlu insanla beraber bu gun yururlukte olan anayasaya o zaman
karsi oldugunu ifade etmis ve bir dilekce vermisti.
Daha sonra bir konusmada Turkiye,deki insanlarin
% 70 inin aptal olduklarini soylemisti. Ben hala pilotlarin icogunlugunun
geri kalan % 30 ait insanlar oldugunu umuyorum.

Kalici cozumleri ne bu ``sporun buyukleri``ne de burokratlarla iliskileri
olan kisilerden beklemek sonuc getirir.

Parasutcu kitlesi kendi sorunlarini kendi ellerine almazsa bu is boyle gider.

Selam
Ibrahim Coban
.

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (30.10.2012, 19:33)

İbrahim Çoban'a nedense yüzde yüz katılıyorum. Kalıcı adımlar atılmalı. Bu sorunlar hep federasyonun yetersizliğinden oluyor. Bir gün idareyi dava edersem take off açma konusunda, ya tüm take off'lar kapatılır, ya da işler yoluna girer. şimdilik sabrım daha taşmadı.