13. Uluslararası Ölüdeniz Hava oyunlarının ardından

Şenlikler ,Organizasyonlar , yarışmalar hakkındaki konular, havacılıkla ilgili her türlü duyurular.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

13. Uluslararası Ölüdeniz Hava oyunlarının ardından

Mesaj #1 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (21.10.2012, 01:10)

bu sene yapılan festival hakkındaki düşüncelerimizi buradan paylaşalım lütfen...
Dosya ekleri
665512_10151214071167661_1287369173_o.jpg
Bu sabah ilk uçuştan bir kare
615696_10151214071542661_1965550379_o.jpg
Bu sabah ki uçuştan bir kare

Kullanıcı avatarı
Kadir Yaraşlı
Ad Soyad: Kadir Yaraşlı
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Kadir Yaraşlı » 1 on yıl 1 yıl önce (21.10.2012, 14:29)

Ben ilk kez katıldım ve c.tesi gunu 2 uçuş yaptım. Çok etkilendim, çok sevdim.
ÖNERİLERİM:
1-Bilgilendirmeyi eksik buldum. Mesela kaç ülkeden kaç sporcu geldi, önemli ve ünlü kişilerden kimler geldi gibi tanıtıcı duyuyrlar olsun isterdim. Take off'da ünlü yani derecesi pilotlar uçarken onları tanıtan anonslar olsun isterim.
2- Kalkışta önemli kişi ve olayların anonsu olsun: mesela bir paraşüte pilot hariç 2 serbest atlayşcı bindiğini havada gördüm. bunların kalkışı MUTLAKA anos edilmeliydi, isimleri ile beraber, uçuş yasagı varken, pistte 2 pilot hız kanadıyla gösteri yaptın. çok hoştu. bu tip ve diğerlerinde, YETENEĞİ OLANLARIN VE GÖSTERİ YAPANLARIN İSMLERİ VE KALKIŞLARI ANONS EDİLMELİ, Hem yetenege saygı ve takdir böyle daha iyi olur. hemde seyir zevkini herkes tadar. aksi halde fark edilmiyor o kalabalıkta.

Kullanıcı avatarı
Berussa
Ad Soyad: İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Berussa » 1 on yıl 1 yıl önce (22.10.2012, 11:40)

pazar günü sahilden bir kare
Dosya ekleri
472043_10151490429792796_2132416947_o.jpg

Kullanıcı avatarı
kenex
Ad Soyad: Kenan Tuncer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen kenex » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 18:07)

Çok güzeldi. Ölüdenizde ilk defa uçtum. Toplamda 3 sorti uçtum. Cumartesi günü kapalı olan takeoff un bir anda açılması, ve 200 e yakın kanatla aynı anda havada olmak harikaydı. Organizasyonda emek harcayan herkese teşekkürler. :)

Kullanıcı avatarı
cansoycan
Ad Soyad: Can Soycan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen cansoycan » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 19:13)

http://www.youtube.com/watch?v=1aZXpwwqYyk
21.10.2012 13. Hava Oyunları - Ölüdeniz 1700 pisti

Kullanıcı avatarı
eseslimturk
Ad Soyad: Ayhan Öztürk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen eseslimturk » 1 on yıl 1 yıl önce (23.10.2012, 19:50)

emeği geçen herkese teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
ugurci
Ad Soyad: Adnan Uçar
Aldığı Beğeni: 11 / 1
Pilot Menüsü: 

züğürtün çenesi

Mesaj #7 gönderen ugurci » 1 on yıl 1 yıl önce (25.10.2012, 14:35)

İsteyip de gidemeyen birisi olarak sormak isterim. Yukarıdaki videoda kırmızı u turn kanadın pilotunun yaptığı şov önceden planlanmış ve duyurulmuş bir olay mıdır? Eğer öyleyse bu esnada diğer pilotların kalkışına organizasyon yetkilileri neden izin veriyor? Eğer anlık spontan gelişen yetenekli ama düşüncesiz bir pilotun davranışıysa yine organizasyon yetkilileri bu girişimi durdurma ya da sonrasında pilota yönelik her hangi bir yaptırım uygulamayı düsünmediler mi? Zaten kalabalık bir festival ortamında, her düzeyde, birbirini tanımayan sadece bir anlık bir boşluk bulup kanadını serip uçmaya çalışan sayısız pilot varken bir de üstüne patlak bir hava görebildiğim kadarıyla klip süresince 3 pilot daha kanadı çekmeye çalıstı ama 1 tanesi zorlanarak kalkabildi o da kalkar kalkmaz neredeyse kırmızı kanatla kafa kafaya girecekti. Kırmızı pilot cok yetenekliymiş anladık da diğer pilotun o esnada nasıl bir refleks göstereceğini kim bilebilir, hele hele o hava şartlarında? Nerede daha önce p4 sertifikasına sahip olmayanları uçurmayan yetkisiz yetkililer, nerede THK , nerede bu devlet :evil:
Boşuna dememişler zenginin malı züğürdün çenesini yorar diye? Gidemedim ya ona takığım fena halde.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen cincir » 1 on yıl 1 yıl önce (25.10.2012, 17:08)

Kirmizi kanat ve sonradan kalkan pilot akrobasi pilotu.
Ruzgar cok sert ve darbeli oldugu icin sadece tandemler ve akrobasi pilotlari kalkis yapti. Diger pilotlar beklemedeydi.

Kullanıcı avatarı
ugurci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ugurci » 1 on yıl 1 yıl önce (25.10.2012, 17:59)

Tam olarak sorumun cevabı değil ama yine de bilgi için teşekkürler.Merak ettiğim diğer pilotların uçmamaları yetkililerin bilgilendirmesi veya engellemesi sonucu muydu yoksa diğer pilotlar riski kendileri mi değerlendirerek o esnada kalkış yapmadılar. Belki unutulmuştur ama birkaç yıl önceki uzungöl şenliklerinde bütün pilotlar tepede havayı beklerken bir pilot kalkmayacagını, sadece kanatla oynayacagını duyurarak kanadı çekmiş ve daha sonra biranda uçuş kararı vererek takeoffdan ayrılmış,sonrasında da iniş alanına yetişemeyerek göle inmiş ve boğularak rahmetli olmuştu. Ayrıca babadagda daha önce 2 yabancı pilotun aynı anda kalkıs yaptığı ve birinin takeof altına carparak hayatını kaybettiği diğerinin yaralandığı bir başka kaza, yine son uçmakdere şenliklerindeki kaza da festival ortamlarındaki riski göstermiyor mu.

Kullanıcı avatarı
sonercoskun
Ad Soyad: Soner Coşkun
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen sonercoskun » 1 on yıl 1 yıl önce (25.10.2012, 22:03)

"Belki unutulmuştur ama birkaç yıl önceki uzungöl şenliklerinde bütün pilotlar tepede havayı beklerken bir pilot kalkmayacagını, sadece kanatla oynayacagını duyurarak kanadı çekmiş ve daha sonra biranda uçuş kararı vererek takeoffdan ayrılmış,sonrasında da iniş alanına yetişemeyerek göle inmiş ve boğularak rahmetli olmuştu."
Merhabalar. Lütfen durum hakkında tam bilgi sahibi değilseniz yazmayınız. Evet bir arkadaşımız rahmetli oldu ama yazdığınız şekilde değil. Yukarıda alıntı yaptığım cevabınız doğru değildir.

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 1 yıl önce (25.10.2012, 23:01)

slm..rahat olun arkadaşlar,o gün o çocuklar ne yaptıklarını çok iyi biliyorlardı.büyük bir zevkle izledik onları..kib

Kullanıcı avatarı
ugurci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen ugurci » 1 on yıl 1 yıl önce (26.10.2012, 00:46)

"Festivale adanadan yaklaşık 20 kişilik bir gurup olarak bizde katıldık. kaza öncesinde araçla take off a çıktık. rüzgar güneyden geliyor ve darbe aralığı fazlaydı rüzgarölçerle ölçen arkadaşımız anlık 10-30 arası sürekli değiştiğini söyledi. o arada bazı arkadaşlar hazırlık yapıyordu. bir çoğumuz hava şartlarının çokta elverişli olmadığını düşünerek kanatlarımızı çantalarından çıkartmadık ve beklememiz gerektiğiniz düşündük. bu arada ben şahsen yerde festival ekibinden mustafa aydınla telsiz konuşmalarımda yerdeki rüzgar durumunu sürekli alıyordum ve yukardaki durumu ona bildiriyordum. aşağıdaki durumuda yüksek sesle bütün pilotlara duyuruyordum. bizim ekipten Soner Coşkun arkadaşımız hazırlığını yapmıştı ve kalkmak istediğini söyledi. darbenin düştüğü bir ara uygun rüzgarda çıkışını yapabileceğini düşündük ve uygun anda uçuşunu yaptı. daha sonra tepeden uzaklaştığında kanadın havadaki tepkilerine ve pilotun müdahalelerine bakarak havanın sert ve türbülanslı olduğunu gördük. pilot arkadaşımızın kalkmadan önce speed i bağlı olduğunu biliyordum başka bir arkadaşıma telsizi varsa suan speede basıp basmadığını rüzgarın vadideki hızını yaklaşık olarak bilmek istediğimi bile belirttim. ama telsiz yok dediler. kanadın ileri gitmekte zorlandığını gördük ve 2. bir pilotun kalkmasının riskli olduğunu en azından havadaki pilotun yere indiğinde havadaki durumu bize bildirmesini beklememiz gerektiğini ekipteki bir kaç arkadaş görüştük ve telsizle mustafa kardeşimize durumu bildirip görüştüm. ve pilotun yere inene kadar uçuş yapamamız gerektiğini görüştük. ve tepede yuksek sesle arkadaşlar uçuş iptal bakın havadaki pilot arkadaşın durumunu görüyorsunuz bekleyelim hava düzelsin diye uyarılarda bulunduk. herkeste amatör tesliz yoktu 3-4 arkadaşta vardı. telsizle sürekli kordineli bir şekilde takip ediliyordu ve duyuruluyordu yerdeki durumda. arkatarafta halen hazırlık yapan arkadaşların olduğunu gördük ve onlarıda uyardık uçuş yapılmayacak hava musait değil diye.. hatta duymamış olabilir yada bizi dinlemiyor neden hazırlık yapıyorlar diye düşünerek mehmet kardeşimizi uyarması için başka bir arkadaşa söyledik ve oda uyardı mehmet ise uçuş yapmayacağını sadece kanatla oynadığını belirtmişti. ve 1 dk geçmeden havadaki pilot arkadşı izlerken yanımızdan geçen mehmet arkadşı gördük ve neden uçtu diye birbirimize baktık uyarılara rağmen biri uçtu diye yaşırdık. ve mehmetin uçuşunu izlerken 1-2 dk geçmeden bir pilot daha havalandı. ne oluyor ya neden hala uçuyor bunlar diye tepkiler oluşmaya başlamıştı. uyarılara rağmen uçan arkadaşların uçuşlarını endişe içerisinde izleyerek takip ediyorduk. rahmetli mehmet kardeşimizin kanadının kontrolden çıktığını ve yedek attığını gördük yukardan bakıldığında ağaçlara yada yola yakın biryere ineceğini düşünürken baktık gölgesi suda ve suya iniyor dedik"

Yukarıdaki paragraf adı gecen kaza sonrası yapılan yorumlardan birinden alıntıdır ve adı gecen kazanın canlı tanıkları tarafından yazılmış bir yorum olup konu hakkındaki bilgim bu yazılanlarla sınırlıdır ve sadece benim ilk yazdığımdan farklı olarak, yedek acarak göle inme seklinde bir fark var ama benim önceki mesajımda vurgulamak istediğim zaten kazanın nasıl olduğu değil kazaya yolacan sürecin baslangıcıydı. Ben önceki mesajımda sadece hava sartları , gösteri ,yogunluk ya da herhangi bir kaza sonrasında eger organizasyon tarafından ucuslar durdurulmazsa bekleyen pilotlardan biri yukarda kaza yorumunda da yazıldıgı gibi kalkmayı deneyebilir ve zaten türbülanslı ve sert havada kontrol zorken (Videodaki acrocu bile kanadı yerde zor kontrol ediyordu) birde takeoff önünde akro yapanlar varsa kalkış ve uçuşun daha da tehlikeli olacağını belirttim .Burada yanlış olan nedir anlayamadım ama yazdıklarımı yanlış olduğunu söyleyerek eleştiren arkadas bunun yanlış olduğunu, o havada takeoff alanındaki herkesin isterse kalkmayı deneyebileceğini iddia ediyorsa, o zaman yorumunu o şekilde yazsın. Fakat bu platformda paylasılanları herkes okuyor ve herkesin yazılanları aynı sekilde yorumlaması beceri yetenek ve mentaliteleri açısından mümkün değil, bu nedenle özellikle yeni başlayan veya birşey öğrenmeye çalışanları yanlış yönlendirmemek gerekli diye düşünüyorum.
En son ugurci tarafından 26.10.2012, 01:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ugurci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen ugurci » 1 on yıl 1 yıl önce (26.10.2012, 00:54)

Bir yanlışım da ilk mesajımda tepede bütün pilotların beklerken rahmetlinin kalktığı şeklindeydi ama yanlış hatırlıyormuşum. Rahmetliden önce de, yazdıklarımın yanlış olduğunu söyleyen arkadaş kalkış yapmış. Yanlış bilgilendirmeler için özür dilerim.

Kullanıcı avatarı
marxus
Ad Soyad: Özgür Çiftçi
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen marxus » 1 on yıl 1 yıl önce (26.10.2012, 10:01)

hava oyunlarında ki yelken kanat uçuşum ;)
http://www.youtube.com/watch?v=QmaDs1CGX58

Kullanıcı avatarı
Gültekin
Ad Soyad: Gültekin Kazandöğer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Gültekin » 1 on yıl 1 yıl önce (28.10.2012, 12:40)

başarılı bir organizasyon emeği geçen herkesi tebrik ederim

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Ad Soyad: Sanlı Fidan
Pilot Menüsü: 

Airgames

Mesaj #16 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 1 yıl önce (02.11.2012, 03:30)

Hava oyunlarına bu yıl Tekirdağ'dan 25 kişilik bir ekiple rekor katılım gerçekleştirdik. Bizim orada olduğumuz 3 gün boyunca sadece 1 gün uçabilmemize rağmen ( Hava muhalefeti ) oldukça eğlendik. Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü olarak organizasyonu yapan arkadaşları tebrik ediyoruz. Sportif havacılık adına oldukça faydalı bir organizasyon,birdahaki yıllarda da buluşmak aynı gökyüzünü paylaşmak dileklerimle.
Dosya ekleri
SAM_0852.JPG
IMG_8725.JPG
IMG_8693.JPG
IMG_8674.JPG
DSCF3265.JPG
IMG_8354.JPG
002.jpg