Dune de Pyla Yolcusu kalmasın !!!

Şenlikler ,Organizasyonlar , yarışmalar hakkındaki konular, havacılıkla ilgili her türlü duyurular.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
HeredaS
Ad Soyad: Adem Bekdemir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Dune de Pyla Yolcusu kalmasın !!!

Mesaj #1 gönderen HeredaS » 1 on yıl 1 hafta önce (13.03.2014, 22:15)

Merhaba arkadaşlar. Samsun ekibi olarak uzun süredir Fransa/Dune de pyla planımız vardı.
Bu sene yapmak için hazırlık ve bilgi çalışmalarına başladık.

Geçen sene zannediyorum odtü ekibinden Volkan Orhan ve birkaç arkadaşı gitmişti. güzelde bir video hazırlamışlardı.
işte o video : http://vimeo.com/71006229

Şu an net bir şekilde gidecek olan 4 kişiyiz 10 kişiye tamamlamaya çalışıyoruz. Öncelikli olarak karavan ile seyahat planımız bulunmakta geze geze fransa bordo ya kadar hatta yol üzerindeki ülkelerdeki takeoff lar da da uçuş gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Eğer karavan için yeterli sayıya ulaşamazsak malum uçak ile ulaşım sağlayacağız. Şu sıralar alitalia ile gidiş dönüş 650 TL bordoya.

Organizasyonu şimdilik temmuz ağustos ayı içerisinde 10-12 gün gibi planlıyoruz.Açıkcası tarihler daha netleşmedi.Üzerinde konuşulacak daha tabi.

Böyle bir organizasyona katılmayı düşünen ya da bizlere bilgi ve öneri sunacak arkadaşlarımız varsa çok memnun oluruz :)

Herkese iyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Airbender » 1 on yıl 1 hafta önce (14.03.2014, 15:26)

Plan olarak süper ama eksik.
-10 kişi Kaç karavanla gideceksiniz?
-Karavanla gidecek olursanız 10-12 gün neye yetecek gününüzün büyük çoğunluğu yolda geçeceği için uçuşa zaman kalmayabilir yorgunluk cabası.
-Hiç istemeyiz ama ama başınıza nahoş bir olay gelirse karavanla dönüşünüz tam bir macera olur.
- Uçakla gidip araç kiralayıp yakın yerlerdeki takeoff ları dolaşmanız seyahatten daha fazla zevk almanızı sağlayabilir.
ilk etap da aklıma gelenler bunlar hepsi bir kenara rezillikte olsa katılmak isterim ;)
Sevgiler

Kullanıcı avatarı
HeredaS
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen HeredaS » 1 on yıl 1 hafta önce (14.03.2014, 16:35)

Evet oldukça eksiğimiz var hazırlık aşamasında :)
-Bir 6 yatak kapasiteli motokaravan ile düşünüyoruz yatak kapasitesi 6 kişi olsa da seyahat kapasitesinde 10 kişi rahat seyahat edebiliyor. artık yolculuk esnasında onu nasıl ayarlarız bilmiyoruz :)
-Bordo istanbul arası 3000 km direk gidildiğinde google mapde yol saatini 29 saat oalrak gösteriyor. biz bunu 2 gün olarak dönüşümlü bir şekilde yolu katedebiliriz diye düşünüyoruz. Dune den sonra geri dönüş yolunda diğer uçuş alanlarını geze geze geliriz diye düşündük. 10-12 gün şimdilik kaba taslak bi hesaptı 15 de olur 17 de olur :)
-Evet bu kadar uzun bir yolda araçda bi arıza çıkma olasılığı çok yüksek :D
-uçak ile borodoya şu an biler 650 tl gidiş dönüş bu şekilde yaparsak sadece bordoya gitmiş olacağız gezme imaknımız yakın yerle olacak bu sebeble karavana yöneldik ama olmaz ise karavan yine tek çare uçak olacak :)

Önerilerniz için çok teşekkür ederiz böyle böyle netleştireceğiz umarım bu gezimizi :)
Umarım hep birlikte güzel bir organizasyon olacak :)

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Human capital » 1 on yıl 1 hafta önce (14.03.2014, 20:22)

Merhaba Adem,
Sizlere ilk tavsiyem 10 kisi ile degil 6 kisi ile yola cikmaniz. Sayet ille de 10 kisilik bir
grup olusturmak istiyoruz derseniz,ucakla gitmenizi ve orada iki kucuk otomobil
kiralamanizi tavsiye ederim. Boylece istediginiz yere gidip gelebilirsiniz.

Ikinci nokta: Dune de Pyla oldukca genis bir kumsal olmasina ragmen ,Agustos gibi
herkesin tatilde oldugu bir ayda orada ayni anda yuzlerce parasut havada olabiliyor.
Sizler acisindan mumkun ise yolculugunuzu ilkbahar ya da sonbahara kaydirin.

Ucuncu nokta: Kalkis ve inis oynasmalari esnasinda parasutun icine kum dolmasini
ve parasutun yerlerde suruklenmesini engellemek her zaman mumkun olmayabilir.
Bundan dolayi bircok pilot oraya eski bir kanat ile gidiyorlar.

Deniz kenarinda ucan pilotlar olarak muhakkak biliyorsunuzdur ama ben yine yazayim.
Saatlerce martilar gibi gokyuzunde oynasirkan arada bir denizin dalgalarini
gozlemede yarar var. Gecen gittigimde birden asagida bir suru suruklenen pilot gordum.
Ve hemen gaz verip asagiya indikten sonra ruzgar 50-60 km lere cikti.
Kanat kumandasi zayif olan pilotlar 30-40 metre kumlar uzerinde suruklendiler.

Sayet motorlu karavan dediginiz aracla giderseniz,orada bir suru gayet guzel organize ucretli
kamp alanlari var. Ama ucretsiz ve gayet iyi bir kamu alaninda da geceleme yapabilirsiniz.
Burasi buyuk cam agaclarin golgesi altinda karavani park
yapip geceleme yapabileceginiz su ve tuvalet ihtiyaci icin hemen yaninda imkanlarin
oldugu bir yer. Yalniz burasi ucus yapabilinen yerden 3- yada 4 km ileride.
Yani sabah kahvaltidan sonra otomobil -karavan ile geri gelmek gerekiyor.

Son olarak tecrubelerime dayanarak (biraz buyuk soz gibi oldu ama) sunu soyleyeyim:
Yollarda ucus alanlarina yonelip ucus yapa yapa gelmek yada gitmek
pek insanin dusundugu gibi olmuyor. Kalkis ve inis alanlarini bulmaktan tut ve
ruzgarin uygun olmamasina kadar varan bazi sorunlar beklentilere cevap vermeyebilir.
Arazi ve cevreyi gormeye niyet ederek gidip orada her sey uyarsa
ucarak degerlendirirsiniz. Odaklanma ucmak olup iki uc basarisizliktan sonra
grubun arasindaki tad da bozulabilir.
Keyifli tatiller,guzel ucuslar.

Ibrahim

Kullanıcı avatarı
arifal
Ad Soyad: Arif Albayrak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen arifal » 1 on yıl 1 hafta önce (15.03.2014, 16:22)

Merhaba Adem.

Geçen yıl biz (Ikarus) 10 kişilik bir grupla festival zamnı gittik. Uçakla Parise indik. Ordan 2 adet Vito kiraladık. Kanatlar ve 5 er kişi ancak sığdık. Dune de Pyla da 2 adet ev kiraladık. Grubu yine 2 ye bölüp evlerde kaldık. Marketten 1 hafta yetecek kadar yemek v.s. yapabileceğimiz şekilde alışveriş yaptık. Yemeklerimizin çoğunu kendimiz yapıp evde yedik. Dışarıda istediğin gibi birşeyler bulup yemek çok zor. Biz birkaç kez balık v.s. gibi yemek yedik dışarıda. Bordo da oldukça çok türk mutfağı türk restaurantları da var.

Arabalarla Dune de pyla yakın tüm yerleri, plajları v.s. gezdik. Bordo ya gittik. Dönüşte Parisi gezdik. Uçak biletleri, konaklama, araç kirası v.s. toplam kişi başı 1000TL cıvarı bir para ödedik. Evi, aracı gitmeden burdan ayarlamak lazım. Yer bulmak zor. Biz evlerden çıkar çıkmaz birileri girecekti.

Tavsiyem uçakla gitmeniz. Biz ordan araç kıralamamıza rağmen araç kullanmaktan ve yoldan çok yorulduk. Burdan oraya araçla gitmeyi hiç düşünemiyorum doğrusu. 2. bir konu grubu çok kalabalıklaştırmayın. En fazla kafa dengi 6 kişi (1 araç) olun derim. Mutlaka navigasyon cihazı alın yanınıza.

Evde kalmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Orda karavan, çadır v.s. alanları olmasına rağmen bazı ihtiyaçlar bakımından çok kötü olabilir. Festival zamanına denk getirmeseniz tatilcilerin çok kalabalık olacağını, çok sıkıntı yaratacağını sanmıyorum. Alan çok büyük.

Bu sene ben yine gitmeyi düşünüyorum ama bakalım nasip.

Son bir not olarak; çok keyifli bir yer. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Selamlar

Kullanıcı avatarı
Kadir MERT
Ad Soyad: Kadir Mert
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Kadir MERT » 1 on yıl 1 hafta önce (15.03.2014, 20:48)

Merhabalar, Dune de görememiş gibi uçacağımız için orada fazlası ile enerji kaybı olacak. Bende 15 gün olarak düşünüyorum Yok hava değişimi yol yorgunu derken 1 hafta yolda gider Biz Mustafa koç ile Hollanda Texel de uğramayı düşünüyoruz. Bence uçak uçalım için daha iyi diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
hakanyc
Ad Soyad: Hakan Yüce
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen hakanyc » 1 on yıl 1 hafta önce (16.03.2014, 11:13)

selam ben mersin den hakan bende gelmek isterim tarih belli oldugunda 1 ay önceden bilgim olursa işlerimi ve iznimi ayarlar aranıza katılmak isterim.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 hafta önce (16.03.2014, 13:59)

selam çok güzel bir fikir,
İbrahim Abinin dedikleri aynen doğru
Hız sınırlamaları ve yol yoğunluğu nedeniyle 3 günden önce gidemezsiniz 3 gün de dönüş 6 gün
Bulgaristan dışında yakıt fiyatları aynı
otoban paraları italya ve fransada el yakar
istihab haddinden fazla yolcu, emniyet kemersiz yolcu fazladan ceza gerektirir
araç başına 3-4 kişi olacak şekilde kiralama yapın uçakla gidin orada bir decatlona girip kamp malzemesi alın daha kolay olur
dışardan adam toplama hep bildiğin en fazla 4 kişi gidin masraflar sanıldığının aksine sayı arttıkça maliyet artar.
Ayrıca ne kadar adam o kadar bekleme, sorun.......
ya hemen şimdiden yer ayırtın kalmak için ya da bir gün önce veya aynı gün bookingkomdan yoksa çok para ödersiniz. Ben aynı gün veya bir gün öncesi alırım ki esnek plan yapayım hem de ucuz olsun
ama o vakitler Bordo el yakar
trafik de berbat olur
kanada tuzlu kum yapışır ve çıkmaz buna dikkat
dune kum tepesi demek okyanus boyunca çok var Hollanda falan.
Genelde rüzgar iyi ancak hava kapalı olursa rüzgar olmuyor. İki gün rüzgar olmazsa gezmeye vaktiniz ve aracınız olmalı

Kullanıcı avatarı
HeredaS
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen HeredaS » 1 on yıl 1 hafta önce (17.03.2014, 22:02)

Bir kaç gündür forumda değildim, verdiğiniz bilgiler çok değerli, teşekkür ederiz bilgiler için. Bu bilgileri değerlendirme açısında bi görüşme sağlayalım arkadaşlar ile detayları tekrardan buradan paylaşırız. :)

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen bartsay » 1 on yıl 6 gün önce (20.03.2014, 21:18)

dediğim yer bura

http://vimeo.com/72800936