Türkiye'de neden paramotor yarışmaları düzenlenmiyor?

Şenlikler ,Organizasyonlar , yarışmalar hakkındaki konular, havacılıkla ilgili her türlü duyurular.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SilverCloud
Ad Soyad: Muharrem Kılıç
:
Yarışma Pilotu 300+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 62 / 0
Pilot Menüsü: 

Türkiye'de neden paramotor yarışmaları düzenlenmiyor?

Mesaj #1 gönderen SilverCloud » 9 yıl 4 ay önce (11.11.2014, 18:47)

Selamlar arkadaşlar,

Bildiğim kadarı ile oldukça uzun zamandır ülkemizde paramotor sporu yapılıyor ve oldukça fazla paramotor pilotuda var. Peki neden şimdiye kadar hiç bir paramotor yarışması/şenliği/organizasyonu yapılmadı? Ve yakın gelecek içinde neden hiç kimsde öyle bir niyet yok? Acaba neyimiz eksik bir fikri olan var mı?

http://vimeo.com/101314820

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen seccckin » 9 yıl 4 ay önce (11.11.2014, 19:01)

muharrem abi biz Manisa Havacılık toplulugu spor kulubu olarak düzenlemeyi düşünüyoruz 1 senedir üzrende çalışıyoruz. Fakat gerekli ödeneği bulamadık

Kullanıcı avatarı
tunahan yz
Ad Soyad: Tunahan Yavuz
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen tunahan yz » 9 yıl 4 ay önce (11.11.2014, 19:13)

slm muharrem bey cok guzel bir fikir ama bizim turkiye sitandartlarda yaris icin pilot deneyim az
ve bizim paramotor camiyemizde yarima yapacak paramotor yok couu cok eski aslinda antalya lara trt kanpi yani cok uygun cok genis alan ve kumsa herkese hayirli ucislar :?

Kullanıcı avatarı
birisi34
Ad Soyad: Ufuk Bulut
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen birisi34 » 9 yıl 4 ay önce (11.11.2014, 19:28)

değerli muharrem bey; isabetli hatırlatmanız oldukça yerinde ülkemizde paramotor pilot sayısı oldukça artmaya başladı sayı belki binler ile gösterilemesede 200 veya 300 ler ile anılabılir.her sporda oldugu gibi belli bir seviyenin üstünde olan kişilerin katılabilecegi yarışmalar yapılması oldukca uygun.mesafe yarışmaları yapılabilir hiç inmeden ikmalsiz en uzaga gitme yarışı olabılır. bunu kendi imkanlarım ile yapmayı planladim ucus yapacagım rotayı karadan görerek ön keşif yaptım yaklasık hiç inmeden 350 km lik mesafeyi inceledim notlar aldımgerekli ön araştırmayı olması gerektiği miktarda yaptım fakat saglık ile ilgili bir takım sıkıntılardan ötürü bunu yapamadım.ve halen bunu iptal etmedım sadece erteledim ikinci bir tarihe kadar.
yine paramotor ile noktasal hedef iniş yarışmaları yapılabılır.irtifa yarışları yapılabılır karasal iklimde termik bölgelerinde mesafe yarışları ve mesafe ile beraber zamana karsı koşulacak parkur olabılır. Bu obligasyonları dahada coğaltabılırız.

Kendilerini bu sporun duayenı olarak adleden şahısların bu veya buna benzer organizasyonlara hıc yaklamsmadıklarını ve yaklasmayacaklarını bılıyorum. bu spor ıle ılgılı soru sordugumda sakın bana sor sorma diye bana yanıt veren kişileri şimdi bu yarışmada görmek isterız madem bu işe faydalı olmak akıllarına gelmıyor ve bu spora ilgi duyanın da hevesını kırıyorlar yanıt vermedıklerı kişilerin yaışmalardaki performanslarını görsünler belki utanırlar. O halde gelsınler ülkemde bu spor nasıl gelısıyor nasıl mantıklı adımlar ıle ılerlıyor görsunler.
SANIRM YERİ GELMİŞTİR; bu camiadaki kibar nazik yardımlaşmayı seven bildiklerini aktaran ERHAN ÖZ VE ALİ AKTAŞ'a TEŞEKKÜR EDERİM PİLOTAJLARI VE BİLGİLERİ İLE HER DAIM ARADIGIMDA BILGILERINI AKTARAN HAMZA ALGÜL,SELÇUK FEDAKARTÜRK.SEBAHATTİN ÇETİN'İ asla unutmam
değerli MUHAREM KILIÇ bey bey bu konu baslığında actıgınız bu yolu ilerletmeye ve yapacagınız her türlü etlinlikte var olmaya ben hazırım ve kurucusu oldugum MARMARA PARAMOTOR grubu olarak bunu anlatacagıma emin olun.

Kullanıcı avatarı
tunahan yz
Ad Soyad: Tunahan Yavuz
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen tunahan yz » 9 yıl 4 ay önce (11.11.2014, 20:23)

slm ufuk abi mesafe yaris icin cok uygun antaya kalkip alanya ve mahmutlar kadar gidebilinir sahil
boyunca acil inis icim cok uygun hatta antalyada kalkip manavga sideye kadar gidenler var bildigim kadar

Kullanıcı avatarı
Çaylak_
Ad Soyad: İsmail Avcı
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Çaylak_ » 9 yıl 4 ay önce (12.11.2014, 00:34)

Muharrem hocam, içeriginde sadece paramotor olan (yarışma,senlik vs..) organizasyonların yapılamamış olmasının nedeni henuz paramotorcular arasında bu işi ustlenecek uzerinde ugrasıp zaman ayıracak bir organizatorun cıkamamasından kaynaklanıyor. Başka bir neden aramaya gerek yok. Bu işleri ustlenecek bir organizator bulunabilirse ve de senlik yada yarışmaya destek verebilecek bir yada birkaç kurum bulunabilirse iyi bir organizasyonun ortaya cıkmaması için bir neden kalmıyor. Hele bu tarz etkinlikler acısından paramotorcularında ac oldugunu goz onunde bulundurursak katılımında saglam olacagını dusunmekteyim.

Bu tarz organizasyonlar için verebilecegimiz her turlu destegi vermekten mutluluk duyacagımızıda belirtmek isterim,

Saygılarımla,

Alida Motor,
Gürhavk,
İsmail AVCI

Kullanıcı avatarı
Ninja
Ad Soyad: Onur Aksak
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Ninja » 9 yıl 4 ay önce (12.11.2014, 23:14)

Ülkemizde videodaki gibi bir yarışma düzenlense milleti yerden toplamak için oldukça fazla insan gerekir ülkemizde yarışma pilotajına sahip kişi bir elin parmaklarını geçmez ama bu tür organizasyonlar kadar olmasa bir paramotor festivali bile oldukça güzel olurdu.

Kullanıcı avatarı
zorhedef
Ad Soyad: Mustafa Atsız
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen zorhedef » 9 yıl 4 ay önce (13.11.2014, 00:52)

bu yarışmanın adını koymak ile bir adım atılabilir :) imkansız diye bir sey yoktur, teşvikiniz çok olumlu muharrem bey öncelikle ciddi ciddi bir organizatör bulmak lazım :)

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen H_E_L_P_55 » 9 yıl 4 ay önce (13.11.2014, 17:29)

Ninja yazdı:Ülkemizde videodaki gibi bir yarışma düzenlense milleti yerden toplamak için oldukça fazla insan gerekir ülkemizde yarışma pilotajına sahip kişi bir elin parmaklarını geçmez ama bu tür organizasyonlar kadar olmasa bir paramotor festivali bile oldukça güzel olurdu.

+1

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Ninja » 9 yıl 4 ay önce (13.11.2014, 21:43)

Paramotor camiasında gazı verip kendini havada tutan herkes kendini nimetten sanır net.. kimse kazasını hatasını söylemez paylaşmaz sır gibi kendilerine saklarlar.Bilgi paylaşımı olmayan yerde ilerlemede olmuyor. Yarışma şimdilik bize kalın gelir.. birkaç üstadı ayrı tutuyorum. Ama festival tadında bişiler olsa yada çok kolay bir parkurda zamana karşı yarışma yapılabilir..Genelde Yassak kardeşim zihniyetiyle zor olsada güzel olurdu...

Kullanıcı avatarı
md11
Ad Soyad: Gökhan Morkan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen md11 » 9 yıl 4 ay önce (13.11.2014, 22:46)

herkes cekiniyor yasadiklarini anlatmaktan, halbuku oaylassalardi yenilerinin yasanmasini engelleyebilirlerdi,
turkiyede kanadi serdigimiz yerde camlar civiler batip kanatlsri parcaliyo, daha kanadi serecek dogru duzgun yerimiz yok, keske gelisse , festivallet yarismalar olsa. 27 kasimda calistay olacakmis paramotorla ilgili, airporthaberde bununla ilgili bi bilgi vardi, belii bir ysa falan cikabilir ilerleyen zamanlarda

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Ninja » 9 yıl 4 ay önce (14.11.2014, 00:30)

oguzhan.kabakci(at)shgm.gov.tr bu adrese paramotorla ilgili isteklerinizi sorunlarınızı yazabilirsiniz..

Umarım çalıştaydan yasak bundan gayrı sonucu çıkmaz..

Kullanıcı avatarı
seccckin
Ad Soyad: Seckin Aparı
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 22 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen seccckin » 9 yıl 4 ay önce (14.11.2014, 01:12)

Sevgili onur aksak arkadaşım biz Manisa da bir paramotor yarışması düzenlemek için biraz çaba sarfettik bizde aynı senin gibi düşündük bu yarışmaya gelecek olan ve yarışacakların sayısı bir elin parmakları kadar olur dedik. Biraz araştırma yaptık durum sandığımız gibi öyle değil. Ülkemizde paramotor ile çok uzun yıllardır uçan çok tecrübeli insanlar var. Ve bu kişilerin sayısı bir elin parmaklarından çok daha fazla. Bu kişiler orda burda resim paylaşıp, foruma sürekli hatta hiç girmedikleri için isimleri cisimleri hiç duyulmamış kişiler. Örneğin ben sadece ege bölgesinde 12 13 paramotor pilotu tanıyorum ve bunların yarısı yarışmacı olabilecek tecrübede eminim benim tanımadığım farklı bölgelerde yaşayan çok daha tecrübeli paramotor pilotları da vardır.

Biz Manisa Havacılık Topluluğu Spor Kulübü Derneği olarak Manisada sportif bir hava alanı yaptık bu alanın açılışında festival havasında minik bir paramotor yarışması yapmayı planlıyoruz. Elbette senin dediğin gibi tecrübesiz kişilerde gelecek pervanesini kıracak bu kaçınılmaz. Ben geçen yaz yamaçparaşütü yarışmasına katıldım daha kanadı ters kaldırıp kontrol edemeyen adam DHV2 kanat alıp gelmiş bu tarz acemi kişiler 10 yıl sonrada olcak 20 yıl sonrada olcak bunun kaçarı yok zaten yarışmanın amacı ne iyi olanla olmayanı görmek....

Kullanıcı avatarı
Ninja
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Ninja » 9 yıl 4 ay önce (14.11.2014, 01:23)

İnşallah dediğiniz gibi bir organizasyon düzenlersiniz oldukça güzel olur... bildiklerim tanıdıklarımız haricinde bir kesim olabilir olsunda zaten..Bizde bu iş gelişsin insanlar tanısın istiyoruz..Üstadlar daha fazla boy gösterirlerse sanal alemde daha iyi olur kanısındayım hep yabancıların videolarını ağızımız açık izlemek zorunda kalmayız...Ayrıca manisadaki pistinizden haberim var malesef istanbulun her alanı yağmaya açık olduğu için 10 metrenin bile bu tip işler için ayrılacağını sanmıyorum ama inşallah yanılırım...

Herkese iyi uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
uaksungur
Ad Soyad: Ümit Aksungur
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen uaksungur » 9 yıl 4 ay önce (14.11.2014, 21:02)

Yarışma veya festival ben varım.Mustafa Atsız Akşehir bu iş için oldukça güzel bir seçim olabilir:)