tekirdağ uçmakdere yamaç paraşütü şenlikleri 9-10 mayıs 2009

Şenlikler ,Organizasyonlar , yarışmalar hakkındaki konular, havacılıkla ilgili her türlü duyurular.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Ad Soyad: Sanlı Fidan
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Tekirdağ Uçmakdere YP Festivali İçin Hava Raporları

Mesaj #61 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (04.05.2009, 15:40)

Festivale gelecek sevgili konuklarımız. Artık festival tarihleri boyunca havanın nasıl olacağına dair hava raporları netleşmeye başladı.Şu an Tekirdağ da hava hiçte Mayısa yakışmayacak derecede kötü.Ammma üç Ayrı meteoroloji kaynağına göre kötü hava Perşembe akşamı buraları terkediyor.Cuma,Cumartesi,Pazar hava günlük güneşlik.Isı 22- ile 30 santigrad derece aralarında değişecek. Rüzgar Cumartesi light ,Pazar KD 14 km/S.
Şu andaki veriler ışığında Festival boyunca bölgenin uçuş vereceğini söyleyebiliriz.Güzel bir festival olacağının sinyalleri geliyor artık.
Her zamanki gibi en önemlisi ,Allah hepimize kazasız belasız keyifli uçuşlar nasip etsin.
Festivalde görüşmek üzere.
Sanlı FİDAN

Kullanıcı avatarı
ahmetkömürcüoglu
Ad Soyad: Ahmet Kömürcüoglu
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #62 gönderen ahmetkömürcüoglu » 1 on yıl 4 yıl önce (05.05.2009, 15:26)

sanlı bey..geniş açıklamalarınız için çok teşekkür ederim..bu telaşlı günlerinizde,bu kadar detaylı bilgiler,hem benim için,hem de diğer arkadaşlarımız için çok faydalı oldu..gerçekten,bölgenizin tanıtımı açısından çok faydalı çalışmalar yapıyorsunuz..size ve diğer arkadaşlarınıza çok teşekkür ederiz..

bu bölgeyi 1980'lerden beri tanırım..o zamanlar,iflah olmaz bir sualtı zıpkıncısıydım..bu işi o kadar ileri götürmüştüm ki,arkadaşımın karadan denize fırlattığı çakal erikleri,biraz sonra zıpkınımın ipinde sıraya dizilirlerdi..hey gidi gençlik..herneyse..çanakkkale büyükkemikli'ye dalışa gittiğim zamanlarda,sizin ganos dağı sahil yolu rotası,benim hayran olduğum bir güzergahtı..hatta,bir geceyi de orada geçirebilmek için,bir gün önce yola çıkar,o dağın altında,sahilde gece kamp kurardım..sabah erkenden yoluma devam ederdim..

velhasıl..maddi durumumu ayarlayabilirsem,mutlaka şöleninize katılmak istiyorum..yemek,memek hiç önemli değil..gelirken,marketten alacağım bir karış tahin helvası,iki paket kaşar,5 ekmek,5 pepsi,benim için çok güzel bir kamp yemeğidir..ayrıca,o dünya güzeli manzaralarda da uçmamız,her şeye bedel..

tekrar tekrar ilginize teşekkür eder,güzel şöleninizin başarılı geçmesini dilerim..

saygılarımla..

ahmet kömürcüoğlu

not: gelen yabancı misafirler de görsünler bakalım..yeni yetişen Atatürk nesli geri mi kalmış,yoksa,dünyadaki bütün gelişmeleri anında mı takip ediyorlar..kararı onlar versin..
Dosya ekleri
ile-meteoroloji.jpg
şile..

Kullanıcı avatarı
sitkiozbasli
Ad Soyad: Sıtkı Özbaşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #63 gönderen sitkiozbasli » 1 on yıl 4 yıl önce (05.05.2009, 16:07)

arkadaşlar bende baktım hava cuma günü çok hafif bulutlu rüzgarın yönü kuzeyli cumartesi ve pazar günü aaçık 20 derecelerde sıcaklık olacak yine rüzgarın yönüde yine kuzeyli eseçek rüzgarın hızı 10 ila 15 km.lerde olacak yani keyifli bir hafta sonu olacak. herkese iyi uçuşlar . sizlere kıyı bölgelerindeki tüm uçucularımızın takip edebilecegi bir site yazıyorum bakın
.bu site aslın da sörf yapanların çok kullandıgı bir site bizde sökede çok faydalanıyoruz. avcılarda kullanabilir.

Kullanıcı avatarı
sitkiozbasli
Ad Soyad: Sıtkı Özbaşlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #64 gönderen sitkiozbasli » 1 on yıl 4 yıl önce (05.05.2009, 16:09)

http://www.windfinder.com/forecast/tekirdag bu tekirdag için olon bölümü burdanda genel bakabilirsiniz önünüze ç.ıkan haritadan bölgemizi tıklayarak bulabilirsiniz sonra forcast ti tıklayın.www.windfinder. com.

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Pilot Menüsü: 

Mesaj #65 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (05.05.2009, 21:46)

Sıtkı beye bilgi için teşekkürler.
Benim sıklıkla kullandığım kaynaklar wind guru,weather underground,meteor gov tr.Genellikle bu üçünün ortalaması hava hakkında fikir veriyor.Wind guru ise Tekirdağın Şarköy ilçesini baz nokta olarak aldığı için uçuş bölgemizin en yakın en güvenilir rüzgar tahmini o veriyor.Zaten bu sitenin esas işi sörfçüler Kite Boardçular için rüzgar tahmini yapmak.Sizin oralarda durum nasıldır bilmem ama bizim buralar için Meteor gov tr sadece ertesi gün için güvenilir tahmin yapıyor.Rüzgar içinse genellikle zayıf kalıyor.Dedim ya durum bizim buraların hava,rüzgar tahmini için geçerli,belki sizlerin bulunduğu bölgeler için işi daha ciddiye alıyorlardır.Sıtkı beyin önerdiği windfinder sitesini bir takibe alalım bakalım sonuç iyi olursa bir kaynağımız daha oldu demektir.Bu gün için(5.5.09) tüm kaynaklar kuzeyli rüzgar tahmini yapmışlardı ve ben akşam üzeri saat 18 civarları kendi Anemometreme göre 5-7 km tam güney rüzgarı eşliğinde Paramotorla rahat bir kalkış yaptım. 250-300 metrelerde gezindim orada da rüzgar aynen yer rüzgarı gibi tam güney rüzgarıydı.Her neyse festivale az kaldı.Bekleyip göreceğiz.Şimdilik uçuşlar olacak gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Pilot Menüsü: 

Mesaj #66 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (05.05.2009, 22:08)

Ahmet Kömürcüoğlu abime buradan kucak dolusu sevgiler.
Arkadaşlar festival günleri havanın güzel olacağı artık belli oldu gibi.Rüzgar tahminlerine göre ,rüzgar limitler dahilinde olacak(En yüksek 14 km/s).Sadece öğlen saatlerinde rüzgar dönüş yaparak tam kuzey esebilir ve kalkış vermeyebilir, fakat saat 15 ten sonra yine uçuşlar kuzey doğuya dönen rüzgarla devam edecek gibi görünüyor.Zaten öğlen yemek arası ve dinlenme verileceğinden sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.Eğer rüzgar çok yanlı eserse Kuzeydoğu pistimize geçilip ordan uçuşlara devam edilebilir.Kuzeydoğu pistimiz biraz daha küçük bir alana sahip olmasına rağmen K-KD rüzgarlarını tam karşıdan karşılayan bir konuma sahip ve özel olarak bu iş için yapıldı.
Çadır konaklamalı gelecek misafirlerimize bir uyarı!Gündüz hava sıcaklığı ideal olacak gibi ,fakat gece için sizi üşütmeyecek giysilerinizi mutlaka yanınızda getirin ve olası serin gece havasına karşı önleminizi almış olun(Çadır kamp alanımız 550-570 m arası bir irtifada bulunuyor).

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Pilot Menüsü: 

Mesaj #67 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (05.05.2009, 23:23)

Festivalimize kaydolan Pilot sayısı 200 ün üzerine çıktığından dolayı artık konaklama kaydı alamıyorum.Bu gün Tekirdağ Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Otelinde bazı boş yerlerin olduğunu öğrendim.Fiyatları uygun Odaları ve hizmeti iyi bir tesis ve en önemlisi Festival alanına gidecek servis araçları önünden kalkacağı için burayı kendi imkanıyla gelmek isteyen arkadaşlara öneririm.
Otel Rezervasyon No: 0 282 260 42 30

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #68 gönderen ganos » 1 on yıl 4 yıl önce (06.05.2009, 04:45)

windguru ve windfinder, cumartesi ve pazar günü uçuş saatlerine denk gelen periyodlarda doğu rüzgarı gösteriyor. Doğu'da şenlik tepesi çalışır, Nişantepe (650m) daha da iyi çalışır. Dardır ama, iyi doğu rüzgarı alırsa seri kalkışlara imkan verir ve sorti sayısı artar.

Poseidon, cumartesi doğu, pazar kuzeyli yönler veriyor. Pazar çok zayıf rüzgar gösteriyor. O şiddette eserse, yönü ne olursa olsun, iyi koşanlar şenlik tepesinden düz kalkış, düz uçuş yapar.

Wunderground cumartesi de, pazar da, 14-18km/sa, kuzeyli veriyor. Wunderground haklı çıkarsa biraz canımız sıkılabilir.

DMİ henüz hafta sonunu vermiyor.

Kullanıcı avatarı
Seher25
Ad Soyad: Tenzile Gonuleri
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #69 gönderen Seher25 » 1 on yıl 4 yıl önce (06.05.2009, 06:36)

Merhabalar,
bir kac hava raporu sayfasida ben ekliyeyim ve göz atmakta yarar var. Asil gercek hava cumartesi ve Pazar günleri ucus tepesinde anlasilir sanirim.

http://at.wetter.com/wetter_aktuell/wet ... prev=7days

http://www.wunderground.com/cgi-bin/fin ... ay=Sonntag

http://www.wetteronline.de/Tuerkei/Tekirdag.htm

Herkese kazasiz ucuslar

Kullanıcı avatarı
turkfan
Ad Soyad: Hacı Ali Yılmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #70 gönderen turkfan » 1 on yıl 4 yıl önce (06.05.2009, 19:49)

Merhaba Sanlı Bey;
Zaman su gibi akıp gidiyor. Sizinle de daha evvelden konuştuğumuz gibi kısmetse geliyorum. Cumartesi günü uçuşlar kaçta başlar?

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Pilot Menüsü: 

Mesaj #71 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (06.05.2009, 20:52)

Muhtemelen saat 10:00 gibi başlayacak.
Selamlar.

Kullanıcı avatarı
ganos
Pilot Menüsü: 

Mesaj #72 gönderen ganos » 1 on yıl 4 yıl önce (07.05.2009, 02:56)

wunderground, cumartesi batı/güneybatı, pazar da doğu/güneydoğu ya döndü. ikisi de fevkalade uygundur. batı için tepenin köye bakan yamacına taşınmak gerekebilir ama o kadarcık çileye katlanılır.

Bu arada windguru, windfinder birazcık bozuldu gibi ama günün belli saatlerinde doğulu rüzgarlar veriyor. doğulu rüzgar bizi uçurur.

sanıyorum yarın daha net belli olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Andrea
Ad Soyad: Andrea Ojetti
Pilot Menüsü: 

Mesaj #73 gönderen Andrea » 1 on yıl 4 yıl önce (07.05.2009, 11:47)

Cumatesi ve pazar gunu ruzgar cok hafif ve gunes guclu oldugu icin termikler iyi calisacak! Herkese iyi ucuslar dilerim arkadaslar!

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Pilot Menüsü: 

Mesaj #74 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (07.05.2009, 14:16)

Festival günleri yaklaştıkça hava raporları da gitgide güzelleşiyor.Hayırlısıyla çok güzel uçuşlar bizleri bekliyor. D, KD, G, GD, GB, B rüzgarlarının hepsi bize çalışır arkadaşlar.
Şu an tarih 08.05 saat 0.22 az evvel bildiğim tüm kaynaklara baktım.Hepsi çok çok iyi rüzgarlar gösteriyor.Aman nazar değdirmeyelim.
Festivalde görüşmek üzere.
Sanlı FİDAN

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Ad Soyad: Halil Akdeniz
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #75 gönderen sinanpaşalı » 1 on yıl 4 yıl önce (08.05.2009, 18:43)

Flieger59 yazdı:Bu gün Uçmakderede yeni öğrencilerimizden birkaçına irtifa uçuşları yaptırdık.Hava pırıl pırıl güneşli ve rüzgarda çok uygundu.İçimden festival içinde en azından böyle bir hava diledim.Hazırlıklar son sürat devam ediyor.Tenzile hanımın festival günleri için Almanyadan yolladığı iyi hava yazısıda keyfimi oldukça arttırdı.THK pilotlarını buradan festivalimize davet ediyor ve onları burada görmekten büyük mutluluk duyacağımızı ifade ediyorum.Gelmek isterlerse diğer gelecek konuklarımızın hepsi gibi onların da başımızın üstünde yeri var.Kendilerine resmi bir çağrı gönderme fikri aklımıza çok geç geldiği için,bu saatten sonra çok geç olur diyerek bu işe yeltenmedik bile.
Halil Akdeniz kardeşim de sanırım askerde.Kendisine hayırlı tezkereler diliyorum.İnşallah seneye kendiside burada olur.
Keyifli,Eğlenceli,en önemlisi kazasız belasız bir festival dileklerimle.
Sanlı Fidan

Teşekkür ederim sevgilli şanlı abi İşallah teskereyi alınca 2010 yılındaki şenliğinize katılabilirim. şimdide sizlere iyi eğlencelr dilerim doya doya uçun

Kullanıcı avatarı
karayigit
Ad Soyad: Suleyman Alci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #76 gönderen karayigit » 1 on yıl 4 yıl önce (09.05.2009, 01:40)

Cumartesi uçuşları çok güzeldi.
Organizasyona teşekkür ederim.

Takeoff komiseri lazım,
ve Soaring bandı paylaşımı gibi nezaket kuralların
ve hava trafik kurallarının da pilotlara hatırlatılması lazım.

tekrar teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
ganos
Pilot Menüsü: 

teşekkür

Mesaj #77 gönderen ganos » 1 on yıl 4 yıl önce (11.05.2009, 12:32)

Tekirdağ Valiliği'ne, Sn Vali Aydın Nezih Doğan'a, Sn. Vali Yrd.-İl Genel Sekreteri Mustafa Yel'e, Tekirdağ Doğa Sporları Derneği'ne, Kadir'e, Sanlı'ya, şenlikten önce ve şenlik esnasında hatta şenlik sonrasında mesai harcayan, emek veren, Valilik, Özel İdare, Arama Kurtarma, Sivil Savunma, Sağlık, Jandarma, Deniz Polisi ve varsa unuttuğum bütün kamu ve özel kuruluşların en yukarısından en aşağısına kadar görev yapan bütün personeline, transport ekibine, güneşin altında bize hizmet vermeye çalışan herkese ve şenliğe katılıp renk katan bütün pilot arkadaşlarıma çok çok çok teşekkür ederim.

Benim, Tekirdağ'da ikamet etmeyişim sebebiyle, bu kez çok fazla emeğim geçemedi, önceki şenliklerde de sadece duyuruya ve katılımı organizeye çalışmıştım. Bu sefer, sağolsun Sanlı bu işi layığıyla yerine getirdi, bana da çok şey kalmadı, ufak tefek bir şeyler yapmaya çalıştım. Azıcık faydam olduysa ne mutlu bana!

Muhakkak ki eksiklerimiz de oldu. Şenlik sürekli geliştiği için bu sene daha yoğun ilgi oldu. Bunda güzel havanın da etkisi vardı. Take off çok kalabalıktı. ikinci gün halk ta izlemek için yukarıya çıkınca sıkışıklık yaşadık. Pilotlar haricinde yukarıya çıkış olmaması konusunda bir talebimiz vardı ancak her ne kadar bir yamaç paraşütü şenliği de olsa sonuçta seyirlik bir organizasyon olması ve sporu tanıtmak, sevdirmek maksadı bulunması sebebiyle halkın, işin bu kısmını da görmek isteği ve hakkı olduğunu düşünerek buna katlanmalıyız dedik. Take off çok geniş olduğu için bunun bize çok zararı da olmadı. Kısa bir süre kalkış istikametinde meraklı bir kalabalık oluştu ancak nazik ikazlarımıza anlayış gösteren Tekirdağ'lılar kendilerine ayrılan bölgeden seyretmeye özen gösterdiler. Ve ciddi bir problem de yaşanmadı. Bir ara seyircilere ayrılan bölümden slalom yaparak kalkan bir pilotu alkışladıklarını bile gördüm, pilot ta aynı nezaketle kendilerine karşılık verdi.

Gördük ki kalkışta bir takım tedbirleri zorlayacak bir take off komiseri olmalı. Pilot arkadaşlarımız birbirlerine saygılılar. Herkes birbirinin kalkış önceliğine imkan tanıdı. Ancak her ne sebeple olursa olsun kalkış önünde uçma eğilimi, bu tür kalabalık organizasyonlarda kalkış bekleyen, bilhassa öğrenci arkadaşları sıkıntıya soktuğu için özenle dikkat edilmesi gereken bir husus. Uçan arkadaşların hepsinin trafik kurallarını bildiğinden eminim ancak bandın dar olması, kaldırıcıların belli yerlerde yoğunlaşması sebebiyle tepeden kopmamak için geçiş öncelikleri zaman zaman ihmal edildi. Fakat bu ihmallerin bile emniyetli sınırlar içerisinde kalmasına özen gösterildiği belli oldu. Üzücü bir olay yaşamadan bu organizasyonu tamamladığımız için son derece memnunuz. Tatlı bir yorgunluk haricinde hiç bir şikayetimiz yok.

Herkese tekrar teşekkür ediyorum ve bütün pilot arkadaşlarıma uçtukları her yerde hava trafik kurallarına özen göstermelerini naçizane tavsiye ediyorum.

Her zaman bekliyoruz.

Kazasız uçuşlar...

Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler..............

Kullanıcı avatarı
gamer
Ad Soyad: Gamer Arslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #78 gönderen gamer » 1 on yıl 4 yıl önce (13.05.2009, 11:34)

katılım oranı yüksek olan harika bir festivaldi. öncelikle Sanlı beye olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım. çok çalıştılar. transportlar hiç beklemedi. uçmak isteyen bol bol uçtu.
merak edenler için birkaç foto eklemek istedim. fotoğraflar herşeyi anlatıyor zaten :) uçmakdere harika biryer.
Dosya ekleri
IMG_6675.JPG
.
IMG_6675.JPG (513.27 KiB) 12280 kere görüntülendi
IMG_6679.JPG
.
IMG_6679.JPG (534.16 KiB) 12280 kere görüntülendi
Uçmakdere.jpg
.
Uçmakdere.jpg (75.49 KiB) 12280 kere görüntülendi
IMG_6651.JPG
.
IMG_6651.JPG (458.65 KiB) 12280 kere görüntülendi
IMG_6629.JPG
.
IMG_6629.JPG (327.53 KiB) 12280 kere görüntülendi
IMG_6626.JPG
.
IMG_6626.JPG (415.33 KiB) 12280 kere görüntülendi
IMG_6627.JPG
.
IMG_6627.JPG (347.95 KiB) 12280 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
ganos
Pilot Menüsü: 

fotoğraflar

Mesaj #79 gönderen ganos » 1 on yıl 4 yıl önce (13.05.2009, 12:24)

...
Dosya ekleri
HPIM2514.JPG
HPIM2424.JPG
HPIM2428.JPG
HPIM2431.JPG
HPIM2435.JPG
HPIM2437.JPG
HPIM2472.JPG
HPIM2501.JPG
HPIM2508.JPG
HPIM2513.JPG
En son ganos tarafından 13.05.2009, 15:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Flieger59
Pilot Menüsü: 

Tüm Katılımcılara Teşekkürler

Mesaj #80 gönderen Flieger59 » 1 on yıl 4 yıl önce (13.05.2009, 15:05)

Sevgili arkadaşlar,festivale katılımınız bizleri onurlandırdı.Az evvel festival öncesi ve festival boyunca yapılmış kayıtları gözden geçirdim,Türkiyenin çeşitli yerlerinden kendini kaydettirmiş yerli pilot sayısı 211. Bizden habersiz gelen bir grup Bulgar pilot ile birlikte yabancıların toplam sayısı :82 genel toplam olarak eder: 293 katılımcı.Bizde 300 tane tişört ve şapka nereye gitti diye düşünüyorduk :D .
Festivalin ciddi bir kaza ve yaralanma olmadan bitmesine de gerçekten çok sevindim.Arkadaşlardan biri Protokol tribününe bir kamikaze dalışı yapmış :D ,kaza anı basın tarafından an be an görüntülenmiş.Çok şükür yine kimseye birşey olmadan olay atlatılmış.
Bu yıl bu kadar yüksek bir katılımcı sayısını idare edebilmemizi sağlayan bize her zaman olduğu gibi maddi,manevi tüm desteğini esirgemeyen Tekirdağ Valisi sayın Aydın Nezih Doğan' a, Her ayrıntıda, her programlama da emeği olan il genel sekreterimiz sayın Mustafa Yel 'e ,
Tüm organizasyonda ilk başvurduğumuz kişi olup, bizim kadar yorulan İl genel sekreteri özel kalem müdürü Sayın Sedat beye,Özel idareden görevli tüm şöför arkadaşlara ,Kayıtlar,hediye ve yemek dağıtımında ve her türlü organizasyonda görev almış Tekirdağ Doğa Sporları Kulübünün değerli üyelerine,son bir aydır yurtdışı yazışmalarda bana oldukça fazla yardım eden ve hep destekleyen sevgili eşime, adını söylemeyi unuttuğum tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Şahsi kanaatimce oldukça güzel,uçuş yönünden doyurucu (3-4 saat boyunca inmeden uçanlar vardı) bir festivali geride bıraktık.
Son gün yorgunluktan bitmiştim,aradan 3 gün geçti; ancak kendime gelebildim,ama değdi doğrusu.
Sizlerden gelecek övgüler kadar eleştirilere de açığız.Bir dahaki festivalin daha da iyi olması için bunlara da ihtiyaç var.
Kazasız,iyi uçuşlar dileklerimle.
Sanlı FİDAN