Tokat Şenyurt Şenlikleri Üzerine

Şenlikler ,Organizasyonlar , yarışmalar hakkındaki konular, havacılıkla ilgili her türlü duyurular.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
tempus
Ad Soyad: Mevlut Karadeniz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Tokat Şenyurt Şenlikleri Üzerine

Mesaj #1 gönderen tempus » 1 on yıl 7 yıl önce (05.09.2006, 17:08)

02-03 eylül tarihlerinde düzenlenen Tokat Şenyurt şenliklerine Ankara dan Mithat Derinyol'la birlikte katıldık. Cuma günü hava sertti rüzgar tahminen 30-40 km. hızla esiyordu ve hava kapalıydı her an yagmur bekleniyordu. Cumartesi ve pazar günü içinde bir umut yoktu. Herhalde bu nedenle katılım oldukça az oldu. Katılımcılar, Ankara dan Mevlüt, Mithat, Serkan - Ordudan Talip, Barış, Göktan, Soner - Sivas tan Aziz ve Peksever - Yerli uçuculardan Mehmet, Dr.Metin, Yılmaz, Fatih idi. Cuma akşamı yemekte Şenyurt belediye başkanı sayın Orhan Özkayıt "Merak etmeyin bu gece yağmur yağsada cumartesi pazar çok güzel uçuşlar yapacaksınız" dedi fakat bizim hava için hiç umudumuz yoktu. O geceyi Mithat ve Mehmet hocamla Ögretmen evinde aynı odada geçirdim. Benim en büyük korkum oda arkadaşlarımın horlaması idi ama Mithat da Mehmet de sessiz sakin küçük bir bebek gibi uyuyordu. O gece yagmurla beraber gök gürültüsü vardı. Yagmur yagmasına seviniyordum çünkü hava boşalsın deşarj olsunki cumartesi pazar sakinlesin. Sonuçta sabah kalkığımızda yağmurun yagdığını ve dindiğini gördük her yer ıslaktı. Diger odalarda kalan arkadaşlara gök gürültüsünü duyup duymadığını sordum fakat benden başkada gök gürültüsünü duyan olmamış her ne hikmetse!!!!!!! :( . Cumartesi sabah hava puslu idi Şenyurt mercimek tepesine çıktık 650 mt. yüksekliğinde oldukça güzel bir tepe. Tepede bizi sıcak lezzetli gözlemeler bekliyordu. Kahvaltımızı yaptıktan sonra saat 12,30 da uçuşlara başladık ilk gün ortalama 4 er uçuş yaptık. Dinamik kaldırıcılar ve termiklerde en az gözlemeler kadar lezzetliydi. Dinamik kaldırıcılarla tepe üstü en az 100-200 mt. irtifa yaptık. Tepenin hemen altındaki kayalık termik kaynağı idi kayalığın üstünde termikle 2 tur dönmek bile en az 250 mt. irtifa yapıyordu. İniş alanı Tokat Turhal karayolunun kenarındaki geniş ve düzlük tarlaydı. İnişlerde de hiç sorun yaşanmadı. İnişlerde bazen Turhal Tokat karayolu üzerinde de termik yakalayıp uçtuk. Ertesi günü de 2 er uçuş yaptık :roll: . Uçuşların hepsi çok güzeldi en küçük bir kaza da yaşanmadı. tabiki Mehmet Bayraktar ın ve Dr. Metin Murat ın özverileri ve sorumluluk anlayışları uçuşların böylesine güzel geçmesinde büyük katkısı vardı. Cumartesi akşama dogru rüzgarın sertleştiği bir zamanda bile 5 pilot sıra ile ardarda sorunsuz kalkış yaptık. Sert havada Rüzgara karşı Mehmet Bayraktar ın harnesten yaptığı destek itişleri 15 - 20 mt.de bile etkisini sürdürüyordu :? . Cumartesi akşamı Şenyurt belediyesi önünde Yerli sanatçıların katıldığı halk konseri oldu. Oyun havaları eşliğinde Mehmet bayraktar ın Mithat ın Aziz in ve diger arkadaşların kollarını kaldırıp sallıyarak oynadıkları oyunlar, soaringler ve termik dönüşleri görülmeye degerdi :cry: . Uçuşları ve güzel anılarıyla geçen bu şenlikte emeği geçen Başta Şenyurt Belediye başkanı Orhan Özkayıt'a ve diger belediye görevlilerine Mehmet Bayraktar a ve Dr. Metin Murat a çok çok teşekkürler. Ayrıca Şenlik Sonrası Belediye başkanı katılımcılara Tokat a özgü testi ve çömlekler armagan etti. ( Evde eşime en güzel karayolu üzeri uçuş yapan pilot seçildiğim için bu testiyi kupa olarak aldığımı söyledim. :D )
Bir sonraki Şenyurt Şenliği çok daha güzel olacak. (Belediye Başkanının tiyosu ;) )
Herkese kazasız ve keyifli uçuşlar
Mevlüt Karadeniz
Dosya ekleri
tokat3.JPG
Şenyurt Mercimek tepesi take off
tokat4.JPG
Tokat Turhal karayolu kenarı iniş alanı arkada Şenyurt Mercimek tepesi ve Bld.Bşk..ve uçucular
tokat6.JPG
Mithat Derinyol, Dr. Metin Murat, Mevlüt Karadeniz
tokat7.JPG
Tepedeki gözleme kaynağı. Sağdaki gözlemeden sorumlu belediye fen işleri müdürü Aydemir
tokat5.JPG
iniş alanı Dr. Metin Murat iniş kontrolü yaparken

Kullanıcı avatarı
mderinyol
Ad Soyad: Mithat Derinyol
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen mderinyol » 1 on yıl 7 yıl önce (05.09.2006, 18:23)

Gerçekten de Mevlüt beyin de yazdığı gibi Şenyurt şenliği bir harikaydı. Katılımın az olmasının bize göre avantajı çok büyüktü, çünkü bizimle daha çok ilgilenildi. Hava tahminlerine göre festivale katılmayanlar gerçekten çok şey kaçırdı. Belediye başkanı sayın Orhan Özkayıt gerçekten çok akıllı bir adam. Bana : hocam taa Ankaradan, Meteorolojiden seni getirttik, artık şenlik boyunca havaya bir güzellik yaparsın dedi. Bu isteğini ise, yemşeşil bahçeli birinci sınıf bir restaurantta tokat kebabı ve 2 duble de rakı eşliğinde bana iletince , bana sadece havayı düzeltmek kaldı

Hava pırıl pırıl olunca da bize uçmak, termik dönmek, take-off +1000 ler kaldı. Termiği bu kadar bol, güvenli ve uzun süreli bir yer kolay kolay bulunmaz. Organizasyonu yapan sayın hocam Mehmet Bayraktar gibi uçucuların hepsini uçurmak için elinden gelen gayreti gösteren, havada 20 m den bile uçanı iten birisi zor bulunur . Mevlüt bey artık aksakallı 20 m den bile iten organizatörü çok arar. Dr Metin beyin de yerli bir pilot olarak kendini sorumlu hissedip uçuculara yardımları, termiğin yerinin tiyolarını vermesi de unutulacak bir şey değil.
Aktivite yalnız uçuş da değildi, bizler belediye başkanının, kaymakamın şeref konuğuyduk, protokolde oturuyorduk. Sanatçıların konserleri ise gerçekten çok güzeldi, sanatçılar düğün salonu veya pavyon şarkıcısı değil, gerçek sanatçı idi. Sanatçıların konser verdiği sahnede özel davet alarak yamaç paraşütü hakkında konuşma yaptım, halkımıza Türkiyenin en seçkin yamaççılarını takdim ettim.Take-off daki gözlemeleri Türkiyede birinci ilan ediyorum. Gözleme yemeyen ben bile her seferinde ikişer ikişer ikişer götürdüm. dağa çıkış ve inişimiz çok rahattı her an araçlar hazırdı. Yattığımız yerler öğretmenevleri idi ve rahattı. Akşam yemeklerine 1.sınıf bahçeli restaurantta açık büfe ağırlandık. Uçuşların ise ana karayolu üzerinde olmasından dolayı ilgi oldukça iyiydi. İnsanlar araçlarını durdurup bizleri seyrediyordu.
İyi ki de böyle bir şenliğe katıldım, çok mutlu ayrıldım. Emeği geçen, katılan herkese sonsuz teşekkürler.

Selam ve Saygılarımla
Mithat Derinyol

Kullanıcı avatarı
Peksever
Ad Soyad: Peksever Müderrisoğlu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Peksever » 1 on yıl 7 yıl önce (06.09.2006, 22:06)

ilk sivas şenliğini düzenladiğimde uçmayı bilmiyordum. camia ile yeni tanışmıştım.bu işin tadını aldıktan sonra kendi bölgemizde küçük bir guyrupla kendi kendimize uçmaya devam ettik sivas dışında ilk uçuşumu Mersin aydıncıkta yaptım.ilk il dışı şenliğe ise tokat şenyurtta katıldım.çok kalabalık değildi iyiki değildi.harika ucuşlar oldu.azişz ve ben çok keyf aldık.organize ve ev sahipleri harika idi.katyılan arkadaşlar harika idi Kendimi bir ara usta plot gibi hissettim.Cumartesi uçuları çok keyifli oldu pazar günküğ uçuşum iyi ancak kalkış kötü idi fırsat buldukca ve Tokatlı arkadaşlar davet ettikçe şenyurtta uçmak isterim.Bu ekibi aydıncıktada görmek istiyorum Hepinize sevgi ve saygılar PEKSEVER