Söylemesi bile zor olan acayip ne menem birşey Inversion

Meteoroloji hakkında paylaşımlar, dökümanlar ve teknik bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mgvg
Mesajlar: 46
Kayıt: 01.02.2009, 12:25
Ad Soyad: Mete Gökçadır
Şehir: Kırklareli
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Söylemesi bile zor olan acayip ne menem birşey Inversion

Mesaj #1 gönderen mgvg » 2 yıl 6 ay önce (27.05.2016, 12:37)

Hava yükselir, genişler atmosferde ve sıcaklık düşer. Fakat atmosfer hareketlerinde bir kuralsızlık vardır; yukardaki kuralın dışında hareketler vardır. Atmosfer kural dışı davranır. Yükselen havanın sıcaklığı, artmaya başlar belirli bir yüksekliğe kadar, İşte bu bölgeye terslikler katmanı (inversion ) deriz.
Inversion katmanı çoğunlukla sığ, yere yakın kararlı bir katmandır. Hava sıcaklığı bu katmanın içinde yükselirken belirli bir yüksekliğe kadar ısınır. İşte bu belirli yükseklik inversion katmanının üst noktasıdır. Bu üst tabaka bir örtü gibi davranır. O andaki hava durumunu, kirlenmiş havayı bir örtü gibi davranarak yukarı gitmesini engeller. Eğer havanın bağıl nemi yüksekse, bulutların, sisin, pusun oluşmasını sağlar, bunun sonucunda inversion tabakasında görüş azalır.
Serin açık gecelerde zemindeki hava sıcaklığı düşer ve yüzey tabanlı sıcaklık inversiyonları oluşur. Yüzeyden 100 feet yüksekliğe kadar içindeki havanın sıcaklığı yukardaki havadan daha soğuktur . Ters inveersionlar , sıcak havanın soğuk havanın üstünde yayılması ile oluşur .

Weather Theory Handbook tan dan ceviren Recep Mete Gökçadır

Son beğenen alp78
“Meteoroloji” sayfasına dön