Gercek Bulutları Tanıyalım

Meteoroloji hakkında paylaşımlar, dökümanlar ve teknik bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
sezgin
Ad Soyad: Sezgin Yuksel
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen sezgin » 1 on yıl 8 yıl önce (05.02.2006, 21:50)

Tangoabi gercekten ellerıne saglık mukemmel bır calısma olmus sımdı sayende bultutları daha ıyı gozlemleyebılıyorum... basarılarının devamını dılerım... sezgin..

EVRAY
Ad Soyad: Evrim Aygül
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen EVRAY » 1 on yıl 8 yıl önce (14.02.2006, 18:50)

Bulutları tanıdığımı zannediyordum ,yeni araştıranlar ve başlayanlar için çok faydalı bir sunum teşekkür ederiz.Ellerinize sağlık!

ahmetoztiryaki
Ad Soyad: Eyüp Ahmet Öztiryaki
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen ahmetoztiryaki » 1 on yıl 7 yıl önce (20.06.2006, 23:53)

çok teşekkür ederim tango arkadaş.
bir ufak tecrübe eklemek isterim. yüksek biryerde iseniz ve hava çok açık olsa bile şu stratus denilen yassı ince sis tabakası gibi bulutu birkenarda gördüyseniz bence uçuş yapmayın... dağcılıktan tecrübe edilmiştir isteyen dikkatle izleyip bu tecrübeyi test edebilir. stratus bulutu çok güzel ve tam açık bir havada ortaya çıktıktan yarım veya bir saat arasında HAVA PATLAR.
fırtına sağnak dolu aklınıza ne gelirse..
Hepinize iyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

bulutlar

Mesaj #24 gönderen muraks » 1 on yıl 7 yıl önce (24.09.2006, 13:46)

Bulutlar hakkındaki bu faydalı bilgiler için çok teşekkür. Resimlerle desteklenmesi gerçekten etkili olmuş ancak yeni plotlar için ülkemizde sıkça görülen bulutlarla ilgili ipucu verebilecek arkadaşlar da varsa faydalanmak isteriz. Yani hangi bulutta nasıl bir yaklaşım sergilemeliyiz.
Yukarıdaki bilgiler bulutlarla, oluşumları ve görüntüleriyle ilgili olarak çok aydınlatıcı, bunun yanında yamaçparaşütü ile ilgili olarak etkilerinden bahsedebilirsek çok aydınlatıcı olacak. Şahsen kendimi bu konuda yetersiz görüyorum ve birkaç defa uçuşumu iptal etmek zorunda kaldım. Belki boş yere iptal etttim belki de doğru karar verdim ama bilemiyorum.
Bu konuda arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim.
Herkese doğru havalarda iyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen mahomedia » 1 on yıl 7 yıl önce (26.09.2006, 13:19)

Cumulus bulutları ile ilgili ufak bir tecrübemi anlatayım:

Bulut tabanının 1780m olduğu bir günde gökyüzünün %50'si cumulus bulutları ile doluydu. Rüzgar yerde 8-10 km/h hızla yukarıda ise en fazla 15 km/h hızla esiyordu. Saat akşam 16:00'da yelkenkanat ile kalkış yaptığım Ankara-Miğre dağında dağın kayalık kısımlarından kopan termiklerle zar zor 1400m'ye kadar tırmanmıştım. 1400'den sonra termik biraz daha düzgün hale geldi ve 1650 metreye kadar 2-3 vario ile yükseldikten sonra bulut tabanına çok az bir mesafe kala vario birden 5-6 m/sn göstermeye başladı. Bu esnada hafifçe bulutun içine giriyordum. Gündüz meteorolojiyi incelediğim için tehlikeli derecede bulut çekimi olmayacağını biliyordum ancak yine de variodaki ani değişimi görünce şansımız fazla zorlamak istemedim. VG'yi sonuna kadar çekerek dalışa geçtim. 80km/h hızla hiç çökmeden gidiyordum :) Normalde 4-5 vario ile çökmem gerekiyordu bu hızda :)

Biraz süzüldükten sonra bulutun yan tarafından çıktım ve biraz da alçaldım. Bulut tabanına fazla yaklaşmadan 1 saat kadar aynı bulutun aldtında dolaşıp durdum.

Vel hasıl-ı kelam: "Bulut Çekimi"
Cumulus'lerin tabanına yakın yerlerde kaldırıcıda ani artış gözlenir. Hatta bu bulut biraz da büyük ise bu kaldırıcı abartabilir. Özellikle bulut gelişip de yağmur yağdırmayı düşünüyorsa yedek paraşüt açarak bile yükselebileceğiniz kaldırıcılar oluşabilir :)

Bununla ilgili ozreport.com'da okuduğum bir yazıyı özetlemek isterim:
Güzel bir yarışma gününde arada sırada cumulus bulutlarını oluşuyormuş. Telsizden uyarı gelmiş ve bütün pilotları 10-15 dakika içinde inişe çağırmışlar. Hava hala çok güzelmiş. Bizim eleman da şu termiği de dönüp ineyim demiş. O güzel güzel termiği dönerken birazdan vario çıldırmış +8 vario okumaya başlamış. amcam kulak kapatmış, olmamış büyük kulakları da kapatmış hala 5 vario ile yükseliyormuş. Sonra +20 vario okumaya başlamış. Kanadın her yerini kapatmış hala +15 vario ile yükseliyormuş. Daha sonra yedek atmış! yedekle birlikte 10-15 vario ile yükseliyormuş. Bu arada şimşek sesleri duymaya ve parlamaları görmeye başlamış.

Tabi aşağıda hava güzel olduğu için eleman iyi giyinmemiş şimdi ise donmaya başlamış soğuktan. Vario'dan yüksekliğe baktığında 7000 metre'de olduğunu görmüş.
Sonra yamaç paraşütünü toplayıp vücuduna sararak ısınmaya çalışmış.

Bir süre sonra çıldırmış halde olan vario biraz normale dönmüş ve aşağı inmeye başlamış. 3800 metreye kadar inmiş daha sonra vario tekrar çıldırmış ve yine 15-20m/sn göstermeye başlamış. Derken böyle bir kaç kez aşağı yukarı inip çıktıktan sonra bir şekilde bulutun işinden çıkmış veya bulut onu tükürmüş de denebilir :)

Yere indiğinde ise bulutun içine girdiği yerde 150 km uzakta bir kasabadaymış :)

Herif yedek paraşütle rekor bir mesafe gitmiş anlayacağınız :P

Arkası görünen fazla kalın olmayan bulutlarda problem yok ancak kalınlığı hakkında fikrinizin olmadığı bulutlara çok yaklaşmayın. Eğer yükselme hızında ani artış olursa ve bu termikten ayrılmak istemiyorsanız bulutun bir kaç yüz metre altında uçmak iyi fikir. Ama ufak bulutlara girip çıkmak da çok eğlenceli bir tecrübe :)

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

bulut bilgisi

Mesaj #26 gönderen muraks » 1 on yıl 7 yıl önce (03.10.2006, 10:08)

Dostum, bu bilgi ve tecrübeni paylaştığın için teşekkürler. Aslında tam olarak ihtiyacım olan cevabı pekiştirdim diyebilirim (cumulus için). Başka arkadaşlardan da farklı bulutlar için benzer tecrübeler duymak oldukça aydınlatıcı olacaktır. Aslına özelliklerini bilmediğimiz bulutlara doğru uçmak bilinmeze doğru uçmak gibi birşey ama senin de vurguladığın gibi etkilerini kestirebiliyorsak, bunu gerek uçuş keyfi gerekse uçuş süresi açısından avantaj olarak kullanabiliriz.
Herkese iyi uçuşlar

Kullanıcı avatarı
tangoabi
Ad Soyad: Tamer Celik
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

ruzgar gulu

Mesaj #27 gönderen tangoabi » 1 on yıl 7 yıl önce (21.11.2006, 02:02)

asagıdakı ruzgar gulu yonler ve ısımlerı konusunda kucuk bır bılgı verecegını umuyorum..

tangoabi
Dosya ekleri
ruzgargulu.jpg

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 7 yıl önce (05.01.2007, 12:25)

tamer bey, bulutlarla ilgili bilgilendirmeniz fevkalede güzel olmuş, yamaç paraşütüne yeni başladım. bu bilgilerinizden istifade edeceğim. resimli ve açıklamalı olması bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. emeklerinize teşekkürler. saygılarımla

Kullanıcı avatarı
tangoabi
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

meteor ruzgar ıskalası

Mesaj #29 gönderen tangoabi » 1 on yıl 7 yıl önce (17.01.2007, 15:56)

meteor ruzgar ıskalası...
Dosya ekleri
meteor.jpg

Kullanıcı avatarı
tangoabi
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

ruzgar hız olcegi

Mesaj #30 gönderen tangoabi » 1 on yıl 7 yıl önce (19.02.2007, 23:53)

asagıkakı resımde ruzgar hız olcegi altı farklı sekılde bırbırının karsılıgı degerler ıfadelendırılmıstır kullanıslı bır tablo...
Dosya ekleri
windspeeds.jpg

Kullanıcı avatarı
tangoabi
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

basınc /sevıye tablosu

Mesaj #31 gönderen tangoabi » 1 on yıl 7 yıl önce (20.02.2007, 00:59)

asagıdakı tabloda basınc sevıye tablosu yeralmakta bunu nasıl kullanacagız ... hazerfen havacılık sıtesınde bulut ve ruzgar durumlarını ızlerken grafıklerde pha olarak bulut sevıyelerını vermekte bu bulutların kac metre yukseklıkte goruldugunu bu tablodan daha kolay anlasılması acısından yararlı goruyorum...
Dosya ekleri
basınc.jpg

İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen İbrahim Altın » 1 on yıl 7 yıl önce (20.02.2007, 15:11)

Valla Tamer abi gecenlerde camiaya haber olan son bulut içine çekim olayından sonra bunları yadığın iyi olmuş,en azından yukarıda gördüğümüz bulutlardan başımıza neler gelebileceğini az çok tahmin edebilir konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar.Klavyene sağlık ellerin dert görmesin.Kendi adıma sana kocaman bir alkış :)

Kullanıcı avatarı
ktezel
Ad Soyad: Kudret Tezel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen ktezel » 1 on yıl 6 yıl önce (10.06.2007, 08:23)

Açıklamalar çok faydalıydı. :)

Kullanıcı avatarı
Aytekin
Ad Soyad: Aytekin Kurnaz
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen Aytekin » 1 on yıl 6 yıl önce (01.11.2007, 22:47)

Bu konuda bilgi verdiğiniz için teşekürler.Oraj Bulutlarının oluşumu ile ilgili resim yada videonuz varsa yayınlarsanız yararlı olacaktır.Yoksa kısaca oraj olarak bildiğimiz Yamaç Paraşütü açısından tehlikeli bir hava akımının hangi türden bulutlar olabileceğini eklermisiniz?

Kullanıcı avatarı
tangoabi
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen tangoabi » 1 on yıl 6 yıl önce (02.11.2007, 00:44)

Tepesı ors seklını almıs dıkıne cok fazla gelısmıs cumulus bulutlarıdır.. ıclerınde hareket eden buz parcacıkları patlamaya hazır elektırk yuklu fırtına bulutlarıdır. cekım gucu yuksek cogu zaman ucakların bıle korkulu ruyası bu yuzden pılotların cogunlukla ıclerıne gırmedıklerı etrafından dolastıkları bır gercektır.. resım olarak oncekı sayfalarda var oldugunu bılyorum ama yıne bırkac tane ekleyım konunun daha ıyı anlasılması acısından ...

Kullanıcı avatarı
pony
Ad Soyad: Emre Sucuer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen pony » 1 on yıl 6 yıl önce (13.11.2007, 21:33)

tamer abi çok güzel bi çalışma olmuş

Kullanıcı avatarı
Aytekin
Ad Soyad: Aytekin Kurnaz
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #37 gönderen Aytekin » 1 on yıl 6 yıl önce (13.11.2007, 22:19)

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (30.05.2008, 12:00)

güncellemek gerek

Kullanıcı avatarı
ktezel
Ad Soyad: Kudret Tezel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #39 gönderen ktezel » 1 on yıl 5 yıl önce (18.12.2008, 21:52)

Ben Öykü Yaren Tezel; :)
Babamla beraber bulutlar hakında yazdıklarınızı okuyor inanın çok şeyler öğreniyorum...

pisquare
Ad Soyad: Zafer Atlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #40 gönderen pisquare » 1 on yıl 5 yıl önce (19.12.2008, 00:34)

Yukarıdaki bilgileri sunan arkadaşlara ve konuyu güncellediği için Öykü'ye teşekkür ederim. Madem böyle güzel bir konu güncellendi ben de bir ekleme yapayım dedim.

Aşağıda Boğaziçi Üniversitesi Yelken Kulübünün hazırladığı meteoroloji; cephe sistemleri ve cephe sistemlerinde bulut oluşumu ile ilgili çok beğendiğim özet niteliğinde bir PDF dosyası var, indirip okumanızı tavsiye ederim. Her ne kadar kendileri yelkenci de olsa neticede hepimiz aynı rüzgarları kullanıyoruz. Kendilerine teşekkür ederim.

www.sailing.boun.edu.tr/sailing/4_2Ymeteoroloji.pdf