DMİden uçuş yerleri için ayrıntılı bilgi

Meteoroloji hakkında paylaşımlar, dökümanlar ve teknik bilgiler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
kayseridenozgur
Ad Soyad: Tevfik Özgür Sarıgöl
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

DMİden uçuş yerleri için ayrıntılı bilgi

Mesaj #1 gönderen kayseridenozgur » 1 on yıl 4 yıl önce (24.12.2009, 11:05)

Mrb
http://www.dmi.gov.tr/tahmin/f1.aspx
Yukardaki linki görünce Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğüne mail atıp, yp uçuş yerleri içinde böyle tahminler yapmalarının mümkün olup olmadığını sordum,

Bugün tlfla bana döndüler arayan Kayseri Meteroloji Bölge Müdürü Sayın Ziya Çolak'dı. Durumu tekrar izah ettim,
- Yarışmalarda bu hizmeti size veren bir arkadaş görevlendiriliyor , dedi,

Ben de
- Yarışma dışında da bu desteğe ihtiyacımız olduğunu söyleyip yapılabilecek bir şey olup olmadığını sordum,

-Uçuş yapılan yerlerin koordinatı ve yüksekliğini yazarak aynı maili tekrar atmamı kendisinin de bu talebi resmileştirerek işleme koyacağını söyledi.

BİZİM İÇİN GEREKLİ OLAN BİLGİLERDEN ;
saatlik rüzgar şiddeti ve yönü tahmini dışında hangi bilgileri talep etmeliyiz yardımcı olursanız sevinirim

Özgür

Kullanıcı avatarı
utferd
Ad Soyad: Alperen Tozluca
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen utferd » 1 on yıl 4 yıl önce (24.12.2009, 11:24)

hava trafiği?

Kullanıcı avatarı
bulobey
Ad Soyad: Bülent Kırmızıoğlu
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen bulobey » 1 on yıl 2 yıl önce (29.11.2011, 21:35)

fırtına olasılığı, sıcalık, nem, basınç, bulutluluk, rüzgar darbesi, uzayıp gidiyor...
mümkün ve kolaysa ne kadar çok bilgi verseler o kadar iyi olur.

benim merak ettiğim o noktalara gözlem istasyonları mı koyacaklar yoksa genel bilgiler üzerinden tahminlerini mi bildirecekler.

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: DMİden uçuş yerleri için ayrıntılı bilgi

Mesaj #4 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 2 yıl önce (29.11.2011, 22:49)

kayseridenozgur yazdı:http://www.dmi.gov.tr/tahmin/f1.aspx
Yukardaki linki görünce Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğüne mail atıp, yp uçuş yerleri içinde böyle tahminler yapmalarının mümkün olup olmadığını sordum

Burdaki bilgiler biraz yuzeysel ve bizim isimize pek yaramiyacaktir ve ihtiyacimiz oldugunu da sanmiyorum. Zaten 6-7 senedir kullandigimiz TR'deki takeoff'lar icin cok super olmasa da yeteri kadar bilgiyle 36 saatlik havacılık meteo tahmini veren Hezarfen sitesi var. Fakat uye olmak gerekiyor.
http://www.hezarfen.dmi.gov.tr/
Havacilik ürünleri-Sayısal ürünler-Meteogramlar veya Skew T Log P veya Helimet-Sayısal ürünler vb..

Meteogram detaylari : Yer ruzgari, toplam bulutlanma, yagis, yagis cinsi, yer/yogusma (dew point)/1500m sicaklik egrisi, barometrik degisim, seviye ruzgarlari ve sicakliklari, bulut karisma oranlari, dusey nemlilik...

Helimet ise cok daha spesifik detaylar iceriyor.