Turkiye'deki tum yarismaların TPS'ye dahil edilmesi

Turkiye Yamac Parasutu Yarisma Pilotlari Paneli Haberlesme Grubu -
Turkish Paragliding Competition Pilot Panel Discussion Group .
Türkiye'deki yamaç paraşütü yarışmalarına ilişkin hususların tartışılması için oluşturulmuştur.

Moderatörler: PaRaDoX, SkyCloud

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (07.12.2012, 16:11)

Ali(Durali) Karaca yazdı: Neyse dilimde tüy bitmeye başladı artık, bundan sonra paneldeki oylamalarda oyumu kullanacak ve başkaca yazı yazmayacağım. Hepinizi öpüyorum....

Bu cumle kabul edilemez. Ben kabul etmiyorum :x Ne olursa olsun paylasimlarinin devamini bekliyoruz. Zaten 2-3 kisiden baska yazan yok. Eger Turkiyedeki yarismacilari temsil ettigini dusundugumuz panel ayakta kalacaksa senin katkin cok onemli.

Kullanıcı avatarı
ademhasgul
Ad Soyad: Adem Hasgül
Aldığı Beğeni: 0 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen ademhasgul » 1 on yıl 1 yıl önce (07.12.2012, 18:25)

TPS'nin amacı nedir?

* Türkiye'deki o yıl için en iyi uçan Pilotların listesi
* PWCA ya gönderilecek ikinci liste
* Sizin ekleyeceğiniz farklı düşünceler.

Bence konu çok dallanıp budaklanıyor. Adım adım daha kolay ilerleriz.

Kullanıcı avatarı
s kılıç
Ad Soyad: Sebahattin Kılıç
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen s kılıç » 1 on yıl 1 yıl önce (07.12.2012, 21:54)

öncelikle şunu beliteyim türkiyedeki yarışmaları tam takip edenmezken dışarıya gidmem zor hem madi hemde zaman acısından zor. yurdışı yarışmaların dahil edilmesi veya edilmemesi konusunda tartışma acan ben değilim ki eğer bir sonuç cıkıcak ise ben olmasa olmaz dediğim birşey yok be sadece görüşümü belirtim. farklı düşünen daha iyi olucagına inandıgınız ve bildiğiniz başka şeyler varsa bunlarıda burada paylaşıp bizleri aydınlatmak en güzeli ve mantıklısıdır kimsenin kimeye darılmaya kümesine gerek yok.bu bizler için en iyisini bulmak için cıkılmış bir yol ise ve bu yolda cabalayan birşeyleri daha iyi duruma getirmeye çalışan arkadaşlara yapılan en biyük haksızlık burada bu arkadaşı ve arkadaşlarımızı yanlız bırakmaktır ben muzaferin yaptıgı şeyi taktirle karşolıyorum. bazı şeylerin değişmesi gerektiyini bilipte el atmayanlar sesiz kalıp aman deyip geçiştiriliyorsa bu cok hoş değil durali sende birdaha yazmam dersen bu hiç olmaz senin görüşlerin tecrüben bencede cok önemli. eğerki tartışmadan be yaptım oldu denecek bir durumsa kimse görüş belirtmesin konuşmaya fikir alışverişine gerek yok sonuçta herşey daha iyi yarışmalar daha başarılı pilotlar ve daha iyi bir skorbort için çalışıyorsak ben varım! yok böyle geldi böyle gider işinize gelirse deniyorsa bende birdaha yazmam olur biter. zaten görüş bildiren birşeyleri belirten birkaç kişi kalmış başkaları pek salamıyo bu işi türkiyedeki pilotların hepsini ilgilendiren bu konu bu kadar az kişiyi alakadar etmesi cok acı ben şahsen cok garip buldum bu durumu benim cıkardıgım sonuç herkes durumundan ve yerinden uçuşundan memnun şahen ben değilim daha iyi ucmak daha iyi puanlar almak için herkesten birşeyler dinlemeye almaya can atıyorum muzafer benim amacım bu oluşumun içinde senin yanında olmamı bilmemdir ama görüşüne gerek yok diyorsanda bende artık fikirrlerimi söylemem bakarım işime . veslam

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (07.12.2012, 23:50)

Sebocum sana simdiye kadar fikrini soyleme diyen oldu mu? Tam tersi ismini vererek neden boyle dusunuyorsun diye sordum. Fikrini soylemeni tesvik etmek icin.

Fikrini soyle ancak soylerken neden soyledigini bize anlat diyorum. Konular tartisilip dezanvantajlari avantajlari tartildiktan sonra zaten evet hayir diye oylama yapiyoruz orda karsiyim veya destekliyorum diyorsun. Bu sebeple konu hakkinda fikir alisverisinde bulunurken sebep belirtemeden ben karsiyim veya ben destekliyorum, yazmanin cok bir anlami yok. Su su su sebepler karsiyim!! Bu bu bu sebeplerle destekliyorum! Su bu o sebeplerle boyle olsun. Ben bunu demek istiyorum. Bu kadar

Evet meydan senin ben daha once yuzde kac taski alinsin diye gorus belirtirken bile bunu sebebini oturup bir saat yazdim aynisini senden bekliyorum. Sorularim:

TPSye hic bir yurtdisi taskinin eklenmemesi kime ne fayda saglar?

Sadece Turkiyedeki nasyonal yarismalar sporcularinin gelisimine nasil fayda saglar?

Kullanıcı avatarı
s kılıç
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen s kılıç » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 14:34)

tps ye yurdışı yarışmaıı eklemesi birkaç pilot için artı ama cogu pilot için eksi durumlara yol acıyor yurdışı yarışmalarına katılıp pilot sayısı malesef bakılırsa bir elin parmaklarını geçmiyor bu kendi imkanları ile yurdışı yarışmalarına katılan pilotlar için söyledigm bir durum ama eğerki pilot sadece yurdişi yarışmalarına katılıyor yurtiçi yarışmalara katılmıyorsa bu istisna bir durumdur ki böyle bir pilotda ülkemizde yok senin yurdışında yaşıyor olman sebebi ile veya senin durumundaki pilotlar istisna tutulursa yurtiçi yarışmalara katılan bir pilotun dereceleri içerisine katıldıgı bir yurdışı yarışmasının alınması veya alınmamaı o pilotiçin cok şey fark etirmez zira zaten iyi bir pilotsa zaten yurtiçi yarışmalardada tps nin üst sıralarında yer alıcaktır diğer taraftan sadece ulusal yarışmalarda sadece tr pilotlar yer almıyor burada yabancı bilotlarda yer alıyor fakat bu porcularında ülkemize getirilmesi için nelerden fedakrlık edildiğini biliyoruz türk pilotların gelişmesi için yapıllan bu gibi katılım faydası vermı yokmu tartışılır ama yurtiçindeki yarışmalarda öncesi ve sonrası yarışmaya gelen pilotlara iyi pilotlar tarafından birkaç uçuş ve yarışma incelikleri anlatılırsa bunlarında yarışmacı iyi pilotlar olmaı için caba götrilirse bu artık yarışmalarda 5 10 pilotun kendi arasında yarıştıgı bir yarışma olmaktan cıkar bu yılardan berilidir böyle listede yılardır değişmeyen bir sıralama beli bir pilot zümresinin yer deyiştiği yılın en iyi on pilotunun ilk sıralarını hedefleyen on pilotun dışındaki pilotların yarışmacı sayısını artırmak için uçtugu bir ortam olmaktan cıkartılması için listenin yılardır aynı kişilerden oluşan mili takım kadrosu ve yurdışında pwc yarışmalarına katılma hakı kazanan pilotların değişmeden yılardır uctugu bir ortam olmaktan cıkması için tps nin sadece yurtiçi yarışmalardan oluşması gerek bence tps nin amacı türkiyedeki pilot sıralamasını adil eşit ve tartışma götürmez bir skorbort olması nı istediğim için bu sıralama türk pilotların sıralamasıdır. pilot eger tps nin en iyisi olmak istiyor ise ve iyi uçan bir pilot ise zaten bir yarışmada bunu elde edebiliyor ama macı pwc yarışmasına katılmak ise yurtdışında uctugu yarışmalarda zaten harfını alıyor ayryeten semih abinin belirtiği gibi yuriçinde cok iyi ucmuş ama yurtışında gidip ilk 50 pilot içie giremeyen pilotda bence başkalarınada şans tanımalı ikinci bir kez tekrar mii takım içinde yer almamalı yurtiçinde iyi ucan ama yurt dışına cıkamayan cok iyi pilotlar var bunlarada şans taınmalı ve bencil davranılmamalı benim nacizane görüşlerim bunlar muzafer ama sistem işleyişi değişmiyorsa değişmez ya ilk 5 ya hiç deniyorsa o başka

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 17:42)

Sebocum tam olarak ne demek istedigini anlamadim. Noktalama isaretsiz hersey birbirine karismis. Ama sanirim hep ayni kisilerin siralamanin ust siralarda yeraldigindan cemkirip, bunun degismesi icin sadece yurtici diyorsun. Son 2 seneki yarismalar uzerinden dusuncenin yanlis oldugunu anlatayim.

Yillardir ayni kisler dediklerin, yillardir ulkemizi temsil eden pilotlar: Semih Sayir, Yurdaer Etike, Yigit Yildirim, Hilmi Ince, Hakan irtem,

Son 1-2 yilda iyi gelisim gosteren yada tekrardan yarismaya baslayan pilotlar: Murat Tuzer, Tuncay Tahtakin, Ziya Hacibaba, Umut Aslan, Bendeniz, Durali Karaca, Murat Ciftci, Ozgur Sen, Cantekin Cimen.

Sebo hic bir basari tesaduf degildir. Bu yukarida ismini yazdigim her pilot bileginin hakkiyla bulundugu yerdedir. Yillardir fix 2-3 pilotun ulkeyi temsil etmesi o pilotlarin degil, geriye kalan pilotlarin ayibidir. Demekki yillardir bu pilotlari zorlayacak hic bir gelisme gosterememisiz. Son 2 yilda bu degismeye basladi, Tuzer, Tuncay geri geldi. Tuzer'in yarisma grafigine bak tekrardan yarismaya basladigi 2010 yili ile 2012 yili ayni mi? Tuncay'inkine bak gecen yil ile bu yil ayni mi? Ziya ile Umut dalgali denizde giden laz takasi gibi ilk10 arasinda oynuyorlar. Neler yapabileceklerini biliyorum. Neler yapacaklarini kestiremiyorum. Ozgur ile Cantekin azimle ust siralari zorluyor. Tuncay, Ziya, Umut, Ozgur, Cantekin onumuzdeki sezon ilk 3te olurlarsa benim icin supriz olmaz. Ve son olarak 2012 bombalari. Durali kardesim, Bendeniz ve Murat kardesimin bu seneki patlamasi sans eseri degildir. Yetenek ile calismanin birlesiminden olmustur. Ucumuzde 4-5 senelik pilotuz ucumuzde 2 senedir yarisiyoruz. Bu kadar kisa surede 3 kisinin birden bu seviyeye gelebilmesi ulkemiz icin sanstir. Ancak bizim beklentileri karsiliyabilmemiz icin artik oncesine nazaran 2 kat daha azimli, caliskan olmamiz lazim.

Herkes gelisen pilotlarin onunu acalim diyor. Aynisini bende gecen yil soyluyordum. Ama son yil gordumki gelismekte olan pilot eger iyiyse onundekileri ezer gecer. Bakiniz Murat, Durali, ben. Sen de calis sende onundeki engelleri as Sebo. Sana kimse gelisme demiyor.

Bu sene ulkemizi PWClerde temsil edecek federasyondan destek alan kisiler:
1)Semih Sayir, Yigit Yildirim: Halen Turkiye'nin en iyileri olduklari icin ordalar. Hakettikleri icin ordalar.
2)Murat Tuzer: Efsane lakabini bosuna vermemisler. Yeniden yarismaya basladi bileginin hakkiyla 2 sene icinde en uste cikti. Son 1 senedir PWCye katiliyor.
3)Muzaffer Dundar, Murat Ciftci, Durali Karaca: Murat daha hayatinda hic PWCye katilmadi. Durali ile ben ilk olarak gecen sene 2 yarismaya gittik.

Simdi Sebo bak bakalim hangi ayni pilotlar ulkeyi temsil ediyor. 6 pilotun 2si ayni 4'u yeni. Sen diyorsunki siz orda ulkeyi temsil ederken yurtici yarismalara katilamayin ben daha ust siralarda yer alayim seneye ben temsil edeyim. Yok yaa.

Sayir, Yildirim ve Tuzer'i ayiralim. Bu sene ilk defa iddali olarak PWCye gidenleri ele alayim.Bence Murat Ciftci kanat hakimiyeti, yetenek olarak aramizda en iyisi, genel anlamda yarisma taktigi olarak en kotusu. Durali istikrar, sabir olarak en iyisi, insiyatif alma acisindan en kotusu, taktik olarak orta karar. Muzaffer inanc, istek, hirs olarak en iyisi, sabir, akilli ucma konularinda taktik olarak en kotusu. Hepimizin eksigi var ama bu eksiler Turkiyede basarili olmamiza engel degil. Bu turkiyenin sporda geride kaldigina isaret. Eger yurtdisinda basari hedefliyorsak her konuda seviyemizi en uste cikartmamiz lazim. Bunun icinde bizi zorlayan daha disli rakiplere karsi mucadele etmemiz lazim. Murat bizden taktik ogrenecek, Durali bize sabir,istikrar ogretecek, Bende onlara inanc, gaz asilayacagim. PWClerdeki diger efsane pilotlarin yardimiyla gor bak 1-2 seneye nerede olacagiz. Biz yeterki eksiklerimizi yanlislarimiz duzelmek icin ugrasalim.

Sebo sende bizle ayni yil ucmaya ve yarismaya basladin. Sen yarisma ucusunun herhangi bir faktorunde, (taktik, teknik, kanat hakimiyeti, vs) bu 3 kisiden daha iyi oldugun sadece 1 sey soyleyebilir misin? Varsa boyle birsey ben cekileyim benim yerime sen PWCye git. Son 2 yildaki yarismalarin sonuclari var ac karsilastir. Sonuclar onemli degil onemli olan pilotun taski nasil uctugu. Hepimizin KLM dosyalari leonardoda yuklu indir Google Earthten hepsini simultane olarak oynat. Bakalim kimin ucusu nasil.

Velhasil yurtdisi yarismalari elemine ederek avantaj kazanma cabalarini birak ucusuna, basariya konsantre ol. Sen ucarsan zaten onunde kimse duramaz. Ancak suan senin ve senin durumunda olan arkadaslar icin PWC cok erken.

Benim 2013 te iyi gelisim 2014te patlama beklediklerim. Serdar Tur, Devrim Bostanci, Sebahattin Kilinc, Oguzkan Sadeer, Emre Gurer. Bu kisiler ayni sekilde devam ederse bence basarili olur. Bunlar haricinde burda ismi gecmeyen ancak azimle bu kisilerden daha iyi olabilecek pilotlarda mevcut. Umarim iyi bir jenerasyon yakalayabiliriz. Yamac parasutunde soz sahibi olan ulkeler arasina gireriz. Venezuella ornegine bakin 2-3 sene once esamesi okunmayan ulkeden bugun her yarismada kafaya oynayan 4-5 tane pilot var. Turkiye Venezuella'yi ornek almali.
En son muzzy145 tarafından 09.12.2012, 01:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
s kılıç
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen s kılıç » 1 on yıl 1 yıl önce (08.12.2012, 22:53)

ben böyle birşey demek istemedim yine carpıtmışsın muzo ilk 10 deyişmesi için yurdışına cıkamayan pilotlarında önünü açmak için sadece tps ye yurt içi yarışmalar dahil edilsin dedim veselam tabiki kimsenin hakınıda yemek gibi bir durum olmamalı kim kazamışsa o hak etiyini almalı ama bu sporun birekaç kişi değilde 100 iyi ucan pilotla yarışmak veya ucmakta başak olur arkadan gelenler ne kadar iyi olursa öndekilerde o kadar iyi olmak zorunda olur bu durum yine pwc ye giden kalıteyi artırırr ben ilede başkası gitmesin ben gideyim demedim dememde ucamıyorsam yapamıyorsam ucan becerenin hakedenin yerindede gözüm olmaz olmadıda tps nasıl hesaplansın dendi tartışmaya acıldı bende kalbimdekini yazdım değişm olmalı veya olmamalı gereksimleri karşılıyor ise gerek yok karşılamıyorsa araştırmak gerek idare etmeye devam edilecekse fikirlere ihtiyac duymak neden ben bunu anlatmak istedim yoksa kimsenin hakını yemedim yemem bakarım işime :D

Kullanıcı avatarı
muzzy145
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 1 yıl önce (09.12.2012, 01:16)

Sebocum tamam istem bende onu diyorum :D Biz en iyisi Semih abinin diger baslikta( http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=11033 )dedigini yapalim. Milli takim, Antrenor, kamp, vs sistemli olursak bence hepimiz cok basarili olacaz. Formulu filan birak sen 2013 icin gaza geldin mi?

Kullanıcı avatarı
merk
Ad Soyad: Eren Kızıltuğ
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 12 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen merk » 1 on yıl 1 yıl önce (12.12.2012, 13:31)

Merhaba arkadaşlar,

Yurtdışı/Yurtiçi yarışmalar ve TPS' ye dahil edilmesi ile ilgili benim de söylemek istediklerim var ancak çok ayrıntılı yazamayacağım için şimdiden özür dilerim.

TPS' nin oluşturulma çalışmaları muhtemelen benim kısa pantolonla gezdiğim zamanlara denk geliyor. Benim dahil olduğum zaman henüz birkaç sene öncesi idi ve belirli kriterler doğrultusunda güncellemeler/iyileştirmeler yapıldı. Bir sene yapılan değişikliğin teoride iyi görünmesine rağmen pratikte pek de iyi olmadığı anlaşıldı ve her yıl iyi niyetli düzenlemeler yapılarak geliştirilmeye çalışıldı. En son geldiğimiz noktada ise yurtdışı yarışmaların öneminin arttığı, bunun sadece Türkiye sıralaması olmadığı ve TPS' nin gelişme hızı ile yarışma pilotlarımızın gelişme hızlarının farklı olduğu apaçık gözler önüne serildi. Öyleki pilotlarımız yurtdışında yarışmaya başladıktan sonra TPS' nin oluşturulma kriterlerinden olan yurtiçi yarışmaların teşviki, herkesin aynı şartlarda yarışması, bir yarışma kaçıranın bundan asgari seviyede etkilenmesi, izin problemleri vb. durumlar tam tersine döndü ve yurtdışı yarışmalara katılabilmek için gerekli şartlar oldu. Çünkü pilotlarımızın en büyük sıkıntısının paradan çok zaman olduğu ve bu sporun daha da ileri gitmesi için yurtdışı yarışmalarda tecrübe kazanılmasının gerekliliği ortaya çıktı.

Bakıldığı zaman en mantıklı çözüm olan tüm yarışmaların tek liste ile değerlendirilmesinin önünde birkaç engelin olduğu ve bazı düzeltmelerle bunun bertaraf edilebileceği görülmektedir.
Bana göre en büyük sorun farklı yarışmalardaki pilot ve task kaliteleri gibi duruyor. Eğer ki bu sorunu uygun katsayı/normalizasyon ile aşabilirsek tüm yarışmaları içeren bir liste yapılmaması için bir engel yoktur. WPRS' te de bu yapılmaktadır ve birinci olanın aşağı yukarı kaç puan alacağı önceden tahmin edilebilmektedir.

Pq factor and WPRS Points for competition:

Number of Pilots in competition 84
Half of Pilots 42
WPRS ranking points for All Pilots 4608.1
WPRS points for Top Half of Pilots (Pq_srp) 4160.3
WPRS Total for Top 42 Pilots in World (Pq_srtp) 12689.6
Pq_min is fixed for all competitions 0.2
Pq factor for Competition 0.4623
Predicted WPRS points for winner 55.5

Pq = Pq_srp / Pq_srtp * (1 - Pq_min) + Pq_min

Hatta bir pilotun bir ülkenin en iyisi ve istikrarlı yarışmacı oldunu ölçmek için son 2-3 yıllık ortalaması bile alınabilir. (WPRS' te sanırım son 2 yılın yarışmaları değerlendirmeye alınıyor ).

Bunu çok daha tecrübeli pilot ve hakem arkadaşlar daha iyi açıklayacaklardır.
Ama geldiğimiz noktada tüm yarışmalara katılan bir pilotun cezalandırılması değil ödüllendirilmesi gerekir. Tabiki TR sıralaması için Türkiye Şampiyonası' nda yarışma gerekliliği açık ve nettir aksi halde Türkiye Şampiyonası' nın getirdiği avantajlardan yararlanılması mümkün olamayacaktır.

Peki nedir bu avantajlar, bu liste/sonuçlar nerelerde kullanılacaktır? (Önce bunların tam olarak netleştirilmesi gerekir.) (Aynı şekilde TPS için de geçerlidir.)

Eğerki adil bir karşılaştırma formulasyonunu oluşturabilirsek ne öğrenci arkadaşlar zarar görür ne de zaman sıkıntısı olan arkadaşlar. Çünkü zaten adam yurtdışında dandik bir yarışmaya katılsa bile alacağı puan TR şampiyonasında alacağından çok daha düşük olacaktır.

Eğer asıl amaç pilotun ve sporun geliştirilmeye çalışılması ise yurtdışı yarışmalar da sisteme dahil edilmelidir. Yoksa annemizin liginde, kumda oynamaya devam ederiz.

Herkese iyi uçuşlar.
Eren.

Not: 14' ün de Güney Afrika' ya Pre PWC için gidiyorum. Şans dileyin ;) Daha önce gitmiş arkadaşların tecrübelerine (do/do not) açığım.