2013 yılı için TPS de değerlendirmeye alınacak yarışmalar

Turkiye Yamac Parasutu Yarisma Pilotlari Paneli Haberlesme Grubu -
Turkish Paragliding Competition Pilot Panel Discussion Group .
Türkiye'deki yamaç paraşütü yarışmalarına ilişkin hususların tartışılması için oluşturulmuştur.

Moderatörler: PaRaDoX, SkyCloud

2013 yılı için TPS hesaplanmasında hangi yarışmalar kullanılmalıdır

Anket 16.05.2013, 18:29 tarihinde bitecek

Bozdağ XC
10
15%
Çameli Pre PWC
22
32%
Kayseri Ali dağı Kupası
17
25%
Akşehir yarışması
5
7%
Bozdağ ve Akşehirin TPS ye puan vermesini uygun bulmuyorum
14
21%

Toplam oy: 68

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

2013 yılı için TPS de değerlendirmeye alınacak yarışmalar

Mesaj #1 gönderen Champion » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 18:29)

Bu sezon yapacağımız yarışmalardan hangilerinin değerlendirmeye alınacağını belirlemek için oylama açılmıştır.
Oylamanın yapılış şekline veya seçeneklerine itirazınız varsa kendinizde açabilirsiniz. Bunu Moderatör arkadaşlar o durumda kaldırabilirler..
Bozdağ ve Akşehirin durumları daha önce belirttiğimiz kriterlere uymadığı için o konuda farklı bir seçenek ekledim...
Uymasada ekleyelim diyenler Genel Çoğunlukta (oy kullananların %50si) olursa kabul edebiliriz.
Türkiye Şampiyonasını oylamamıza gerek yok Zaten ayrı bir sonuç olarak PWCA ya gönderiyoruz. İkinci sıralama (TPS) ise PWCA ya giden 2. sonuç çizelgesini oluşturmak için kullanılacak.
TPS nin ahngi formülle oluşturulacağını ise başka bir oylama açarak saptayabiliriz.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Champion » 1 on yıl 10 ay önce (12.05.2013, 09:07)

Değerledirme için son 3 gün. Oylamanın Bozdağ yarışmasından önce sonlanması gerekiyor.
Oy kullanmayan arkadaşlara hatırlatalım lütfen!

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 10 ay önce (12.05.2013, 20:58)

bence bu başlık altında Türkiye şampiyonası da olmalıydı. ayrıca eğitim yarışması niteliğinde olan 2 günlük yarışmaların tps ye puan vermemesi gerektiğini düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen afsin » 1 on yıl 10 ay önce (12.05.2013, 22:32)

Ali(Durali) Karaca yazdı:bence bu başlık altında Türkiye şampiyonası da olmalıydı. ayrıca eğitim yarışması niteliğinde olan 2 günlük yarışmaların tps ye puan vermemesi gerektiğini düşünüyorum.

bende bu yarışmalardaki tadın değişmemesini düşünüyorum..TPs ye puan verecek yarışmalar 4-5 günlük yarışma olması gerektiğini düşünüyorum.
bu yarışmalara dneyimli pilotlar gelecek yarışma deneyimi az pilotlarda onlarla aynı ortamda pişecek..

afşin

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
Ad Soyad: Özgür Şen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 10 ay önce (13.05.2013, 09:04)

Afşin ve Durali'ye katılıyorum. Bozdağ ve Akşehir gibi yarışmaların havası farklı ve öyle kalmalı. Bu yarışmalardan zaten farklı şekilde faydalanılıyor, daha da fazla kullanmak için farklı yollar bulunabilir.

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 10 ay önce (13.05.2013, 09:10)

Bu oylama sonuçlarını değerlendirmek de oldukça zor olacak. Ben olsam her yarışma için oylamayı iki seçenekle açardım:

1. Bozdağ TPS'ye katılmalı
2. Bozdağ TPS'ye katılmamalı gibi...

Bu tür bir oylamada oy kullanmak da, kullanılan oyları yorumlamak da zor.

Her şeyi aynı anda oylamak zorunda değiliz.

Bu oylamada yarışmalar birbiriyle yarışıyor. Oysa biz yarışmaları birbiriyle yarıştırmıyoruz, hangi yarışmaların TPS'ye gireceğine karar vermeye çalışıyoruz.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Champion » 1 on yıl 10 ay önce (13.05.2013, 09:20)

Ozgur Sen yazdı:Bu oylama sonuçlarını değerlendirmek de oldukça zor olacak. Ben olsam her yarışma için oylamayı iki seçenekle açardım:

1. Bozdağ TPS'ye katılmalı
2. Bozdağ TPS'ye katılmamalı gibi...

Bu tür bir oylamada oy kullanmak da, kullanılan oyları yorumlamak da zor.

Her şeyi aynı anda oylamak zorunda değiliz.

Bu oylamada yarışmalar birbiriyle yarışıyor. Oysa biz yarışmaları birbiriyle yarıştırmıyoruz, hangi yarışmaların TPS'ye gireceğine karar vermeye çalışıyoruz.

Çok fazla bir değişiklik olacağını zannetmem..
Seçeneklerde Bozdağ ve Akşehirin dahil olmasını uygun görmüyorum seçeneği karşıtı seçeneklerden fazla oy alırsa dahil olmaz.
Duralinin dediği gibi Turkiye şampiyonasıda koyulabilirdi am bu zaten ikinci oylamada var. Bu akşam yunanistandan dönmüş olurum. Telefonlada görüşebiliriz

Semih

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Champion » 1 on yıl 10 ay önce (13.05.2013, 09:25)

10 kişi Bozdağ TPS ye puan versin diye oy kullanmış, kimdir bu arkadaşlar ve neden bu fikirdeler öğrenebilirmiyiz?

Kullanıcı avatarı
airking45
Ad Soyad: Murat Ciftci
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen airking45 » 1 on yıl 10 ay önce (15.05.2013, 16:04)

Pilot panel uyeleri bozdag yarışması için son iki gün. Lütfen perşembe akşamına kadar yarışmanın tps'ye puan verip vermeyeceğini kararlaştırın. Yarışmaya katılıp katılmayacağıma oylama sonucuna göre karar vereceğim. Benim oyum puan vermemesi yönündedir. Selamlar Muzaffer Dündar

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 10 ay önce (15.05.2013, 19:30)

En son teknik komite seçiminde sonuçlanan bir oylama gördüm sonrasında sonuçlanan bir oylama olmadı. Bu nedenle öncelikle panelin gözden geçirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Panel üyelerinin konuya ilgisizliğinin bir nedeni olmalı. Belki tüm üyelere kapalı bir ortamda konu tartışılmalı.

Bunu neden söylüyorum. Muzaffer yarışmaya katılıp katılmama durumunu bu oylamaya göre belirleyecek. Ben olsam panelin ciddiyetini, hüviyetini sorgulardım. Yarışmaya 2 gün kalmışken kim olsa bunu yapardı bence.

Acaba facebookta ayrı bir panel grubumu kurulsa. Panel üyeleri facede daha aktif aslında. Orada iletişim daha hızlı olur muhtemelen. Öneride ciddiyim.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Champion » 1 on yıl 10 ay önce (16.05.2013, 11:56)

Ortaya çıkan sonuçlara göre Bozdağ yarışması TPS ye puan vermiyor bu durumda...
Bende bu görüşü paylaşıyorum.. Daha önce yaptığımız tartışmaları takip eden arkadaşlar bu düşüncenin dayanağını anlayabilir.

Diğer yanda Averaj puan sistemide oylandı ve kabul edildi!
Bu oylamaya bittikten sonra bazı itirazlar oldu! Panelin çalışma sisteminde bitmiş oylamaya itiraz olmayacağını açıkca ifade etmiştik." benim haberim yoktu.., Ben yeni gördüm" tarzı problemlerle devamlı başa döneriz.

Averaj puan sistemi kabul edilmesin diye oylamaya itiraz yapmak isteyenler varsa 10 üyeyi ikna ederek oylamayı bu seferlik iptal edebilirler

Normalde önceden belirlediğimiz çalışma sistemine göre böyle bir hakları bulunmuyor.

Semih

Kullanıcı avatarı
Ozgur Sen
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen Ozgur Sen » 1 on yıl 10 ay önce (16.05.2013, 12:07)

Bu oylama sonuçlandı sanırım.

Daha önce kabul edilen averaj sistemi ile devam edilecekse, bu koşullarda, üç yarışma üzerinden bir sistem kurulacak: Çameli, Türkiye Şampiyonası ve Kayseri.

Averaj sisteminin ilk taslağında her yarışmacının bir yarışmayı discard edebileceğini, dolayısıyla, insanların işten güçten veya okuldan dolayı bir yarışmayı kaçırdığında mağdur olmasının önüne geçebileceğimizi konuşmuştuk. Bir yarışmacı iki yarışmaya katılır ve tabii iyi uçarsa hiçbir şey kaybetmiyordu. Ama her durumda sistemin doğası gereği, çok yarışmaya katılan yarışmacı seçenek sayısını artırdığı için şansını da artırıyordu.

Yanlış anlaşılmalar oluyor diye hatırlatıyorum.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 10 ay önce (16.05.2013, 13:27)

Bozdağ ve Akşehir yarışmaları ile ilgili bir talebim olacak.

Bildiğiniz üzere artık yarışmalara müracaatlar arttı ve yarışmaya katılım şartları ağırlaştı. Organizatörler sağlıklı bir organizasyon yapabilmek, uçan pilotların güvenliğini sağlamak adına belli vasıflar aramak zorunda. Buna itiraz yok.

Lakin yeni yarışmacıların yetişmesi, alttan gelenlerin değerlendirilmesi adına mutlaka bir kapı aralanmalı. En azından Bozdağ ve Akşehir yarışmasında uçan pilotlar için belirlenecek bir kriter ile bu yarışmalara katılacak olanlara şans verilmeli. Bu nedenle Bozdağ ve Akşehir yarışmaları en azından 2. lig kategorisinde ayrı bir yerde değerlendirilsin. Mevcut TPS nin ilk 100 ü 1. lig vasfında yer alsın. 2. 100 kişilik grup ise 2. lig vasfında olsun. 2. ligde yer allan ilk 20 kişiye 2014 yılındaki yarışmalara direk katılım hakkı verilsin. 2. lig diye belirlenen pilotlar Bozdağ ve Akşehir'de ilk 20 ye girmek için uçsun. Bu sistemde

1- Bölgesel eğitim yarışmaları adı altında yapılan organizasyonlar farklı bir hüviyete sahip olacak, tadı ve heyecanı kaçmayacak,
2- Yıllardır tartışılan alt kategori ya da 2. lig konusunda bir çalışma başlatılmış olacak,
3- 2. lig adı altında yapılacak adı 2. lig TPS ya da her ne olursa ayrı bir heyecan gelecek,
4- Yarışmaya katılım şartları tartışılmaz olacak,
5- Yeni yetişen, yetiştirilen pilotlar için iyi bir basamak ve antreman imkanı sunulacak
6- TPS 1. lig TPS 2. lig şeklinde oluşturulacak iki liste ile gerçek yarışmacı envanteri ortaya çıkmış olacak.
7- THSF nin lig sistemi düşüncesi için alt yapı hazırlanacak.

vs vs vs

Bunu yapmak çok zor olmasa gerek. Mevcut TPS de hiç bir şey değişmeyecek. Sadece Teknik Kurul bununla ilgili olarak biraz mesai yapacak.

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen Champion » 1 on yıl 10 ay önce (16.05.2013, 13:43)

SENERARSLAN yazdı:Bozdağ ve Akşehir yarışmaları ile ilgili bir talebim olacak.

Bildiğiniz üzere artık yarışmalara müracaatlar arttı ve yarışmaya katılım şartları ağırlaştı. Organizatörler sağlıklı bir organizasyon yapabilmek, uçan pilotların güvenliğini sağlamak adına belli vasıflar aramak zorunda. Buna itiraz yok.

Lakin yeni yarışmacıların yetişmesi, alttan gelenlerin değerlendirilmesi adına mutlaka bir kapı aralanmalı. En azından Bozdağ ve Akşehir yarışmasında uçan pilotlar için belirlenecek bir kriter ile bu yarışmalara katılacak olanlara şans verilmeli. Bu nedenle Bozdağ ve Akşehir yarışmaları en azından 2. lig kategorisinde ayrı bir yerde değerlendirilsin. Mevcut TPS nin ilk 100 ü 1. lig vasfında yer alsın. 2. 100 kişilik grup ise 2. lig vasfında olsun. 2. ligde yer allan ilk 20 kişiye 2014 yılındaki yarışmalara direk katılım hakkı verilsin. 2. lig diye belirlenen pilotlar Bozdağ ve Akşehir'de ilk 20 ye girmek için uçsun. Bu sistemde

1- Bölgesel eğitim yarışmaları adı altında yapılan organizasyonlar farklı bir hüviyete sahip olacak, tadı ve heyecanı kaçmayacak,
2- Yıllardır tartışılan alt kategori ya da 2. lig konusunda bir çalışma başlatılmış olacak,
3- 2. lig adı altında yapılacak adı 2. lig TPS ya da her ne olursa ayrı bir heyecan gelecek,
4- Yarışmaya katılım şartları tartışılmaz olacak,
5- Yeni yetişen, yetiştirilen pilotlar için iyi bir basamak ve antreman imkanı sunulacak
6- TPS 1. lig TPS 2. lig şeklinde oluşturulacak iki liste ile gerçek yarışmacı envanteri ortaya çıkmış olacak.
7- THSF nin lig sistemi düşüncesi için alt yapı hazırlanacak.

vs vs vs

Bunu yapmak çok zor olmasa gerek. Mevcut TPS de hiç bir şey değişmeyecek. Sadece Teknik Kurul bununla ilgili olarak biraz mesai yapacak.

Olur .. Bence güzel bir fikir