2014 Ulusal sıralama formülü

Turkiye Yamac Parasutu Yarisma Pilotlari Paneli Haberlesme Grubu -
Turkish Paragliding Competition Pilot Panel Discussion Group .
Türkiye'deki yamaç paraşütü yarışmalarına ilişkin hususların tartışılması için oluşturulmuştur.

Moderatörler: PaRaDoX, SkyCloud

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

2014 Ulusal sıralama formülü

Mesaj #1 gönderen Champion » 1 on yıl 4 hafta önce (27.02.2014, 12:21)

Selamlar arkadaşlar

Yeni sezonun yaklaşması ile Yarışma Panelini yeniden aktif hale getirmemiz gerekiyor.
Geçen sene bütün yarışmaların FAI cat2 onayı almasında problem yaşanmadığı için WPRS punalama sistemi yurtiçi tek yarışma discardı ve Yurtdışındaki yarışmalardan pilot için en iyi WPRS puanlarının toplanması ile yapılmıştı.Teknik bilgisi olup sistemden haberdar olan arkadaşlar bunun şimdiye kadar bulduğumuz en iyi ve adil sıralama sistemi olduğuna ikna olmuş görünüyorlar.
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?p= ... ght=#82910

Önümüzdeki günlerde THK nun organize ettiği bir toplantıya katılarak bu konuyu netleştirip aynı sıralama sisteminin Milli Takım seçilmesi ve sporcu desteklerinin sağlanması ile ilgili olarakta kabul görmesine yönelik çalışıyoruz. Federasyonumuzda şu an için herhangi bir teknik çalışma yapılamıyor. As başkan atanmadan, yönetim Kurulu oluşturmadan orada bir hareket olmayacaktır. İdeal olarak kurmaya çalıştığımız sistem (TPS) Türk Hava Kurumumuz ve Federasyonumuz tarafından aynı anda kabul görmeli ve kullanılmalıdır.
Discard sistemi sayesinde Yurtiçindeki yarışmalardan birini kaçıran/ gidemeyen arkadaşların mağdur olmasının önüne geçilebileni düşünüyoruz.

Bu anlamda
Tokat
Kayseri
Çameli
Yarışmalarından birine gidemeyen pilot diğer yarışmalarda iyi uçarsa üst sıralarda yer alabilir. Bu yarışmalardan Kayseri Ali Dağı Kupası Federasyondaki faaliyet listesindede Türkiye Şampiyonası olarak görünüyor. THK daki durum nedir tam bilmiyorum. Son durum Ayın 5 indeki toplantıda netleşecektir.
Yarışma Paneli Teknik Kurulundan Katılmak isteyen arkadaşlar varsa bana ulaşsınlar, ilgili mercilere iletiriz.

Görüşmek üzere
Semih

Ali(Durali) Karaca
Ad Soyad: Ali (Durali) Karaca
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Ali(Durali) Karaca » 1 on yıl 3 hafta önce (28.02.2014, 10:51)

Ulusal Sıralama Formülü üzerinde bir fikr ayrılığı olduğunu düşünmüyorum, zira forumda başka bir başlık altında bu husus konuşuldu ve pilot paneldeki arkadaşlar formül üzerinde hemfikirir kaldılar. Çameli ve Kayseri yarışmasını Semih yaptığı için cat2 başvurusu konusunda sorun olmayacaktır. Bildiğiniz gibi, ülkemizdeki bir yarışmanın TPS ye puan vermesi yani o yılın ulusal sıralamasına puan verebilmesi için wprs puanının hesaplanması gerekikiyor, bunun nedenle de yarışmalar için cat2 onayı almak şart. Tokat'taki yarışmayı kimin organize edeceğini bilmiyorum, muhtemelen benim bilgi eksikliğimden kaynaklanıyordur bu husus. Ancak Tokat yarışmasını düzenleyecek arkadaşımıza, katılımın yoğun olması ve yarışmanın değerli kılınması adına cat2 onayı alması gerektiğini acizane hatırlatmış olayım bu vesileyle. Ve hatta pre-pwc olmaması için de bir sebep yok. Sanırım Kayseri ve Çameli için Semih pre-pwc başvuruları yapacaktır, Tokat için de aynı başvurular ve görüşmeler yapılabilir. Bir ülkede aynı yıl iki pre-pwc düzenlenebiliyorsa, üç tane de düzenlenebilir. Hem yarışmanın kalitesi ve uluslararası katılımcıları artar, hem de ülkemizden süper finale seçilecek kişi sayısı artabilir. Pilot Panelin yeniden canlandırılması konusuna gelince; bunun çok kolay olduğunu düşünmüyorum, pek çok sebep sayılabilir ama bunları sayarsak başka bir tartışma konusu çıkar. Kısa zamanda pilot panelin eskisi gibi aktif olamayacağı aşikar, ayrıca yapılması gereken işlerin de bir yandan yürütülüyor olması gerektiği de aşikar, bu nedenlerle konulara gönüllü teknik katkı sağlayıp fikirleri olgunlaştıracak arkadaşların, hız kesmeden ve pilot panelin bir grup olarak hareket etmesini beklemeden çalışmalarına devam etmesi gerektiğini, konular ile ilgili alternatif sonuçlar ortaya çıktıktan sonra ise bunların panel üyeleri ve camia ile paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Zira işler beklemez, bunun adına ister 3-5 kişilik teknik kurul deyin ister başka bir şey deyin farketmez, önemli olan sistemin doğru işliyor olmasıdır. Siirt'ten selamlar...

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Champion » 1 on yıl 2 hafta önce (08.03.2014, 09:16)

Selamlar
Türk Hava Kurumunda Bekir beyle yaptığımız toplantıya Ulusal sıralama ve yarışmalar konusu ile ilgili Alim, Serdar ve ben yaklaşık 3 saat süren bir toplantı yaptık.
Kendi adıma genel izlenimimin çok olumlu olduğunu söyleyebilirim..

Detayları daha sonra yazacağım
Kısaca Yarışma kısmıyla ilgili;

-2014 Avrupa Şampiyonasına gönderilecek arkadaşlar
-2014 Sıralama formülü ve sıralamalara puan verecek yarışmalar
-Milli takım kampı uygulaması

Gibi konular konuşuldu ve çözümler üretildi.
WPRS üzerinden puan hesaplaması yapılabilmesi için sıralamalara puan verecek bütün yarışmaların Cat2 olarak onaylanmasında bir problem yok.

Detayları vaktim olunca yazacağım.

Saygılar
Semih

Kullanıcı avatarı
Champion
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Champion » 1 on yıl 2 hafta önce (12.03.2014, 12:52)

2013 senesi değerlendirmeleri için kullanlılan formül ve 2013 TPS sıralaması aşağıdaki linkte yer alıyor arkadaşlar.
2014 yılında aynı sistemin THK tarafından kabul edileceği teyidini Sayın Bekir bey den aldık. Bu olumlu yaklaşım için THK yöneticilerine teşekkür ederiz.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... _web#gid=3

TPS 2014 yılında Colombia Dünya Şampiyonası seçmeleri içinde kullanılacak.
Yarışmacı arkadaşlar başarılı olmak ve Dünya şampiyonaları ile beraber diğer yarışmalarada destek alarak katılmak arzusunda iseler bu formülün nasıl çalıştığını, başarılı olabilmek için hangi taktik ve planlamaların gerektiğini hesaplayıp ona göre uçabilirler.

Öncelikle Bütün resmi yarışmalar 15 Nisan tarihine kadar belirleniyor. Yarışmacılar bu sayede senelik izinlerini ve staratejilerini önceden belirlenmiş bir programa göre oluşturabilecekler.

Değerlendirmeye alınacak yarışmalar şunlar

Çameli
Kayseri
Tokat/ Bozdağ ?

Formul Nasıl hesaplanıyor.
Pilotların ülkemizdeki Cat2 onaylı 3 yarışmadan ve yurtdışında cat 2 onaylı bir yarışmadan aldığı en iyi iki puan toplanıp bir sıralama oluşturuluyor.

http://civlrankings.fai.org/?a=326&l=0& ... ion_id=225

Daha önce yapılmış sıralamayı inceleyip anlamıyan veya sorusu olan varsa cevaplayabiliriz...

Semih