Antalya'da sıra dışı bir mesafe uçuşu

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Antalya'da sıra dışı bir mesafe uçuşu

Mesaj #1 gönderen Maksoy » 1 on yıl 7 ay önce (28.07.2013, 11:37)

27-07-2013 Cumartesi günü Antalya'da kuzey rüzgarlarında bizi hiç utandırmayan Beğiş Köyü'ndeki kalkış alanımıza gittik.
İlk etapta düşüncemiz yeniden uçmaya başlayan iki arkadaşımızı yelken bandına sokmak ve mümkün olursa termik uçuşları yaptırabilmekti. Darbe araları 15-20 saniyeden daha fazla uzamadı. Darbede de rüzgâr hızı 25-30 km yi buldu. Bu sebepten bir süre bekledik. Ancak hava bir türlü buna uygun olmadı. Arkadaşlarımız kalkamadı.
Saat 16 gibi (bu bölgede en fazla uçan pilot ben olduğumdan) tavşanlık yapıp kalkış yaptım. Hava sertti ama uçulamayacak düzeyde değildi. Tepe önünde bir miktar irtifa aldıktan sonra (3000 m.) kalkıştaki arkadaşlarımı bilgilendirdim.
Deniz Karagöz hazırlandı. Kalkışını yaptı. Ben onun irtifa almasını bekledim. Kendisi için yeterli olduğuna kanaat getirdiği bir irtifadan sonra Elmalı istikametine doğru rüzgarı arkamıza alarak XC maceramıza başladık.
Kaldırıcıların şiddeti; 6-7 m/s., arka rüzgarda kanatlarımızın hızı 80 km/h. civarındaydı.
Devamlı olarak telsiz iletişimini ve göz temasını koruduk. Elmalı'nın güneyine geldiğimizde irtifamız oldukça azaldı. Adeta termik bulmak için her potansiyeli kazıdık. Avlan gölüne geldiğimizde çok olmayan ama bizi rahatlatan bir irtifa ile kendimizi Sinekçi Beli'nin başlangıcındaki tepelere attık. Burası kuzeye baktığından, öğleden sonra güneşinin oluşturduğu termik aktiviteyi bizden esirgemedi. İrtifamız tekrar 2000 m.'nin üzerine çıktı. Gömbe, Çayboğazı mevkiinin güneyinde oldukça nazlı bir termik aktivite bizi yukarı taşımaya başladı.
Bu noktada Deniz ve ben ayrı kararlar verdik. Ben uçuşu sonlandırmak ve iniş yapmak üzere karar verdim, Deniz ise bulduğumuz termiği kullanarak hayalindeki uçuşu denemek istedi.
55 km lik bir mesafenin ardından Sinekçibel'in kuzeyindeki Çayboğazı göletinin yanına güzenli bir iniş gerçekleştirdim. Durumumu Deniz'e bildirdiğimde onun 2700-3000 m civarında bir irtifada olduğunu gördüm.
Deniz, Kaş'a kadar sınırları zorlayacaktı.
Kalkış alanımızdan Kaş'a kadar olan mesafeyi daha önceleri ölçmüştük. 90 km. Bu mesafenin güzergahını hep aramızda tartışmıştık. Tek sıkıntı Batı Toros sıradağlarını geçmenin riskiydi. Bu bölgede karasal ile deniz iklimi müthiş bir cephe ouşturuyordu. Bu gün şartlar Deniz açısından oldukça iyiydi. Cephe sistemi oluşmadan sahil şeridine kadar kuzey yönlü hakim rüzgar vardı. 2700 m ile başladığı tırmanışla 3294 metreye kadar yükselen Deniz, Sinekçi Beli Dağlarını geçerek Kaş'a kadar geldi.
Kaş sahiline geldiğinde irtifası 1500 m civarında, kat ettiği mesafe 90 km civarındaydı. Mesafe gidebilecek, 100+ yapabilecek irtifası vardı ama ülkemizin sınırları bitmişti. Burnumuzun dibindeki Meyis Yunan adasına gidebilirdi. Ama adanın en uç noktasında ancak 100+ ya ulaşabiliyordu. Artı ortaya çıkabilecek sıkıntılar da cabası. Deniz de iniş kararı vererek Kaş Küçüklimandaki marinaya indi. Onu karşılayan Çağlar'ın coşkusunu facebooktaki resminden anlayabilirsiniz.
İniş haberini aldığımızda itfara yaklaşık 1 saat vardı. Biz daha havadayken araçla yola çıkarak bizi toplamaya peşimizden gelen Savaş Barutçu beni Gömbe'den aldı ve Kaş'a yola çıktık.
İftar vakti Kaş'taydık. İftarımızı yaptık. Deniz'in coşkusunu, sevincini paylaştık, gururlandık.
Tebrikler Deniz, hayallerinden birini daha gerçekleştirdin. Hepsi böyle başarı ve mutluklarla sonlanacak nice uçuşlar diliyorum.
Dosya ekleri
kaş 4.jpg
Artık karnımız doyurabiliriz. Hakettik galiba.
kaş 1.jpg
Kaş Küçükliman marinasına iniş. Yüzlerdeki çoşku ve heyecana dikkat...
kaş 3.jpg
Kalkış sırasında darbe aralarını bekledik.
kaş 2.jpg
Tepeye transfer ancak traktörle olabiliyor. Bir miktar da yürümek gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 ay önce (28.07.2013, 12:24)

Beraber uçmak çok keyifliydi mehmet abi. Burdan hem Facebook dan mesaj aran hem de telefonla arayarak mutluluğuma ortak olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. inşallah daha uzun uçuşları hep beraber yaparız :-)

Akın gökbulut'a Dip not : Akın abi memleket toprakları bitince 100 ü geçemedim. ver artık ikinci yıldızımı sen de rahat et bende rahat edeyim :-)

Kullanıcı avatarı
hilmi
Ad Soyad: Hilmi Arslan
Aldığı Beğeni: 4 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen hilmi » 1 on yıl 7 ay önce (28.07.2013, 12:27)

Tebrikler hepinize sizin gibi ekip zor bulunur herzaman gonlum sizinle

Kullanıcı avatarı
Misoskian
Ad Soyad: Yüksel Koçyiğit
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 22 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Misoskian » 1 on yıl 7 ay önce (28.07.2013, 14:51)

Tebrikler

Kullanıcı avatarı
Gleominas
Ad Soyad: Burak Yıldız
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Gleominas » 1 on yıl 7 ay önce (28.07.2013, 16:29)

Tebrikler :)

Kullanıcı avatarı
OmerTR
Ad Soyad: Ömer Turgut
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen OmerTR » 1 on yıl 7 ay önce (29.07.2013, 01:25)

Tebrik ederim 100+ için bizim topraklara buyurun :)

Kullanıcı avatarı
ert
Ad Soyad: Ertan Özcan
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ert » 1 on yıl 7 ay önce (29.07.2013, 09:39)

Gerçekten sıradışı bir uçuş olmuş. O coğrafya üzerinde uçmanın ne kadar keyifli olabileceğini tahmin ediyorum. Tebrikler :)

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen bartsay » 1 on yıl 7 ay önce (29.07.2013, 09:48)

Deniz bir daha pasaportunu al olsun bitsin
İlk x toros ve ilk x turkiye unvın olur :D
Saka bir yana çok sevindim

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ASİ » 1 on yıl 7 ay önce (29.07.2013, 11:32)

tebrikler kardeşim. fantazi bir uçuş olmuş. bu tarz büyük sıra dağları geçmek oldukça zordur. heleki denize yakınsa uçuş esnasında kafa rüzgarında kalma durumu olabilirdi. güzel bir uçuş olmuş. tekrar tebrikler. bu tempoyla gidersen ikinciyi atlayıp direk üçüncü veya dördüncü yıldızı alıcaksın gibi gözüküyorsun 8)

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 7 ay önce (29.07.2013, 13:28)

Ayaş'a gelmekten son anda vazgeçtik ama aklımızın yarısı Ayaş'ta kaldı... doğal olarak ne kaçırdığımızı merak ediyorduk... Türkiye rekoru kıl payı kaçmış... biz Ayaş'a gelseydik de belki 100'ü geçemeyecektik, belki kalkıştan kısa bir süre sonra inecektik, ama rekor havaya, rekor pilota, kanat'a bu kadar yaklaşmak, aynı ortamı paylaşmak ayrı bir keyif ve heyecan olacaktı... ama Deniz'in (Yamaçparaşütü Türkiye tarihinde belki bir ilk) sıradışı xc uçuşu da teselli ikramiyesi gibi oldu. Torosları geçmek imkansızı başarmak gibi bir şey, bu nedenle Deniz'in sabrı, becerisi, toros dağlarındaki keçi gibi inatçı yapısı, azmi; kendisi için küçük ama yamaçparaşütü camiası için büyük adımlara dönüştürüyor bu xc uçuşunu... Tebrikler Deniz...

Kullanıcı avatarı
azizsimsek
Ad Soyad: Aziz Şimşek
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen azizsimsek » 1 on yıl 7 ay önce (30.07.2013, 02:00)

abi tebrikler güzel bir uçuş olmuş önemli olan eğlenebilmek.

Kullanıcı avatarı
asimetrik kapanma
Ad Soyad: Serdar Tur
:
Yarışma Pilotu 350+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 14 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen asimetrik kapanma » 1 on yıl 7 ay önce (30.07.2013, 09:37)

Tebrikler. Ilk gordugumde sasirmistim nasil 90 km ucup Kas'a inmis diye :D Hemen bir bacak atabilirdin aslinda irtifan musaitmis 100+ icin :D

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen cincir » 1 on yıl 7 ay önce (30.07.2013, 14:58)

Denizcim 100+ uçacaksın ama yanlış yerlerden kalkış yapıyorsun :D Biraz daha yukarı çıkman lazım haritada :idea:

Tebrikler, eminim harika manzaralar eşliğinde uçmuşsundur. Uçuşunu anlatmanı bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 ay önce (31.07.2013, 14:50)

cincir yazdı:Denizcim 100+ uçacaksın ama yanlış yerlerden kalkış yapıyorsun :D Biraz daha yukarı çıkman lazım haritada :idea:

güngör abi süper fikir, benim neden aklıma gelmedi acaba :lol: :lol: :lol:

uçuş'la ilgili olarak mehmet aksoy abim zaten detaylı bir anlatım yapmış. ama ben de bişeyler eklersem;

darbeli, termiklerin sert ve türbülanslı olduğu zor bir havaya kalktık. ben tepe üstünde yükselmeye devam ederken +6'lık bi termiğin gazına gelip dönmemem gereken yerde dönünce tepe arkasına yakın bi yerde askıda kaldım. full speed basmama rağmen ilerleyemeyince daha fazla çökmeden dönmeye karar verdim ve xc başladı. elmalı girişine kadar oldukça darbeli termiklerle karşılaştım ne yaptıysam termikleri verimli bir şekilde dönemedim. kanat ya kapanıyordu ya da birinci veya ikinci turdan sonra termikten düşüyordum. ben de biraz daha uzayıp havanın daha da rahatladığı bi yer bulma ümidiyle yer şekillerine göre hat çizerek termik bulmaya çalıştım. elmalı girine geldiğimde küçük bi tepeyi termik bulamadan aştıktan sonra arkasında çok düşük bi irtifada kaldım. yaklaşık olarak yere 10 - 15 mt yüksekliğim vardı. fabrika gibi bi yapının arkasında ufak bi çıkıntılık gördüm ve iniş planyayacağıma burayı zorladım ve bingo :) orda biraz yüksedikten sonra hemen bir arkaya atladım orda bulduğum termik sinekçibel başlangıç sırtlarına atacak irtifayı verdi. bu kısmı mehmet abi ile birlikte uçtuk, sonra ben 0.5 - 0.8 arasında bulduğum bi termikle yaklaşık 45. km'ler civarında tırmanmaya başladım. termik bi türlü 1'e çıkmıyordu :) ama inat ettim ve dönmeye devam ettim. sinekçibelin gömbeye bakan sırtlarına çıkınca termik biraz daha ivmelendi. ancak yine de burayı aşma gibi bi niyetim yoktu. biraz daha yükseldikten sonra açılmyı düşünüyordum. ancak termik bitmek bilmedi ve sinekçibeli aşacağıma tam olarak emin olmadığım bi yükseklikten arkaya doğru koptum. (yükseklik yeterliydi ancak sinekçibel iki büyük sırt hattı arasında geniş bi vadi'den oluştuğu için burada girebileceğim herhangi bir bastırıcı çok çok kötü bi yere inmeme neden olabilirdi) vadiyi geçtim. ikinci sırtın üzerinde termiği buldum. bu termik beni 3300 mt civarına çıkardı ve bundan sonra uzuuuun bi süzülüş başladı.

uçuşun en utlu anı, defalarca üzerinde uçtuğum kaş'a kuzeyden gelip de ulaşmak oldu. kaş'ı altımda görümdeki mutluluğumu tarif edemem. hattı 100'e tamamlamak için bişeyler deneyeyim dedim. ama daha sonra vazgeçip limana indim.

limanda beni karşılayan naturablue ekibinden çağlan güngelen'e, 50 km beraber uçtuğumuz mehmet aksoy'a, bizden sonra hava patladığı için uçamadığı halde, arabayla 250 km yol yaparak mehmet abi ve beni alan savaş barutçuya özel teşekkürü borç bilirim.

daha uzun uçuşlarda görüşmek üzere.herkese iyi uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen afsin » 1 on yıl 7 ay önce (31.07.2013, 15:07)

gerçekten bende yazılanları okuyunca uçmuş gibi hiseettim kendimi..tebrikler..
ülkemiz sınırları içinde bir çok tepe var xc yi bekliyen..
xc ateşimiz sönmesin..

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Pilot Menüsü: 

tebrik.

Mesaj #16 gönderen hsiray@ttnet » 1 on yıl 7 ay önce (01.08.2013, 00:02)

Denizciğim tebrik ederim.Basıp geçseydin eski osmanlı topraklarını da görseydin keşke.Ne olacaktı sanki.Alman pilot eski yıllarda Cessna ile moskova meydanına inmişti günlerce adamdan medya söz etmişti.Sen de meşhur olurdun.Neyse ama yıldızı bence hakettin.Tekrar tebrik eder nice güzel uçuşlara.

Kullanıcı avatarı
muhammet ılgın
Ad Soyad: Muhammet Ilgın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen muhammet ılgın » 1 on yıl 7 ay önce (04.08.2013, 03:18)

deniz bey can-ı gönülden tebrikler.Allah kazasız belasız nice uçuşlar nasip etsin...

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Ad Soyad: Halil Akdeniz
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen sinanpaşalı » 1 on yıl 7 ay önce (04.08.2013, 21:58)

tebriklerimi sunarım deniz abi. vaybe nerde var sınırı geçecekler bende daha 50-150 metre aralarında sürünüyom:)

Kullanıcı avatarı
m.bayrakci
Ad Soyad: Murat Bayrakçı
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen m.bayrakci » 1 on yıl 7 ay önce (04.08.2013, 22:09)

Tebrikler Smile

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 ay önce (05.08.2013, 09:43)

hayatımda akın gökbulut kadar bonkör insan görmedim. ben iki yıldız istedim. o üç vermiş :lol: :lol: :lol: