Ankara Ayaştan ilk 65 kilometre doğrusal mesafe uçuşum

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Ali Alkan
Ad Soyad: Ali Alkan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Ankara Ayaştan ilk 65 kilometre doğrusal mesafe uçuşum

Mesaj #1 gönderen Ali Alkan » 1 on yıl 7 ay önce (22.08.2013, 17:28)

18.08.2013 Ankara Ayaş Kumludoruktan deniz seviyesi 1200 metreden saat 12,02 de havalandım havada tutunmam birhayli zor oldu.Hatta umudumu kaybetmeye başlamıştımki Hikmet Birdemir’in moral bozan baskısıda birtaraftan ‘’Sen bu işi beceremezsin.Bu senin son şansın.Mesafe yapamazsan bu işi bırak vs.vs.’’ sol taraftan yediğim asimetrikten sonra tırmanmaya başladım. :) İlk 300 metreyi bayağı zor tırmandım 1600 metrelere geldiğimde içinde bulunduğum kaldırıcıyı kaybettim.Kalkış yapmış olduğum yerden Abdül selam dağına doğru birhayli drift olmuştum.İrtifam 1200 metrelere düşmüştü.Konumum olarak çok zor biryerdeydim şayet bulunduğum mevkide patlayacak olsaydım 5-6 saat yürümek zorunda kalabilirdim.Bir anda yakınımda bulunan bir paraşütün tırmanmaya başladığını gördüm,sevinç içinde ona doğru yöneldim ve iyi bir kaldırıcının içine girmiştim.Tırmanmaya başladım 1300,1400,1500 akabinde 2200 metre irtifayı çok kısa bir sürede buldum.Abdül Selamın üzerinden geçmek için yeterli irtifam vardı.Ayaşta notam olduğundan doları yükseklik sınırlaması var.2000 metrenin üzerine çıkılmıyor.Çünkü yolcu uçakları 2700 metrede bu bölgeden Esenboğa hava alanına iniş yapıyorlar.İçinde bulunduğum termik beni sürekli kaldırıyordu.Abdül Selam dağının üzerine geldiğimde irtifam 2525 metreyi bulmuştu.Çok rahat bir şekilde dağı aşarak yoluma devam ettim.Temelli ilçesinin üzerine geldiğimde irtifam 1500 metrelere düşmüştü orada yolun kenarında şu an faaliyette olmayan küçük bir hava alanı var.Onun üzerinde iyi bir kaldırıcı yakaladım 2900 metreye tırmandım.Bu şekilde ine çıka ovadan yoluma devam ettim Polatlıyı 15 km.geçtikten sonra Sivri köy denilen bir yere indim.Sağolsun köyden birisi bana yardım etti,Polatlıya kadar götürdü.Polatlıda Servet ve Ayhan ile buluştuk İstanbula devam ettik.Bu arada 65 kilometre doğrusal mesafe uçuşum oldu.Uçuşum 2 saat 37 dakika sürdü.Hikmetin sitresinden ve dırdırındanda kurtulmuş oldum.50 km üzeri uçtuğum için YP Forumda bir yıldızım oldu.Hedefim büyük.Daha uzun mesafeler uçmak için elimden gelen gayreti göstereceğim.Bu arada Hikmet Birdemir'e sesleniyorum ''sol yandaki yıldıza iyi bak''.Hepinize teşekkür ederim.

Ali Alkan

Kullanıcı avatarı
SERVET
Ad Soyad: Servet Yalçınkaya
:
250+ Club
Aldığı Beğeni: 68 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen SERVET » 1 on yıl 7 ay önce (22.08.2013, 21:01)

Tebrikler ali abi. hikmet abiyle olan tatlı rekabetinize yakindan şahit olduğum için bu uçuşun senin için ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu biliyorum. Artık konuşma sırası sende:) uçuş videonuda ekle buraya bence belgesel gibi cekmişsin:)

Kullanıcı avatarı
sedatkalkay
Ad Soyad: Sedat Kalkay
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 16 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen sedatkalkay » 1 on yıl 7 ay önce (23.08.2013, 11:45)

Aptülselamı, aşsam yeter diyodun,Polatlıyı aştın, bu hafta gelirsen, kesin Sivri hisar veya cihanbeyliyi aşarsın gibime geliyoo...

Kullanıcı avatarı
sedatkalkay
Ad Soyad: Sedat Kalkay
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 16 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen sedatkalkay » 1 on yıl 7 ay önce (23.08.2013, 11:49)

hikmetle ayhanı bide güngörü de kap gel, ben yarın ayaştayım.

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 7 ay önce (23.08.2013, 13:05)

Bu Sakarya gurubu fazla olmaya başladı, adamlar Ayaş take off'a ilk ayak bastıklarında hemen 65km yaptılar, arkadaşlar uçuyorsunuz madem niye bizlere nispet yapar gibi uçuş kayıtlarını yüklüyorsunuz uçan var uçamayan var. İşin latifesi başarılarınızın devamı vede +100, 200 lerinizi görmemiz temennisiyle.......