tepe + 1300 (alanya)

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

tepe + 1300 (alanya)

Mesaj #1 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 02:18)

çarşamba günü iş için geldiğim alanyada havanın muhteşem olduğunu görüce uçuş yapmaya karar verdim :lol: ancak aradığım herkesin ya işi vardı ya da alanya dışındaydı. kalabalık uçuş yapmayı bırakmış beni take off'a çıkaracak birini ararken bu spora yeni başlayan fahri abi yardımıma yetişti. saat 10.50 gibi akçalı tepesine(380 mt) hareket ettik. saat 11.10 gibi tepedeydik. yaklaşık 5-7 km civarında esen bir rüzgar vardı. hava gayet sıcaktı. kısa bir hazırlık sürecinden sonra 11.20 geçe uşuça başladım. sol tarafdaki vadinin içinde bulduğum bir termikye yükseldim ve take off'un sağındaki + 50'lik tepenin üzerinde dolaşmaya başladım. bir miktar burada oyalandıktan sonra bulduğun güzel bir termikle bir anda kendimi arka sıradaki 700 metrelik tepenin yelken bandında buldum. uzun bir süre burada takılıp güzel bir termik bekledim ve sonunda onu buldum ve yaklaşık 1200 metre civarına çıktım. bundan sonraki durum aynı hayallerimdeki gibiydi. her taraf termik kaynıyordu. birine girip yükseliyordum. sonra çöküş, sonra tekrar birine giriş ve yükselik baya bir süre bu şekilde oyalandıktan sonra en az +4 olduğunu tahmin ettimin bir termiğin içinde buldum kendimi ve kısa bir süre sonra 1700 metre yüksekliğe ulaşmıştım (acemi şansı :lol: :lol: ) harika birşeydi. manzara tek kelimeşle mükemmeldi. alanya,civarındaki ilçeler, arkadaki karlı dağlar. her şey altımda kalmıştı.. tam xc yapılacak bir gündü ancak hem tecrübemin yeterli olmayışı hem de yalnız oluşum buna engel oldu. bu yükseklikte hava mütiş derecede soğuktu. bu soğuk belli bir süre sonra beni rahatsız etmeye başladı. ben 15-20 dakikalık bir uçuş planladığım için kıyafetim irtifaya uygun değildi. soğuk vücudumu uyuşturmaya başlamıştı.hatta o kadar uyuşmuştum ki kanat soldan % 50 kapandığında pompa yapacak hali kendimde bulamadığımda inişe geçmem gerektiğini anlamış oldum. sahile indiğimde saat 14.20'yi gösteriyordu. tamam biraz uçmuştum ama 3 saat olduğunu kesinlikle anlamamıştım.. bu sevinçle harnesi çıkartmadan güzel bir göbek attım. sahilde inişimi izleyen bir grup turist'de bana alkışlarla eşlik etti.

mükemmel bir duyguydu. bir sporun insanı bu kadar mutlu etmesi kesinlikle olağanüstü bir şey.. ben çok mutlu oldum ve bunu sizinle paylaşmak istedim...

güzel uçuşlarda buluşmak üzere...

Kullanıcı avatarı
emraq
Ad Soyad: Emrah Kaygusuz
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen emraq » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 02:48)

tebrik ederim uçuşun ve burada paylaşımın için.o kadar güzel anlatmışsın ki olayı okurken sanki ben yaşamışım gibi hissettim:) hatta senin soğuktan uyuşma satırlarını okurken ben de burda üşümeye başladım.uçuşlarının başarılarının ve paylaşımlarının devamını dilerim ;)

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Ad Soyad: Günay Tutgun
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 05:10)

selam karagöz...
yaptığın güzel uçuşu kıskandım doğrusu....
emraha katılıyor....
bir gün oralarda beraber uçmak dileklerimle.....
levent beylerle de tabii ki.........
görüşürüz diyorum.............
iyi termikli uçuşlar herkese.........
günay tutgun...................... :(

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 10:31)

günaycım aslında hikayede levent bey'de var. onunla saat 12.30 gibi buluşup tepeye beraber çıkacaktık. biz hadi o gelmeden bi sorti uçalım dedik ama ne sortiymiş :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 11:29)

selam
tabi o termikli uçuşu kaçırdığı için levent abi kafayı yemiştir......... :cry:
o da zaten kısa zamanda bu işi iyi çözdü..........
iyi uçuşlar........................... :)

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen derajan » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 20:26)

antalyadan akuhavk olrak yarın bir alanya yapalım dedik... araçta yer mevcut...
antalya ve yakınlarında ikamet eden arkaşlarıda bekleriz...
iyi ucuşlar...

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 21:54)

selam yusuf..
güzel bir teklif... yakınlarda olsa idim gelirdim ama ölüdeniz epeyi uzak......
ilerleyen zamanlarda gitmeyi düşündüğümde haberleşelim...
antalyada buluşur toplu olarak gideriz..
gruplar halindeki uçuşlar daha zevkli olur....
görüşmek üzere..............
günay tutgun............. 8)

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 23:10)

derejanım yarın bizde alanya'dayız 8)

görüşmek üzere
;)

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (09.02.2007, 23:16)

bendemi atlayıp gelsem, ne..................
burada ölüdenizde uçuyoruz kışları arada bir olsada,ama insanın canı değişikyerlerde de uçmak istiyor... ne yapmalı ki... ama yakınlarda gelmeye çalışacağım.........
yarın iyi bir gün olacak alanyada desenize............ :)
görüşürüz...................
günay tutgun..... 8)

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (10.02.2007, 21:34)

akühavk ekibiyle birlikte bugün alanyadaydık. kalabalık ve güzel bir uçuş günü oldu. akühavk uçuşlara erken başladığı için biz ilk uçuşa çıkana kadar onlar iki sorti atmışlardı. batı rüzgarına rağmen sağ tarafdaki tepenin etrafında güzel bir yelken bandı oluştu, ancak batı rüzgarının etkisiyle oluşan termikler kırık kırıktı bu yüzden çok yükselmek mümkün olmuyodru. buna rağmen 1saat 45 dakika yarım yelken yarım termikli bir uçuş gerçekleştirdim.

bu aradakalabalık uçmanın zevki de baya güzelmiş.

başka uçuşlarda görüşmek üzere

Kullanıcı avatarı
Karaömer
Ad Soyad: Mehmet Karaömer
Aldığı Beğeni: 0 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Karaömer » 1 on yıl 7 yıl önce (10.02.2007, 22:01)

Merhaba Deniz;

Valla bu mevsimde böyle termiği bulnuşun çok şanslısın. Termik deyince insanın aklına yaz mevsimi geliyor ama bu mevsimde bu termiği bulup bu kadar sürede uçmak sadece size nasip olmuş.

Dediğin gibi kalabalık uçmak daha zevkli. Yalnız uçmaksa kartallara mahsus.

Uçuş olsun da kalabalık veya yalnız farketmiyor, insanı mutlu etmesi yetiyor değil mi?

Herkese zevkli uçuşlar.

:roll:

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (10.02.2007, 23:05)

gerçekten alanya uçuş için mükemmel bir yer. gerçi şu anda kalktığımız pist 380 mt termik veya yelken bandı olursa uzun süre takılabiliyoruz. kalkar kalkmaz birşeyler bulamazsan mecburen inişe geçiyoruz. düz uçuş 10 dakika sürüyor. arka sırada 680'lik bir pist var. bu yaz orası açılırsa çok güzel olucak. irtifa ve pistin konumu olarak uçuşa oldukça uygun bir yer.

ayrıca arka tarafta vericinin olduğu tepe 1250 mt irtifada oradan da uçuş olabilir ama iç kesimde kaldığı için denize ulaşamama ihtimali de var. bugün iki kanat biz 380'den kalkıp uçuşu yaparken oradan havalandılar. herhangi bir sorun olmadan çok yüksek irtifada denize ulaştılar..

yani anlayacağın alanya güzel, rakı şişkebap, rus ve alman kızlar :d :d (bi de işin en güzel yanı son yaklaşmayı plajın üzerinden yapıyoruz ya soyunma kabinlerinin üstü açık) :lol: :lol: :lol: :lol:

herkesi bekliyoruz :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen ORKO » 1 on yıl 7 yıl önce (10.02.2007, 23:27)

anlat deniz kardeşim anlat.... anlatta bi tarafımız şişsin... nasıl canım çekti yaaa... :cry:

burda soğuktan dışarı çıkamıyoruz... :( geçenki uçuşumdada zaten burnumun ucuna bi buz sarkıtı donmadığı kaldı...

her zaman derim....... sıcak uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen derajan » 1 on yıl 7 yıl önce (11.02.2007, 00:00)

alanyadaki bugun ki ucuşumuz gercekten süperdi...
sortilerden biri ben ve cihan kardesim için yaklasık 1 saatlik bir ucuş oldu...
yorgunluktan geberdik ama günü 5 sorti ve toplam da 1-2 saat arası bir ucuşla kapatttık...
karagöz kardesim beni biraz korkuttu bir spin olayı vardı uzakta ama ne oldugunu tam anlayamadık...
umarın kendisi bunu bizimle paylaşır...
ve alanyada teke offu elinda kazmayla büyüktemeye calışan cemallettin abimize tesekkur ederiz, yardım edemedik çünki vaktimiz sınırlıydı...en kısa zamanda alanyada görüşmek üzere....

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 7 yıl önce (11.02.2007, 00:57)

allahım bu yazıları da okudukça yerimde duramaz oluyorum... neden ben neden ben diye kendime soruyorum :cry: neyse nasıl olsa tekrar yakalarım ben böyle havaları.. ama bende aranızda olmak isterdim... yakındır geliyorum akühavk :lol:

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen yener » 1 on yıl 7 yıl önce (11.02.2007, 01:00)

vallah arkadaslar ben bugun mahcup oldum oradakı tum arkadaslardan özür dılıyorum gelemedıgım ıcın randevulerıme sadık kalmak aslında benım prensıblerımden dır ama alarımı kapatan kardesım nedelıyle uyanamadım ama sımdık kacırdıkları dusundukce cok üzüldügüm gıbı bu ucusları cıkaranlar adına da sevınırıyorum yusuf bır bucuk saat termık takılmıs denız öyle dıyer arkadaslarda
sanırım herkes keyıflı bır ucus cıkarmıs bense aksuya gıttım öyleden sonra 3 sortı cıktı bıraz yelkenledık kanadı ama yanlız basıa aslında hıc bır tad alamadım ısı bılenler olmayınca aslında ınsanın da cesaretıde kırılıyor ama sızlere ımrendım bugun umarım yarında ben tadını cıkara bılırım

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (11.02.2007, 01:10)

sipin olayı şöyle gerçekleşti. ilk uçuşumdu bizim gruptan ilk olarak ben kalkış yaptım bir miktar tepe önünde oyalandıktan sonra herhangi bir kaldırıcı bulamadığım için bir alt seviyedeki sol tarafdaki küçük tepenin üzerine doğru gittim. burada küçük bir yelken bandı vardı. orada takılırken bir termik yakaladım ve dönüşe başladım. (küçük tepe yaklaşık 150 mt civarında benim yüksekliğim ise 180 metre civarıydı) frenle birlikte vücut ağırlığımı vererek soldan dönüşe başladım. ilk turu attığım sırada soldan çok kuvvetli bir darbe kanada vurdu ve o anda kanat soldan spine girdi. hemen ağırlığımı ters tarafa aktarıp ters freni çektim ama bu müdahaleye rağmen kanat yaklaşık beş tur kendi etrafında baya hızlı bir şekilde döndü. ancak müdahale yerinde olduğun için herhangi bir sorun yaşanmadan düz uçuşa geçtim.. tabi şansım da baya yardım etti.

bana göre olayın sebebi inişe geçmem gerektiği yerde o irtifada termik dönmeye çalışmamdı. o tepenin yamacında birçok ev var. kanaatimce o evlere çarpıp dikey yükselen rüzgar kanada termikle birlikte vurunca bir anda böyle bir şey oldu. çünkü sol frenimi yaklaşık % 40 civarı çekmiştim. yani ortada spinlik birşey yoktu..

neyse bu da bir tecrübe.. bu arada helikopter yapmanın baya zevkli birşey olduğunu da öğrenmiş oldum :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
ttgünay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen ttgünay » 1 on yıl 7 yıl önce (11.02.2007, 01:17)

valla birlikte tekrar gidelim ya şuraya.......
bende merak ediyorum,termiğinin yelkeninin bir tadına bakalım şuranın....
bırak ruslar duş kabinleri karagözün olsun.... :roll: bize termiği yeter oranın...
hatunlarda tek salmazlar ki oralara ruslar almanlar var diye yalnız gelmek mümkün olsa ....;)
neyse bir gün ama bir gün gidelim.....
görüşürüz.....................
günay........................... ;)

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (11.02.2007, 22:06)

arkadaşlar nisbet yapıyor gibi olmasın ama bugün de alanya için mükemmel bir uçuş günü oldu :lol: take off'da en az 8-9 uçucu vardı. ayrıca hava yine termik kaynıyordu.. tabiki biz de bunu kaçırmadık uçuşa başladık.. cemalettin abi, tulgay hoca ve ben 1000 metre irtifaya ulaşınca hadi antalya'ya doğru seyrüsefer uçalım dedik :lol: en kötü ihtimal aksu'da kadar gideriz. orada meşhur aksu köftesinden yeriz dedik :lol: :lol: ancak alanya'dan az bir mesafe uzaklaşınca şartlar değiştiği için 15 km uzağa inmek zorunda kaldık.. ama olsun indiğimiz yer piknik yapılan bir plajdı. millet hemen başımıza toplandı. bildiğimiz kılasik soruları sormaya başladı.. ben asker olduğumuzu tatbikat dolayısıyla uçaktan atladığımız üç saattir havada olduğumuzu söyleyince (e bizim halkımız askerini sever) bir anda ızgara tavuklar adana'lar cızbız etler önümüze sunuldu :lol: :lol: :lol: güzelce bir karnımızı doyurduktan sonra alanya'ya geri döndük..

anlayacağınız yine ballı ve güzel bir geçirdik...

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen yener » 1 on yıl 7 yıl önce (12.02.2007, 06:27)

ulan bu ne ıs bız aksuda canımız cıksın sız oralarda ırtıfa lar seyruseferler rus hatunlar falan fılan ektınız benı demek bugun hanı hava kapalıydı alanya da ben sızın kanadın kulagını yakaları bır gun dek gelmeyın altıma kanatla neyse yıne ımrandım bızım elemanlar saglam ıs cıkarmıs neyse bende 6 sortı yaptım yanlız bır band yakalayamadımya yelkenlık tutmadı hava hıc neysekı son sanıyedekı anı bır ınsle nar bahcesının dıkenlerının tadını almaktan son anda kurtuldum fakat öne yıkılmakdan alı koyamadıgım kanat ıcın bunu söylemek ımkaansızdı artık hasarsız kurtarsakta ama kesınlıkle yarın hava guzel alorsa bır tunek tepe yapmayı planlıyorum turgaydan yarın yedegımı alıyımda bırazda bız termık kovalayalım