İkinci Mesafe Uçuşum

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
kellad
Ad Soyad: Engin Yeğnidemir
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 16 / 1
Pilot Menüsü: 

İkinci Mesafe Uçuşum

Mesaj #1 gönderen kellad » 9 yıl 7 ay önce (03.08.2014, 22:23)

1 Ağutos Cuma akşamdan hava durumuna baktım. Turhal civarı için rekor sıcaklık veriyordu. Hafif rüzgar, yüksek bulut tabanı ve kuvvetli termik etkinliği veriyordu. Hemen facebook'a "Yarın Mercimek Tepede bölge rekorları bekliyorum" diye yazdım.
2 Ağustos Cumartesi günü sabah 10:30 gibi babamla Mercimek Tepesine doğru yola çıktık. 11:15 gibi tepeye vardığımızda kuzey kalkıştan tandemler kalkış yapmaya çalışıyordu. İki farklı tandemcinin başarısız kalkış girişimlerini seyrettik sonra güney kalkışa gittik. Yarışmacılar pencere açılışını bekliyor ve genelde kalkışa arkalı gelen rüzgarı gözlemliyordu. Bir süre sonra doğu kalkışa geçme kararı duyuruldu. Herkes doğu kalkışına yola koyuldu. Varanlar kalkışa malzemelerini yerleştirdi ve ara ara kesilen hafif rüzgarı bir süre gözlemledik. Benim gibi iki serbest katılımcı kalkış yaptı ama bir süre sonra tepenin aşağısına doğru gözden kayboldular. Yükselemediler (En azından doğu tarafında). Bir süre sonra rüzgar güneye döndü herkes arkasını dönüp güney kalkışı kesmeye başladı. Güzel bir termik bulmaya çalışan turuncu bir paraşüt sağa sola uçuyordu. O anda güney kalkışa dönme kararı duyuruldu. Hemen çantamı arabaya atıp yola koyuldum. 13:45 gibi yarışmacılar kalkışa başlamadan önden giderim dedim ama kalkışa varıp malzememi açmadan önüme birkaç kişi geçti. Yine de yer kapmaya çalıştım ama "Sen serbest katılımcısın yarışmacılara öncelik ver. Birazdan hepsi gitmiş olur." diye uyarı geldi. Ben de kenara geçip bekledim gerçekten de 14:20'de 70 civarı yarışmacı kalkmış ve tepenin sağındaki solundaki güçlü termiklerle tırmanmaya başlamıştı. Tam kalkışım sırasında telsizden, birinin kayalıklara düştüğü anonsu geldi. Bir bayan pilot kalktıktan hemen sonra, 14:22'de ben de havadaydım. Kalkışın soluna doğru gittim. Sarp kayalıkların ortasında düşen arkadaşı gördüm. UMKE ekipleri henüz yerini tespit edememişlerdi telsizle birbirlerine soruyorlardı. Telsizle tam altımda olduğunu anons edip bir süre üzerinde uçtum. Telsizimin sesi biraz kötü gidiyordu ama anlaştık ve kısa süre sonra ekipler yerini bulduklarını anons etti. Ben de turuncu-beyaz bir Aspen4'ün döndüğü termiğin içine girip soldan dönmeye başladım. Arkadaşa yaklaşına bana "sağdan! sağdan!" diye seslendi ve hemen sağa, arkasına kırdım. Bir süre tam arkasında epey yakınında aynı termiği döndüm. Beni kötü kötü kesiyordu "fazla yaklaşma!" der gibi. Sonra ayrıldık o benden daha hızlı tırmandı gözden kayboldu. Ben de 3100 metreye varınca önce Zile tarafına sonra rüzgarı arkama alıp Kuşoturağı köyüne doğru döndüm. O sırada yaklaşık 750 metre altımdan biraz önümden bir yolcu uçağı sola doğru manevra yapıyordu. Türbülansına girmemek için biraz sağa döndüm. Kuşoturağının hemen üzerinde turuncu bir paraşüt termiğe oturmaya çalışıyordu. Köyün önüne inişini izledim. Ben de yanına inerim arkadaş oluruz derken tatlı bir termiğe girdim dönmeye başladım ve tekrar 2900 metreye...
Ordan Zile İstasyon mahallesi, Korucuk yönüne gittim, orda bir iniş yeri beğendim. İnmek nasip olmadı. Ordan Özyurt yakınında bir iniş yeri beğendim, sonra çeltek takınında bir iniş yeri. sonra Yıldıztepe, sonra Evrenköyde inişe 200 metre kalmışken Yıldıztepe yakınında anız yakılan birkaç tarladan çıkan dumanın içine girdim.(Anız ateşi termiği) Buram buram yanık anız kokusu içinde ver elini 3359 metre...
Sıra dağları aşıp Özükavakta bir iniş yeri daha beğendim, Kabalı, Örencik derken İzibüyük civarında inişe doğru eslere başlamışken sarsılıp yukarı savruldum. Bir anda kanat hızla sola yatıp spirale girecekmiş gibi önüme geldi. Müdahale ettim düzelip kaymak gibi termiğe oturdu. Söyle bir sarsılıp kendime geldim. 2300 metreye doğru termiği dönerken "iyice akşam olmadan aşağılara inmemek lazım" dedim kendi kendime. Çiçekli, Olucak derken Sazlıdere'de kuvvetli bir bastırıcıyla inerken beğendiğim, ana yolun karşısındaki nadasa bırakılmış bir tarlaya yumuşak bir iniş yaptım.
Dakikasında köyden genç arkadaşlar yanıma geldi. Kanadın üzerine birkaç damla yağmur düşerken hızlıca topladık. Derken yağmur da devam etmedi zaten. Hemen babama indiğimi haber verip yerimi söyledim. Arkadaşlar beni bahçelerine çağırıp su ve ayran ikram ettiler. Dönüş için araba durdurdular. Araçla Saraykent'e kadar gittim. Ana yolun kenarında inip ilçenin içine doğru içecek bir şeyler alabileceğim bir bakkal bulmak için yürüdüm. 4 kilometre sonra bir bakkal buldum. Alacaklarımı alıp biraz bakkal sahibiyle muhabbet ettim. O arada babam geldi ve dönüş yoluna koyulduk. Zaten o gün arkamda babam olmasa o kadar uzağa gitmeye cesaret edemezdim.
Sonrasında düşen arkadaşın akıbetini öğrenene kadar keyfim yerindeydi...
Doğrusal Mesafe 84.1 km
http://www.ypforum.com/leonardo/tracks/ ... GHT_POINTS
http://www.ypforum.com/leonardo/flight/22386
Dosya ekleri
20140802_192421.jpg

Kullanıcı avatarı
ynmehel
Ad Soyad: Yunus Nedim Mehel
:
300+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ynmehel » 9 yıl 7 ay önce (04.08.2014, 00:24)

Merhaba,

Bolge icin oldukca iyi bir mesafe, ama daha onemlisi UMKE ekibine havadan destek vermis olmaniz. Yarismaya katilamadigim icin olayin detaylarini bilmiyorum, belki baska sartlar altinda bir hayat kurtarmis olabilirdiniz, o yuzden havadan kurtarma ekibine yardimci olmaniz bence cok dusunceli bir davranis olmus. Ucus icin de ayrica tebrikler

Kullanıcı avatarı
hsiray@ttnet
Ad Soyad: Hamdi Şiray
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen hsiray@ttnet » 9 yıl 7 ay önce (05.08.2014, 22:28)

Tebrikler engin .

Kullanıcı avatarı
lsslzadam
Ad Soyad: İsmail Yüksel
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen lsslzadam » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 13:22)

Engin arkadaşım teşekkür ediyorum. Tepeden açılmayıp bana ve Alaattin isimli arkadaşa Cenay kardeşimizin kaza yaptığı yeri gösterdiğin için.

Ayrıca tebrik ederim seni. Kazasız hayırlı uçuşlar dilerim...

Kullanıcı avatarı
kellad
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen kellad » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 13:51)

lsslzadam yazdı: Kazasız hayırlı uçuşlar dilerim...

Amin. Allah hiç birimize bir daha böyle kaza göstermesin.
Keşke elimizden daha fazlası gelseydi.

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Maksoy » 9 yıl 6 ay önce (15.09.2014, 18:28)

Hem mutluluk hem üzüntü yaşamışsınız. Uçuşunuz için tebrikler. Keşke böyle bir kederli olay olmasaydı.

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen H_E_L_P_55 » 9 yıl 6 ay önce (15.09.2014, 21:29)

tebrik yazısı biraz geç oldu ama kusura bakma abi

bölgede neredeyse 1 yıldır takip ettiğim havayı yakaladın ve çokta güzel bir uçuş çıkarttın abi tebrik ederim kardeşimizi kaybetmeseydik golden sonra bende mesafeye çıkmayı düşünüyordum ama mehmet abininde dediği gibi keşke bölesine üzücü bir olayı hiç yaşamasaydık.

Kullanıcı avatarı
kellad
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen kellad » 9 yıl 6 ay önce (15.09.2014, 22:34)

Böyle hava daha çok bulunur. Bence Mercimek Tepeden 200km+ uçuşlar bile çıkabilir.
Biraz da kısmet meselesi ama elli kere uçarsın bir kere iyi mesafe çıkar.
Macera güzel ama daha önemli olan sağ salim yere inmek.