Antalya(Falezliler) Ekibinden farklı bir XC...

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Antalya(Falezliler) Ekibinden farklı bir XC...

Mesaj #1 gönderen Maksoy » 9 yıl 6 ay önce (01.09.2014, 11:26)

Dün (31 Ağustos 2014) için Bademağacı’nda XC alarmı verilmesiyle hazırlıklara başladık. Saat 11:00 da kalkış alanında olmak için sözleştik. Neredeyse de oluyorduk. 20-30 dk lık gecikme ile hazırlıkları yaptıktan sonra kalkış yaptık. Günün rekortmenin hazırlanırken sarfettiği bir cümle oldukça ironiktir; “benden krosçu olmaz, daha hazırlıklarımı tamamlayamadım”… diyen Niyazi, bu cümlenin üstüne günü 172,5 km ile kapattı. Hem bölge rekorunun yeni sahibi oldu hem de kişisel rekorunu geliştirdi.
Önden tavşan olarak Ayşenur ve Hıncal kalkış yaptılar. Kalkıştan hemen sonra alışageldiğimiz üzere Bademağacı’nda 1400-1700 metreler arasında irtifa bulmaya çalıştık. Deniz ile birlikte neredeyse aynı termikleri dönerek Boğazköy mevkiinden Yuva köyü sırtlarına ulaştık. Ancak termal döngüler hayli seyrekti. Burada biraz termik bekledik. Deniz termik arama gayretiyle (veya sabırsızlığı ile ki gayet normaldir) yelken bandında açısını kaybedince maalesef beni yalnız bıraktı. Bu arada ben de yakaladığım termikle 1600 m de Karaaliler Köyüne doğru ilerledim. Bir önceki gün darmadağınık termiklerini değerlendiremediğim Kestel Köyüne geldiğimde irtifam 1100m nin altındaydı. Ancak bu defa termik aktivite daha stabildi ve beni 2000 m nin üstüne kadar taşıdı. Selahattin ve Niyazi de benim izlediğim rotayı takip ederek aynı termiği dönmeye başladılar. Ancak Selahattin tutunamadı Kestel Köyünün yakınına iniş yaptı. Niyazi ile bana, motivasyonumuzu arttıran telsiz konuşmaları ile desteğini sürdürdü. Biz görüş açısından çıkana kadar buna devam etti. Bu gazla artık bir şeyler yapmamız şart oldu...
Niyazi doğuda ben batıda birbirimize paralel bir şekilde aramızda Antalya – Afyon yolu olacak şekilde uçuşa devam ettik.
Artık karasalın termiklerini kullanıyorduk. Niyazi 3000 m civarlarında, ben de 2000-2500 m irtifadaydık. İnsuyu mevkiinde irtifam azaldı. Kayaaltı köyünü geçmiştim. Niyazi’in altına gitmeyi planlasam, irtifam Çeltikçi Beli’nin rotoruna girmeme yol açabilirdi. Kuzey batıya yönelerek Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yerleşkesine doğru ilerleyip termik aramaya başladım. Bulduğum termik beni 1400 m lerden, 3000 m lere kadar taşıdı. Burdur’u geçerken 3300 m nin üzerindeydim. Burdur Gölü’nü geçerken manzaranın keyfine kendimi kaptırdım. Niyazi ile aramızdaki mesafe epey bir arttı ve göz temasım kayboldu. Niyazi’nin Isparta üzerine doğru gittiğini düşündüm. Sonradan uçuş kaydına bakınca aslında uçuşun bu kısmında bir araya gelebilirmişiz diye düşündüm.
Burada bir durumdan bahsetmeden geçemeyeceğim. Niyazi ile telsiz iletişimimiz oldukça kötüydü. Onun konuşmaları o kadar gürültülü geliyordu ki hiç anlaşılmıyordu. Hâlbuki iletişimimiz düzgün olsaydı, ben de mevcut irtifamla Niyazi’nin güzergâhına rahatlıkla girebilirdim. Böylece tecrübeli bir pilotun tercihlerini, kararların öğrenme şansım olurdu.
Her ne kadar göz temasını kaybetsek de adeta kol uçuşu şeklinde aynı doğrultuda ilerlemişiz.
Burdur gölünü geçtikten sonra Gölü geçerken yediğim irtifamı tekrar kazanmak için epey bir uğraştım. 2000 m civarında Keçiborlu’ya ulaştım.
Keçiborlu’yu geçtikten sonra bir ara 1300 m lere kadar indim. Yine doğumdaki tepelerin altına inmiştim. Uluborlu yol ayrımı civarına aradığım termiği nihayet buldum. Bu termik beni tekrar 3000 m civarına çıkardı. Uçuşuna bakınca, eğer iletişimimiz olsaymış bu seviyede de Niyazi ile buluşma ihtimalimiz varmış. Uluborlu üzerine gidebilirmişim. Yaklaşık 90. Km lerdeyim ve Eldere Köyü Pınarbaşı mevkii üzerindeyim. Büyük Menderes Nehri’nin başlangıcı olan bu göl ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Eldere,_Dinar ), benim uçuşumu çok olumlu etkilemedi. Gölden dolayı ciddi bir bastırıcı etkiye girdim (Klasik bilgi…). Her ne kadar hızla o bölgeden uzaklaşsam da istediğim termik aktiviteyi bulamadım. Tabii bunda 3 saat 55 dakika havada olmanın, 100 km sınırını geçmiş olmanın etkileri de vardır mutlaka. Ancak henüz iniş planlamıyordum.
Uluköy mevkiine gelince çok değişik bir durumla karşılaştım. Hava bitti. Evet, rüzgâr tribünleri durdu. Bayrakların dalgalanması durdu. Çıt yok. Muhtemelen ova termik toplamaya başladı. Birazdan müthiş bir aktivite gelecek. Ama benim dezavantajım o termiğin başlamasını bekleyecek irtifam olmamasıydı. Uluköy mevkiine 105,8 km lik uçuşu tamamlayarak sağlıklı bir şekilde inişimi yaptım. 5-10 dk sonra termik koptu. Hava yeniden çalışmaya başladı. Ancak yapacak bir şey olmayınca biz de köyün delikanlılarıyla klasik nefs-i suretimizi çektik. Bu gençler Afyon –Antalya yoluna kadar beni çıkarıverdiler. Bu arada Niyazi’nin hala havada olduğunu öğrendim. Sonradan kendisi ile de telefonlaştık. “Benden krosçu olmaz…” diye kendine serzeniş yapan Niyazi, Afyon il merkezine kadar, 172,5 km mesafe yapmış. Can-ı gönülden tebrik ediyorum.
Dönüş yolunda iken beni arayarak tebrik eden sevincimi paylaşan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
Hep birlikte daha iyi, daha uzun, sağlıklı uçuşlara inşallah.

Kullanıcı avatarı
Maksoy
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Maksoy » 9 yıl 6 ay önce (01.09.2014, 11:27)

Antalya(Falezliler) Ekibinden farklı bir XC uçuş güzergahı ve uçuşun videosu:
http://www.youtube.com/watch?v=twTi6odbfJQ

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen KARAGÖZ » 9 yıl 6 ay önce (01.09.2014, 12:26)

tebrikler mehmet abi. yeni yıldızın hayırlı olsun. yıllardır bademağacın'dan böyle mesafelerin çıkacağı konusunda iddaalı olan biri olarak, bu tezimin kanıtlanması beni çok mutlu etti. çok güzel bir uçuş gününü süper değerlendirdiniz. ben normalde yapmayacağım bir hatayla uçuşu erken sonlandırmak zorunda kalsam da sizin bu mesafeleri uçmanız gerçekten gurur verici. antrenman'ın ve sürekli uçmanın ne kadar yararlı olduğunu kanıtladınız. her zaman dediğim gibi "tekkeyi bekleyen, çorbayı içer"

tekrar tebrikler, çok daha güzel mesafeleri hep birlikte uçarız inşallah :)

Kullanıcı avatarı
Ural32
Ad Soyad: İsmail Ural Sarı
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Ural32 » 9 yıl 6 ay önce (01.09.2014, 13:29)

Tebrikler,güzel bir uçuş olmuş Antalya dan havalanıp bizim buralara doğru uçmanız başka güzel olmuş.. ( Isparta gurubu )

Kullanıcı avatarı
hilmi
Ad Soyad: Hilmi Arslan
Aldığı Beğeni: 4 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen hilmi » 9 yıl 6 ay önce (01.09.2014, 19:34)

süper ya valla izlerken bile içim gitti

Kullanıcı avatarı
Aytekin
Ad Soyad: Aytekin Kurnaz
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Aytekin » 9 yıl 6 ay önce (02.09.2014, 09:38)

Tebrikler Mehmet abi.

Kullanıcı avatarı
Maksoy
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Maksoy » 9 yıl 6 ay önce (03.09.2014, 00:18)

Teşekkürler arkadaşlar. Bir dahaki sefere birlikte inşaallah.

Kullanıcı avatarı
hasan_akuhavk
Ad Soyad: Hasan Güney
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen hasan_akuhavk » 9 yıl 6 ay önce (04.09.2014, 15:25)

Mehmet hocam tebrikler :D

Kullanıcı avatarı
MAGNETO
Ad Soyad: İdris Çınar
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen MAGNETO » 9 yıl 6 ay önce (04.09.2014, 20:34)

Tebrik ederim antalya , yaşasin xc ateşi :) takipteyim devamı gelir insallah

Kullanıcı avatarı
salihakcil
Ad Soyad: Salih Akçil
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen salihakcil » 9 yıl 6 ay önce (05.09.2014, 21:42)

tebrik ederim mehmet abi çok güzel bi uçuş olmuş, darısı bizlerin başına