Kuşlarla birlikte uçmak

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Kuşlarla birlikte uçmak

Mesaj #1 gönderen mahomedia » 1 on yıl 8 yıl önce (14.05.2005, 02:54)

Sanırım bir çoğumuz uçuşları esnasında kuşlarla karşılaşmıştır.

Ben yaşadığım bir kaç tecrübeyi aktarmak istiyorum sizlerin de bu konu ile ilgili tecrübelerinizi öğrenmek isterim.

İlk defa kuşlarla Eskişehir İnönü'de eğitim sırasında karşılaştım. Bir şahin altımdan vın diye geçip gitti, ilk defa böyle birşey yaşadığım için şaşırmıştım. Daha sonra yine İnönü'de diğer arkadaşlarla birlikte uçarken altımızdan karaltı şeklinde birşey geçtiğini farkettik. C tepesi ile B tepesi arasındaki vadiden Güney'e doğru yüzlerce leylek göç ediyordu. Görülmeye değer bir manzaraydı :) Her zaman üzerimizden geçen leyleklere tepeden bakmak çok keyifli bir şeydi..

Geçen bahar Gölbaşı'nda iniş yapmaya hazırlanırken tesadüf eseri +4'lük bir termiğe çarptım ve deli gibi tırmanmaya başladım. Termikle cebelleşip durdum, bir kaç dakika sonra 800 metrenin üzerindeydim, telsizden babam bir kartalla aynı termikte olduğumu söyledi. Yelkenkanatta genelde üzerinizde olup biteni çok rahat göremezsiniz. Biraz kanadı fazla yatırıp baktığımda kartalı görebildim. İnanılır gibi değildi kartalla aramızada bir iki metreden daha fazla mesafe yoktu ve hayvan inanılmaz bir rahatlık/güvenle yanımda takılıyordu. O zaman doğru yerde olduğumu anladım :)) Biraz sonra kartal 1100 metrede termikten ayrılıp ufukta gözden kayboldu...

En son Ankara/Miğre dağının yakınındaki kel tepede soaring yaparken bir kartalla karşılaştım. O gün hava inanılmaz derecede güzeldi. Çok nadir esen KuzeyDoğu rüzgarı hakimdi ve sabahın 11'inden beri bir derece bile sapmadan esiyordu. Ben de uzun zamandır böyle rüzgar bulamamanın verdiği açlık ve sefaletle :P ikibuçuk saattir havadaydım. Herkes yemek için inmemi söylese de ben duymazdan gelip dilim birbuçuk metre dışarıda salyalar akıtarak uçmaya devam ediyordum. Bir ara sol tarafımda bir kartal belirdi ve hayvan gayet sakin bir şekilde yanıma yaklaşıp arada bir beni keserekten önümden geçti ve güney doğu tarafına doğru uzamaya devam etti. Bu bir işaret olmalıydı!!! Daha önce bir kaç kez kartal ve şahinlerin yardımıyla sağlam termikler bulmuş olmamın verdiği heyecanla ve sazanlıkla kartalın peşinden gitmeye başladım. Bir süre gittim herşey yolundaydı, birazdan tepenin yelken bandından çıkıp aynı özgüven ve huzurla birlikte devam ettik. Kartaldaki rahatlığı anlıyorum da başlangıç kanadıyla öle yayıla yayıla peşinden gitmek senin neyine :P biraz sonra kartal bana nanik yapıp yine önceki seferlerde olduğu gibi ufukta gözden kayboldu. Ben aynen 180 derece geri dönüp kastıra kastıra tepenin çeyrek irtifasında kaldırıcı banta ulaştım. Neyse ki bu tepenin yamaçları aşağıda da yukarıda olduğu gibi oldukça dik. Bu sayede zar zor tepeye tırmanıp eski huzurlu ve özgüvenli ve de salyalı soaring uçuşuma devam etmeye başladım. Umarım kimse görmemiştir derken telsizden "nihohaohaoha!" şeklinde bir uyarı mesajı, biraz sonra da güneşin batması ve artık rüzgarın da yavaştan gaz kesmeye başlaması sonucu bir toplandingle bu konuyu kapattık :P

Bugün bundan bi tane daha yapmak istiyorum. Yine kuzey doğu rüzgarı ve parlak güneş bekleniyor. Sanırım sabahı getiremiycem. Niaaaaah! Uyumak istiyorum :P
Herkese bol şans...

Avalanche
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Avalanche » 1 on yıl 8 yıl önce (14.05.2005, 11:23)

Gerçekten mükemmel olsa gerek.
Ne diyelim darısı başımıza :)

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (14.05.2005, 11:28)

Bende Kağan Akçaların eskiden bana gönderdiği bir kuş resmini ekliyorum , gayet güzel. Ayrıca Kağan ın havadan çektiği birde kartal fotoğrafı vardı onuda bulunca ekliycem.
Dosya ekleri
havadan.jpg
Fotoğraf : Kağan Akçalar

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen skydiver » 1 on yıl 8 yıl önce (14.05.2005, 20:39)

kuşlar...
yıl 2002, paraşütümü yeni açmıştım ki (skydive, hedef atlayışı esnasında), sol tarafımda yani c tepesi hizasında bir şahin de ben gördüm (irtifa 2500 feet). 50 metre kadar yanımda geçip gitti ve ben serbst paraşütün termikleri çok sallamadığı ve sürekli irtifa kaybettiğine ilk kez bu anda üzülmüştüm. itiraf edeyim o dönmler yp çok da çekici gelmiyordu. işte o atlayıştır, mantığımı yumuşatan ve bir yıl içinde uçmaya ikna eden... (benim için bu an bi dönüm noktasıydı, kuş konusu geçtiği için paylaşayım dedim...)

inönü'deki şahinler işini biliyor. dünyanın en termikli ve stabil rüzgarlı mekanlarından birinde, kafalarına göre takılıyolar...

ii uçuşlar.

deep not: kuş gözlem topluluğyla takılmaya başlamamın tek nedeni de farklı kuşların aerodinamik özelliklerini keşfetmek içindir. Bu arada izmirden dönerken de bir leyleğin uzun süre aynı termik içinde döndüğünü gözlemledim, muhteşemdi!

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (18.05.2005, 21:35)

Nerden bulduğumu bilmiyorum bi arkadaş yollamıştı , ekleyeyim dedim bende.
Dosya ekleri
yp.jpg

Kullanıcı avatarı
Deniz Erenler
Ad Soyad: Deniz Erenler
Pilot Menüsü: 

Big Bird"e arkadan usulcana yaklasacan !!!

Mesaj #6 gönderen Deniz Erenler » 1 on yıl 8 yıl önce (20.05.2005, 15:47)

Selamlar,

Yavruladiklarinda bu kuslarin yuvalarina yakin dolanayim demeyin, sonra pahaliya patlayabilir !!

Saygilar/Deniz Erenler
Dosya ekleri
KolUcusu.jpg
Bak shuna bide reklam almis !! Kilim zaten bu Gradient"lere !! Gel bakim, ben simdi seni bi delik desik edemde, gor nassi Degrade olunurmus !!

Kullanıcı avatarı
spidaman
Ad Soyad: Deniz Torlak
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen spidaman » 1 on yıl 8 yıl önce (16.06.2005, 19:03)

Montreal in 55 km kadar disinda, eteklerinde benim dahil oldugum ucus klubunun bulundugu Yamaska dagindada kalabalik bir kus ahalisi var. Termikler basladiginda hobareeey seklinde once kuslar arkasinda da "aha termik buldu kuslar, hucuum" seklinde onlarin pacasina yelken kanat ve yamac parastculer yapismakta. 20 yildir ayni mekanda takilmaktan olsa gerek kuslar hic tirsmadan istif bozmadan termik donup, yamacta yelken yapiyorlar.

Caylak bir pilot olarak termiksiz ucuslarimdan birini yaptigimda, kalkistan kisa bir sure sonra 3-5 metre yanima bir kartal yanasti. Ben sakin havada duz ucusta inis alanina dogru ilerlerken bir kac dakika bana eslik etti. Arada bir kesip "kim lan bu ibibik, yeni galiba bu..." edasiyla bakiyordu. Ben ise "oha kartalla senkronize ucuyorum ... "kartal misin mubarek heyt be!" ... "asagidan bakanlar hangimiz kartal hangimiz caylak yamacci anlamaz da simdi eku eku eku"... dusunceleriyle ucusun keyfini cikariyordum.

Bir sure sonra kartali baydi tabi olay, saga dogru kirip yamaca dogru pikeye gecti, bende agzima sinek kacmamasi icin agzimi kapali tutmayi hatirlayarak, sirita sirita inise dogru yoluma devam ettim.

Torunlarimi (olursa) bayana kadar, "hic unutmam, 2005 te seferberlikten yillar sonraydi, bir aksamustu kartalla beraber ucmustum ...." seklinde anlatmak niyetiyle bunamadan olayi not ettim.

bu da caylak pilot anisi ...

keyifli ucuslar
- Deniz Torlak