OLC - ILKER (Deligoz) "e buyuk bir Bravo

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Deniz Erenler
Ad Soyad: Deniz Erenler
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

OLC - ILKER (Deligoz) "e buyuk bir Bravo

Mesaj #1 gönderen Deniz Erenler » 1 on yıl 8 yıl önce (22.07.2005, 14:08)

Selamlar,

OLC (On Line Contest)"e ucus girebilmeyi beceren ilk Turk pilotlari SIMON PHILLIPS vede ILKER DELIGOZ olmustur, kendilerini buradan
tebrik ediyorum.

AA)

Simon Phillips"in 2004 PWC Tapalpa/Meksika vede 2005 PWC Sopot/Bulgaristan ucuslari icin

http://www2.onlinecontest.org/olcphp/20 ... 15cdd78654

BB)

ILKER DELIGOZ"un YamacParasutu Forumu "Turkiye XC Kayit Sistemi" bolumune girdigi ucusun aynisi OLC"yede girilmistir. Boylece yanilmiyorsam ulkemizden bir ucus, bir Turk pilotu tarafindan ilk defa OLC"ye kayda gonderilmis oldu

++

burda enteresan olan,giris yapan pilotlardan

1.) biri yurtdisinda yasayan bir Turk pilot vede Turkiyedeki bir ucusunu girmis (Arizona"dan ucuslar yok..)
2.) digeri yurdumuzda yasayan Ingiliz asilli bir pilot vede Yurtdisindaki ucuslarini girmis (PWC Erzincan + PWC Kayseri + Denizli"den rekor ucuslari yok)

diger enteresan konular

1.) Ilkerin ucusu ypforumda leonardo modulu ile dogrusal mesafe ustunden 25.31 kilometre olarak gorulurken, OLC"de 47.08 puan veren ucusu 31.52 kilometre olarak gorulmektedir. Haritada tracklog"a bakildi her iki sistemin ucusu nasil algilayip, puanladigi acikca gorulmekte !! . .Ilker, 5 Haziran 2005 gunu Oludenizden yaptigi ucusu 9 Haziran 2005 tarihinde OLC"ye girmis.

2.) Simon ise, Egemen&Selcuk"un 110 kilometre Turkiye rekor ucusundan sonra, ben 200 kilometre ustunde ucarsam anca o zaman ucus gps kayitlarini girerim, girersemde bunlari OLC"ye girerim demisti . . ama goruyorum ki Tapalpa"daki 48.76 kilometrelik ucusunu ved Sopot"taki 27.72 kilometrek ucuslarinida girmis vede her ikisinden toplamda 121,64 puan almis !! . . Halbukim bu nispeten kisa ucuslar yerine, Simon guzel ulkemizdeki 100 kilometre ustundeki ucuslarinida girer diye dusunur dum amma ileride girecek Insalla !! . .

++

ILKER"i tekrar tebrik ederken, bir sey sormak istiyorum.

bende ucuslarimi girmek istedim OLC"ye ama beceremiyorum, sebebinide anlayamiyorum. Slovenyada 23 ve 25 haziran"daki kisa ucuslarim vede 9 Temmuzda Aksehirdeki ucuslarimi, sadece girebilme acisindan denemek istedim fakat olmuyor. Acep IGC dosya adi max 8 harf/rakam olacak gibi birseymi var nedir biliyorsan bizide aydinlatabilirmisin. Hatta Turkce olarak buraya ucus nasil girilir, kisa ve oz olarak, basamak basamak bizlerede aciklayabilirmisin, boylede diger Turk pilotlarida
ucuslarini girmeye baslardi !!!! . . gercekten cok guzel olurdu . .

Saygilar/Deniz Erenler

Kullanıcı avatarı
ilker
Ad Soyad: İlker Deligöz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ilker » 1 on yıl 8 yıl önce (24.07.2005, 01:33)

OLC ile leanardo arasindaki fark, olc'de waypoint tanimlayabiliyorsunuz, yani out and return 31.52 km ediyo, bunu leonardo'da tanimlayamadim, burda nasil waypoint tanimlandigini bilen varsa anlatirda sevinirim. bir de leanardo niye olc mesafesini ve puanini gostermiyo anlamadim.

OLC'ye kayit icin ucus yaptiktan en gec bir iki hafta sonra kayit yapabiliyorsun, eger gecikirsen kayit yapamazsin. bir de ucusun direk olarak gps active logundan olc'nin onayladigi bir programla kaydedilmesi lazim, ucusun digital olarak imzalanmis olmasi gerekiyo.

buralarda kavalar biraz cacik gidiyo, hava duzelip te duzgun bir ucus ksydedersem onu da olc'ye yukleyip nasil yuklendigini basamak basamak anlatirim. olay biraz karisik, ben de birkac kere denemistim ucusun kabul edilmesi icin.

herkese iyi ucuslar,

Ilker

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (24.07.2005, 11:19)

Selamlar

Burdaki Leonardo da ufak bir sorun vardo OLC puan konusunda. onu halletmek üzereyim. Yakında görünecek puanlar.

Leonardoda da waypoint tanımlanıyor. Ama sadece admin yapabiliyor bunu.
Mesela Deniz Erenler in Akşehir uçuşu vardı ama ısparta yazıyordu. Sistemde Akşehir kayıtlı olmadığından en yakın olarak orasını gösteriyordu. Ben " Bu uçuş bölgesini kayı et " seçeneği ile orayı Akşehir olarak kayıt ettim. Aynı şekilde Ali Dağını da kayıt ettim.

Ülkemizdeki waypointler biraz az seçilmiş. Ama zamanla ben kayıt ettikçe heryer kayıt olmuş olacak.