bir ilk manisadan izmire xc uçuşu

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

bir ilk manisadan izmire xc uçuşu

Mesaj #1 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (14.07.2008, 16:15)

THK MANİSA SPORTİF HAVACILIK KULÜBÜ XC TEAM PİLOTLARINDAN HÜSEYİN AFŞİN ORAL ve ben Manisa spil karlık mevkiinden kalkış yapıp izmir bayraklı mevkii smirya kavşağı nato binasının önüne iniş yaptık. doğrusal mesafede 24,7 km maksimum mesafede 25,8 olc mesafede 33,7 km mesafe ile manisadan kalkış yapıp izmir bayraklıya inen ilk iki pilot olduk. THK MANİSA SPORTİF HAVACILIK KULÜBÜ XC TEAM GRUBU olarak bir ilke imza attık. Mini xc denemeleri ile büyük mesafelere hazırlıklar devam ediyor. Benim gps in harita yüklemesi olmadığı için kayıt yapamadım ama afşinin gps kaydını yükledik.

Mini rekorumuzda emeği geçen THK Manisa Sportif Havacılık Kulübü pilotlarından YUSUF USLU ' ya aracı ile bizleri sürekli takip eden BAHADIR ve GÜLÇİN e çok teşekkür ederiz. RESİMLERİ EKLEYECEĞİM.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 5 yıl önce (14.07.2008, 17:07)

tebrikler arkadaşlar. ne demişler "xc olsun çamurdan olsun"

bu başarılı denemenizden ötürü sizleri tebrik ediyorum. darısı bizim başımıza.

Kullanıcı avatarı
litespeed
Ad Soyad: Ozcan Zafer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen litespeed » 1 on yıl 5 yıl önce (14.07.2008, 17:13)

bu guzel bi deneme olmus ama eminim daha iyilerinide basaracaksınız..ve bolgede sayenizde bu spora gonul veren yeni arkadaslar cıkacak:) guzel haberlerinizi bekliyoruzz

Kullanıcı avatarı
metin
Ad Soyad: Metin Pehlivan
Aldığı Beğeni: 8 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen metin » 1 on yıl 5 yıl önce (14.07.2008, 21:21)

Tebrikler arkadaşlar İzmirli olarak bu başarıya çok sevindim, güzel uçuşlarınızın devamını dilerim iyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 5 yıl önce (14.07.2008, 21:44)

Oncelikle arkadaslarimizi cabalari ve xc uzerine gosterdikleri ozverileri icin kutluyorum.
Fakat ote yandan iyi niyetli olarak baslamis olsalar dahi sonucu yani indikleri yeri gordukten sonra planlamadan sinifta kalmis olduklarini uzulerek belirtmek zorundayim. XC ucuslarda basarili olmanin %50 den fazlasi ucus oncesi asil ve alternatif rotalarin harita uzerinde mukemmel planlanmasindan ve olasi tum siradisi gelismelerin gozden gecirilmesinden olusmaktadir. Planlanan rotalar sehir, buyuk yerlesim yerleri, havaalanlari, askeri bolgeler veya serbest ucusa acik olmayan kisitli hava sahalari uzerinden gecemez. Bu sekilde devam edilirse cok kisa bir sure sonra yerel makamlar cogu ucus bolgesine yasak getirecek ve ucuslarimiz ne yazik ki kisitlanacaktir. Hic bir tur mazeret bu yanlisi ve yakin gelecekte bizlere doguracagi yanlisliklari onleyemeyecektir.
Uzgunum ama gercekler boyle. Hala yazilmamis olabilir ama uyulmasi gereken kurallar var, sadece kendimize degil tum yp camiasina karsi sorumlu oldugumuzu her zaman hatirimizda tutmamiz gerekir. Halbuki ucus yapilmayan gunlerde ve surekli yapilacak planlama cimnastigi tum bu sorunlari kolaylikla ortadan kaldirabilir.
Yine de xc konusunda kendisini gelistirmek isteyen tum arkadaslarimiza her zaman teknik, teorik veya pratik anlamda yardimci olmaya, bilgi veya sorulari icin her zaman yardima hazir oldugumu tekrar bildiririm. Fakat uzak yakin demeden haftasonlari her gittigimiz yere gelmeniz lazim. Yok orasi bana uzak bu hafta kaytarayim derseniz bu is kolay olmaz, cabuk gelisemezsiniz.
Gorusmek uzere,
Once iyi planlama, sonra emniyetli ucus.

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

bilgi için tşkler

Mesaj #6 gönderen afsin » 1 on yıl 5 yıl önce (14.07.2008, 23:41)

akın abi senin gibi duayen bir abimizin yazısını okumak hataları yanlışları görmemiz açısından iyi bizim açımızdan..
yazdıklarını dikkatle okudum..daha dikkatli ve planlı uçacağımızdan emin olabilirsin..nato önüne inmese idik haber ve magazinsel bir durum olmayacaktı işin aslı..ama arkadaşım indiği için yanına inmem gerekiyordu...badi nede olsa.."aslında tam yol kenarındaki yeşil çimenleri hedeflemiştik"
söylediklerini not ettim..çökelezde görüşmek üzere....
bir hatamız oldu ise affola..

afşin

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (14.07.2008, 23:54)

akın abiye ve tebriklerini sunan tüm arkadaşlara öncelikle teşekkürler. sizlerle paylaştığımız bizim için önemi olan bu uçuşun artılarını ve eksilerini sizlerden dinlemek gerçekten çok güzel. Fakat haklı olunan noktaları akın abi belirtmiş. Evet xc denemeleri yapıyoruz ama izmire yaptığımız uçuş biraz spontene bi uçuş oldu. XC için çökelezde duayen ve üstadlarımızın yanında eğitimlerimizi alacağız. Zafer abimiz ahmet abimiz ve hilmi abimizle irtibat halindeyiz. yakında çökelez uçuşları başlayacak. bu uçuşta da magazinsel boyut olayı biraz garipleştirdi. ama bizim bir çağ atlamaydı. Kİşisel öz güvenimiz, kontrol mekanizmamız karar verme yetimiz noktasında kendimizi tartmak adına evet çok iyi oldu. dez avantajı ise yukarıdan natoya ait bir tesise hiç benzemeyen bi yere inmek oldu. bilseydik 50 tane iniş alanı geçtik oralardan birine inerdik. bi bayrak falan diksinler napalım. askeri tesisleri gördük ve üzerlerinden uçmadık havuzlu falan bir yer ne bilelim natoya ait bi yer. adamlara baya kızdık ama neyse. bizim için hala tadı süren güzel bi uçuştu

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 5 yıl önce (15.07.2008, 09:11)

Her XC ucusun biraktigi tad farklidir.
Yillar sonra bile hos bir sekilde animsar insan, gozleri dolar, kalbi heyecanla carpar.
Hele bir de ayni ucusta beraber oldugu ve paylasacagi kimselerle birlikte hatirlaniyorsa keyfine doyum olmaz.

Dipnot : Ruzgarin sizi savurdugu yone degil istediginiz / planladiginiz tarafa ucun. Olmuyorsa bir seyler ters gidebilir demektir, en kisa surede emniyetli bir inis planlayin. Ertesi gun ucmak icin bir sansiniz daha olabilecektir.

Kullanıcı avatarı
levo_redkid
Ad Soyad: Levent Topcu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen levo_redkid » 1 on yıl 5 yıl önce (15.07.2008, 10:33)

yaw sizin haberturk'teki videonuzu da izledim... ne guzel.. o yasadiginiz heyecani ve mutlulugu sadece bilenler anlar.. zaten xc ucmanin guzel tarafi da bu...

tekrar tebrikler..

ps. bu arada yanilmiyorsam manisa'dan en uzun ucusu ukraynali bir pilot yapmisti. Yerli pilotlardan en uzun ucan ise izmir'den cumhur olmustu diye hatirliyorum. Salihli'ye filan gitmisti galiba..

Alin size yeni hedefler :))

Kullanıcı avatarı
muygur
Ad Soyad: Muvaffak Uygur
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen muygur » 1 on yıl 5 yıl önce (15.07.2008, 14:05)

Merhabalar,
Öncelikle Şener ve Hüseyin arkadaşlarıma tebriklerimi iletmek isterim. Daha sonra da konuya çok seviyeli yaklaşımları ile katkıta bulunan, hatalar varsa bile, bunu kalp kırmadan seviyeyi düşürmeden yapan, diğer usta pilotlarımıza da ayrıca teşekkürü borç bilirim. Her yamaç paraşütçünün kişisel mesafe rekorlarını, uçuş sürelerini ve irtifalarını yükseltmek amacında olması bence çok doğaldır. Bunları gerçekleştirirken olabilecek hatalar elbette mevcuttur. Mühim olan, bunlardan ders almak ve tekerrür etmemesini sağlamaktır. Yoksa her yapılan aktivitenin sonucunda birilerinin çıkıp eleştirme adına küçümser ifadeler (yamaç paraşütü sporunun zarar görmesini engellemek amacı ile bile olsa) kullanmalarının ve nezih ortamı germelerinin kimseye faydası olmadığı gibi bu sitede gerek yazıları ile gerekse yazılanları takip eden yamaç paraşütü dostlarını da üzmektedir.

Bazen kendi yaptığı hatayı itiraf edip, bir nevi günah çıkaran ve kimsenin aynı hatayı yapmaması için uyaran arkadaşlarımızın, kendilerine yazılan ego patlamaları ile dolu aşağılayıcı cevaplar nedeni ile pişman olduklarını sanıyorum. Sanki bir kısım arkadaşlarımız, hazır kıta birilerinin hata yapmasını bekleyip ahkam kesmek için fırsat kollamakta. Sırf bu nedenle uzun süre YP forum'a girmeye ara vermiştim. Son zamanlarda kalite tekrar yükseldi lütfen bunu bozacak davranışlardan kaçınalım. İşimiz uçmak ve bunu daha da geliştirmek olmalı polemiklerle uğraşmak değil. Bol termikli kazasız uçuşlar dileklerimle.

Sevgi ve Saygılar,

Muvaffak

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

ve resimler

Mesaj #11 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (15.07.2008, 16:56)

pazar günkü uçuşun resimleri
Dosya ekleri
DSC04774.JPG
körfezzz
DSC04762.JPG
DSC04757.JPG
sabuncu beli geçildi. az kaldı bornovaya. manisa izmir yolu altta
DSC04749.JPG
DSC04748.JPG
DSC04745.JPG
delibaşta termikler süper
DSC04743.JPG
DSC04742.JPG
DSC04741.JPG
termikteyiz
DSC04737.JPG
DSC04723.JPG
700 m delibaş tepesi karşıda
DSC04712.JPG
DSC04707.JPG
DSC04706.JPG
irtifa iyi
DSC04699.JPG
DSC04694.JPG
take off üstü
DSC04676.JPG
AFŞİN
DSC04667.JPG
KALKIŞTAN SONRA TERMAL HAVANIN HOŞ GELDİNİZ KARŞILAMASI
DSC04665.JPG
yusuf abi ve bahadır yardım ediyorlar
DSC04659.JPG

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (15.07.2008, 16:58)

resimler devam
Dosya ekleri
DSC04778.JPG
paraşüt uçmaz uçak geçmez buralardan
DSC04677.JPG
DSC04674.JPG
HÜSEYİN AFŞİN ORAL
DSC04798.JPG
DSC04797.JPG
DSC04795.JPG
DSC04792.JPG
DSC04790.JPG
DSC04786.JPG
DSC04784.JPG
DSC04783.JPG
DSC04781.JPG

Kullanıcı avatarı
baytur
Ad Soyad: Bayram Turgut
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen baytur » 1 on yıl 5 yıl önce (15.07.2008, 19:10)

Merhaba Arkadaşlar.

Uzun süredir sizinle görüşemiyorum. Bazı sorunlar oluştu, umarım herşeyi tatlıya bağlarım.

Manisa Spile araçla çıkıp İzmir'e uçarak dönmek :D :D :D , benim için müthiş bir heyecan. Her ikinizide tebrik ederim.

Tabiki yanlışlıklar olucak, Akın Bey gibi ustalarda uyaracak, sizin yoğun çaba sarf ettiğinizi biliyorum, acemilerde teorik-pratik sürekli kendini eğitecek.

Yarın daha iyi olmak dileği ile.

Kullanıcı avatarı
save_kisses4me
Ad Soyad: Hüseyin Durmuş
Pilot Menüsü: 

...

Mesaj #14 gönderen save_kisses4me » 1 on yıl 5 yıl önce (15.07.2008, 23:57)

ben de bir gazetenin sitesinde huseyin abi ve sener abinin resmini gormem uzere forumda bu konuyu buldum. gazetedeki haberi okuyunca cok sasirdim. guzel bir ucus olmustur muhakkak ama iniş bölgesi bu ucusa golde dusurmus insallah boyle sanssızlıklarla karsılasmamanız dilerğiyle değerli abilerim.
gorusmek dilegiyle iyi ucuslar herkese.
En son save_kisses4me tarafından 16.07.2008, 13:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
tangoabi
Ad Soyad: Tamer Celik
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

slm

Mesaj #15 gönderen tangoabi » 1 on yıl 5 yıl önce (16.07.2008, 09:52)

afsin & sener arkadasım sızlerı yurekten kutluyorum. cok sıradısı bır xc denemesı yaptınız bunun yanında buyuk bır cesaret ornegı sergıledınız. baslangıcta planlamadan olaylar sızı bu denemeye sevk etsede sızler sorumluluk alacak yaslardasınız ne yaptıgınızın farkındasınız...her babayıgıdın harcı degıl yurek ıster emek ıster egıtım ıster ve yusuf ıster :) sızın rekorunuz uzun bır sure kırılacaga benzemıyor. bana gore sız 25 km degıl 100 km xc yaptınız...heyecanınız ve mutlulugunuz vıdeolardan anlasılıyor... sonucta onemlı olan guvenlı bır sekılde ınıs yaptınız...arkadaslar yolunuz acık , ucuslarınız muhtesem olsun... sızlerı bır kez daha sıradısı ınsanlar oldugunuzu hatırlatmak ıstyorum... basarılarınız daım olsun....

tangoabı

Kullanıcı avatarı
kazanski
Ad Soyad: Derya Pulat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen kazanski » 1 on yıl 5 yıl önce (17.07.2008, 14:46)

Tebrik ederim kim ne derse desin çok
güzel bir uçuş olmuş ne kadar muhteşem bir
şeydir düşünsenize manisadan izmire yamaç paraşütüyle
seyahat ne kadar güzel olurdu ( sadece bir fikir ama
olabilir izmirin böyle organizasyonlara ihtiyacı var bence
belki geleceğin manisa seyahatının yerini alabilirsiniz :D )
bunu yapabilen daha iyisinide yapabilir aman dikkat
diyorum size bi şey olmasın başarılarınızın devamını bekliyorum.
Kazasız, belasız, uçuşlar

Kullanıcı avatarı
egemenfidan
Ad Soyad: Egemen Fidan
:
Dealer
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen egemenfidan » 1 on yıl 5 yıl önce (18.07.2008, 20:30)

şener ve hüseyin arkadaşlarımı canı gönülden tebrik ederek daha büyük başarılara imza atmalarını temenni ederim

Kullanıcı avatarı
SELAHATTİN
Ad Soyad: Selahattin Yurtsuz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen SELAHATTİN » 1 on yıl 5 yıl önce (19.07.2008, 18:55)

meraba arkadaşlar
ben şunu cidden merak ediyorum spilden uçuşların yasaklanmasıyla ilgili resmi yazı veya açıklamamı var yoksa birileri süküneti bozmak için polemikmi yaratmak istiyo

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 5 yıl önce (19.07.2008, 20:50)

sorun yok. ahmet oflaz arkadaşımız manisa spil dağında uçuşların yasaklanabileceğinden endişe etmiş ve bu endişesini farklı bir üslup ile foruma taşımış. fakat şu anda manisada uçuş yasağı gibi her hangi bir konu yoktur. izmir uçuşu ilede böyle bir şey olmayacaktır. yani ahmet isimli arkadaşımız gereksiz yere endişe yaşamışlardır. umarım bu endişesinden yakın zamanda kurtulur ve tepelerde kendisi ile birlikte güzel uçuşlar yaparız. bu arada arkadaşımızın kulübünden tebrik için arayan hatta iş yerime gelen, karşılaştığımızda tebriklerini tenkitlerini ileten tüm arkadaşlarıma camia huzurunda teşekkür ediyorum ... erdemli olmak ayrıcalıktır.
En son SENERARSLAN tarafından 20.07.2008, 10:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
skygurkan
Ad Soyad: A. Gürkan Çakır
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen skygurkan » 1 on yıl 5 yıl önce (19.07.2008, 23:14)

Hem Manisalı hem İzmirli hem de 30 atlayışlı YP ci olarak tebrik ediyorum sizi. Fotoğraflar çok güzel. Özellikle İzmir üzeri olanlar harika. Tam da bu fotolara ihtiyacım vardı. Teşekkürler.