Leonardo : Ucus Kaydi gonderme kriterleri 2010

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Ad Soyad: Akin Gokbulut
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Leonardo : Ucus Kaydi gonderme kriterleri 2010

Mesaj #1 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 4 yıl önce (08.03.2010, 11:20)

YP sporunun ulkemizde hizla gelismesi sonucu her gun cesitli bolgelerde yapilan ucus sayilari belirgin sekilde artmistir, artmaktadir. Ucuslarin ve kalkis bolgelerinin ypforum'da kayitli olmasinin onemi buyuktur. Fakat bu arada kayit kirliliginin de onune gecilmesi gerekliligi kacinilmaz bir gercek olarak onumuze cikmaktadir. Bu sekilde veritabanindaki bilgilerin kolay, cabuk ve dogru sekilde islenebilmesi mumkun olabilecektir.

Daha onceleri http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=2600 nolu baslik altinda genelde konusulmus olan, gps kayitlarinin ypforum Leonardo modulune gonderilme kriterleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar tekrar derlenmis olup asagida ozetle verilmektedir.

Amac : Turkiye YP ucuslari, YP Pilotlari ve kalkis alanlari veritabani olusturmak.

GPS ucus kaydi gonderme kriterleri :
*Leonardo'da kayitli olmayan bir kalkis (take-off) noktasindan yapilan ilk ucusun suresi veya mesafesi ne olursa olsun GPS kaydi her halikarda girilmelidir. Boylelikle o kalkisin isimsel ve koordinatsal kaydi tanimlanmis olur.
*Suresi veya mesafesi ne olursa olsun, Leonardo'da kayitli olmayan bir pilotun gonderecegi ilk GPS ucus kaydi her halikarda kabul edilir. Boylelikle o pilotun kaydi tanimlanmis olur.
*Genelde kalkis yapilan ve kaydi bulunan bir noktanin en az 2 km yaricapindaki baska noktalardan yapilan kalkislarda kalkis noktasina yeni bir isim verilmemelidir. Karisikliga neden olmamak icin bu tur kalkis nokta isimleri ve asagidaki diger kriterlere uymayan ucus kayitlari periyodik olarak sistemden silinmektedir.
*Ayni gun icinde ayni pilota dair ayni kalkis noktasindan mesafe olarak 5 km'den az ve/veya sure olarak 15 dakikadan az ucuslarin kaydi gonderilmemelidir.
Baska bir deyisle herhangi bir gunde bir kalkis noktasindan yapilacak 5 km ustu ve/veya 15 dakikadan uzun suren ilk ucus kaydi gonderilebilir.
*Ayni gun icinde ayni pilota dair ayni kalkis noktasindan mesafe olarak 10 km'den az ve/veya sure olarak 30 dakikadan az, ikinci veya daha fazla ucuslarin kaydi gonderilmemelidir.
Baska bir deyisle ayni gunde ayni kalkis noktasindan yapilacak 10 km ustu ve/veya 30 dakikadan uzun suren ikinci, ucuncu ucus kaydi gonderilebilir.

Yukaridaki kriterlere uymayan ucus kayitlari periyodik olarak sistemden otomatik olarak silinmektedir.

Anlayisiniz icin herkese tesekkur ederim.
En son SkyCloud tarafından 18.07.2012, 09:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ert
Ad Soyad: Ertan Özcan
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ert » 1 on yıl 4 yıl önce (09.03.2010, 09:58)

Evet çok güzel bir uygulama bence. Leonardo'da bir sürü düz uçuş kaydı görmek anlamsız olmaya başladı.

Kriterleri biraz daha arttırabilirsiniz bence..

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 4 yıl önce (09.03.2010, 10:58)

Kriterleri birdenbire artirmanin bazi negatif etkileri olur.
Yeni gps alan veya yeni baslayanlari ozendirmek, sisteme alismalarini saglamak ve mesafe/yarisma ucuslarina yonelmelerine yardimci olmak da onemlidir ve gereklidir.
O yuzden baslangic olarak yani 2010 senesi icin yukaridaki kriterler yumusak gecis saglayabilir gibi gorunuyor.

2011 yili icin kriterler kesinlikle daha yuksek olacaktir.

Ote yandan Leonardo yakin bir sure zarfinda Turkiye ucus rekorlarinin kayit ve tescili acisindan THSF tarafindan resmi olarak kullanilacak bir ortam olabilecektir. Bu konuda calismalar devam ediyor.

Kullanıcı avatarı
ziya
Ad Soyad: Ziya Hacialioglu
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ziya » 1 on yıl 4 yıl önce (10.03.2010, 00:45)

selamlar
sezonun ilk ucuslarini uymasada pilotlar atabilecek mi ?
yukarıdaki kriterler her sezon baslangicinda da gecerli mi?

saygilar

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 4 yıl önce (10.03.2010, 10:14)

Belirlenen kriterlerin tum yil boyunca aynen uygulanmasi gerekir. Aksi takdirde degisik zamanlarda degisik arkadaslardan baska talepler de gelmeye baslar ve isin icinden cikilmaz bir hal alabilir.

Kritere bir goz atalim : 5 km den az ve/veya 15 dakikadan az olan ucus kaydi gonderilmemeli.
Ornegin, herhangi bir gun mesafeye bakilmaksizin en az 15 dakika suren bir ucusun kaydi gonderilebilir. Ayni gun ayni tepeye bir daha cikip yapilan ikinci ucusun gonderilmesi icinse mesafeye bakilmaksizin 30 dakikadan fazla surmesi gerekir.
Veya, herhangi bir gun sureye bakilmaksizin en az 5 km mesafeli bir ucusun kaydi gonderilebilir. Ayni gun ayni tepeye bir daha cikip yapilan ikinci ucusun gonderilmesi icinse sureye bakilmaksizin 10 km fazla mesafe yapilmis olmasi gerekir.

Diyelim ki 5 sene sonra Gursu'dan yapilan tum ucuslari listeleyip termik haritasini incelemek istedik ve karsimiza 500 ucus kaydi cikti, fakat bunlarin 420 adedi duz ve kisa ucuslar...

Sonuc olarak, tepeden kalkis ve duz ucusu takiben inis alanda sonlanan ve yukaridaki kriterleri saglamayan bir ucus kaydi gonderilmemelidir.

Kullanıcı avatarı
SkyCloud
:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen SkyCloud » 1 on yıl 4 yıl önce (12.03.2010, 10:08)

Leonardo'ya kriterlere uymayan ucus kayıtlarının gonderildigi gorulmektedir.

Tekrar hatırlatma :
08 Mart 2010 tarihinden itibaren yukarıda belirtilen kriterlere uymayan ve Leonardo'ya gönderilen gps ucuş kayıtları haber verilmeksizin siliniyor olacaktır.

Gerekli anlayış ve hassasiyetin gösterilmesini rica ederim.
Tşk..

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 4 yıl önce (20.03.2010, 05:04)

su an itibariyle 15 dakikadan az ucus sayisi asagi yukari 850dir. toplam ucusun %23 unu olusturmakta. bu ucuslarin %10 u 5km ustu+kayitsiz take off+kayitsiz pilot desek geriye %20 gibi bi rakam kaliyor. yani her 5 ucustan birini silmemiz lazim. Akin abi daha oncede bi mesajimda yazdigim gibi ben bu niteliksiz ucuslara gicik oluyorum. Yetki ver kurallar dahilinde temizlik calismalarina baslayayim :D

Muzaffer

Kullanıcı avatarı
silver
Ad Soyad: Veysel Erdoğan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen silver » 1 on yıl 4 yıl önce (29.03.2010, 20:44)

Bu konu olmuş ve BİTMİŞTİR.
AMMMAAA...
1- Geri adım atıldı.
2- 'YASAK(basit)' yerine geliştirme yolları aranmadı.
3- Felsefe, düşünce, gönül 'OHH giremediler' diye mi? 'TÜH giremediler' diye mi işlemeli?
4- XC ciler, iyi uçanlar (bir de kendini öyle zannedenler) için bunlar teferruat olmalıydı. Bunları BENim gibiler konuşmalıydı, tartışmalıydı.
5- Bu sistemin kurucusu çok kişinin kayıt girmesinden mutlu olmalıydı.
6- İleride kullanılabilecek önemli istatistiksel veriler kaybolmamalıydı.
7- Yapılan iş 'paraglidin forum'dan daha iyi neler yapılabilir' olmalıydı.

Herkese keyifli uçuşlar dilerim..

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen muzzy145 » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 09:45)

1- geri adim atildigini sanmiyorum ama Akin bey ucuslarini duzenlemeleri icin pilot arkadaslara heralde biraz daha fazla sure veriliyor. Bana kalsa simdi baslarim silmeye ama kendi dusuncesidir saygi duymak lazim.
2- Veysel bey rica etsem gelistirme yollari icin oneride bulunabilir misiniz?
3- Ne demek istediginizi anlamadim. Bu konuyla ne alakasi var? kim kimin basarisizligindan seviniyor?
4- Cross yada iyi ucan bir pilot degilim(kendimi oylede zannetmiyorum) ama iyi ucmaya calisan bir pilot olarak size sunu soyleyebilirim ki leonardodan herkes yararlaniyor. Hic ucmadiginiz yeni bir bolgeye gitmeden once orada yapilmis ucuslari incelemek termiklerin ozellikleri ve yerlerini anlama konusunda cok faydali bilgiler sunabiliyor. Yada benim gibi yeni yeni xc deneyen kisiler ucus planlamasi yaparken diger yapilmis epik ucuslarda tecrubeli pilotlarin izledigi taktiklerden birseyler ogrenmeye calisiyor. Sanirim bazi pilotlar (sizde bu gruba dahilsiniz) leonardoyu ucus kayit defteri olarak goruyor.
5- Siz daha niye boyle bir kural getirilmek istendiginden habersizsiniz. Elbetteki cok kisinin NITELIKLI ucuslarini leonardoya yuklemesi arzu edilmektedir ama ayni tepeden 1 milyon tane duz ucus yuklenmesi kimsenin istegi degil.
6- Termikli, bolgenin karakteristik ozellikleri hakkinda bilgi verebilecek ucuslara siyah pirinc desek duz ucuslarda beyaz pirinc olsa bir cuval pirincin icinde 3 adet siyah pirinc mi kolay bulunur yoksa bir kasik pirincin icinden mi o 3 siyah pirinc kolay bulunur? (belki sinirlandirmalarla ne yapilmak istendigini daha iyi anlarsiniz.).
7- Tahmin etmiyorum ki paragliding forumla bir yaris icinde olalim. Sonucta her iki forumda bilgi paylasim amaclidir. Pg forumu gecmek gibi bi amaciniz varsa yegane onerim dunyadaki tum pilotlara turkce ogretmektir. Simdiden kolay gelsin.

Guneykoy yangin kuleden yaptiginiz 33 adet (15 dakikayi gectim) 2-3 dakikalik duz ucuslari leonardoya yukleme mantiginiz nedir? 71 ucusunuzun 52 si yani %73'u 15dakikanin altinda bilginize.

Muzaffer Dundar

Kullanıcı avatarı
kayseridenozgur
Ad Soyad: Tevfik Özgür Sarıgöl
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen kayseridenozgur » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 11:42)

Mrb,
bence de yasaklanmamalı; teşvik edici özelliği ve istatistiksel anlamda her kayıt önemli diye bakıyorum

aşağıdaki linktede pgforumun böyle bir kısıtlama yapmadığına örnek var

http://www.paraglidingforum.com/leonard ... page_num=2

yarışmak için listemiz var zaten
http://www.ypforum.com/leonardo/league/world/alltimes/

saygılarımla
özgür

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 12:58)

Merhaba

Aslında pgforumun böyle bir kısıtlama yapmamasının sebebi birazda çok fazla gelen uçuşlarla başa çıkamaması olabilir. Zira sadece pgforum a yüklenen uçuşlar değil tüm leonardoyu kullanan sitelerden gelen uçuşlar burada birikiyor ve günde yüzlerce uçuş kayıt ediliyor.

Kullanıcı avatarı
ziya
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen ziya » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 13:02)

selamlar,
sevgili özgür ,bu ülkede bir gunde onlarca hatta yuzlerce sorti
ucus yapiliyor ve artik cogu pilotta gps bulunuyor.
Her sortinin kaydinin atilmasinin ne gibi bir faydası dokunabilr ki?
Bazi kisitlamalarin olmasini daha faydali buluyorum.
O kisa veya az sureli ucuslari incelemenin ne faydasi var.
Eger pilot kendi ucusunu irdeleyecekse bunu zaten compe grs de yapabiliyorsun.
Ve kim yada kimler o kisa ucuslari acip bakiyor!ne fayda sagliyor!

sonucta getirilmiş olan kistaslarda bana gore en minimum duzeyde zaten.
Mesela ali dagindan yapilan on dakikalik duz sortilerin ve iniş alanını gecmemiş
ucuslarin ali dagina ne gibi istatistik katar ki.
Yeni bolgeler ve ilk ucuslarla ilgili zaten kriterler gerekli acikligi birakmis.

Ve ucus kayitlarini actigimda onca ucus arasindan işime yarayacaklari seçip incelemek yerine zaten bazi degerlerin üstündeki ucuslari direk gormek isterim.
bu da benim bakış acım yinede yaniliyorsam acikca degerlendirir ve dogruya
beraberce gidebiliriz :))

ziya..

Kullanıcı avatarı
kayseridenozgur
Ad Soyad: Tevfik Özgür Sarıgöl
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen kayseridenozgur » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 13:49)

:) mrb ziyacım,

kendi kullanım amacınız doğrultusunda son derece haklısınız,
ki bende gps kayıtlarını bu açıdan değerlendiriyorum yani xc açısından uçuşları değerlendirmek yorumlamak sonuçlar çıkarmak..

ama bu açıdan enaz 2 saatlik yelken uçuşu bile 5 dakikalık kalkış inişle aynı değerde olmaz mı?

amacım objektif olmak, katılımın artmasını görmek..

'beyin fırtınası' şeklindeki bu yazışma için teşekkür ederim,

saygı ve sevgilerimle
özgür

Kullanıcı avatarı
paramedic
Ad Soyad: Serdar Güler
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen paramedic » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 17:20)

Leonardoda tutulan GPS kayıtlarının istatistik açıdan kim ne kadar uçmuştan çok öte bir anlamı var.

Bir çok kişiye anlamsız da gelse de ilerleyen zamanlarda oraya kayıtedilen uçuşların çok farklı kullanım alanları çıkacaktır.

Eğer leonardo da fazlalalık yapıyor tutulacak yer yok deniliyorsa seve seve bu iş için bir server ayırabilirim.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen cincir » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 18:16)

Düşünce ve yapı itibariyle özgürlükçü ve yasaklara karşı bir insan olduğum için kısıtlamalara karşıyım;önce onu belirtmek isterim.Zaten yamaç paraşütünün ruhunda da özgürlük var bence. Tabii ki özgürlüklerimin sizin rahatsızlık sınırınıza kadar olduğunun da farkındayım...Ama bu konudan da bir kullanıcı olarak rahatsız olma hakkınızın olmadığını düşünüyorum.

muzzy145 yazdı:4- Cross yada iyi ucan bir pilot degilim(kendimi oylede zannetmiyorum) ama iyi ucmaya calisan bir pilot olarak size sunu soyleyebilirim ki leonardodan herkes yararlaniyor. Hic ucmadiginiz yeni bir bolgeye gitmeden once orada yapilmis ucuslari incelemek termiklerin ozellikleri ve yerlerini anlama konusunda cok faydali bilgiler sunabiliyor. Yada benim gibi yeni yeni xc deneyen kisiler ucus planlamasi yaparken diger yapilmis epik ucuslarda tecrubeli pilotlarin izledigi taktiklerden birseyler ogrenmeye calisiyor. Sanirim bazi pilotlar (sizde bu gruba dahilsiniz) leonardoyu ucus kayit defteri olarak goruyor.

4.Leonardo'yu ben de uçuş kayıt defteri olarak görüyorum zaten kendi isminde de Leonardo Flight Database yazıyor. :) Öyle gördüğüm için tutuklamazlar herhalde.

muzzy145 yazdı:5- Siz daha niye boyle bir kural getirilmek istendiginden habersizsiniz. Elbetteki cok kisinin NITELIKLI ucuslarini leonardoya yuklemesi arzu edilmektedir ama ayni tepeden 1 milyon tane duz ucus yuklenmesi kimsenin istegi degil.

5.Uçuşların niteliklerini nasıl sınıflandıracağız,siz benim yaptığım hiçbir uçuşa NİTELİKSİZ diyemezsiniz mesela,eğitim uçuşlarım dahil.

muzzy145 yazdı:6- Termikli, bolgenin karakteristik ozellikleri hakkinda bilgi verebilecek ucuslara siyah pirinc desek duz ucuslarda beyaz pirinc olsa bir cuval pirincin icinde 3 adet siyah pirinc mi kolay bulunur yoksa bir kasik pirincin icinden mi o 3 siyah pirinc kolay bulunur? (belki sinirlandirmalarla ne yapilmak istendigini daha iyi anlarsiniz.).

6.Sizin verdiğiniz ayıklama örneği bilgisayar dünyasına pek uymamış bence,pirinci ayıklamak 1 saat sürüyor ama bilgisayarda aradığım birşeyi bulmam,sınıflandırmam,sıralamam saniyelerimi almıyor.Siz de bunları kolaylıkla yapabilirsiniz bence.Diyelim ki aynı gün 1 milyon niteliksiz (abartmalar sizden esinlenilerek yapılmıştır) 3 tanede adam gibi uçuş var ki,zaten adam gibi uçuşlar en üstte yer alıyor.İlk üç uçuşa bakıp gözünüzü aşağıya kaydırmazsanız diğer niteliksiz uçuşları görmemiş olursunuz, olur biter.Sıralama işini siz de biliyorsunuz bence çünkü Veysel Bey'in tüm uçuşlarının istatistiğini çıkartmışsınız.

Benim de uçuşlarımın çoğu kısa uçuşlar olmuş,üstüme alındım.

Bu arada; yukarıda yazılı düşüncelerimin polemik yaratmaktan çok farklı düşüncelerin tartışılması olarak görülmesini dilerim.
Saygılarımla.

paramedic yazdı:Leonardoda tutulan GPS kayıtlarının istatistik açıdan kim ne kadar uçmuştan çok öte bir anlamı var.

Bir çok kişiye anlamsız da gelse de ilerleyen zamanlarda oraya kayıtedilen uçuşların çok farklı kullanım alanları çıkacaktır.

Eğer leonardo da fazlalalık yapıyor tutulacak yer yok deniliyorsa seve seve bu iş için bir server ayırabilirim.

Budur...

Kullanıcı avatarı
Bülent Aydın
Ad Soyad: Bülent Aydın
:
Moderatör 50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen Bülent Aydın » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 21:01)

Bu konu hakkında daha uzun bir yazı yazmıştım ama polemik konusu olacağını düşünürek son anda vazgeçtim.
Kısaca şahsi fikrim bütün uçuş kayıtlarının leonardoda yer alması.
Yer probleminin olmadığını biliyorum.
Konu ile ilgili Akın Abi den bir anket düzenlemesini ve çıkan sonuca göre hareket edilmesini öneriyorum.
Akın Abi, anket nasıl olur, ne sorulur? Sen bi yolunu bulur halledersin ;)

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 22:11)

Merhaba

Serdarla daha sonradan konuştuk ama burdanda yazmak isterim. Leonardo kayıtlarının bir yer kaplaması bizim için hiç bi şekilde sorun değil, yeterince yer mevcut.
Serdar silinmemesi isteğinin sebeplerini bana anlattı biraz, burayada yazarsa tartışma fırsatımız olur.

Ayrıca bu konu hakkında bir anket açıldı, ankete de katılmanızı rica ediyoruz.

Anket linki : http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=5871

Kullanıcı avatarı
silver
Ad Soyad: Veysel Erdoğan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen silver » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 22:52)

YANLIŞ ANLAŞILMASIN.. BİRAZ SOHBET..

Bu konu olmuş ve BİTMİŞTİR. (BİTMİŞTİ..)

AMMMAAA...

V- Geri adım atıldı.
X- geri adim atildigini sanmiyorum ama Akin bey ucuslarini duzenlemeleri icin pilot arkadaslara heralde biraz daha fazla sure veriliyor. Bana kalsa simdi baslarim silmeye ama kendi dusuncesidir saygi duymak lazim.
V- Cevap bu linkte 'http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=2600'

V- 'YASAK(basit)' yerine geliştirme yolları aranmadı.
X- Veysel bey rica etsem gelistirme yollari icin oneride bulunabilir misiniz?
V- Bu işi yazıcılar ve SİLİCİLER yapmalı diye düşünüyorum. SİLİCİLİĞE yükselirsem önerilerim olacak.

V- Felsefe, düşünce, gönül 'OHH giremediler' diye mi? 'TÜH giremediler' diye mi işlemeli?
X- Ne demek istediginizi anlamadim. Bu konuyla ne alakasi var? kim kimin basarisizligindan seviniyor?
V- Bu bir mantık sorusuydu(iki seçeneklidir). Cevabı bana göre, 'herkes istediği kayıdını atabilmeli'.

V- XC ciler, iyi uçanlar (bir de kendini öyle zannedenler) için bunlar teferruat olmalıydı. Bunları BENim gibiler konuşmalıydı, tartışmalıydı.
X- Cross yada iyi ucan bir pilot degilim(kendimi oylede zannetmiyorum) ama iyi ucmaya calisan bir pilot olarak size sunu soyleyebilirim ki leonardodan herkes yararlaniyor. Hic ucmadiginiz yeni bir bolgeye gitmeden once orada yapilmis ucuslari incelemek termiklerin ozellikleri ve yerlerini anlama konusunda cok faydali bilgiler sunabiliyor. Yada benim gibi yeni yeni xc deneyen kisiler ucus planlamasi yaparken diger yapilmis epik ucuslarda tecrubeli pilotlarin izledigi taktiklerden birseyler ogrenmeye calisiyor. Sanirim bazi pilotlar (sizde bu gruba dahilsiniz) leonardoyu ucus kayit defteri olarak goruyor.
V- Bu sorunun da cevabı aslında şu linkte var:'http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=2600'
Olaki kayıt defteri olarak kullansam benim kayıtlarım kimi niçin rahatsız eder ki? Leonardo iyi bir proğram. Benim kayıtlarımla kimseye rahatsızlık vermez. Bak kullanan kullanıyor.

V- Bu sistemin kurucusu çok kişinin kayıt girmesinden mutlu olmalıydı.
X- Siz daha niye boyle bir kural getirilmek istendiginden habersizsiniz. Elbetteki cok kisinin NITELIKLI ucuslarini leonardoya yuklemesi arzu edilmektedir ama ayni tepeden 1 milyon tane duz ucus yuklenmesi kimsenin istegi degil.
V- Benim NİTELİKLİ UÇUŞ YÖNETMELİĞİnden haberim yok, kusura bakmayın. Kriterleri nedir bilmiyorum ama leonardoyu kullanmasını biliyorum. Hangi tepede en uzun uçuşu en iyi uçuşu ne zaman nasıl yapılmış bulabilirim. Kimsenin uzun kısa uçuşu da beni kasmaz.

V- İleride kullanılabilecek önemli istatistiksel veriler kaybolmamalıydı.
X- Termikli, bolgenin karakteristik ozellikleri hakkinda bilgi verebilecek ucuslara siyah pirinc desek duz ucuslarda beyaz pirinc olsa bir cuval pirincin icinde 3 adet siyah pirinc mi kolay bulunur yoksa bir kasik pirincin icinden mi o 3 siyah pirinc kolay bulunur? (belki sinirlandirmalarla ne yapilmak istendigini daha iyi anlarsiniz.).
V- Leonardo siyah pirinçleri ayırabiliyor, kimse pirinçle bulgurla uğraşırken kendisiyle çelişkiye düşmesin. Bak benim beyaz pirinçler ortaya dökülüvermiş (siyah zaten yok). İstatistik böyle çıkarılır..

V-Yapılan iş 'paraglidin forum'dan daha iyi neler yapılabilir' olmalıydı.
X- Tahmin etmiyorum ki paragliding forumla bir yaris icinde olalim. Sonucta her iki forumda bilgi paylasim amaclidir. Pg forumu gecmek gibi bi amaciniz varsa yegane onerim dunyadaki tum pilotlara turkce ogretmektir. Simdiden kolay gelsin.
V- Ben de onu diyorum (keşke geri adım atmasaydık). Şimdilik bu yeterliydi.

X- Guneykoy yangin kuleden yaptiginiz 33 adet (15 dakikayi gectim) 2-3 dakikalik duz ucuslari leonardoya yukleme mantiginiz nedir? 71 ucusunuzun 52 si yani %73'u 15dakikanin altinda bilginize.
V- a) Leonardoyu kayıt defteri gibi kullanıyorum (çünkü cevabı gösterdiğim linkte var). Bu kayıtlarımdan şu ana kadar zarar gören, sıkıntı çeken varsa gerekçesiyle yazabilir.
b) Dediğim gibi istatistiksel veriler önemli. Saniyelerle sınırlı uçuşlarımın bile istatistiği çıkarılabilir. Bu verilerin birçok boyutu bile var. Bilgi edinme boyutu, hukuki boyutu, teknik boyutu... bir de AHLAKİ boyutu.. Nerde nasıl kullanmanıza bağlı.

Bu konuda yukarıdaki yazımı genel adına yazmıştım. Özelimle ilgili değildi.

Kullanıcı avatarı
ziya
:
Yarışma Pilotu 250+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen ziya » 1 on yıl 4 yıl önce (30.03.2010, 23:33)

himm bakiniz hersey benim zannettigim gibi degilmiş demek
konunuzda haklisiniz,
cozum uretmek adina yapilan her olumlu adimdan iyi ve saglikli bir
cozume ulaşabilecegimiz aşikardir can dostlar

ziya..

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen muraks » 1 on yıl 4 yıl önce (31.03.2010, 00:29)

Ben de uçuş kaydı atmak için kriter uygulanmasının çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Domain, server vs problemleri de yoksa zaten hiç uğraşmaya gerek yok. Fazla mesaiden başka getirisi olmaz.
Eğer tepeden kalkış yapılmış ve sağlıklı bir şekilde iniş yapılmışsa her uçuş değerli ve niteliklidir.
Başkaları için sorun yaratmıyorsa, gereksiz mali külfet veya teknik sorun oluşturmuyorsa her türlü uçuş kaydının atılmasında bir sakınca görmüyorum.
Zaten uçuşlar ana sayfasında uçuşunbölge, süre ve mesafe bilgileri gözüküyor. Zaman kaybı olduğunu düşünen arkadaşlar o uçuşa tıklamaz olur biter. Şahsen ben listeye göz gezdirip, sadece ilgimi çeken uçuşlara bakıyorum. Diğer uçuşların varlığı beni rahatsız etmiyor.
Ayrıca kayıt defteri olarak kullanıyorum ve bu bana uçuş kayıtlarıma dünyanın her yerinden ulaşma fırsatı veriyor.
Murat