ilk 70 km uçuşum (antalya çığlık - antalya elmalı)

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

ilk 70 km uçuşum (antalya çığlık - antalya elmalı)

Mesaj #1 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 11:20)

tarih: 06.08.2011 - cumartesi
take off: çığlık / antalya
kanat: swing arcus 5
kalkış: 14.30
iniş: 16.40

cuma günü selahattin abi beni arayarak cumartesi günü için xc turkey'de ilk kez + 250 km uçan patrick'inde katılımıyla kalabalık bir grupla (antalya'ya göre :) ) çığlıktan xc deneneceğini söyledi. cumartesi günü selahattin abi, ibrahim abi, niyazi, patrick, savaş ve atilla abi 350 mt irtifalı çığlık'da buluştuk. ilk olarak ben hazırlandım ve kalkışımı yaptım. biraz zorladıktan sonra arkadaki 1500 mt irtifadaki geyik dağına atladım. burda yaklaşık 15 - 20 dk termik aradıktan sonra iç kısımda vadide bulduğum bir termikle yaklaşık 3500 mt irtifaya çıktım. burdan korkuteli tarafına doğru ana yolu izleyerek full speed'li uçmaya başladım. korkuteli'ye geldiğimde elmalıya geçecek veya denizli istikametine gidecek irtifam yoktu. bende hiç değilse gittiğim mesafeyi artırmak için elmalı'ya çıkan yolun altındaki tarlalara doğru yöneldim. tam umudumu kaybetmişken burda bulduğum süper bir termikle tekrar 3500 mt civarına çıktım. burdan elmalı istikametine uçuşa devam ettim. elmalı'ya kesin varırım ordan finike yolunu takip ederim diye hülyalara dalmışken kanat önden kapandı, siv'dekilerin aksine (galiba termik şartlarından dolayı) kanat acayip bir şekilde öne saldırdı. açılırken nedense garip bir refleksle sol freni çekmiş bulundum ve kanat spine girdi. toparlayıp çıktığımda yere yaklaşık 400 - 500 mt irtifam vardı. oruçlu olmamdan dolayı susuzluktan biraz bitkin olduğumdan daha fazla zorlamayayım ve yola yakın bir yere ineyim dedim. insanların ve bir arabanın olduğu bir tarlaya indim. çok iyi karşılandım. ancak ne yazıkki güzel yemeklerden ve soğuk sulardan içemedim :) tarladaki amcaya elmalıya kaç km kaldığını sordum. 8 km cevabını verince keyfim yerine geldi. güzel bir uçuş olmuştu.

200 - 250 km'lerin uçulduğu bir dönemde 70 km pek bir mesafe sayılmasada yeni yeni xc denediğimiz çığlık take off'un böyle bir potansiyelinin olduğu kanıtlamak bu uçuş için çok önemli oldu.

çığlık'ı keşfeden, buraya take off ve yol açtırarak antalya'ya 15 dk mesafede böyle bir xc cennetini bize kazandıran başta niyazi alsancak ve aytekin kurnaz'a teşekkür ederim. ayrıca bir önceki gün oruçlu olduğum için uçmaya gelmeyeceğimi söylediğimde bana motivasyon vererek sahurda bol bol su iç güzel mesafe yapınca susuzluğunu unutursun diyerek gaz veren selahattin abiye, uçmasa da aracıyla bizi take off'a kadar çıkartan atilla abiye, kendileri uçmuş kadar sevinen ibrahim abi ve savaş'a teşekkür ederim :d

xc ateşi antalya'ya yeni yeni yanmaya başladı. eminim çok daha iyi mesafeler çıkacaktır. bu bir başlangıç oldu. umarım kısa sürede buranın çıtasını çok daha yukarılara taşırız.

bu arada varyometrem ve gps'im olmadığı için uçuşu resmi hale getiremedim, çok istediğim yıldızı alamadım :? neyse bir dahaki sefere inşallah.

herkese iyi uçuşlar ;)

Kullanıcı avatarı
necdet
Ad Soyad: Necdet Kara
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen necdet » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 11:33)

tebrikler

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen takyonxxx » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 13:06)

Denizcim, tebrikler.
Artık xc tepsini de bulmuşsunuz, varyosuz gpssiz gezmezsin.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen cincir » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 13:24)

Deniz'ciğim tebrik ederim. Acil durumlar siv den farklı yaşanabiliyor,dikkat etmek gerek.
Ama gps olmadan da krosa çıkılmaz ki... :oops:

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ORKO » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 14:44)

tebrikler deniz ;) boşver yıldızı falan, önemli olan uçuştan keyif almak, yıldız almak değil :)

ciddi bişeyler düşünürsen kayıt toplarsın ve gerekirse yayınlarsın... yanlışmıyım ;)
her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 15:10)

Tebrikler Deniz,
Artık sadece CPS, varyo değil, bir de Cros başlangıç kanadı almalıyız sana, almamak konusunda ısrarcı olacaksan,
krosa çıkacağın gün söyle, benim kanadı vereyim, nasılsa kilolarımız uyuyor. Ben gidemezsem de hiç değilse kanadım o mesafeleri uçsun. Ama sen ben DHV-1 kanatla en uzun uçuş rekorunu kıracağım diyorsan, ona da saygılıyız.
:D .........Ahh, ben peşinden gelemeyişime mi yanayım. Geyik dağına inip, saatlerce yürümeme mi yanayım. Tekrar havalanmak için ecel terleri döküşüme mi yanayım. Neyse günü, nasıl yaşadığımız değil, nasıl bitirdiğimiz önemli; yere indiğimde; senin Elmalı'ya varmak üzere olduğunu öğrenince, hepimiz çok sevindik. Seni tebrik ederiz. Antalya'dan da kros uçuşu yapılabileceğini üstelik bunu (CPS'siz, Varyosuz, DHV 1 kanatla, Oruçlu iken) çok zor şartlarda yapılabileceğini ispatladın. Daha nice başarılara...

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ASİ » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 15:17)

tebrikler arkadaşım. senin gps'siz dhv 1 kanatla 70 km uçtuğun gün patrick kaç km uçtu diye merak ettim şimdi :?:

Kullanıcı avatarı
mubi
Ad Soyad: Muharrem Birdoğan
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 9 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen mubi » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 16:24)

Yenge ve akrabalar yüzünden havacılık büyük bir kayıp yaşıyor. Sen hafta içi işlerden hafta sonuda yenge ve akrabalardan bir nefes alabilsen neler yapabileceğini ben tahmin edebiliyorum. Güzel bir uçuş çıkarmışsın. tebrik ediyorum. Gerisini bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 2 yıl önce (08.08.2011, 17:18)

Patrik'le Niyazi ben arkadaki yüksek dağın (geyik dağı) sırnıta inince, uzunca bir süre tepemde uçtular. Ben ikisininde beni gördüğünü ve muhtemel bir olumsuzluğa karşı beni kolladıklarını düşünürken, Niyazi bir süre sonra gözden kayboldu. Aşağı indiğimde öğrendilm ki, benim dağa indiğimi sadece Patrik görmüş ve kalkış yapana kadar (sanırım 1,5-2 saate yakın) tepem den ayrılmadı. Ben indikten sonra inişe geldi. Açıkça konuşmadık, ancak muhtemelen beni gözetlemekten kros yapmak gibi bir düşüncesi olmadı..

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 2 yıl önce (09.08.2011, 08:18)

tebrik eden herkese teşekkürler.

sitede xc club'ler açıldıktan sonra yaklaşık iki sene önce gaza gelip gps aldım. ancak o zamandan beri biryere gidip de xc uçma fırsatım olmadı. 3 hafta önce take off'da gps'yi düşürdüm ve ekranı kırıldı :) tam işe yarayacağı vakit servis dışı oldu. besle kargayı oysun gözünü :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 2 yıl önce (04.09.2011, 01:24)

03 Eylül 2011 Niyazi Çığlık Alsancak Tepe'de başladığı XC denemesinde 86 km.'lik yol katetti. Takeoff'dan kalkış saati mesafe yapmak için geç bir saatti. Tepeye çıkan diğer iki pilottan birisi kalkıştan kısa bir süre sonra inmek zorunda kaldı, diğeri (ben) kanadı dolduracak hava bile bulamadığımdan kalkamadım. Ve ikinci denemede Antalya'dan böyle bir mesafe daha çıkıyor. Niyazi'nin indiği saatte (yaklaşık 18:30 suları); aslında istese daha gidebilecekken kendi isteği ile uçuşu sonlandırmış. Ayrıntıları ilk fırsatta Niyazi'den bekliyoruz. Ancak Antalya sadece Falez'de Yelken uçulacak bir yer olmadığını, Çok zorlu geçişleri olan Torosların'da geçilebileceğini ve mesafe uçulabileceğini, iki pilot arkadaş bize ispatlamış oldu. Kendilerini tebrik ediyor, XC ateşinin büyüyerek devam etmesini diliyorum.

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 2 yıl önce (05.09.2011, 08:22)

niyazi'yi tebrik ediyorum. kendi gayretleriyle açtığı tepenin keyfini sürmeside başka güzel oluyordur sanırım :)

şu elmalı'yı da bir geçelim artık :) :) :)

Kullanıcı avatarı
mannik
Ad Soyad: Kenan Büyükatak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen mannik » 1 on yıl 2 yıl önce (21.12.2011, 09:46)

Selamlar,
Deniz beyin DHV-1 kanadını merak ettim, demek DHV-1 le de uzun mesafe uçulabiliyormuş. Ben de şu günlerde bir kanat alacağım (ilk kanadım olacak) DHV-1 (Team 5 Green b modeli) mi alsam yoksa sakin DHV1-2 (Airdesign Vita modeli) mi alsam diye bir türlü karar verememiştim. Tavsiyede bulunmak isteyen var mı?

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 2 yıl önce (21.12.2011, 11:44)

ilk mesajda kanat ismini belirtmiştim. swing arcus 5

murathan571
Ad Soyad: Hakan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen murathan571 » 1 on yıl 2 yıl önce (21.12.2011, 16:48)

mannik yazdı:Selamlar,
Deniz beyin DHV-1 kanadını merak ettim, demek DHV-1 le de uzun mesafe uçulabiliyormuş. Ben de şu günlerde bir kanat alacağım (ilk kanadım olacak) DHV-1 (Team 5 Green b modeli) mi alsam yoksa sakin DHV1-2 (Airdesign Vita modeli) mi alsam diye bir türlü karar verememiştim. Tavsiyede bulunmak isteyen var mı?

bu yaz sıfır Team 5 green (dhv1) ve blue (dhv1-2) ile uçma şansımız oldu
green tepeye kolay gelen uçuşu gayet sakin yavaş ta değil termiği hissettiriyor kolay kulak kapatmıyor kapatsada müdahale etmedim ne yapacak diye kendisi kolayca açıyor başlangıç pilotları için çok ideal bir kanat çok ta tercih edilmeye başlandı uçuşta hem güven hemde uçuş keyfi veriyor agresif bir kanadı sevmiyorsanız green tam size göre dönüşleri de fena değil bence
blue : bence grene yakın ama tabiki 1-2 hissiyatını veren bir kanat green den blue ya geçenlerin çok zorlamayacağı bir kanat keyifli uçuşlar verir ozon un rush ı gibi agresif değil
kanat seçimi birazda pilotun ne aradığına bağlı huyunuz uysal sa :) team tercih edilir

Kullanıcı avatarı
mannik
Ad Soyad: Kenan Büyükatak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen mannik » 1 on yıl 2 yıl önce (21.12.2011, 17:43)

Evet sanırım Team 5 Green alacağım, Yani benim çekincem bir kaç ay sonra yaw bu ne biçim kanat tır kamyonu gibi dememden korkuyorum. Gerçi yapı olarak ta sakinim çok hareketli akrobasi hareketlerini de sevmiyorum ama respons a çok geç cevap veren bir kanat da istemem, ama anladığım kadarıyla öyle bir kanat değil diyorsunuz. Aslında bu kanadın yapımında kullanılan karbon çubuklar da gayet güzel gibi... kanadı toplaması çok rahat, çubukların yanına parmaklarınızı geçiriyorsunuz, yay gibi toplayıveriyorsunuz. Ama kanadı test edemedim o yüzden fikir rica etmiştim. Teşekkür ederim...

Kullanıcı avatarı
zorhedef
Ad Soyad: Mustafa Atsız
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen zorhedef » 1 on yıl 2 yıl önce (21.12.2011, 22:35)

tebrikler deniz bey öyle güzel anlatmışsınki sanki seninle beraber bende uçmuş kadaroldum teşekkür ederim kolay gelsin bu arada senden aldığım varyoyla bayağı güzel uçuşlarım oldu şimdi flaytek B1 NAV aldım çok güzel yardımcı oluyor tavsiye ederim hem hiç bir uçuşunu kaçırmassın hepsini kaydediyor ve yp forumda direkt kayıt altına alabiliyorsun kazsız bol uçuşlar dilerim mustafa atsız akşehir