Yarşmalar ve Türkiye Şampiyonası

GOSBF Havacılık Branşı Yönetim Kurulu / Teknik Kurul Duyuruları

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Yamasut
Mesajlar: 154
Kayıt: 04.01.2007, 12:32
Ad Soyad: Serdar İlker
Şehir: Bursa
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Yarşmalar ve Türkiye Şampiyonası

Mesaj #1 gönderen Yamasut » 3 yıl 9 ay önce (23.08.2015, 22:40)

Merhaba Arkadaşlar,

Teknik ve ,Eğitim kurulumuzun yapmış olduğu toplantıda 2015 yılı sezonu içerisinde yapılan/yapılacak yarışmalardan; Mercimektepe 2015 Mesafe Yarışması, Bayramören Pre-World Cup ve Hasan Dağı XC Open Yarışması TPS ye puan verecek yarışmalar olarak belirlenmiştir. Bunun yanısıra, Hasan Dağı XC Open Yarışması 2015 yılının Türkiye Şampiyonası olarak kabul edilecektir.

Bu iki sistemden çıkan puanlamalar yarışmacıların 2016 yılındaki PWC yarışmalarına katılması konusunda PWC den alacakları puanlar açısından önemlidir. Önümüzdeki sene sporcuların desteklenmesi ve federasyon tarafından tekrar PWC yarışmalarına gönderilmesi için sistemin şimdiden çalışmaya başlaması gerekmektedir. Bu sene TPS ve T.Ş. konularında belirleme yapılmasında biraz geç kalındı ancak, önümüzdeki seneyi kurtarmak için geç kalınmış olsa da bir belirleme yapılması ve duyurulması önem taşımaktadır.

Saygılarımızla,

Serdar İLKER
GOSBF
Hava Sporları Branşı
Teknik Kurul Üyesi
Kullanıcı avatarı
SkyCloud
Mesajlar: 567
Kayıt: 13.04.2005, 10:25
Ad Soyad: Akin Gokbulut
Şehir: İstanbul
:
Moderatör Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 19 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen SkyCloud » 3 yıl 9 ay önce (28.08.2015, 13:12)

Konuya ilişkin Yarışmacı Pilotlar Bayramören toplantısı bildirisi :
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=17106

Kullanıcı avatarı
Yamasut
Mesajlar: 154
Kayıt: 04.01.2007, 12:32
Ad Soyad: Serdar İlker
Şehir: Bursa
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Yamasut » 3 yıl 9 ay önce (05.09.2015, 00:52)

Merhabalar,

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu (GOSBF) Havacılık Branşı; Spor Genel Müdürlüğü'ne ve Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak çalışan, sportif havacılık faaliyetleri konusundaki tek yetkili kurumudur.
GOSBF Havacılık Branşı kurulları, GOSBF Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış ve gerekli görülen konularda karar verme yetkisine sahip bulunmaktadır.

http://thsf.gen.tr/ GOSBF Havacılık Branşı resmi web sitesidir, Gençlik ve Spor Bakanlığının logosunu taşımaktadır. Bu web sitesinden yapılan duyuru ve bilgilendirmeler, GOSBF Havacılık Branşı Yönetimi tarafından yapılmaktadır.

GOSBF Havacılık Branşı Yamaç Paraşütü Teknik Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde 2015 yılı yarışmalarının Türkiye Pilot Sıralaması Sistemi ve Türkiye Şampiyonası konusunda açıklamalar yapmıştır. Yapılan açıklamalar ve belirlenen yarışmalar, 2016 yılında yurtdışı yarışmalara gönderilecek yarışmacıların, 2015 yılından belirlenip ilan edilmiş olan yarışmalardan alacakları puanlar ile belirlenebilmesi amacı ile yapılmıştır.

Normal koşullar altında Türkiye Şampiyonası ve TPS'ye puan verecek yarışmaların ve puanlama sistemlerinin her yılın Ocak ayından belirlenmesi ve ilan edilmesi gerekmektedir. THSF döneminde bu uygulama gerçekleştirilmiştir. Şu anki mevcut durumda ise GOSBF Başkanının seçilmesi, ardından GOSBF Yönetim kurullarının oluşturulması sonrasında GOSBF Havacılık Branşı As Başkanının seçilmesi, ardından GOSBF Havacılık Branşı Yönetiminin oluşturulması, sonrasında GOSBF Havacılık Branşı Teknik Kurullarının oluşturulması ve ardından ilk toplantının yapılması sezonun ikinci yarısını bulmuştur. Bu süreçler devlet bürokrasisinde ve Federasyonlar bünyesinde yaşanan süreçlerdir. Bu nedenle her yıl en geç ocak ayı içerisinde alınması gereken kararlar, Federasyonun iç yapılarının geç oluşması nedeniyle, ancak sezonun ikinci yarısında alınmış ve açıklanmıştır. 2016 yılında sporculara verilecek yurtdışı desteklerinin sağlanabilmesi ve bu senenin kaybedilmemesi için geç bir tarihte bile olsa da Türkiye Şampiyonası belirlenmiştir. Türkiye Şampiyonası olmamasının getireceği sıkıntıların yaşanmaması için, en azından pilotların kayıt yaptırıp katılabilecekleri bir Türkiye Şampiyonası seçeneği sunulmuştur.

THSF döneminde TPS sisteminin oluşturulması ve TPS'ye puan verecek yarışmaların belirlenmesi Türk Pilot Panel grubuna bırakılmış ve sporcuların sezondaki yarışmaların puan verme durumunu belirlemesi ve katkı yapması sağlanmış idi. Bununla beraber Pilot Panel sisteminin artık çalışmadığı, pilot panel yazışma forumunda 2015 yılı içerisinde herhangi bir yazışma yapılmadığı görüş bildirilmediği görülmüştür. Bununla beraber ypforum sitesi Yarışmalar başlığı altında konu tartışılmış ise de tüm yarışmacı pilotlar tarafından topluca bir sonuca varılmadığı görülmektedir. Bu nedenle GOSBF Havacılık Branşı Teknik Kurulumuz puanlama konusunda yarışmacı pilotların kayıp yaşamaması için konuya müdahale etmiştir.

Pre-PWC Bayramören 2015 yarışmasına katılan pilotların bir kısmı tarafından "Yarışmacı Pilotlar Bayramören Toplantı Bildirisi" adı altında bir bildiri yayınlanmıştır. Bildiri içerisinde duyurunun geç yapılması gibi birtakım haklı eleştiriler olmasının yanı sıra haksız ve GOSBF Havacılık Branşını kötülemeye yönelik ifadeler de bulunmaktadır. Gençlik Spor Bakanlığı ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan GOSBF Havacılık Branşını "Sözde Hava Sporları Federasyonu" olarak nitelemek, web sayfasını geçersizmiş gibi göstermeye çalışmak ve kurumlar hakkında yanıltıcı, kötüleyici algılar yaratmaya çalışmak doğru bir davranış değildir.

Yine aynı bildiri içerisinde "Geçmiş dönemlerde gördüğümüz üzere, kötü planlanmış ve adil olmayan teşvik sistemlerini kullanmayacağız ve buradan gelecek Federasyon yardımlarını adil olmadığı gerekçesiyle red ediyoruz. " denilmektedir.
Geçmiş THSF döneminde Türkiye Şampiyonasını Federasyon düzenlemekte idi. TPS'ye puan veren yarışmaları belirleyen ise, pilotların oluşturduğu Pilot Panel idi. Pilot Panel her sene bir önceki senenin Türkiye Pilot Sıralaması listesindeki ilk 20 pilotun oluşturduğu Pilotlar Kurulu idi, kendi mail gruplarında yarışmalar ile ilgili olarak tüm konuları görüşürler ve TPS ile ilgili kararları alırlardı. Türkiye Pilot Sıralaması, puanlama ve formülasyonlarını oluşturan ve uygulayan da Pilot Panel idi.
Sonuç olarak Türkiye Şampiyonası, TPS sonuçlar ve formülasyonlarını uygulayarak Paragliding World Cup'a (PWC) gönderen de Pilot Panel'di. Pilot Panel tarafından oluşturulan ve gönderilen bu puanlamalar PWC tarafından kullanılmakta ve bir sonraki sezon PWC yarışmalarına katılım başvurusu yapan pilotların puanlarını oluşturmakta idi. Yani pilotlar; Pilot Panelin seçmiş olduğu yarışmalar ve hazırlamış olduğu formülasyon sayesinde PWC yarışmalarına puan kazanmakta ve o yarışmalara katılıp katılmayacağı belli olmakta idi.

THSF bünyesinde yurtdışına gidecek sporculara verilecek destek konusunda uygulanan ve pek çok kez duyurulmuş olan kural ise şu idi: "Yapılacak olan PWC yarışmasına puanları yeterek katılmaya hak kazanmış ilk 6 erkek pilot ve 2 bayan pilotun desteklenmesi" idi. Bu kuralın uygulanması için yaklaşan PWC yarışması web sayfası açılır yarışmaya katılma hakkı kazanmış ilk 6 erkek pilot ve 2 bayan pilot desteklenirdi. THSF tarafından; 6 erkek 2 bayan sporcunun her PWC yarışmalarına desteklenmesi kuralı, karar alınıp yürürlüğe konmadan önce, camiamızdaki Yarışmacı Pilotların THSF den isteği ise her PWC yarışmasına 3 pilotun desteklenmesi idi. Dolayısıyla pilotların ve camiamızın isteği doğrultusunda böyle bir karar alınmış hatta yarışmacı pilotların isteği 3 pilot iken THSF sayıyı fazlalaştırarak 6 erkek ve camiadan bu konuda bir talep gelmemesine rağmen 2 de bayan pilotun desteklenmesi kararlaştırılmış ve uygulanmıştır. Pek çok kere şartlar zorlanarak Genel Müdürlüğün onayı ile bu sayıların üzerine çıkılarak 8-10 yarışmacı pilotun tüm masrafları karşılanarak PWC'lere gönderildiği durumlar da yaşanmıştır. Yarışmacı pilotlar ve camianın istediği desteğin daha da fazlasının gerçekleştirilmesine rağmen, geçmişte yapılan bu desteklerin; Bayramören Bildirisinde "adil olmayan ve kötü planlanmış" olarak kötülenmeye çalışılması gerçekleri yansıtmamaktadır.

Sonuç olarak Türk pilotlarının PWC yarışmalarına seçilip seçilemeyeceğini belirleyen, TPS yarışma formülasyonu sistemini oluşturan, TPS yarışmalarını seçen, buradan çıkardıkları sonucu ve Türkiye Şampiyonasının sonuçlarını PWC ye göndererek pilotların alacakları puanlar üzerinde tek etkili olan yapı Pilot Panel idi. THSF bu konuda herhangi bir formülasyon uygulamamış ve sadece, Pilot Panelin formülasyon ve uygulamalarına göre PWC yarışmasına seçilen pilotları, desteklemiştir. Dolayısıyla, desteklerin kötü planlanması ve adil olmadığından bahsediliyor ise bu durumun sorumlusu pilot panel ve uygulayıcılarıdır.

THSF sadece, pilot panel ve PWC tarafından seçilen yarışmacılara destek olmuştur. THSF kuralı, yani : 6 erkek ve 2 bayan pilot kuralı; pilotların kim olduğuna bakılmaksızın her yarışma için adilce uygulanmıştır. Bu durumda, Bayramören bildirisinde bahsedilen "Geçmişte örnekleri görülen adil olmayan ve kötü planlama" ile aslında Pilot Panel uygulamalarının kastedildiği görülmektedir. Geçmişte Pilot Panel bünyesinde yer almış bazı pilotların, geçmişte kendi yaptıkları uygulamayı "adil olmayan ve kötü planlanmış" olarak niteleyip, bunun sorumlusunu ise THSF ve gelecekte GOSBF olarak göstermeye çalışmaları çok büyük karalamadır.

Bazı yarışma pilotlarının toplantıya katılan diğer genç pilotları etkileyerek böyle bir bildiri hazırlanmış olması düşündürücüdür. Bayramören Bildirisi, pilot camiasının tümü düşünüldüğünde, çok küçük bir ekip tarafından oluşturulmuş olsa bile bizim için önemli ve değerlidir. Unutulmamalıdır ki bu spor hepimizin, bu Federasyon da hepimizindir. Tüm pilotlarımızın gerekli gördükleri zamanlarda; talep, istek ve şikayetlerini GOSBF Havacılık Branşı Teknik Kuruluna yaparak katılımcı olması uygun olacaktır.

GOSBF
Havacılık Branşı“GOSBF Havacılık Branşı Yönetim Kurulu / Teknik Kurul Duyuruları” sayfasına dön