Satılık Malzeme İlanlarında Dikkat Edilecek Hususlar.

Moderatörler: Moderatör Ekibi, İlan Kontrol Ekibi

Kullanıcı avatarı
Bülent Aydın
Ad Soyad: Bülent Aydın
:
Moderatör İlan Kontrol Ekibi 50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Satılık Malzeme İlanlarında Dikkat Edilecek Hususlar.

Mesaj #1 gönderen Bülent Aydın » 9 yıl 4 hafta önce (20.09.2008, 18:07)

İlanlarla ilgili olarak Site Yönetimi ve İlan Kontrol Ekibi tarafından alınan kararlar şu şekildedir :

1. İlanlar satılık malzeme ilan formatına uygun yazılmalıdır. Bu formata uygun veya formatta istenen bilgileri içermeyen ilan otomatik olarak silinir.

2. 10 seneden daha eski kanat / yedek / harnes ilanı verilmemelidir, verilirse ilan otomatikman silinir. Örneğin 2008 sonuna kadar 1999 modelden daha eski, 2009 yılında ise 2000 modelden daha eski malzeme.

3. İlan verildikten sonra, en erken 3 hafta sonra güncel denilebilir. Güncelliğini yitirmiş ( 3 ayı geçmiş ) ya da satılmış malzemeler ilan kontrol ekibi tarafından otomatikman kaldırılır.

İlan Kontrol Ekibi

Eğitim Şart

Kullanıcı avatarı
ER-AY MAKINA
Ad Soyad: Erhan Yılmaz
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ER-AY MAKINA » 8 yıl 9 ay önce (27.12.2008, 04:13)

bülent bey almis oldugunuz kurallara saygi duyuyorum cok hos bir karar insanlarin eski malzeme ile ucmasi cok sakincali heleki bu ise baslayacak arkadaslarinda benim gibi bazi konularda tecrübesiz olmasi can ve mal güvenligi acisindan dogru bir karar olmus.

fakat abimden biliyorum edel saber 96 model bir kanatla ucar hep senelerdir ama kanadina cok iyi bakar tabi bu onun kisisel kararidir eyer bu bir risk isede dogru deyildir. ama kanat tamiri yapiyor THK ye ismini bilmedigim bir hocaya kanatlari yollayip kontrol yaptiriyor tabi bu kac yasindaki kanatlara veriliyor bilgim yok

tabi merak ettigim su acaba hani gercekten ucustan iptal edilen kanatlar peki yer egitimi icin kullanmak amaciyla ihtiyac sahiplerine satilamazmi sonucta heryerde kanat bulunmuyor yerde calismak icin bile olsa

havacilik kurallar bütünüdür öylede olmalidir
tesekkürler.

Kullanıcı avatarı
Bülent Aydın
Ad Soyad: Bülent Aydın
:
Moderatör İlan Kontrol Ekibi 50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Bülent Aydın » 8 yıl 9 ay önce (27.12.2008, 13:12)

Erhan Bey
Öncelikle alınan kararlar tüm yönetimin ortak kararlarıdır.
Sizin de yazınızın ilk paragrafında belirttiğiniz gibi
kurallar; düzeni sağlamak, bir bütünü oluşturmak, insanların malzeme alırken bilgiye en hızlı ulaşıp karşılaştırma yapabilmelerini sağlamak gibi sebeblerden dolayı konulmuştur.
Eski malzemeler konusuna gelince; 10 yaşını geçmiş malzemenin gerçekten temiz mi yoksa paçavra mı olduğu ayrımını yapmak bizim işimiz değil. Ayrıca modeli çok eski geçirgenliği hat safhada malzemeler ile yer çalışması bile yapmak, bana göre doğru değil. Zira kullanan öğrenci ise daha geç tepki vermesine ve eğitiminin daha uzun sürmesine neden olur.
Tecrübeli pilota bile uzun süre bu kanatla yer çalıştırın, kanat hakimiyetini köreltir.
En önemliside forumdan ilan verdiğinizde bu malzemeyi kimin alacağını bilemezsiniz. Hiç eğitim almamış birisi çok ucuz hatta bedava diye alıp kullanmaya çalışabilir. Bu kişinin sadece yer çalışacağının garantisini kim verebilir ???
Özetle bu kararlar alınırken üzerinde tartışılmış ve daha burada yazamadığım detaylarda göz önünde tutularak hazırlanmıştır.

Farklı düşünce, öneri ve görüşlerinizi her zaman buradan yada özelden paylaşabilirsiniz.
Eğitim Şart

Kullanıcı avatarı
ilhan
Ad Soyad: İlhan Ardic
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ilhan » 8 yıl 9 ay önce (14.01.2009, 23:06)

Selam Bülent bey.

Aldığınız karar saygı duyuyorum fakat Erhan bayin dediklerine katılıyorum. kanat 10 yaşından fazla olabil ama durumu iyise bence YER çalışmasında kullanılmalıdır. en azından temel eğitim için. bence 10 yaşından eski kanat ilanlarında UYARI VEREREK SATILMALI yada 2. el malzeme bölmüne 'sadeca yerçalışması için uygun malzemeler bölmü yaratılabilir'.

"Hiç eğitim almamış birisi çok ucuz hatta bedava diye alıp kullanmaya çalışabilir. Bu kişinin sadece yer çalışacağının garantisini kim verebilir ??" bence bu yazdığınız yanlış çunki almak isteyen her halde alır. kanadı ucuza satıroruz diye ilan verememekde dogru olmamalı.

İngiltere. Fransa ve Almanyadaki forum veya doğa sporları alış veriş siteleri bile böyle engel koymuyor neden Türkiye.

Saygılar

ilhan

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen skydiver » 8 yıl 9 ay önce (15.01.2009, 00:49)

ilhan yazdı:Selam Bülent bey.

Aldığınız karar saygı duyuyorum fakat Erhan bayin dediklerine katılıyorum. kanat 10 yaşından fazla olabil ama durumu iyise bence YER çalışmasında kullanılmalıdır. en azından temel eğitim için. bence 10 yaşından eski kanat ilanlarında UYARI VEREREK SATILMALI yada 2. el malzeme bölmüne 'sadeca yerçalışması için uygun malzemeler bölmü yaratılabilir'.

"Hiç eğitim almamış birisi çok ucuz hatta bedava diye alıp kullanmaya çalışabilir. Bu kişinin sadece yer çalışacağının garantisini kim verebilir ??" bence bu yazdığınız yanlış çunki almak isteyen her halde alır. kanadı ucuza satıroruz diye ilan verememekde dogru olmamalı.

İngiltere. Fransa ve Almanyadaki forum veya doğa sporları alış veriş siteleri bile böyle engel koymuyor neden Türkiye.

Saygılar

ilhan

Neden Türkiye?

Bir nedeni de bahsi geçen ülkelerdeki federasyon sistemi ve eğitim veren herkesin belirli bir standardizasyondan geçmiş olması, ikinci el malzemelerin bile satılırken gösterilen referansların ya da belirli bir süre aşımına uğramış kanatların geçirgenlik testi gibi temel ve basit testleri geçmiş olmaları ya da bunun şartının arandığı gerçeği olabilir mi acaba?

Hele ki bizzat şahit olduğum gibi 50 uçuşu olmayan pilotların kendisine bir tandem kanat alıp yerel festivallerde birbirlerini uçurarak tandeme başlaması gibi nedenler olabilir mi?

Şu şartlar altında en sağlıklı ve mantıklı yöntem ve uygulama budur. Federasyon iyice yerleştikten, uygulamalar ciddiyet arz ettikten sonra pilotlar isterlerse belirlenen şartları karşıladıktan sonra 20 yıllık kanat da satabilirler. Ama şuan için şartlarımız ve insanımız bu geniş uygulama perspektifine hazır değil ne yazık ki...

İyi uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
delimavilim_ege
Ad Soyad: Hakan Ceritoglu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen delimavilim_ege » 5 yıl 4 hafta önce (22.09.2012, 19:20)

inanın böyle birr kararalındıgımı bilmiyordum ok tesekkürederim :?

Kullanıcı avatarı
skyman_82
Ad Soyad: Gürhan Demir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen skyman_82 » 3 yıl 11 ay önce (18.11.2013, 13:01)

o zaman şunu da göz önünde bulundurun 2010 yapımı uçmaktan bitmiş ve çarşaf olmuş kanatlar var ölüdenizde tandem olarak kullanılan kontrolden geçemeyen kanatlar buradan çok rahatlıkla satılabiliyor bu nasıl iştir bırakın ihtiyaç sahiplerine malzemeler ulaşsın 5. bir element oluşturmayın dünyanın hiçbirinde böyle bişi yok ipler lazım olacak belki dekoratif olarak kullanılacak yama yapılacak belki yani herşey olarak kullanılabiliniz yapmayın lütfen

Kullanıcı avatarı
HOKAHEY
Ad Soyad: Okan Demir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen HOKAHEY » 3 yıl 6 ay önce (13.04.2014, 08:10)

Ben bu Başlığı açarken formun 2.el malzeme bölümünde böyle bir kural olduğunu bilmiyordum. Özür diliyorum. Aynı yazımı güvenlik bölümünde de yayınladım.Fakat görüyorum ki bazı konularda soru işaretleri varmış yazımın bunlarında gündeme gelme sebebi olması, iyi olmuş bu açıdan sevindirici.Saygılarımla

Kullanıcı avatarı
VBaran
Ad Soyad: Volkan Baran Düzenli
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen VBaran » 2 yıl 5 ay önce (07.05.2015, 14:42)

İlanları incelerken bir çok satılmış malzeme ilanının hala kaldırılmadığını gördüm. Başlık başlık dolaşırken "hah bu olabilir, irtibata geçeyim" dediğim bir çok malzeme için mesajların devamında aylar önce satılmış olduğunu görüyorum. İlan sahibi ilan kaldırılabilir mesajını da eklemiş. Bu yüzden yönetici arkadaşlardan özel ricamdır. Satılmıştır mesajı yazılan ilanları temizlerlerse daha güzel olacaktır. Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 21 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen PaRaDoX » 2 yıl 5 ay önce (07.05.2015, 15:25)

Merhaba,

Bu konuda bir çalışmamız var, forumun altyapısında köklü bir değişiklik olacak, bu ve benzeri sorunlarıda çözeceğiz.

Teşekkürler

“İkinci El Kategori Kuralları ve Diğer Konular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok