bademağacı yedek

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

bademağacı yedek

Mesaj #1 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 08:53)

tarih: 19.07.2012
yer: bademağacı / antalya
pilot: deniz karagöz
kanat: ozone delta s
harnes: karpofly refleks
yedek: karpofly rs 100

hava: take off çevresi tamamen açık, bulut yok. rüzgar 15 km civarı darbesi 25 - 28 km aralığında.

sehalattin asmalı, muharrem birdoğan ve rasim ile beraber saat 15.00 civarı bademağacı'na gittik. amacımız xc denemekti. ilk önce selahattin asmalı kalkışını yaptı. izlediğimiz kadarıyla kanat sanki kasisli bir yolda gidiyormuş gibi sürekli yukarı aşağı hareket ediyordu. zaten selahattin abi yelken bandına yanaşmayıp iniş alanına doğru yöneldi. sonra rasim kalktı. o da havadan tedirgin olduğu için bant tarafına yönelmeyip açığa doğru gitti ve bir süre sonra o da indi. ben çok azdaha bekledikten sonra kanadı çektim ve önce tepenin önünde yükselmeye başladım. daha sonra biraz daha irtifa alınca banda doğru iyice açıldım ve yükselmeye başladım. ancak hava baya karışıktı. kanat sürekli boşalıp doluyor hissi veriyordu. yaklaşık olarak iniş alanına + 200 mt irtifa almıştım. bu arada termiğe girdim. kısa bir süre s çizdikten sonra 360 atmaya başladım. dönüşlerde geriye doğru sürüklenmem fazlaydı. ikinci 360'dan sonra termikden düşer gibi oldum ancak tekrar dönmeye devam ettim. üçüncü turu dönerken yüzüm tepeye doğru vaziyetteyken bir anda fren hissiyatımın tamamen kaybolduğunu hissettim, kafamı kaldırdığımda kanat akordiyon şeklinde toplanmış halde deep stall vaziyetindeydi. ben termik dönüş pozizyonunda olduğum için ağırlığım sağ tarafda ve sağ frenim daha fazla çekiliydi. bu şekilde kanadın dönüş tarafından spin'e girmeye başlayacağını tahmin edip. sağ freni tamamen bırakıp solu hafif tutmama rağmen kanat dönmeye başladı. ancak hafif fren hissiyatını alınca dönüşü yavaşlattım ancak bu sefer de kanat ileri doğru saldırdı ve sağdan asimetrik kapandı. sağdan dönüşe geçince daha fazla zorlama riskine girmeyip yedek atmayı tercih ettim. bu olaylar başladığında yüksekliğim iniş alanına 250 mt, tepe üzerinden yaklaşık olarak 100 mt civarındaydı. yedek daha tam açılmadan ilk şokunu alınca kanat rüzgarı karşıladı ve uçar pozisyona geçti. ancak yapacak birşey yoktu. yedek tam olarak açılınca kanadı toplamaya başladım. yedeği attığım yer iki tepe arasında rüzgarın sıkıştığı bir alan olduğu için yedek tam açık olmasına ve kanadı tamamen söndürmeme rağmen sanki arka rüzgarla xc yapıyormuş gibi çok hızlı bir şekilde arkaya doğru sürükleniyordum. büyük bir kaya bloğunu 2 - 2.5 mt yüksekten geçtikten sonra çalılıklara doğru gittiğimi görünce son bir mt'de harnesin arkasını döndüm ve sırt üstü olarak çalılıklara girerek sert bir şekilde yere vurdum. 30 sn civarı hareketsiz durduktan sonra. vücudumu kontrol etmeye başladım. herhangi bir ters durum hissetmeyince kalktım ve diğer arkadaşlara durumum hakkında bilgi verdim. çalılık adeta air bag vaziyet görmüştü. daha sonra selahattin abi yarım saate yakın bir sürede yanıma geldi. kanadı topladık ve aşağıya indik. sırtımda daha önce ağrıyan bir yer vardı orası hafif sızlıyordu. onun haricinde kendimde herhangi bir hasar yoktu. malzemeyi incelediğimizde de çiziğe dahi rastlamadık. ucuz atlatılmış bir deneyim oldu.

sonuçlar:

1) ilk çıkan pilot indikten sonra ondan hava hakkında bilgi alabilirdim, almadım.
2) ikinci çıkan pilot indikten sonra ondan hava hakkında bilgi alabilirdim, almadım.
3) hava çok rahatsız olmasına rağmen tepeye yakın uçuyordum. böyle bir durumda tepeye yakın değil de iniş alanının üstünde uçarak buralarda bir termik arayabilirdim ve olası bir durumda toparlamak için daha fazla irtifam olurdu.
4) yedek atma karamımın o ana göre verilmiş en doğru karar olduğunu düşünüyorum. çünkü kanadın durumu ve yere olan yüksekliğimi düşündüğümde eğer kanat toparlamayamazsa çok daha kötü sonuçlar olabilirdi. riske atmak istemedim ve ona göre davrandım.
5) 2002 yılından beri uçuyorum siv'leri baştan sonra 1 ve 1/2 kanatlarla defalarca kez yapmama rağmen. kanat hakimiyetime çok güvenmeme rağmen, burda durumu toparlamak adına başarılı olamadım. bana göre bu kazadan çıkartılabilecek en büyük ders "deniz üzerinde bütün siv'leri yapmadığın - yapamadığın bir kanatla kesinlikle uçmayacaksın" çünkü her kanadın farklı bir acil durum karakteri var. ben bu xc kanadı siv yapıp kanadın ömrünü bitirmiyeyim, nasıl olsa daha önce defalarca siv yapmıştım. acil bir durum olursa direk müdahale ederim diye düşünüyordum. eğer delta ile daha önce siv yapsaydım kanadın bu durumlardaki karakterini daha iyi bileceğim için, duruma daha farklı müdahale edebilirdim diye düşünüyorum.
En son KARAGÖZ tarafından 20.07.2012, 09:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Gültekin
Ad Soyad: Gültekin Kazandöğer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Gültekin » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 09:04)

Çok geçmiş olsun sizlerin bu yaşanmış bilgileri paylaşmanız benim gibi bu spora yeni gönül verenler için harika bir ders paylaşım için teşekkürler
En son Gültekin tarafından 20.07.2012, 09:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ahmetsen
Ad Soyad: Ahmet Şen
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 17 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen ahmetsen » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 10:29)

Öncelikle büyük geçmiş olsun. Raporu çok hoş hazırlamışsınız. Hem detaylı hemde eğitici yönü çok yüksek. Bu Tarz raporlar spora yeni başlayan veya uzun zaman ara verenler için eğitici ders notu niteliğinde. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
airea
Ad Soyad: Salih Tural
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen airea » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 12:02)

Geçmiş olsun. Hayatta ve sağlıklı olduğunuza göre bence yedek atmakla doğru olanı yapmışsınız. Kanadı toparlayamadığınız için ağır bir kaza geçirip keşke yedek atsaydım demektense, yedeği boşa mı attım acaba diye düşünmek demek her zaman iyidir bence...

Kullanıcı avatarı
Hazerfenin Bir Füruğu
Ad Soyad: Selahattin Asmalı
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Hazerfenin Bir Füruğu » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 13:21)

Yedek atma kararını tereddüt etmeden ve kısa süre de vermen çok yerinde oldu. Yedek attıktan sonra kanadı toplaman, iniş ve sürüklenme hızının fazla olmasına rağmen son anda en az hasarla kurtulmak için vuruş yerine sırtını dönmen, olası daha büyük olumsuz sonuçları önledi. Son ana kadar soğukkanlılığını kaybetmemen ve mücadele etmen çok olumlu ve her yp''çüsünde hayatta kalmak için olması gereken bir özellik. (Her şey saniyeler içinde olup bitti) Yedek atmanın nedenleri konusunda kendine ve etrafındakilere dürüst olman, hatalı bulduğun kararlarını ifade etmen, seni izleyen ve örnek alan pilotlar için çok yararlı ve doğru bir örnek. Tecrüben ve pilotajınla bu olayı bu sonuçla atlattığın, için tebrik ediyor ve geçmiş olsun diyorum.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen cincir » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 14:06)

Deniz geçmiş olsun.
Her zamanki gibi samimi paylaşımda bulunmuşsun.İyi olduğuna göre yedeği atmasam daha mı iyi olurdu diye düşünme bence.
Selamlar.

Kullanıcı avatarı
linux_mandrake
Ad Soyad: Mehmet Tülüoğlu
:
Dealer
Aldığı Beğeni: 6 / 1
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Geçmiş Olsun

Mesaj #7 gönderen linux_mandrake » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 14:28)

Öncelikle çok geçmiş olsun. Açıklayıcı raporundan dolayıda teşekkür ederim. Gerçekten ders alınabilecek ve aktarılabilecek bir şekilde hazırlamışsın. Yedek atma konusunda tedirginlik yaşamassın, unutmaki o irtifida ve havanın durumunu önceki uçan pilot arkadaşlardan görmüş olmana rağmen benim düşünceme göre zamanlaman ve kararını vermen çok iyi, eğer yedek attıktan sonra kanat uçuşa devam etti demişsin. Birde şunu düşün bu riski kanat uçuşa devam ettiğini düşünüp ve irtifanında tepenin alt kısımlarına doğru yaşasaydın bu şekilde belki de olmayabilirdi. Pişmanlık duymadan önce devamında olabilecek durumlarıda göze alman gerekirdi. Çok şükür ciddi yaralar almadan atlatmışsın. Dediğin gibi her kanadın SIV eğitimlerini almak gereklidir. Her ne kadar da iş işten geçtikten sonra farkına varıyoruz.

Tekrar Çok Geçmiş Olsun.

Saygılarımla,

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 14:34)

Sagolun arkadaslar. Yanlıs anlasılmasın sonuc kısmında yazdıgım gıbı yedek atmak o anda verdıgım en dogru karardı ve hıc tereddut etmedım. Anlatmak ıstedıgım daha once delta ıle sıv yapmıs olsaydım gene yedek atabılırdım ama bu daha bılınclı bır verılmıs karar olurdu. Delta ıle deep stall ve spın yapmadıgım ıcın bu manevralar sonunda tepkısını kestıremedıgım ıcın ve ırtıfa az oldugu ıcın o kararı verdım.

murathan571
Ad Soyad: Hakan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen murathan571 » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 14:53)

evet yedek atmak doğru bir karardı fakat Allah korumuş geri sürüklemede kayaların üzerinden geçtim demişsin orayada indirebilirdi neyseki öyle olmamış yedek bile tehlikeli bazan ama yapacak bir sey yok geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
Maksoy
Ad Soyad: Mehmet Aksoy
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 33 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Maksoy » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 15:05)

Deniz büyük geçmiş olsun.
Özeleştirin takdire şayan.
Allah korumuş.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 15:56)

Deniz geçmiş olsun
Ramazan dönemleri İyi gelmiyor galiba sana :o

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 18:46)

yok bartuğ abi aslında ramazan dönemi gayet iyi geliyor. geçen sene 70 km'yi ramazanda uçmuştum :) ramazandan bir gün önce rahat rahat su içebiliyorken xc yapalım dedik, olmadı :-)

Kullanıcı avatarı
salihakcil
Ad Soyad: Salih Akçil
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen salihakcil » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 19:26)

Deniz kardeş geçmiş olsun, Allah terrarını hiç bir kimseye göstermesin

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen bartsay » 1 on yıl 1 yıl önce (20.07.2012, 21:10)

Bı Ramazan da da suya indiğini hatırlıyorumda :)

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen ymcbayraktar » 1 on yıl 1 yıl önce (21.07.2012, 13:36)

Büyük geçmiş olsun

cafer
Ad Soyad: Cafer Yıldırım
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen cafer » 1 on yıl 1 yıl önce (21.07.2012, 20:15)

geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
savba
Ad Soyad: Savas Barutcu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen savba » 1 on yıl 1 yıl önce (21.07.2012, 22:32)

deniz çok geçmiş olsun kardeşim

hayal1941
Ad Soyad: Yavuz Aslan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen hayal1941 » 1 on yıl 1 yıl önce (22.07.2012, 10:34)

geçmiş olsun deniz abi.... bence hemen kış gelsin yamacı bırakıp kaymaya gidelim :)

Kullanıcı avatarı
kugular
Ad Soyad: Bulent Kugu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen kugular » 1 on yıl 1 yıl önce (26.07.2012, 12:57)

herkeze merhabalar,
Deniz bey öncelikle çok geçmiş olsun. ciddi bir olay olmaması sevindirici.
benim merak ettiğim bir konu var. eğer ustalarda doğrularsa raporunuzdanda anladığım kadarıyla uzun soluklu kullanacağımız kanatla SIV yapmamızın daha sağlıklı olacağını anlıyorum. sizinde belirttiğiniz gibi eğer SİV de kanadın tepkisini tam anlamıyla görür ve tecrübe edersek olasıbir acil durumda nasıl hareket edeceğimizi yada etmeyeceğimizi bilmiş oluruz. izlememiz gereken yol bumudur. tüm pilot arkadaşlara kazasız uçuşlar dilerim. selamlar.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen cincir » 1 on yıl 1 yıl önce (26.07.2012, 13:18)

Bülent'ciğim cevabı kendin vermişsin zaten. Aynen öyle ;)