Kaza geliyorum diyooor

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
necdet
Ad Soyad: Necdet Kara
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Kaza geliyorum diyooor

Mesaj #1 gönderen necdet » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 06:44)

https://www.facebook.com/photo.php?v=10 ... =2&theater Öncelikle 9 uçuşu olan birine tandem satan Abdullah Acar seni kınıyorum. Referans göstermek tanınan 2 isim saymak değildir ararsın onları vs. İzmirde hiçmi tanıdığın yok. Hasan Kaval adrenalin olsun diye kask takmadan uçtuğunu söylüyormuşsun (ben bir kaç kez gördüm) aslında senin suçun değil. seni bu şekilde kabullendiğimiz, sana 9. uçuşta tandem sattığımız, şenliklere gelip tandem uçurttuğumuz, herşeye rağmen dışlamadığımız için suç bizim. Bu arada arkadaşın adı Hasan Kaval İzmirden bu ilk vukuatı değil hemen her hafta hakkında (bu videodakine benzer birşeyler anlatılıyor) şenlik yapanların bilgisine...

Kullanıcı avatarı
necdet
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen necdet » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 06:45)

Zehra Konuk ;Kalkış böyle olunca iniş de park yerindeki aracın üzerine oldu maalesef

Kullanıcı avatarı
necdet
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen necdet » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 06:46)

Murat Ecevit; Sporcunun zeki, çevik ve en önemlisi de ahlaklı olması lazım. Özellikle hava sporlarında bunlardan birisi eksik olursa maalesef en hafif olay bu yaşananlar gibi oluyor. Allah daha beterinden korusun diyorum ama tekrarını önlemek için bizler de birşeyler yapmalıyız

Kullanıcı avatarı
necdet
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen necdet » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 06:48)

Huri Genç; Hasan Hüseyin Kaval insanların can güvenliği için artık uçma lütfeeennn (Buna katılıyorum)

Kullanıcı avatarı
H_E_L_P_55
Ad Soyad: Koray Kos
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen H_E_L_P_55 » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 11:08)

150 yı aşkın uçuşum var tandemi kullanabilirmiyim halen düşünceliyim :?

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen BUBİANKA » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 12:10)

slm..size bazılarımızın bilmediği bişi söyliyim izin verirseniz..buna benzer durumlarda ALLAH hiç birimizi korumaz,yok öyle bişi bunun yerine aklımızı kullanmayı önermişdir..bir yere çakmazsanız şans çakarsanız kader olur..şanslıysanız bir süre daha yaşar,kadersizseniz sakat kalır veya ölürüz..dolayısiyle bu sporda işini şansa ve kadere bırakılmayacak spordur..akıl ve vicdan sahibi her bir yamaç paraşütçüsü bunu bilmeli ve yaşanacak acı sonuçlara ilgisiz kalmamalı sorumluluk duymalıyız...en azından birbirimize sevgiyle yapacağımız küçük bir öneri yada uyarı hepimizin çok işine yarayabilir..hepinizi seviyorum,kaybetmek istemiyorum..acilen ve cidden gereğinin düşünülmesini çok geç olmadan yapılmasını,isterim,lütfen,,tşkr..kib

Kullanıcı avatarı
acg5
Ad Soyad: Adnan Coskun Gücenmez
Aldığı Beğeni: 3 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen acg5 » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 12:41)

Merhabalar, Olayın olduğu gün iniş alanındaydım ve inişteki kazayı gördüm. Ve iniş göz göre göre oldu. Kocaman alanda orayı denemek bile hataydı..Kesinlikle pilot hatası... Ve Allahtan Yolcuya bir şey olmadı. Ben Belinden korktum ... Kalkışı görüncede evet, sadece Hasan değil bir çok Tandemcide uçtu o gün. Tek tandem kazsı bu isede daha çok ta olabilirdi... HII birde bir çocuğu tandemde kalkışa yardımcı olan arkadaşlardan biride aşa uçup yüzünü yaralamış sanırım...Ve İki günde özellikle Tandem için uygun değildi...

Necdet beyin Kanat satma olayına da katılıyorum. Ben ilk kanadımı alırken, satacak olan arkadaş ki kendisi şimdi Hava Yollarında pilot Cengiz arkadaşımdır.. Kaç uçuşum olduğu tecrübem falan sorup sonrada kanadı satmamıştı... Bu güzell ve keşke her arkadaş öyle olsa...

Lakin kaza ile bu olayı bağdaştırırsak sanki tamamem kanadı satan arkadaşa yüklenilmiş... Bu yanlış bence... git sıfır tandem yada akro kanat alacak ol kimse sana uçuşunu falan sormaz.. alıpta kaza yaparsanda firma veya satıcı bundan sorumlu olamaz.. yanlış olsada öylee...

Lakin buradaki önemli konu kanadı satandan çok kanadı alan, kullanan, o arkadaşa eğitim veren,hatta uçuşa orada müsade edenlerdedir bence. En büyük kusurda kullancı arkadaşta...Bakın o gün tandem paeamotor kalkışıda denenmiştir... ve kalkılamamıştır ki... bu daha büyük tehlike idi... şimdi kim paraotoru o arkadaş verdi...

Sonuç olarak. Bunlar önemli en azından kansız tecrübeler olmuştur SAYIN THK, SAYIN FEDERASYON YETKİLİLERİMİZZ... FEDERASYON BAŞKANI NERELERDE... HANİ KURALLAR, HANİ LİSANSLAR, HANİ EĞİTİMLER.... BAKIN ŞAYET HATA VEYA KUSUR VARSA KESİNLİKLE BURADA... DİĞERLERİ SADECE TEFERUATTIR...

Kuzey yarımküredeki esen rüzgarlarala uğraşacağımıza basitten zora doğru bir an önce çalışmalara başlanılması lazım... Birde şu (baş parmak ile işaret parmağı sürtülerek yapılan harket de var şu an) DUYGUSALLIK İŞİ BİR KURALLAŞSA...:))

Kaza yapan arkadaşa geçmiş olsun... Eleştirilerim art niyetli değildir... Buradan olması da daha iyi bence.. ve maksimum emniyet... Ondan sonrada olacak neyse olur...

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen bartsay » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 14:05)

Kuzey yarımküredeki esen rüzgarlarala uğraşacağımıza basitten zora doğru bir an önce çalışmalara başlanılması lazım... Birde şu (baş parmak ile işaret parmağı sürtülerek yapılan harket de var şu an) DUYGUSALLIK İŞİ BİR KURALLAŞSA...)

Ha usagum aynen

Ama hirsizin hic mi sucuyok
Kanat satilirken kirk kere dusunmek gerekirken
Bakkalda ekmek satar gibi tandem satilmaz
Benim gozumde 9 ucuslu adam 9 aylik bebektir
Ona kanat bile satmadan hoca(anne) bulmak lazim once
Bu olay vahim otesidir
Ruzgarin yonunden once vatandasin yonunun dogru tarafa cekilmesi lazim
Allah bizi korur tabii bizi korumak icin akil fikir verir

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen bartsay » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 14:08)

Apocugum yukarida yazdiklarim geneldi sana yonelik degildi umarim alinmadin

Simdi yazdiklarim senin icin
Umarim sattigin kanattan baska kanadin kalmamistir

ender
Ad Soyad: Ender İnal
Aldığı Beğeni: 12 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ender » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 16:07)

Olayda adı geçenlerin hiç birisini tanımıyorum.

ancak ehliyeti olmayana yolcu otobüsü bile satmak dünyanın her yerinde yasalken, Tandem (yolcu) kanadının satışının tartışılıyor olması çok saçma geliyor bana...

uçuyoruz diye hiç bir sektörden daha üstün değiliz.

18 yaşını doldurmuş herkese yolcu otobüsü de yolcu kanadı da satılabilir. bundan sonraki tüm sorumluluk alıcıya aittir.

yanlış kullandığı görülürse eğer (trafikte olduğu gibi) ceza uygulanır.

mesela hiç eğitim almayan biri bir düzine tandem kanat satın alabilir. hatta bu kanatlarla uçmayı bile deneyebilir. bunun önünde yasal bir engel yok.

ilk uçan insanlar kimden izin aldılar da uçtular...

hatta ehliyetsiz olarak araç kullanmak bile yasaldır kendi mülkünden çıkmamak ve devletin yollarını kullanmamak şartıyla...

ancak yolcu uçurabilme yetkisi almadan ve koltuk sigortası yaptırmadan yolcu uçurması suçtur. burada eleştirilecek tek konu budur bence...

saygılar...

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen bartsay » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 16:31)

Ender ozgurlukcu yaklasmissin ama
1-tandem yolcusunun pilotun seviyesini bilmesi mumkun degil
2-dedigin kontrol mekanizması calismadigi her tepeye polis koymak mumkun olmdigina gore kendi icimizde kontrol mekanizmasi kuruyoruz ve bunun ilk ayagi kanat satmamak
3-bu camiada kendini bilen kimse bir baskasina ucamayacagi kanadi veya malzemeyi satamaz
4-bahsedilen arkadas tandem kanadi aldiginda 9 sorti tek kisi ucusu varmis
5-bir cok kisi vaktinden, nakdinden ve akil sagligindan fedakarlik edip bu sporu bir adim oteye nasil tasirim diye ugrasirken boyle sorumsuzluklar spora zarar veriyor
6-tandem pilotu can tasiyor
7-yerel yonetimler ve kamu kurumlari bu kazalari duydukca bizden korkuyor ve uzaklasiyor. Birine surayi duzelt kalkis noktasi yapalim dediginde sorumluluk alirim diyor korkuyor
8-daha bu kadar daha sararim ama isin basi ve sonu birbirimizi kontrol etmemiz.
Hic bilmeyen biri tanden ucus ne olacAk dese bile tecrubeli olan satmak baska, engel olmali

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen unforg » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 16:51)

Tandem ucurmanın büyük bir sorumluluğu vardır bunu yapacak pilot bunun bilinciyle ucmalıdır.Her ne kadar iyi pilot olsanda bazen havada karşılaştığın olumsuzluklarda bir tercih yapmak zorunda kalırsın ya bir ağaca inmeyi veya inişe hazırlanırken karşına çıkan elektrik tellerinden kaçmak için arka rüzgar inmeyi vs gibi örnekleri çoğaltabiliriz single ucuşlarda bile zaman zaman maruz kaldığımız emergance inişleri malesef tandemdede yaşıyoruz.
Şu unutulmamalıdırki tandemde yapılan en küçük kazada yolcu dava açarsa her halükarde davayı kazanır ve tazminat alır. Tandemden kazandığın bütün kazancını verir yinede kurtaramassın kendini; herne kadar t2 t1 lisansın olsada eğeryolcular içinde yapılan özel sigortan yok ise herhangi bir acentada resmi olarak bu sporu yapmıyorsan sonuç değişmez.Bu en hafif kazada karşılaşacağın durum bu daha ciddi yaralanmalarda olacakları düşünmek bile istemiyorum.

Herkeze kazasız ucuşlar dilerim

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen bartsay » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 17:01)

Ender demiski:uçuyoruz diye hiç bir sektörden daha üstün değiliz
Bu kesinlikle dogru bazı durumlarda asiri abarti oluyor ama bu olay cok farkli

ender
Ad Soyad: Ender İnal
Aldığı Beğeni: 12 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen ender » 1 on yıl 10 ay önce (10.05.2013, 17:07)

Amacım polemik çıkarmak değil.

sadece diyorum ki katile bıçak satmayarak cinayeti önleyemeyiz, maktülü de koruyamayız... (katil sadece bir örnek.. söz meclisten dışarı...)

varsa bir suç videosunu veya fotosunu çekersiniz suç sabit olur. işlem yapılır. asıl caydırıcılık budur.

yoksa sen satmassan ben satarım. ben satmassam o satar... bu böyle uzar gider... satışın yasal bir engeli yok ve olamaz çünkü...

ayrıca birisine herhangi bir caydırıcı yaptırım olmadan sen yolcu uçuramassın dersek uçuranlardan neyim eksik der inadına uçurur...

neyse... belkide yanlış düşünüyorum. sadece kanaatimi yazdım. yanlış veya eksik yanları varsa kusur bana aittir.

Allah kendimizi korumamız için akıl vermiş bize. ama yetmiyor işte yinede O nun korumasına muhtacız...

Selametle kalın...

Kullanıcı avatarı
hasan kaval
Ad Soyad: Hasan Kaval
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen hasan kaval » 1 on yıl 10 ay önce (11.05.2013, 00:59)

9 saat uçuşum varmış berabermı kanat cektık
her hafta uçuşlarda sorun oluyomus kac sefer aynı tekofa çıktık bos bos konuşmayın kalkışa gelınce sız tekofta ruzgar dönse dıye dua ederken bn kalkış yerını rüzgârı ıncelıyordum
rötarlı bölgede kanat tepende nekadar durur vadı okdar genıskı rahat bır sekılde açıldım ınıse gelınce yapmış oldugm palyenın dalısının okdar olacağını dusunmedım
'' tekofta bn kalkarken arkamdanda kalkacak olan pılotlar vardı onlar nerde ''

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Ad Soyad: Cerem Cem Aslan
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen ceremcem » 1 on yıl 10 ay önce (11.05.2013, 01:16)

Ender'e katılmamak elden gelmiyor malesef. Malesef...

Çözüm ise insanları dışlamak değil. Bu camia sandığımız kadar küçük değil. İlla birileri bulunur. Hiçbir şey bulunamasa; bir araba, bir şoför (ve tandem uçulacaksa birkaç yolcu) yeter. "Ben seninle uçmam!" da çözüm değil, eğer kafam birazcık aynı şekilde çalışıyorsa "asıl ben seninle uçmam" denir, işin içinden çıkılır.

Neticede "gemisini yürüten kaptandır". Adam uçuyor mu? Uçuyor. Kimseyi öldürdü mü? Hayır. Kimseyi sakatladı mı? Çok. Kimseyi tehlikeye attı mı? Çook... Devam edecek mi? Evet. Durdurulabilir mi? Hayır. Yeterince insanı öldürmeden uçurursa "deneyimli" sayılacak mı? Evet.

Bitti. Bundan sonrasını zaman gösterecek.

Her şeyi kontrol edemeyiz. Fikrimizi söylemekten öteye gitmek böyle kişileri ancak kızdırmaya yarar. Kimse görmeden de birilerini uçurabilir.

Ha, şunu net söyleyim: Hiçbir arkadaşımın Hasan'la şu aşamada uçmasına müsade etmiyorum. Elimden tek gelen de budur.

Tepeye kadar gelmiş bir yolcuyu da zaten vazgeçirmek zordur. Adam uçmaya gelmiş, uçacak.

Ha, şenliklerde Hasan (vb.) geldiğinde bedava tandem kaldırırız, böyle kişilerin tek amacı olan para kazanmak meselesini kökten baltalarız; bence bu bir çözümdür. O zaman yolcuyu ikna etmeye uğraşmak gerekmez bile. Zaten uçmazlar :)

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen bartsay » 1 on yıl 10 ay önce (11.05.2013, 06:36)

Cerem ozunde sözlerin mantıklı ancak hayat ve dunya bu kadar basit degil
Benim felsefemde yamaç paraşütü dünyanın en güvenli sporu
Bunu cevreme soylerek spora ilginin artmasini sağliyorum

Bir senlik duzenlendiginde bir cok kisiye sozler verirsin, bunun basinda guvenlik sozu gelir

Hasanin, ceremin ve enderin hakli oldugu konular var ancak
Tek baslarina ucmalari halinde kismen ka,bul edilebilir,

Ama bir senlikte tandem veya singil ucmak farklidir

Hasan tandem ucan pilot sanmak, olasilik dusunmek vs gibi tercihleri olamaz
Facebook yorumlari

Huri Genç; Hasan Hüseyin Kaval insanların can güvenliği için artık uçma lütfeeennn (Buna katılıyorum)
En son bartsay tarafından 11.05.2013, 06:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
necdet
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen necdet » 1 on yıl 10 ay önce (11.05.2013, 06:36)

Evet 9 saat demedim 9 uçuş dedim. Her hafta beraber değiliz çünkü seninle uçmak istemiyoruz. Buraya yazmamın amacı seni şenliklerden uzak tutabilmek. Yinede davet edilirsen bizler (zirve) katılmayız. Kendi hayatını tehlikeye atabilirsin belki ama başka insanların hayatını tehlikeye atmana seyirci kalmamalıyız. Başına gelenlerin bir kısmını direk gördüm, diğerlerini ortak arkadaşların anlatıyor, amacım burada tek tek yaptığın her kazayı hatayı yazmak değil, tek isteğim başkalarının hayatını bu kadar rahat riske atılmaması

Kullanıcı avatarı
tecnick
Ad Soyad: Murat Ecevit
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen tecnick » 1 on yıl 10 ay önce (11.05.2013, 11:26)

Yorumumu yaparken, bir pilot arkadasimin yolcusunun guvenligini riske sokma zaafiyeti, kaza sonrasi davranislari ve kazayi kendini aklayacak sekilde onemsememesinden dolayi ayni sporu yapan biri olarak duydugum mahcubiyeti ifade etmeye calismistim. Hepimizin basina istenmeyen kazalar gelebilir. Onemli olan bunlari disiplinli, planli ve ongorulu davranislarla engelleyebilmektir. Buna ragmen olmussa da kazayi iyi analiz edip hatalarimizi dogru tespit etmeliyiz.

Burada degerli arkadaslarin tespit ve yorumlarindan sonra bu arkadasin bu davranislari onceden de yaptigi, ucus karakteri haline getirdigi ve bir egitim kulturu olmadigi anlasiliyor.

50 donumluk inis alaninda inis planlamasi yapamamak, arabanin uzerine tandem ile palya yapip sonra da '' palyenin dalisinin o kadar olacagini dusunemedim'' diye yazmak tandem ucuslar yapacak kadar deneyiminin olmadigini bagira bagira ilan etmektir.

Sayin Hasan Kaval, ogrenmek icin hicbir zaman ve yas gec degildir. Daha buyuk bir kazaya sebep olmadan elestirileri onemseyip lutfen acilen bir egitmen bul, eksiklerini tamamla, yanlislarini duzelt.

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen daglar72 » 1 on yıl 10 ay önce (11.05.2013, 15:44)

"suskunluğum asaletimdendir. her lafa verecek cevabım vardır. ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye"