İki Kişiyi Kaldırıp Atan Kanat

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
omerfaruk
Ad Soyad: Omer Faruk Gocmen
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen omerfaruk » 1 on yıl 3 gün önce (24.03.2014, 03:21)

Kadir abi gecmis olsun.
Oncelikle olayi burada gundeme getirerek tartismaya actigin icin tesekkur ederim. tepe de kite yapmayi denemekle arkadas hata yapmis. Sonuc daha kotu olabilirdi. Yardimli kalkis konusunda genelde bizim kuralimiz soyledir. eger pilot yardim istemezse hic kimse mudahele etmez. herkes kendi giyinir kusanir kalkis icin siraya girer birer birer kalkariz. kanat kontrolunu iyi yapamayip saga sola yikarsan(bir kac deneyisten sonra) kenara cekilirsin, sirada bekleyen gelir kalkar. maalesef sizin videolarinizda daha oncede kalkis yapan pilotlari arkalarindan ittirerek vs durumlari gorup biraz yadirgamistim.
kuvvetli ruzgarda kanat kontrolu ve kalkis becerisi tecrubeyle ve pratik yaparak(kuvvetli ruzgarda yer calismasi gibi) kazanilir. eger bir pilot belli bir ruzgar limitinin uzerinde yardimsiz kalkis yapamiyorsa bu bence o pilotun henuz o limitlere hazir olmadigini gosterir.
bir diger temel kural(bize gore yani ben ve benim cevremdeki pilot abilerin tavsiyelerine dayanarak) : ters kalkista kanadi tepeye getirip donusunu yaptin, sifir frende gogusu basiyorsun ama bir turlu bir adim ileri gidemiyorsun. bu demektir ki ruzgar ya limitlerin uzerinde yada limitlere yakin. belkide kanadi sondurup beklemek en dogrusu.
2008 den beri ucuyorum acikcasi bir kere bile bir pilotun baska bir pilotu ittirerek, yada arkasinda harnesini tutarak kalkis yaptirdigina sahit olmadim.
biraz konu disina cikar gibi oldum direk sizin olayla alakali olmayabilir yazdiklarim. gecmis olsun tekrar. hazirana kadar iyilesirsin abi sakartepenin tozunu aticaz beraber.

Kullanıcı avatarı
OmerTR
Ad Soyad: Ömer Turgut
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen OmerTR » 1 on yıl 2 gün önce (24.03.2014, 22:03)

Çok geçmiş olsun.