bozdağ kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
gwildor
Ad Soyad: Savaş Durmaz
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #41 gönderen gwildor » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 15:02)

Hayatını kaybeden arkadaşımıza Allah'tan rahmet ,ailesine sabırlar diliyorum, yaralanan arkadaşa acil şifalar ..Camianın başı sağolsun..

Kullanıcı avatarı
ozgunes07
Ad Soyad: Özgür Güneş Şahin
:
Yarışma Pilotu 50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #42 gönderen ozgunes07 » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 20:39)

Allah rahmet eylesin.ailesine başsağlığı diliyorum

Kullanıcı avatarı
Ural32
Ad Soyad: İsmail Ural Sarı
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #43 gönderen Ural32 » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 21:28)

Hayatını kaybeden arkadaşımıza Allah'tan rahmet ,ailesine sabırlar diliyorum, yaralanan arkadaşa acil şifalar ..Camianın başı sağolsun..

kubibjk
Ad Soyad: Kubilay Ertürk
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #44 gönderen kubibjk » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 21:58)

Hayatını kaybeden arkadaşımıza Allah'tan rahmet; yakınlarına başsağlığı dilerim.Allah kalanlara sabırlar versin.Yaralanan arkadaşa acil şifalar dilerim.Hepimizin başı sağ olsun.

Kullanıcı avatarı
teeo
Ad Soyad: Taner Demir
Pilot Menüsü: 

Mesaj #45 gönderen teeo » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 22:49)

Allah rahmet eylesin. Ailesine ve geride kalanlara allah sabır versin.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #46 gönderen SENERARSLAN » 9 yıl 10 ay önce (20.05.2014, 23:10)

Kaza geçiren arkadaşımıza Allah'tan rahmet kalanlara sabır ve metanet temenni ediyorum. Gerçekten kabullenmesi zor olan bir olay. Minik bir empati dahi depremler oluşturuyor içimizde.

Yaşanan bu olay camiayı, organizasyonu yapan arkadaşlarımı, orada olan tüm pilotları derinden sarstı. Hiç kimse böyle bir olay yaşanmasını istemezdi.

Herkes kazanın nasıl olduğunu bilmek öğrenmek istiyor. Haklı bir talep. Bu raporu yayınlayacak olan arkadaş psikolojik olarak buna hazır olduğunda hazırlayacaktır. Kazayı yapan arkadaşın eğitmeni ya da organizasyon komitesinden konuya vakıf herhangi biri rapor yayınlar muhtemelen. Belki de hiç yayınlanmaz.

Rapor konusunu zamana bırakalım ve başka bir taraftan bakalım olaya. Rahmetli olan arkadaşımızın geride kalan ailesi için yapabileceğimiz her hangi bir şey var mı? Bu konuda arkadaşı yakinen tanıyanlar bu konuda bir şeyler yazarlar ise belki faydamızın olabileceği bir şey olur.

Kullanıcı avatarı
cumhurdurmaz
Ad Soyad: Cumhur Durmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #47 gönderen cumhurdurmaz » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 09:03)

vefat eden arkadaşa allahdan rahmet yakınlarına sabır, yaralı arkadaşa acil şifalar dilerim. Muğla Havacık Kulübü :(

Kullanıcı avatarı
barisbaylan
Ad Soyad: Baris Baylan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #48 gönderen barisbaylan » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 10:30)

Allah rahmet eylesin. Camiamizin ve kederli ailesinin basi sagolsun.
yarali arkadasimizada acil sifalar dilerim.

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #49 gönderen takyonxxx » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 11:56)

Herkezin çok üzüldüğü ve etkilendiği bir olaydır. Yakınlarına sabırlar diler ve bundan böyle her sorumlu kişinin biraz daha dikkatli olaması dileğiyle üzüntümüzü paylaşıyoruz..Selçuka da geçmiş olsun diyorum...Her olaydan alınacak dersler vardır ve bunlar başkalarının hayatını kurtarabilir. Acı biraz hafiflediğinde gerekli açıklmaların ve raporların yayınlanacağını düşünüyorum. Camiamızın başı sağolsun..

Kullanıcı avatarı
garadark
Ad Soyad: Gökhan Çevik
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #50 gönderen garadark » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 12:17)

Selçuka da geçmiş olsun diyorum...Her olaydan alınacak dersler vardır ve bunlar başkalarının hayatını kurtarabilir. Acı biraz hafiflediğinde gerekli açıklmaların ve raporların yayınlanacağını düşünüyorum. Camiamızın başı sağolsun..

Kullanıcı avatarı
exmurat
Ad Soyad: Murat Sobacı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #51 gönderen exmurat » 9 yıl 10 ay önce (21.05.2014, 13:11)

Allah rahmet eylesin

Kullanıcı avatarı
u7kuu
Ad Soyad: Utku Özten
Pilot Menüsü: 

Mesaj #52 gönderen u7kuu » 9 yıl 10 ay önce (22.05.2014, 14:46)

Tüm yakınlarının ve camianın başı sağolsun gerçekten çok üzücü bir durum

Kullanıcı avatarı
Seçil
Ad Soyad: Seçil Sevim
Pilot Menüsü: 

Mesaj #53 gönderen Seçil » 9 yıl 10 ay önce (22.05.2014, 20:16)

Hepimizin başı sağolsun... Yaralı olan arkadaşa da acil şifalar diliyorum..

Kullanıcı avatarı
ayhankocaman
Ad Soyad: Ayhan Kocaman
Pilot Menüsü: 

Mesaj #54 gönderen ayhankocaman » 9 yıl 9 ay önce (09.06.2014, 18:00)

ayhankocaman yazdı:Arkadaşa rahmet geride kalanlarına sabır diliyorum. Bozdağ uçtuğum fakat pekte sevmediğim bir bölge .benim gibi, hafta sonu uçucuları ve acemi arkadaşların uçabileceği bir yer değil.Çok iyi termik,coğrafya ve meteoroloji bilginiz ve epey uçuş tecrübesi olması gerekli.daha önce orada kaza yapan 3 arkadaşım var . Kaza yaptılar fakat 3 de raporunu yazmadılar.hepsi büyük kaza idi ikisi yıllar geçmesine rağmen hala sakatlıkları devam etmekte.Artık o arkadaşların bırakın bu spora dönmeyi,kanadın adını duyunca renkleri değişiyor.
Bir daha böyle üzücü olaylar yaşamamak dileğiyle,sağlıcakla kalın.

acımız taze biliyorum.henüz kaza raporu yazılmadı.belkide hiç yazılmayacak.sağlam bir kaynaktan duydum,sizinle paylaşma ihtiyacı duydum.rahmetlinin uçuşu esnasında kanadının iplerinin kafa kamerasına takılması neticesinde kaza meydana geldiği konuşulmakta,uçuşlarımızda bu konu üzerinde yoğunlaşmakta fayda var diyourum.

Kullanıcı avatarı
sarsinan
Ad Soyad: Sinan KUTLU
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #55 gönderen sarsinan » 9 yıl 9 ay önce (09.06.2014, 18:28)

yazılmazsa; ben burda yazıcam ayhan merak etme. zaten yasal süreç işliyor.

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Pilot Menüsü: 

kaza raporu

Mesaj #56 gönderen afsin » 9 yıl 9 ay önce (10.06.2014, 10:29)

böyle bir acıyı allah kimseye yaşatmasın..olayın şokunu daha atamadım ama org komitesinden biri olarak ogün akşam harun zafer ertürk ün jandarmada izlediği ve gördüğü kısımlar kadar kazayı yazacam..

pilot: tolkar uslu
kanat: sanırım arcus 7
buradaki diğer bilgiler harnes kask seviye vs bilmiyorum..

Sebep: Tepeye yakın Asimetrik kapanma

kazanın oluş şekli;
pilot en sonlarda eğitmeni tarafından kaldırılıyor..yaklasık olarak 10-12 dk tepenin sağında yükseliyor ve göl manzarasını görüyor..sonra start noktası olan sağdaki çöplüğe doğru giderken bastırıcıya giriyor...son virajın olduğu nokta nın üzerine varmadan sağdan %30-40 civarı asimetrik kapanma oluşuyor..kanat biraz sağa dönüyor..bu sırada soldaki kravatı fark eden pilot müdahale diyor ve kanat bir anda soldan spin vari sat vari dönüşle yamaca vuruyor. burada dönüş sanırım 2 yada 3 tur..Yani tepeye çok yakın bir mesafe.pilotun bu dönüşünü ve tepeye çarpmasını görür görmez Umke harekete geçiyor.Umke ekibi pilotu yol kenarında buluyor anlaşılan çarpmadan sonra arkadaşımız aşağı yola yuvarlanıyor "bu kısmı umke ekibi kaza yapan pilotu yol kıyısında bulduk dedği için yazdım"..

tepede olayıda gören görevli arkadaşlar ve umke ekibi derhal olay yerine ulaşıp müdahalede bulunuyorlar..sanırım 6-7 dk içinde sağlık ekibi olay yerine intikal ediyor..yarışmanın selahiyeti için belli bir süre sonra yarışma durdurulup pilotların inmesi isteniyor..

hava durumuna gelince hava durumu ile ilgili brifingi murat çiftçi ve yiğit yıldırım verdi..yarışmaya mani yada engel teşkil edecek bir hava durumunun olmadığı söylendi..

allah tolgar kardeşimin mekanını cennet eylesin..geride kalanlara sabırlar versin..hepimizin başı sağolsun..
acımız çok büyük ..kelimeler yetersiz kalır

bu kaza oluşumu harunun jandarmada olan video kayıtlarından gördüğünün benim ondan duyduğumdan ibarettir. o akşam yarışmadaki pilotlar görevliler ile bu bilgiyi herkes ile paylaştık ve bilgilendirme yapıp yarışmayı iptal ettik..

afşin

Kullanıcı avatarı
gwildor
Ad Soyad: Savaş Durmaz
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #57 gönderen gwildor » 9 yıl 9 ay önce (10.06.2014, 16:37)

Tolkar'la Bozdağ yarışmasından birkaç hafta önce pilot bir arkadaş aracılığla tanışıp birkaç saat sohbet etme şansımız olmuştu .Sohbet sırasında kendisi , yakın bir zamanda Fethiye'de SİV sırasında Full stall yaparken paraşütün içine düştüğünü ve bulabildiği az bir aralıktan yedek paraşütü atabildiğini anlatmıştı.Uçuş bölgesi olarak, Bozdağ'dan hiç uçmadığını ..eğitmeninin Bozdağ bölgesini çok riskli bulduğunu... anlatmıştı.. Sanırım sohbetin bu kadarlık kısmı bile Tolkar 'ın uçuş potansiyelini anlamaya yetiyor .
Durum böyleyken , hala eğitmen gözetiminde uçarken , eğitmeni bu yarışmaya girmesine hangi havacılık mantığıyla izin verdi.. işte benim merak ettiğim bu .

Kullanıcı avatarı
htamerursavas
Ad Soyad: Hüseyin Tamer Ursavaş
Aldığı Beğeni: 91 / 9
Pilot Menüsü: 

Mesaj #58 gönderen htamerursavas » 9 yıl 9 ay önce (10.06.2014, 18:23)

Aslında kaza için yapılabilecek tartışmaları başka başlık altında yapsak daha gzel olur. Taziyelerin altında tartışma yapmayalım. İsteyen lütfen yeni bir başlık açsın geniş geniş konuşalım.

Kullanıcı avatarı
ceremcem
Ad Soyad: Cerem Cem Aslan
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Re: kaza raporu

Mesaj #59 gönderen ceremcem » 9 yıl 8 ay önce (14.07.2014, 21:14)

afsin yazdı:böyle bir acıyı allah kimseye yaşatmasın..olayın şokunu daha atamadım ama org komitesinden biri olarak ogün akşam harun zafer ertürk ün jandarmada izlediği ve gördüğü kısımlar kadar kazayı yazacam..

pilot: tolkar uslu
kanat: sanırım arcus 7
buradaki diğer bilgiler harnes kask seviye vs bilmiyorum..

Sebep: Tepeye yakın Asimetrik kapanma

kazanın oluş şekli;
pilot en sonlarda eğitmeni tarafından kaldırılıyor..yaklasık olarak 10-12 dk tepenin sağında yükseliyor ve göl manzarasını görüyor..sonra start noktası olan sağdaki çöplüğe doğru giderken bastırıcıya giriyor...son virajın olduğu nokta nın üzerine varmadan sağdan %30-40 civarı asimetrik kapanma oluşuyor..kanat biraz sağa dönüyor..bu sırada soldaki kravatı fark eden pilot müdahale diyor ve kanat bir anda soldan spin vari sat vari dönüşle yamaca vuruyor. burada dönüş sanırım 2 yada 3 tur..Yani tepeye çok yakın bir mesafe.pilotun bu dönüşünü ve tepeye çarpmasını görür görmez Umke harekete geçiyor.Umke ekibi pilotu yol kenarında buluyor anlaşılan çarpmadan sonra arkadaşımız aşağı yola yuvarlanıyor "bu kısmı umke ekibi kaza yapan pilotu yol kıyısında bulduk dedği için yazdım"..

tepede olayıda gören görevli arkadaşlar ve umke ekibi derhal olay yerine ulaşıp müdahalede bulunuyorlar..sanırım 6-7 dk içinde sağlık ekibi olay yerine intikal ediyor..yarışmanın selahiyeti için belli bir süre sonra yarışma durdurulup pilotların inmesi isteniyor..

hava durumuna gelince hava durumu ile ilgili brifingi murat çiftçi ve yiğit yıldırım verdi..yarışmaya mani yada engel teşkil edecek bir hava durumunun olmadığı söylendi..

allah tolgar kardeşimin mekanını cennet eylesin..geride kalanlara sabırlar versin..hepimizin başı sağolsun..
acımız çok büyük ..kelimeler yetersiz kalır

bu kaza oluşumu harunun jandarmada olan video kayıtlarından gördüğünün benim ondan duyduğumdan ibarettir. o akşam yarışmadaki pilotlar görevliler ile bu bilgiyi herkes ile paylaştık ve bilgilendirme yapıp yarışmayı iptal ettik..

afşin

Asimetrik kapanmaya uygun müdahale yapılmadığında olabilecekleri görmek için şöyle bir deneme yaptım: https://vimeo.com/100686986