Tandem uçuşta affedilemez hata

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen ganos » 1 on yıl 7 yıl önce (27.02.2007, 17:23)

ben bunun gerçek olduğuna inanmıyorum. bu durum karşısında herkes o kadar sakin o kadar işine odaklanmış ki normal bir şey yaparlarmış gibi. arkadaşlar dublör olsa gerek. bence göremediğimiz bir emniyet tedbiri alınmış ta şov yapıyorlar havası var. trapezciler beline tel falan bağlar ya!...
okuduğum gibi yazıyorum: "diyer" videoyu bulan arkadaş olursa yayınlasın ne olur!...

Kullanıcı avatarı
kiziroglu
Ad Soyad: Kemal Gül
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen kiziroglu » 1 on yıl 7 yıl önce (27.02.2007, 17:51)

ARKADAŞLAR ben o videoyu oraya koyarken birilerini deşifre etmek yada rencide etmek için koymadım sadece ilginç olacagını düşündügüm için koydum ama bakıyorumda kılıçlar çekilmiş infaz senaryoları yazılıyo eleştiri yaparken iyi niyetli olalım hepinizin başına gelebilecek türden bir vaka
selamlar kiziroglu

İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen İbrahim Altın » 1 on yıl 7 yıl önce (27.02.2007, 19:13)

Evet konuyu ilk başlatan olarak aynı rahatsızlığı bende duymaya başladım açıkçası.Kemal Bey gibi benim de amacım arkadaşımızın hatasını deşifre edip kendisi küçük düşürmek değildi,ama olayın seyri değişmeye başladı birdenbire.Tamam kabul ediyorum yaptığı çok hatalı birşey ve savunulacak bir yanı yok ama yapmayın arkadaşlar bu kadar da acımasız olmayın.Tandem uçan biri olarak bu kadar yargısız infaz karşısında şu an bu başlığı açtığıma pişman oldum ve ilk yazımı da düzeltiyorum.Konuya bilen bilmeyen herkes balıklama daldı tamam pilotun hatasın affedilemez ama bu kadar da üzerine gitmemek gerektiğini düşünüyorum.zaten kendileri de bu olaydan iyi bir ders çıkarmışlardır ve aynı hatayı da bir daha tekrarlayacaklarını hiç sanmıyorum.Ama tandemde de şakaya gelmiyor bu hadiseler.Lütfen eleştirilerimizin dozunu bu kadar arttırmayalım sonuçta hiçbirimiz bu işi dört dörtlük yaptığımızı iddia edemeyiz.Zaten pilotu tanıyan arkadaşlar da iyi birisi olduğunu söylüyorlar.Bu yüzden eleştirilerimizin dozunu düşürelim lütfen

Kullanıcı avatarı
tesviyeci
Ad Soyad: Ali Demir
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen tesviyeci » 1 on yıl 7 yıl önce (27.02.2007, 19:31)

Allah'tan adamda iyi kol kası varmış son ana kadar dayanmış ve yere birkaç metre kala atlamış. Havacılık aşkı işte hemen gene tandem yapmış:) ama ben olsam tandem yapmadan önce soluğu savcılıkta alırdım yada daha iyisi iner inmez o plotu sahilde döverdim neyse.

Kullanıcı avatarı
skydiver
Ad Soyad: Volkan Şekerci
Pilot Menüsü: 

Mesaj #25 gönderen skydiver » 1 on yıl 7 yıl önce (27.02.2007, 19:52)

hadi affedelim.
olur böyle hatalar. ne olacak canım, adamı bağlamamışsa. türkiye'deyiz nasılsa. izler izler heyecanlanırız.

nasıl olsa her 20 uçuş yapan tandem adam uçuruyor, tandemciyim diyor (elinde tandem pilot sertifikası da yokken). farketmez.

affettim ben. herkese tavsiye ederim. mutluuyum şimdi. çok hem de.

hatta ne yapın biliyor musunuz, eşe dosta eğitim verin. nasıl olsa onun da bir engeli yok, yasal düzenlemesi yok.

daha düne kadar birisi bir başkasına dhv 1 diye dhv 2 kanat gönderdi diye kıyametler kopuyor, imzalar toplanıyordu. adamı yerden yere vurmakla kalmadınız aynı zamanda hertürlü hakareti ettiniz, moderatörler tarafından yazılarınız düzeltildi, birkaç mesaj silindi hakaretler ve isimleri rencide ettiği için. forumdan da uyarıldınız açık açık. şimdi nedir bu pollyanna tavrı ? ne oldu o hallerinize ? ucu kime dokundu da birden yön değişti. orda birisi farklı bir kanat sattı diye linç edilmedi mi ?

bu videodaki adamlar ne tandem uçurmaktan anlıyor ne de havacılıktan.

böyle dikkatsizlik yapma lüksü yok çift can taşıyan adamların. ve böyle adamlar tandem insan uçurmaya devam ettiği sürece de isterseniz başlığı, isterseniz videoyu değiştirin, bu camiaya zarardan başka yararınız dokunmaz da.

hadi bakalım. affedelim, ne de güzel işte. yaşasın dostluk kardeşlik lay lay.

(ben gerekli yaptırım için gerekli yerlere başvururum, kimse destek vermese de olur)

Kullanıcı avatarı
KARAGÖZ
Ad Soyad: Deniz Karagöz
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #26 gönderen KARAGÖZ » 1 on yıl 7 yıl önce (27.02.2007, 23:02)

yer tünektepe. uçuran kişi hala tandem pilotu

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #27 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 7 yıl önce (28.02.2007, 01:33)

skydiver a katılıyorum... affedices de ne olucak?? tandem pilotu ise işini 4 4 lük değil 8 8 lik yapması gerekiyor... tek başına uçup kendi sorumluluğunu almıyor, işi hiçbir şekilde bilmeyen bacak ve göğüs kolonlarının ne olduğunu bilmeyen bir yolcu taşıyor ve onun da tamamiyle sorumluluğunu ve riskini alıyor. ben hiçbir şekilde bu hatayı kabul edemem. allahtan bir kaza ile sonuçlanmamış. eğer kaza olsaydı ne mi olurdu?? en önemlisi bir insan ihmal yüzünden hayatını kaybederdi, arkasından haberler yazılırdı yamaçparaşütü yapan pilot yolcusunu düşürdü diye. Ticari anlamda bu işi yapan kişilere dolaylı da olsa birdarbe inerdi. daha sonra uçuşa başlıycak olan özellikle üniversite kulüplerinde ( ki bu spora en çok katkı sağlayan ve gelişimine yardımcı olan organdır) uçmak isteyen arkadaşların sayısı gerek kendi kararları olsun gerekse ailelerinin istememesinden olsun bu spora giremeyecek ve belkide çok iyi yetişecek olan bir pilotu baştan kaybedicez. YP sporu çok tehlikeli insanların öldüğü korkutucu bir spor olarak tanınacak. olumlu düşüncelerin yerini soru işaretleri, bilgisi olmayanların düşüncelerini de olumsuz düşünceler kaplıyacak.... Zincirleme reaksiyon diyebiliriz.
ilginç olduğu için koymuşsunuz bu videoyu ama ilginçlikten kastınız komiklik ise hiç komik değil, ha ilginçlikten kastınız komiklik değilse de olay bu kapıya çıkıyor zaten. bizimde bu yorumları yapmamız gayet normal bence. biz hakaret etmedik, kötü sözler söylemedik! ama olayın gerçek boyutu bu!!!gerçekleri söyledik sadece!denetlenmesi gereken ve yapılması gerekenlerin bu şekilde gündeme gelmesinden üzüldüğüm, ama bu olayları izleyerek artık bir denetleme merciisinin karar alma organın oluşturulması gerektiğini şiddetle savunuyorum. SHGM var ama bunu daha alan daraltarak odaklanması gerekmekte.

Kullanıcı avatarı
serhat
Ad Soyad: Serhat Kocaerol
Aldığı Beğeni: 5 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #28 gönderen serhat » 1 on yıl 7 yıl önce (01.03.2007, 03:00)

Son 5 yılda yamaç paraşütü çok populer bi hale geldi fakat gelişen sporu kontrol edecek bir yapı yok ne yazık ki. THK bırakın tünek tepedeki tandem pilotlarını kontrol etmeyi ölüdenizdeki pilotları bile kontrol etmiyor. her yıl mutlaka bir kaç yaralanmalı kaza oluyor ve bunlar rapor edilmiyor.

Biz kendi aramızda kontrolu sağlamak için ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ DERNEĞİ' ni kurduk. Örneğin pilotlar kasksız uçamıyor eski paraşütler le uçulmuyor. cezai bir yaptırım olmasada uyarılar iş görüyor.
bu derneğin kurulması; bir ihtiyaç olduğu açık olan federasyonunda ilk nefesi oldu.

bakın dünyanın bi ucundaki bi ülke olan nepalde ki SUNRICE PARAGLIDING şirketinin tandem pilotlarının profillerini incleyin

http://www.nepal-paragliding.com/pilotprofiles.htm

mutlaka inceleyin...

Kullanıcı avatarı
muraks
Ad Soyad: Murat Aksoy
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #29 gönderen muraks » 1 on yıl 7 yıl önce (01.03.2007, 10:30)

Bir de bu videoyu izleyin. Görüntüler komik ve korkunç ama hiçbiri konu başlığındaki görüntü kadar insanın kanını dondurmuyor.

http://www.dhv.de/typo/Indian_Style.321.0.html

roketsan
Ad Soyad: Tolga Can
Pilot Menüsü: 

Mesaj #30 gönderen roketsan » 1 on yıl 7 yıl önce (01.03.2007, 11:03)

muraks yazdı:Bir de bu videoyu izleyin. Görüntüler komik ve korkunç ama hiçbiri konu başlığındaki görüntü kadar insanın kanını dondurmuyor.

Bu adamlar tam çılgın Ama dağları çok guzel.

İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #31 gönderen İbrahim Altın » 1 on yıl 7 yıl önce (01.03.2007, 13:43)

muraks yazdı:Bir de bu videoyu izleyin. Görüntüler komik ve korkunç ama hiçbiri konu başlığındaki görüntü kadar insanın kanını dondurmuyor.

Kalkış yaparken bu kadar uzun süre kalkış koşusu yaptıklarına göre ,adamlar anladığım kadarıyla ya çok eski kanatlarla uçuyorlar artık hava geçirgenlği had safhada ya da kilo limitlerinin üzerinde uçuyorlar.

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #32 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 7 yıl önce (01.03.2007, 21:54)

ne kilo limiti yaaaauuwww.. kanat kanat değil ki, migros poşetlerini birbirine bağlasam daha güvenli olur :) ama konu o video değil onlardan önceki video.. b ence tartışılması gereken ilk 2 videoda olan olaylar.

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #33 gönderen yener » 1 on yıl 7 yıl önce (01.03.2007, 22:21)

arkadaslar merak ettiginiz videonun ikinci kaydi burdan buldum sanirim izleyeceksiniz buyurun
http://www.youtube.com/watch?v=akIot2YPO9s

roketsan
Ad Soyad: Tolga Can
Pilot Menüsü: 

Mesaj #34 gönderen roketsan » 1 on yıl 7 yıl önce (01.03.2007, 23:27)

yener yazdı:arkadaslar merak ettiginiz videonun ikinci kaydi burdan buldum sanirim izleyeceksiniz buyurun
http://www.youtube.com/watch?v=akIot2YPO9s

zaten bulunmuşdu :) . sen birz gec kaldın.

Kullanıcı avatarı
ismailfarsakoglu
Ad Soyad: İsmail Farsakoglu
Pilot Menüsü: 

Mesaj #35 gönderen ismailfarsakoglu » 1 on yıl 6 yıl önce (12.07.2007, 11:18)

videonun devamı youtube da yamaç paraşütü samet2 yazıp aratırsanız bulabilirsiniz sonunda yere 3-4 metre kala atlıyor ve şans eseri yaralanmıyor sanırım hata bunu şov ve eğlence olarak görmeleri onlarıda içerse bu temelde bir spor ve kurallarınca yapılmadığında ölümcül olabiliyor bir sürü örneği var o yüzden tüm uçan arkadaşlarıma önce güvenlik diyor kazasız uçuslar diliyorum

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #36 gönderen derajan » 1 on yıl 6 yıl önce (12.07.2007, 14:29)

yoksa ben mi yanış duyuyrum, yoksa bu geri zekalı alamanlar kürdistan diye bir ülkemi sayıyor....
lütfen videoyu izleyin...
bu konuda sinirlerim cok gerildi ve bu dhvnini internet sitesinin türk hackerlar tarafından hacklenmesi için yeterli bir kanıt ben bu yönde bir hack grubuna ihbar geciyorum dhv nini sitesinin sonunu getiririler evelallah...

Kullanıcı avatarı
derajan
Ad Soyad: Yusuf Biçer
Aldığı Beğeni: 2 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #37 gönderen derajan » 1 on yıl 6 yıl önce (12.07.2007, 14:31)

ayrıca almanca bilen arkaşlarımdam ricam bir almanca kınama metni yazıp buraya eklesinler ve biz hepimiz o taslagı bir bombardıman yapalım geri zekalı almanlara gönderelim lütfen ilginizi bekliyorum bu konuya...

Kullanıcı avatarı
egemenfidan
Ad Soyad: Egemen Fidan
:
Dealer
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #38 gönderen egemenfidan » 1 on yıl 6 yıl önce (13.07.2007, 04:02)

ibrahim merhaba bu videonun sonunda yolcuyla sahile iniyorlar biraz zor lu bir şekilde ama en azından ciddi bir sakatlık olmuyor
yalnız kesinlikle affedilmez bir hata
tandem pilotunun
" önce yolcu "mantıgını untumaması gerektiğini düşünüyorum
iyi uçuşlar
bursa da görüşmek üzere