Mercimektepe 2014 KAza Raporu

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Alim
Ad Soyad: Alim Yıldırım
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mercimektepe 2014 KAza Raporu

Mesaj #1 gönderen Alim » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 14:05)

Kaza Raporu

Mercimektepe 2014
29 Temmuz 3 Ağustos tarihleri arasında Tokat Şenyurt Beldesi sınırlarında yer alan Mercimektepe uçuş pistinde yamaç paraşütü mesafe yarışması yapıldı. Yarışmanın ilk üç günü görev uçuşları yapıldı. Bir kişi yedek attı zarar görmeden inişini yaptı. Bir kaç kişi ağaca indi, elektrik tellerine takılan bir arkadaşımız oldu sadece kanadı zarar gördü ve 4. Görev gününde çatıya inen bir pilot oldu kendisi zarar görmedi sadece çatıda hasar oldu. Bütün bunlar dışında bizi çok üzen kaza Cenay Altıntaş’ın ölümü ile sonuçlanan kazadır. Bu kaza detayları şöyle gelişti ;

Pilot: Cenay Altıntaş
Kanat : Ozone Rush 3
Harnes : Sup Air Evo
Kaza : Tepe önünde öne çıkıntı yapan büyük bir kayalık ile yamaç arasından kalkış pisti hizasından biraz daha alçak bir noktada pilot sert bir kapanma yaşıyor ve bir kaç saniye müdahale etmeye çalışıyor. Daha sonra yedek paraşütünü atıyor ancak tepeye çok yakın olduğu için irtifa hemen bitiyor ve ans noktalarından pilot kayalara çarpıyor. Bu nokta pilot brifinglerinde uyarıları yapılan potansiyel türbülans noktalarından biriydi. Yeterince yüksekten veya çıkıntı şeklinde olan kayanın ön tarafından geçilmesi gereken bir noktaydı. Zaman zaman buna benzer riskleri maalesef hepimiz alıyoruz.

Yarışmanın 4. Görevi için pilotlar kalkış pistindeydi. Yarışmanın ana pisti olan güney pistinde saat sabah 10:30 dan itibaren esen kuzey rüzgarı yüzünden pilotları önce kuzey ve doğuya esen piste taşıdık. Saat 12:30 ile 13:00 arasında termik döngülerin güney tarafında daha iyi kalkış verdiğini gözlemleyerek güney pistine geri döndük. Uzatılan pencere kalkış saati olan 14:00 ten önce tüm yuarışmacı pilotlar kalkışlarını yapmıştı ve termik döngüler başlamıştı. Kalkış yapan pilotların oldukça iyi irtifalar aldığını gözlemliyorduk. Yarışmanın en iyi havasıydı ve yerel irtifa rekoru kırıldı diyebiliriz. Gün içinde ısınmaların çok fazla olacağı ve nemin %20 ye kadar düştüğü bilgisi verilmişti bize. Bu durumda geç olsada termiklerin çok iyi çalışacağını tahmin ediyorduk. Termal aktivite başladığında sert tavırlar sergileyebileceği, hızlı çıkışlar olabileceği ve kapanmaların olabileceği yönünde pilotlara kalkış öncesi uyarılarımızı yaptık.
Tüm pilotların kalkışından sonra saat 14:45 civarlarında uçan pilotların uyarısı ile kalkış pistinin sağ ön tarafında bir pilotun kapanma yaşadığı ve yedek paraşütünü attığı uyarısı geldi. Aynı zamanda yedek paraşütün pilot kayalık alana çarpmadan önce maalesef şişmediğini de uçan pilot söyledi. Havadaki pilotların yardımı önce bazı arkadaşlar olay yerine doğru hareketlendiler. İlk yardım ekibi de arkalarından aynı noktaya yaya olarak hareket etti. Kaza yerinin alt tarafında toprak yol olduğu bilgisi gelince iki adet UMKE arazi aracı bu noktaya doğru yola çıktı. Bende bu araçlardan birine bindim. Kaza yerini görebileceğimiz alt toprak yola giderken pilotun hayatta olduğu ve bilincinin yerinde olduğu bilgisi geldi. İlk anda aldığımız bu iyi haber bizi çok sevindirmişti ama devamı böyle olmadı maalesef. Pilotu bulunduğu yerde sabitlemek ortam koşullarını değerlendirerek operasyonun devamını planlamak gerekiyordu. Pilotun bulunduğu yer kayalık içbükey bir çanak yapısında olduğu için helikopter dahil seçenekler değerlendirildi. Bu sırada Kaymakam Bey’in olay ile direk olarak çok hızlı ilgilendiğini belirtmem gerekir özellikle çünkü geçmişte yaşadığım pek çok olayda maalesef bu ilgiyi görmediğimiz olmuştur. Helikopterin yeterli zamanda gelemeyeceği yani en az 1 saat gerekeceği bilgisi gelince AFAD yardımı ile pilotun aşağı indirilmesi kararı ilkyardım ekipleri tarafından verildi. UMKE araçlarından biri tam olarak kaza yerinin altına gitti. Aynı zamanda her ihtimale karşı Sivil Savunma Ekiplerine haber verildi ve bu ekipte kaza yerine doğru yola çıktı. Sedye ve diğer malzemelerle bir kaç kişi olay yerine tırmanmaya başladı. Bu arada bende AFAD ekibine toprak yolu göstermek üzere Şenyurt tan Mercimektepe ye çıkan yola gidip beklemeye başladım. Bunu yapmadan önce olay yerindeki toplama görevleri olan arkadaşlardan görev yerlerine dönmelerini istedim çünkü havada bir çok pilot vardı. Bir adet UMKE aracı ambülansın diğer pilotların güvenliği için yedeğe alınmasını bekledikten sonra görev iptali veya durdurulması planını yaptım. Maalesef ben UMKE aracı ile tepeye çıkan yola gitmeden önce olay yerinden pilotu kaybettiğimiz yönünde bilgi geldi. Bu kısım önemli Cenay’ı taşınmaya başlamasından önce maalesef olay yerinde kaybettik. İç organlardaki kanama dolayısıyla kaza sonrasındaki bir saat içinde maalesef Cenay’ı kaybettik. AFAD ekibi de geldikten sonra bu noktadan sonra operasyon ekibi risk almadan pilotu aşağıya ambülansa indirdi ve oradan Turhal Devlet Hastahanesi’ne saat 16:00 ile 16:30 arasında götürüldü. Hastahanede ilk önce acil veya yoğun bakımda müdahale edildi. Bu müdahale prosedür gereği yapıldı. Bu noktada bize de hala nabız olduğu gibi haberler geldi ilk anda ancak ilkyardım müdahalelerinde kullanılan şok veya adrenalin gibi uygulamalar yüzünden ölüm sonrası nabız alınması gibi durumların normal olduğu durumunda bir değişmenin söz konusu olmadığı bilgisi kesin olarak verildi.

Alim Yıldırım
Yarışma Direktörü

Bana ulaşmak isteyenler özelden mesaj atabilirler.

Kullanıcı avatarı
Pinokkyo
Ad Soyad: Önder Aşık
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Pinokkyo » 9 yıl 7 ay önce (06.08.2014, 17:02)

Hem hemşom hem de komşum olmasına rağmen tanışma fırsatımız olmamıştı kendisiyle.
Allahım gani gani rahmet eylesin. Sevdiklerine, dostlarına ve akrabalarına sabır versin inşallah.

Kullanıcı avatarı
Adem Tırpancı
Ad Soyad: Adem Tırpancı
Aldığı Beğeni: 7 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Adem Tırpancı » 9 yıl 7 ay önce (09.08.2014, 00:31)

Allah rahmet eylesin, ailesine sabırlar versin.