uçmadan ilk kaza....

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
huzzik
Ad Soyad: Salih ÜNLÜTÜRK
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

uçmadan ilk kaza....

Mesaj #1 gönderen huzzik » 1 on yıl 6 yıl önce (09.04.2007, 10:39)

bu pazar yer çalışmasında daha paraşütü kaldırmadığım halde rüzgarın hain bi saldırısına uğradım ve yerde yaklaşık 25 m sürüklendim tabii yanlız olmadı birde beni tutan arkadaşım vardı.cehennem silahı filminin sonunda kahramanlarımız nasıl hertarafı çiziklerle desenlenmiş oluyorsa bizde öyle olduk tabii paraşüttede 2 yıltık oluştu.. :oops:

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen PROFLY » 1 on yıl 6 yıl önce (09.04.2007, 10:57)

merhaba Salih Bey..

Sanırım yeni bu spora başlamaktasınız..

Bu tür olaylar hevesinizi kaçırmasın. yalnız bundan da bir ders çıkarmalısınız..

Bu sporda teorik bilgi şarttır. Dolayısıyla sürüklenmeden kurtulma kurallarını bir gözden geçirince hah ben keşke şöyle yapsaymışım diyeceğiniz püf noktalar görebilirsiniz..

yer çalışmasını keşke sert rüzgarlı bir havada yapmasaydınız. kanat hakimiyetiniz arttıkça hangi kolonun ne işe yaradığını daha iyi kavradıkça ve hızlı refleksler gösterdikçe bu hatıranıza gülüp geçersiniz.. şimdilik biraz daha stabil ve az rüzgarlı havalarda yer çalışması yapmanızı öneririm..

İyi günler. tekrar geçmiş olsun..

Kullanıcı avatarı
huzzik
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen huzzik » 1 on yıl 6 yıl önce (09.04.2007, 11:02)

tabii doğrusunuz ama hava çok güzeldi o rüzgar nerden geldi anlamadım birde geriye dorğu kara üstü düşünce sadece sağ tarafın b kolonunu ve firenleri asılabildim sol kolonlar altımda kalmıştı o sürüklenme anında hareket zor olduğu içinde çıkaramadım ama bunlar birer tecrübe oluyor.eğer birdaha böyle bişi olursa(inş. olmaz) aynı şekilde soğuk kanlı olup daha doğru hareketlerde bulunucam siz tecrübeli pilotlardanda bu kazalarda neler yapmamız gerektiği konusunda yorumları bekliyorum.
teşekkürler

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 6 yıl önce (09.04.2007, 19:46)

sürüklenirken sakın frenlerin ikisini birden çekme.. daha çok sürüklenmene neden olur bu.. en güzeli frenlerden birini sonuna kadar hatta kulak eline gelene kadar asılmak 8) bende yaşadım birkere sürüklenmeyi ama sert rüzgarda kanatla oynamanın tadı başkadır... aa mutlaka teorikleri gözden geçir ve kesinlikle soukkanlı ol. heycan panik seni daha zora sürükler ;)

Kullanıcı avatarı
mahomedia
Ad Soyad: M. Emin Öner
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen mahomedia » 1 on yıl 6 yıl önce (09.04.2007, 23:22)

Dizlik dirseklik ve sürtünmede sizi koruyacak bir kaç kıyafet/tulum çok ama çok faydalı olacaktır. Mesela bu askeri tulumlar var, onlardan bulabilirseniz süper olur. Kolay kolay yırtılmaz ve kendinizi çok güvende hissedersiniz. İyice tecrübe kazanınca artık sürüklenme başlamadan durumu kurtaracak hale gelirsiniz. Kesinlikle başlangıç aşamasındayken her türlü tedbiri almak en mantıklısı.

İyi uçuşlar. Havalar çok güzel olmaya başladı ama ben daha bir açılış yapamadım :)
Umarım bu yıl çok eğleniriz ...

Kullanıcı avatarı
ORKO
Ad Soyad: Mehmet Gönüllü
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen ORKO » 1 on yıl 6 yıl önce (11.04.2007, 23:08)

kesinlikle katılıyorum... özellikle dizlik abi....

diz kapağı çok önemlidir... en az kafa tası kadar...
vücudun yükünü taşıyan uzuvların zarar görmesi çok kötü... mesela bugün uçuşa gittiğimde dizliği takmadım... :P -1 puan

güvenli ve tedbirli uçuşlar...

Kullanıcı avatarı
huzzik
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen huzzik » 1 on yıl 6 yıl önce (12.04.2007, 10:25)

bende uçmadan çakıldığım :D gün kaskı allahtan takmıştım kafa üstünden iki defa dönerek geçince kendimi hip hop çılar gibi hissettim :P