Ordu boztepe kirimli kaza 😔

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
FATİH24
Ad Soyad: Fatih Kursad
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Ordu boztepe kirimli kaza 😔

Mesaj #1 gönderen FATİH24 » 8 yıl 7 ay önce (17.08.2015, 00:28)

Kullanıcı avatarı
JPPAKİN
Ad Soyad: Akın Murat
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen JPPAKİN » 8 yıl 7 ay önce (17.08.2015, 08:03)

çok geçmiş olsun..allah şifa versin...videodan spin olmuş gibi göründü ama tam anlayamadım...

Kullanıcı avatarı
aspex
Ad Soyad: Tarık Yıldırım
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 105 / 15
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen aspex » 8 yıl 7 ay önce (17.08.2015, 10:21)

Ahmet arkadaşımıza öncelikle geçmiş olsun diyoruz.
Bir başka konuya değinmeden geçmek istemiyorum;
Ordu Boztepemizin son 1 yıldır yamaç paraşütü kazalarıyla anılır olması ve kaza yapanların %90 dışarıdan gelen pilot arkadaşlardan oluşması yerel pilotlar olarak bizleri üzmektedir.
Ordumuzun topografik yapısından dolayı zor bir take off ta kalkış yapmaktayız ve yine dar bir iniş alanına iniş planlamaktayız. Dışarıdan gelen arkadaşlarda bu durumu bilmediklerinden veya bilip önemsememelerinden dolayı buna benzer elim kazalar bilgimiz dışında yaşanmaktadır.
Benim ricam Orduya uçmak için gelecek olan bütün pilot arkadaşlarımın tanıdıkları yerel bir pilotla uçuş planlaması yapmalarını talep ediyorum.
Tanıdığı olmayan pilot arkadaşlarıma da bana ulaşmaları durumunda yardımcı olacağımı hatırlatmak istiyorum.
Ahmet kardeşimize Ordu Sportif Havacılık olarak acil şifalar diliyoruz...

Kullanıcı avatarı
hisleyen07
Ad Soyad: Hüseyin İşleyen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen hisleyen07 » 8 yıl 7 ay önce (17.08.2015, 11:01)

spin değilde sanki kapanma oldu gibi. binalara karşı iniş yapılıyor videodan gördüğümüz öyle. binaların türbilansı etkilemiş olabilir. o bölgedeki pilotlar bizi bilgilendirirse seviniriz. ayrıca çalıya düşmesi şans olmuş.

Kullanıcı avatarı
FaLpY
Ad Soyad: Mesut Alp Poyraz
:
100+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen FaLpY » 8 yıl 7 ay önce (17.08.2015, 11:14)

Kazayı malesef çıplak gözle birebir görmüş bulunmaktayım.
Gördüklerimi aktarmaya çalışayım.

Kanat Marka Model : Ozone Buzz
Pilot : Ahmet Bilge

Pilot arkadaşımız Giresun bölgesinden.Pilotaj seviyesini çok bilmiyorum , ama Ordu Boztepe de çok fazla uçtuğunu görmedim.

Kaza nın oluş şekli : Kazanın oluş şekli bölge yapısıyla ilgili değil.Malesef yanlış bilgi , pilotaj hatası gibi unsurlar içeriyor.
Kaza sırasında rüzgar kuzey doğu dan 15 km civarı idi.Kuzeydoğu rüzgarı bizim bölgenin en ideal rüzgarıdır.Kazadan bir kaç dakika önce inişimi gerçekleştirmiş kanadı topluyordum.Kafamı kaldırdığımda yaklaşan Ozone kanadın inişe doğru geldiğini ve yüksek olduğunu farkettim.Fakat rüzgarı karşılamıştı ve süzülüşe bıraksa pistin sonunu bile bulmadan inişini gerçekleştirebilirdi.
Tekrar baktığımda Ahmet yüksek kalıp inemeyeceğini düşünüp paniklemiş olsa gerek ki frenleri neredeyse beline kadar çekmiş olduğunu farkettim.Hemen fırladım frenleri sıfırla diye bağırdım fakat kanat sağdan spin olmuştu. Spinin etkisiyle karaya doğru döndü ve spinden çıkıp öne saldırdı.Pilot kanadın altında yaptığı salınım ile yerdeki bitki topluluğunun içine daldı.Bu belki çarpmanın şiddetini azaltmış olabilir.
Sonuç belde ve kalçada kırıklar var.İnşallah kısa zamanda düzelir ve sağlığına kavuşur.

Dışarıdan gelip Ordu da uçmak isteyen arkadaşlar için önceden yazılmış yazı :

http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=16638&highlight=

Kullanıcı avatarı
hisleyen07
Ad Soyad: Hüseyin İşleyen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen hisleyen07 » 8 yıl 7 ay önce (18.08.2015, 17:36)

İnişe gelen kanat nasıl spin oluyor anlamıyorum. Aynı kanat bendede var. Alanyada hoca gözetiminde spine sokmaya çalıştım 3-4 turda zor girdi. Bazen ummadan spine girebiliyor demek. Ama kaza videosunda sanki düz gidiyor biranda stola girmiş gibi düşüyor

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen Airbender » 8 yıl 7 ay önce (18.08.2015, 18:08)

Kanat Yan rüzgarda deep stall seviyesinde gereksiz fazla fren sonra sağa dönüş(neden nasıl, Mesut Alp anlatmış) arka rüzgarı alınca roket.
Mesut Alp daha iyi bilir ama frenleri azaltarak ilk pozisyonda deniz solunda teleferik istasyonu solunda diğer tarafa gayet rahat inebilirdi. Son yaklaşması zaten yanlış.