fethiyede kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
sfedakarturk
Ad Soyad: Selcuk Fedakarturk
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

fethiyede kaza

Mesaj #1 gönderen sfedakarturk » 1 on yıl 6 yıl önce (02.05.2007, 22:53)

arkadaşlar fethiyedeki kaza ile ilgili ,ayrıntılı bilgisi olan varmı.kaza nedeni vb,kazasız uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
selim_gurbuz
Ad Soyad: Selim Gürbüz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen selim_gurbuz » 1 on yıl 6 yıl önce (02.05.2007, 23:00)

Selam arkadaşım kaza yapan arkadaşlar RUS kökenli öğrencilermiş akro yaparken birisi paket olmuş diğer arkadaşı ise yedek atmasına rağmen ağır yaralanmış ikiside acemilermiş..

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 00:52)

Malesef birisi yolda vefat etmiş :( , diğeri yaralı kurtulmuş.

http://www.gazetevatan.com/root.vatan?e ... tegoryid=7

Kullanıcı avatarı
sinanpaşalı
Ad Soyad: Halil Akdeniz
Aldığı Beğeni: 9 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen sinanpaşalı » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 01:22)

çok kötü bir kaza. içim hürperdi. Ailesinin başı sağolsun

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

kafamı kurcalayan bir şey var

Mesaj #5 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 04:49)

turizim cenneti turkeyyy. turizmi canlandırmak adına milyarlarca yatırım yapan bir ülkede dünyaca ünlü bir piste sahip olcan 5 kuruş para yatırmıycan. bu ne iştir. 1 ambulansı oraya bırakmak, ilk yardım müdehale ekibi hazır tutmak, sahile 1 tane bot koymak kaç milyara mal olacak. hadi çok milyara mal oldu. adam akıllı yatırımını yapınca o bölgeye gelen turist sayın ne kadar olacak o bölgenin gelişimi deli gibi artacak vs vs vs. adam denize çakılıyo bot tutmamış diye para koparma derdiyle koşturan botcu var hadi ya ambulans. 20 dk sonra geliyor. bir ülke elindeki doğal kaynakları ancak bu kadar heba eder. ve türkiyede uçan herkese sesleniyorum ölü denize bi şekilde el atılmalı. bilenler bilir bilmeyenlerde siv için gidince görür bu mükemmel yeri bu ölümlerle bu ihmalkarlıklarla bir süre sonra kaybedebiliriz bile. imzamı toplayalım dilekçemi yazalım bi şey yapalım. en azından 1 ambulans orada hazır dursun 1 acil müdahale ekibi olsun iniş kalkış pisti şu bu bi şekilde düzenleme yapılsın. şuna eminim bizim arkadaşımızın başına gelse bu durum (allah korusun) 20 dk sonra gelen o ambulansı parçalamaya kalkarız. son kaza olması temennisi ile bu konuda önerisi olan varsa yapılacak bişey var diyenler yazssın bişeyler ve yapalım. :!: :!: :!:

Kullanıcı avatarı
huzzik
Ad Soyad: Salih ÜNLÜTÜRK
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen huzzik » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 10:03)

kazada gördüğüm kadarıyla biraz tedbirsizlik var birde akro yapıyolar yani adamlarda yedek bile görmedim

Kullanıcı avatarı
takyonxxx
Ad Soyad: Türkay Biliyor
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

kötü kaza

Mesaj #7 gönderen takyonxxx » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 10:06)

Gerçekten çok kötü bir kazalar zinciri, kimsenin başına gelmesini istemem.
Yarım saat arayla olması da garip. Ölen arkadaşın ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Konuyla ilgili elinde görüntü olan varsa koysun lütfen.
Hürriyetten:
Fethiye'de yamaç paraşütü faciası

Erdoğan CANKUŞ/FETHİYE (Muğla), (DHA)

FETHİYE'deki yamaç paraşütü parkuru Babadağ'dan yarım saat arayla havalanan iki Rus turistin paraşütleri ‘kravat’ tabir edilen şekilde kapandı. Paraşütçülerden 33 yaşındaki Roman Krynytsin'in yedek paraşütü de açılmayınca denize çakıldı. Sahilde yapılan tüm müdahaleye rağmen Rus turist ambulansta öldü. Yine denize çakılan 52 yaşındaki Sergey Lapin ise kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı.

Ülkelerindeki bir pilot okulunda yamaç paraşütü eğitimi alan 25 kişilik Rus turist grubu 3 gün önce uygulama eğitimi yapmak için Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne geldi. Bu sabah grubun bir kısmı dünyaca ünlü yamaç paraşütü parkuru Babadağ'a çıktı. 33 yaşındaki Roman Krynytsin, dağın bin 800 metresindeki rampadan single (tek başına) uçuş yapmak üzere saat 11.00 sıralarında havalandı. Görgü tanıklarının havada akrobasi yapmayı denediğini iddia ettiği Krynytsin'in paraşütü, yamaç paraşütçülerinin tabiriyle ‘kravat’ şeklinde kapandı. Düşmeye başlayan Rus turist, yedek paraşütünü açtı ancak o da havayla dolmadı. Roman Krynytsin, Belceğiz Plajı'ndaki turistlerin korku dolu bakışları arasında denize çakıldı. Kıyıda duran bir sürat motoruyla turistin yardımına koşanlar, alıp sahile getirdi. Ağız ve burnundan kan gelen turiste arkadaşları suni solunum yaptırmaya çalıştı. Olaydan 20 dakika kadar sonra gelen özel ambulansla Özel Letoon Hastanesi'ne yetiştirilmeye çalışılan Rus turist yolda öldü.

YARIM SAAT SONRA BİR KAZA DAHA

Roman Krynytsin'e müdahale edilirken, ondan yarım saat sonra havalanan aynı gruptan arkadaşı 52 yaşındaki Sergey Lapin'in de havada paraşütü kapandı. Denize çakılan paraşütçü yine bir sürat motoru ile alınıp sahile getirildi. Sahile yatırılan Lapin'e çevredekiler suni solunum yaptırdı. Özel bir ambulansla Özel Letoon Hastanesi'ne kaldırılan Lapin, tedaviye alındı.

Ölüdeniz Jandarma Komutanlığı her iki olayla ilgili soruşturma başlatırken, yamaç paraşütü eğitmenleri, bazı yabancı grupların kendilerine rehberlik edecek yerli paraşütçüler kiralamadığını, güvenlik açısından da Babadağ'da ambulans, iniş yapılacak Belceğiz Plajı'nda ise sürat motoru bulundurmaları gerkirken, masraf olur kaygısıyla buna da yanaşmadıklarını iddia etti.

Cem Karakas
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Cem Karakas » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 11:30)

Soner Aslan arkadaşımın yazdıkları son derce doğru ve bende bişeyler yazarak fikir beyan etmek istedim.

Beni tanıyan arkadaşlar Yıllardır Ölüdenizde Babadağın tozunu yutmuş pilotlardan olduğumu bilirler.
Ve Artık ben kişisel protesto olarak ölüdeniz deki bu kokuşmuşluğu terk ettim.
Uzun yıllar dan buyana Ölüdeniz de öyle kazalar oldu ki çoğunu ne duydunuz, ne de biryerde okudunuz.
Ama genel olarak baktığımızda ölümcül olayların arkasında hep ihmal ve bana ne cilik, vurdum duymazlık, eğitimsizlik, Şirketlerin 1 sezon katlamacılık yaptırıp ikinci sene adamı ucuz tandemci diye piyasaya sokmaları, ve kimsenin bu gidişe dur bile dememesi, var.
üç kuruşluk adamların orada Şirket patronluğu yapıp Pilot'un her kalkışını para olarak gören, kötü hava da uçmayan pilota Kötü pilot damgası vuran, uçupta kaza yapan pilotu ise hastane de bırakıp kaçan şirketlerin olduğu bir yerde, İnsanlıktan önce Paranın kazanıldığı bir ortamda bu tarz şeylerin olmasıda normal aslında.
Insanlar kaza yapabilir. Bunu böyle bir ortamda gözönünde bulundurmak ve gerekli noktalarda gerekli sağlık vb. hizmetleri sağlamak aslında belediye ve kaymakamlık makamlarını ilgilendirir. Tabi ilgili makamı yerinde bulur da gönlünü edebilirseniz.
Küçük bir örnek: 2006 da düzenledim Acrox u bilirsiniz, Organizasyon öncesi Gereken merciilere yazılı ve sözlü taleplerde bulndum, arama kurtama, Kurtarma botu, Ambulans kalkış ve İniş alanına vb.
YANIT: HALLEDERİZ.
SONUÇ: Adam kravat oldu denize çaktı, bende kendimden eminim ya nasılsa bot var diye bekliyoruz. Adamı kanoyla aldık geldik be kardeşim. Belediye başkanına sordum nerde bu bot diye. Aaa Unuttum ben onu voyn. Dedi. Ambulans nerde kaldı? Gelir Gelir. rahat ol...........
Zihniyeti böyle olan adamların başkan oldukları bir yere insanların şans eseri hayatta kalmaları bile mucize. Esas ölene değil hayatta kalana şaşırmak lazım.
Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
metinmurat
Ad Soyad: Metin Murat
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen metinmurat » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 13:15)

üst yazının tamamına aynen katılıyorum. ellerinize sağlık. fethiyedeki akılsızca kazayı biz burada milletin bu spora bakışını değiştiremediğimizi bile bile sorana anlatmaya çalışarak yoruluyoruz. Başka bir yerde anlamsızca yapılan kazalarda olduğu gibi.

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 21:43)

metin hocam söylediğin ayrı bir dert bi önceki tandem kazasında oradaydım. helikopterle kurtarmanın yapıldığı gün(ilker arkadaşın kazası). kazadan sonra 3 gün kaldım 3 gün aileme iyiyim demekten yoruldum. gazetede okumuş huzursuz olmuşlar. geldim bi daha gitme falan filan. ister istemez korkuyor herkes. kimse gerçeği bilemez. birde herkese ayrı ayrı anlatılmıyo. neyse son olur umarım. ölenlerin ailesine ve arkadaşlarına sabırlar diliyorum

Kullanıcı avatarı
emekmurat
Ad Soyad: Murat Ersin Emek
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen emekmurat » 1 on yıl 6 yıl önce (03.05.2007, 23:52)

Fethiyedeki tandem kazasında 1700 pistindeydim sanırım 22 Nisandı.Zaman zaman bulutla kaplı görüşün 15-20 mt kadar düştüğü , türbülanslı saçma bi hava vardı.Bazen dardeler hatrı sayılır şekilde hoplatıyodu.Ben ilk kez bi tandemin bu şekilde asimetrik yediğini gördüm arka arkaya ve bulut içine daldı gitti hala kanattan kapanma sesleride geliyodu.Tandemi çeken 20 mt sonra kulak kapatıp direk buluta.Ve mavi bi tandem 1700 önünde buluta bi girip bi çıkarak şoparmaya başladı.Bende 1700 sağ tarafındaki tepeden kalkışları seyrediyorum bi taraftan , ama bulut içinde yukarı doğru fırlayıp gözden kaybolanların sesleri net olarak geliyo.Bi ara bulut açar gibi oldu ve bi tandemin spiralle 1700 ün tam önünde 30 mt irtifası kalana kadar daldığını gördüm amcam süper pilottu ağaçları yalayarak şovunu tamamladı.Derken o da ne 1700 sol tarafında ağaçların arasında mavi bişeyler görünüyo ama net deil , o nedir diyerekten dikkatli bakmaya çalışırken tam önünden tandemin biri geçti ve kazayı gördü , dönerek 1700 e geldi ve takeoff takilere bağırarak kazayı haber verdi.5 dk önce bulut içinde soring yapan pilottu kaza yapan,sonrasında helekopter falan kurtarma çalışmaları.İşin garibi adam kaza yapmış haber verildikten sonra en aşşa 10 tandem kalkış yaptı , hiç bişey olmamış gibi hoplaya hoplaya uçuşlara devam!!! Fazla söze gerek yok , bulut içinde uçulmaz , hele soring hiç yapılmaz , yaparsanda hala yaşıyosan seni sadece tandem firmasının şoförü kurtarmaya gelir vede bikaç kişi!!!

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 6 yıl önce (04.05.2007, 00:16)

olay zamanı bende 900 pistindeydim. olayı bu kadar net hiç dinlememiştim. Bilgi için teşekkür. üzüldüm. tandem uçuracak kadar tecrüben olsun buluta kalk bu nasıl bi tezat. tecrübeyi tartışmak gerek galiba

Kullanıcı avatarı
Karaömer
Ad Soyad: Mehmet Karaömer
Aldığı Beğeni: 0 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen Karaömer » 1 on yıl 6 yıl önce (04.05.2007, 09:09)

http://www.youtube.com/watch?v=rUGRbxTBFi0&NR=1

Sanırım bu video o kazayla ilgili gibi... Gerçi kaş Antalya diye yazılmış ama bu kazayı görenler varmı. Görenler varsa bilgi verirlerse sevinirim..

Herkese kazasız zevkli uçuşlar.

Kullanıcı avatarı
ÇağlaR
Ad Soyad: Çağlar Güngelen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen ÇağlaR » 1 on yıl 6 yıl önce (04.05.2007, 13:04)

olay kaş festivalinde kaşta gerçekleşen bir kaza... olay sonucunda pilotta bir sorun oluşmamıştır ve sağlık durumu çok iyidir... asimetrikte dönüş durmuyor ve spiralde kilitleniyor. ama bi sorun yok büyük bi şans...

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

kaza

Mesaj #15 gönderen PROFLY » 1 on yıl 6 yıl önce (04.05.2007, 13:16)

bu video kaş festivalinde olan bir kazaya ait. Pilotun bir şeyi yokmuş.

tandem kazası günü bende 1700 pistinden kalktım. öğleden sonra tepe önü bulutla kaplıydı. tepede SIV yapmaya gelen üniversite vb.. klüpleri SKK için gelen THK olduğundan tepe çok kalabalıktı. Öğleden sonra hava muhalefetinden yoğunluk azaldı. Bulut ara ara seyreliyor deniz anca görülüyordu. Bu sırada gruplar tek tek öğrencilerini kaldırıyordu. Tandem şirketleri geldiğinde ise bulutlar nedeniyle millet beklediği ve uçmadığı için en öne kanadı serip bulutun içine kalkıyordu. ve hatta ara ara buluttan çıkıp tepe önünden geçip yelken yapanlar oluyordu. Dolayısıyla tandemciler kalkınca kalkacak olanlar varsada bulut içinde çarpışmayalım ne yapacakları belli olmuyor diye bir 10 dakika bekliyorlardı.

Sıra bana saat dört gibi geldi sanırım. o sırada kaza yapan pilotun firmasının arabasıda geldi. onlar hazırlanırken ben kalktım. kalkar kalkmaz havanın darbeleri hissediliyordu. Otursammı kulakmı kapasam diye düşünürken şükür kazasız tepe önünden ayrılıp bulut içinde istikamet kaçırmadan devam ettim. bulutların üzerinden güneş hafif belli oluyordu. Oda tesadüfen istikametimdeymiş onu takip ettim. O buluttan çıkıp denizi görünce bir rahatladım ki sormayın. (Arkadaşlar buluta girmeden önce istikametiniz ve güneşle olan açınıza dikkat edin; işinize yarayabilir)

Aşağıya iner inmez kaza haberini duydum. Sonra 900 tepesine gidincede kalkışlar olmadı. Helikopter yaralıları almakta zorlandı. Tepe bulut ile kaplıydı. Ara ara açılıyordu Allahtan ki yaralıları alabildiler. Bu tür kazaların olmamasını ve yaralıların en kısa zamanda sağlıklarına tekrar kavuşmasını dilerim.

Kullanıcı avatarı
emraq
Ad Soyad: Emrah Kaygusuz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen emraq » 1 on yıl 6 yıl önce (04.05.2007, 14:17)

arkadaşlar bildiğim kadarıyla kaza acro sonucu değil siv eğitimi sırasında gerçekleşmiş...geçen yaz sonunda yine yabancı bir pilot spiral sırasında bayılmış ve neticesinde suya çakmıştı..rus eğitimciler 15-20 uçuş sonucu siv eğitimine getiriyorlar öğrencilerini ve sonucu böyle hazin sonuçlanıyor.ölüdenizdeki arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla ruslar ne zsaman ölüdenize gitse uçmaya başladıkları gün muhakkak 4-5 tanesi suya düşüyormuş....

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 6 yıl önce (04.05.2007, 21:08)

arkadaşlar o gün dikkatimi çeken başka bir durum vardı. kazanın olduğu yere helikopter baya geç ulaştı. telsiz frekansıyla ilgili bi şey vardı kontak kuramıyolardı. yeri bulmakta neden bu kadar zorlandılar

Kullanıcı avatarı
emekmurat
Ad Soyad: Murat Ersin Emek
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen emekmurat » 1 on yıl 6 yıl önce (04.05.2007, 23:38)

Aslında helikopter gelir gelmez kazazedenin orda smoke yakıldı ve sarı duman çok netti , ama bi türlü yaklaşamadı , yada göremedi pilot. Aynı olay geçen senede olmuştu o zaman Ankara nın yiğit pilotu barış direk pilotla kendi telsiziyle bağlantıya geçti ve direk koordinatları vermişti.Ama bu sefer düştükleri yer çok sarptı ve giden bikaç kişi geri gelmek zorunda kaldı.Ama bulut çok kötüydü ve pilotun görüşünü baya bi engelledi, umarım kaza yapan arkadaşların durumu iyidir.Bilgisi olan varsa yazabilirmi?