manisa kaza raporu

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Cem Karakas
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

manisa kaza raporu

Mesaj #1 gönderen Cem Karakas » 1 on yıl 6 yıl önce (06.06.2007, 12:00)

Herkezin Merak Etiği Maniadaki kazaların uzun uzadıya raporlamak gereksiz olur bence.
Tek bir eksiklik, tekbir kaza raporu:
YETERSİZ EĞİTİM. kİŞİLERİN KENDİ LİMİTLERİNİ BİLMEDEN YAPTIKLARI UÇUŞLAR.
Başka hiçbirşey değil.
Al sana rapor.

Kullanıcı avatarı
tempus
Ad Soyad: Mevlut Karadeniz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen tempus » 1 on yıl 6 yıl önce (09.06.2007, 11:32)

Cem Karakaş arkadaşımız Manisa daki kazaları raporlarken veya yorumlarken kaza geçiren arkadaşlarımıza biraz haksızlık etmiş. Cem bu sporda eğitimin ve tecrübenin çok önemli olduğunu vurgulamak için kazaları bu şekilde yorumladığı belli. Ben Cem Karakaş arkadaşımızın art niyetlide olabileceğini de düşünmüyorum. Çok tecrübeli yıllarını bu spora vermiş degerli uçucu arkadaşlarımız kalkışta, uçuşta veya inişte çok basit hatalardan kırıklı, yaralanmalı ve hatta ölümlü kazalar yaşıyabiliyor. Burada isim vermemize hiç gerek yok. Ama kesinlikle Cem Karakaş arkadaşımızın dediği gibi bu sporun olmazsa olmazları eğitim ve kendi limitlerimizi bilerek uçmaktır. Ama kazayı oluşturan nedenler eğitim, tecrübe, hava durumu, arazi durumu, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği gibi bir veya birkaç etkenden kaynaklanabilir. Mesela akro yapan bir uçucu spiral dalışla iniş yaparken küçük bir hesap hatası veya yer rüzgarının ani değişmesi ile yere çarpıp ayağını kırması onun eğitimsiz ve tecrübesiz olarak bir uçucu olduğu anlamına mı gelir ? Yani her kazanın nedeni eğitimsizlik ve tecrübesizlik olmayabilir. Ama biz genede her fırsatta eğitimin şart olduğunu ve her uçucunun kendi limitlerini bilerek uçması gerektiğini vurguluyalım.
herkese kazasız ve keyifli uçuşlar dilerim.

Cem Karakas
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Cem Karakas » 1 on yıl 6 yıl önce (10.06.2007, 16:53)

Evet aslında anlatmak istediğim buydu. Fakat uzun yazmak istememiştim. Tabikide extra etkenler vardır kazalarda, fakat kişisel limitlerde çok önemli.
Saygılar...