kaza

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
zaraza
Ad Soyad: Hasan Yıldırım
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

kaza

Mesaj #1 gönderen zaraza » 1 on yıl 6 yıl önce (22.08.2007, 14:34)

Tüm uçman arkadaşlara slm lar.bu hafta sonu aldıgım iki kaza haberi de gerçekten çok üzdü.ikisinin de oluş şekli yanlış duymadıysam aynı.takeoff sonrası asimetrik ve tepe önüne çarpma sonucu oluştu.
1.kaza sivasta madyap pilotlarından selahattin-2. kaza ise izmir tayfasından bozdagda kaza yapan erkan arkadışımızın başına gelmiştir.her ikisine de bir an önce saglıklarına kavuşmaları için dualarımızı esirgemeyelim arkadaşlar kendilerine ve camiamıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum,biran önce aramızda tekrar görmek üzere.bu arada bozdag ve sivastaki kazayı gören ve bilen arkadaşlara kazayla ilgili rapor verirlerse sevinirim

Kullanıcı avatarı
daglar72
Ad Soyad: Abdullah Acar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen daglar72 » 1 on yıl 6 yıl önce (23.08.2007, 01:22)

sivas doğanşarda selattinin kazası gözümün önünde oldu :cry: fakat kaza raporunu yazmam yanlış olur diye düşünüyorum, bağlı olduğu kulubü izin verirse,diğer pilot arkadaşlarında aynı hatayı yapmamaları adına olumlu olur diyorum.

sami_gunel
Ad Soyad: Sami Gunel
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen sami_gunel » 1 on yıl 6 yıl önce (23.08.2007, 01:35)

kaza yapan arkadaşlara acil şifalr diliyorum. umarım en yakın zamanda tekrar aramızda görürüz. peki kazaların videoları olan var mı? yapılan hatalar bir sonrakilere ders olup en azından olabilecek kazaları en aza indirmek için. teşekkürler

Kullanıcı avatarı
afsin
Ad Soyad: Hüseyin Afşin Oral
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

kaza raporu

Mesaj #4 gönderen afsin » 1 on yıl 6 yıl önce (23.08.2007, 10:54)

abdullah kardeşim..
kazayı kaç kişi gördü senle bir..
kazanın olduğu yer şekli hakkın da yorumsuz gördüklerini yazarsan tüm pilotlar için faydalı olur..hatalardan ders çıkarmak durumundayız tüm yamaçparaşütü pilotları olarak..

@fsin
madyap

**bu arada arkadaşımızın durumu iyi, bilinci açık, morali iyi, boyundaki kırıklar için ameliyat olacak kalcada da kırık vardı o ameliyatsız hal olacak...bunun dışında sinir sistemi "sırt bölgesinde" problem yok..
cümleten geçmiş olsun..

Kullanıcı avatarı
daglar72
Pilot Menüsü: 

kaza

Mesaj #5 gönderen daglar72 » 1 on yıl 6 yıl önce (23.08.2007, 11:57)

KAZA
Tarih :19/ağustos/2007
Rapor eden :Abdullah ACAR
pilot adı :Selattin YURDSUZ
kaza yeri :sivas doğanşar

Olay
dağın zirvesinde olan hafif meğilli bir vadiye kanadını sermiş kalkma hazırlıkları yapıyordu,vadinin içinde tam karşıdan 10 km yer yer 20 km rüzgar geliyordu,yanında yener ve ben vardım,kalkılacak yere ilk selattin vardığı için kanadını sermiş ve arkasına da ben kanadımı sermiştim sırada da yener çantasından kanadını çıkarmış bizim kalkmamızı bekliyordu,selattin hazırlıklarını tamamladı ve kanadını çekti havalandı,fakat vadi çıkışında sol taraftan yanlı gelen rüzgarı hesaplıyamamıştık, vadi çıkışı rüzgarın hızı 0-30 km arası gelip gidiyordu,havalandıktan sonra yere 3-5 mt yükseklikten vadi çıkışa kadar uçtu akabinde vadiyi 1-2 mt geçtiği gibi yaklaşık 15 mt irtifa aldı,kanat vadi çıkışı soldan gelen hakim rüzgarın darbesi ile %50 kapandı adeta kanat delirmişti ,selattin açmaya gayret gösterdiysede yeterli irtifası olmadığı için kanat ile paralel sağdaki kayalara vurdu,ilk temas çok şükür harnesin üzerineydi zıpladıktan sonra yüzü koyun kapaklandı,jandarmayı aradık ,bulunduğumuz yere araç ulaşamadığı için doktor ve jandarmaların gelmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

bu video kazanın bire bir aynısı gibi : http://www.youtube.com/watch?v=T24X-NBNsPM&NR=1

tüm uçman arkadaşlarıma kazasız ve tedbirli uçuşlar dilerim :(
Dosya ekleri
PICT0061.JPG
kalma hazırlıkları yaptığımız yer.

İbrahim Altın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen İbrahim Altın » 1 on yıl 6 yıl önce (23.08.2007, 12:04)

Kaza geçiren Selahattin ve Ekrem arkadaşımıza geçmiş olsun diyor acil şifalara diliyorum.Daha önce kaza geçirmiş bir pilot olarak kaza geçirmek kelimesinin bir pilot için ne ifade ettiğini çok iyi bilirim.o yüzden hem tıbben hemde ruhen bir an önce iyilişmelerini diliyorum.Allah kimsenin başına vermesin

Kullanıcı avatarı
zaraza
Ad Soyad: Hasan Yıldırım
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen zaraza » 1 on yıl 6 yıl önce (23.08.2007, 19:31)

kaza gecirien selahattin arkadaşımız şu anda ameliyata. boyun kısmından ameliyat oluyor.bu arada abdullah kardeş verdigin bilgiler için teşekkür ederim.hepimize çok çok geçmil olsun bir an önce allah saglıklarına kavuştursun dileklerimle.arkadaşlar bozdagdaki kaza geçiren erkan ardaşımızdan herhangi bir arkadaşımız varsa bilgisi olan bizlerle paylaşırsa sevinirim.tüm uçmanlara kazasız belasız uçuşlar dilerim.

Cry_bird
Pilot Menüsü: 

ree

Mesaj #8 gönderen Cry_bird » 1 on yıl 6 yıl önce (23.08.2007, 21:37)

geçmiş olsun...havacılık camiası adına üzücü kazalar gerçekten...pilot arkadaşlara acil şifalar diliyorum... :(

Kullanıcı avatarı
SENERARSLAN
Ad Soyad: Sener Arslan
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen SENERARSLAN » 1 on yıl 6 yıl önce (24.08.2007, 18:09)

selam arkadaşlar. Kaza haberinden sonra sivasa selahattinin yanına geldim hala yanındayım. durumu gayet iyi. Bu arada selahattin adına ve camia adına yenere ve abdullaha teşekkür ediyorum. gerekli ehemmiyeti ve hassasiyeti gösterdikleri için. kazadan sonra sivasta yine bizi yanlız bırakmayan aziz e de teşekkür ediyorum. kazasız belasız uçuşlar diliyorum.

Kullanıcı avatarı
save_kisses4me
Ad Soyad: Hüseyin Durmuş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen save_kisses4me » 1 on yıl 6 yıl önce (25.08.2007, 00:27)

erkan ve selahattine gercekten buyuk gecmiş olsun. Allah acil şifalar versin. Selahattin abi en kısa zamanda aramıza bekliyoruz seni...
Kazasız uçuşlar...
Hüseyin...
(Chat_laK)

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Pilot Menüsü: 

geçmiş olsun

Mesaj #11 gönderen PROFLY » 1 on yıl 6 yıl önce (25.08.2007, 01:27)

selahattin ve Erkan'a acil şifalar diliyorum. İnşallah tez zamanda eski sağlıklarına tekrar kavuşurlar..

Mesut ALBAYRAK
Bursa

Kullanıcı avatarı
yedeksiz
Ad Soyad: Mustafa Akyalçın
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen yedeksiz » 1 on yıl 6 yıl önce (25.08.2007, 01:50)

selam arkadaşlar bende bir kaza yapan pilot olarak arkadaşların durumunu anlaya biliyorum kendilerine acil şifalar diliyorum ve tüm camiyaya kazasız ve bol termikli uçuşlar dileği ile

Kullanıcı avatarı
yener
Ad Soyad: Mehmet Yener Yilmaz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen yener » 1 on yıl 6 yıl önce (25.08.2007, 03:24)

aslında o anı tekrar yasamak anıları tekrar canlanndırmak bana cok zor gelecek ama şu bir gerçeki kendimi birazda suçlu hissediyorum belkide bu tür bir organizasyon için önderlik etmem bunlara sebep vermeyecekti ama su b,r gerçek tirki bu bir spordur yada deyildir bu amotörlerin işidir yada alakası yok
fakat kazadan yasadıgım tecrübe suydu bazen yapacak hiçbirşeyin bulunamamasıydı bu pilotaja baglı bir durum olsaydı kanadına cok hakim ve kalkışı imrenilecek bir hızlı çıkışa ragmen sert duvar gıbi bir termik yada yan band rüzgarın etkisiyle soldan asimetrik le kapanan kanadın nerdeyse kalan %60 kısım vuran rügarın kaldırma kuvvetiyle önce havaya dogru jet gibi fırlarken sn yede +8 gıbı ve aynı hızda dönüşe soldan giren kanatla pilot aynı düzlem cizgisinde olmasıyla birden kanadın altına giren ve tüm müdahaleri yaparken izlediğim pilotun soğuk kanlı tepkilerinin bir işe yaramamasıydı sinirilerimi bozan ve saatte 89 km lik bir hızla tepe deki kalkış pistine 7 -8 metre yükseklikten arka rüzgar ve kanadın öne saldırısından çıkış anıyla hız kazan pilot sag basen tarafından sert bir kayaya vurmasıyla patlayan kanadın ve düşüşün gürültüsü beni cok etkiledi bazen bu spordan uzak durmak istiyorum korkuyorum herşey yolunda iken bir an yolundan çıkması ve yolunda gitmemesi beni korkutuyor malesef ama buda bir gerçekki bu korku yu tatrmakda yaşamakta bu aderenalin denen salgıda bunu istiyor sanırım bu beni hayata bağlıyor su kaza bir gerçekki en iyi pilotun basına bile gelmesin sonuç ne mi olurdu belkide daha kötüsü olabilirdi 1300 metrelik dırek yükseklikten kendini yamaça atmayı başaran durumu agır da olsa kurtaran sevgili selattin kadar sanslı olmazdı sanırım aşagıya düşmek demek kesinlikle kurtulamamasıydı ama bu iyi bir pilotun sn yelerden de kısa bir zamanda kötünün en iyisi seçimini vermesi gerektiğini bimesi gerekir ve uygulaması gerekir ve selattinde bunu başardı tebrikler selattin aramaıza dönmeni bir an önce dört gözle bekliyorum Saglıklı ve acılarında acil şifalar diliyorum

Kullanıcı avatarı
KUTLU
Ad Soyad: Kutlu Aydar
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen KUTLU » 1 on yıl 6 yıl önce (25.08.2007, 15:09)

Selahattin ve Erkan arkadaşlara geçmiş olsun acil şifalar.cemiamıza kazasız uçuşlar

Kullanıcı avatarı
Uyurgezer
Ad Soyad: Ulaş Çavuş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen Uyurgezer » 1 on yıl 6 yıl önce (27.08.2007, 17:12)

Selahattin ve Ekrem arkadaşımıza büyük gecmiş olsun diliyoruz. Umarız en kısa zamanda eski sağlıklarına kavuşurlar...

Yıldız Teknik Üni. Havacılık Kulübü

Kullanıcı avatarı
ben_oguz
Ad Soyad: Oğuzhan Erdemir
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen ben_oguz » 1 on yıl 6 yıl önce (27.08.2007, 20:46)

Selahattin ve Ekrem arkadaşımıza büyük gecmiş olsun diliyoruz.. İnşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar.. Dualarımız sizinle..

Oğuzhan ERDEMİR
GÜRHAVK

Kullanıcı avatarı
musa_gonul
Ad Soyad: Musa Gönül
Pilot Menüsü: 

Gecmiş olsun

Mesaj #17 gönderen musa_gonul » 1 on yıl 6 yıl önce (29.08.2007, 12:58)

Selahattin ve Erkan arkadaşlarımıza acil şifalar dilerim.

gürhavk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen gürhavk » 1 on yıl 6 yıl önce (02.09.2007, 17:07)

Ekrem ve Selahattin arkadaşımıza gecmiş olsun . Umarım en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar ve tepelere geri dönerler. GÜRHAVK
GÜRSU HAVACILIK KULÜBÜ

Kullanıcı avatarı
mustafa çelik
Ad Soyad: Mustafa Çelik
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen mustafa çelik » 1 on yıl 6 yıl önce (03.09.2007, 19:03)

yener yazdı:aslında o anı tekrar yasamak anıları tekrar canlanndırmak bana cok zor gelecek ama şu bir gerçeki kendimi birazda suçlu hissediyorum belkide bu tür bir organizasyon için önderlik etmem bunlara sebep vermeyecekti ama su b,r gerçek tirki bu bir spordur yada deyildir bu amotörlerin işidir yada alakası yok

Mehmet hocam kendini hiç suçlama, İnsanın bir kaderi vardır ne kadar da tecrübeli pilot olursan ol an gelir ufak bir dalgınlık, ihmal veya hava şartlarındaki anlık değişim bu tür kazalara sebebiyet verir. Sen onlarca kişiye bu spora başlatmak için vesile olduysan, uçuş organizasyonları yaptıysan gurur duymalısın bu arada kaza yapan arkadaşlara Allah'tan acil şifalar tekrar geçmiş olsun.

Mustafa ÇELİK
THK Ankara Sportif Havacılık Kulübü Başkanı

Kullanıcı avatarı
daglar72
Pilot Menüsü: 

Sivas doğanşar

Mesaj #20 gönderen daglar72 » 1 on yıl 6 yıl önce (13.10.2007, 21:12)

Selamlar...
Arkadaşlar cep telefonumla çektiğim bir kaç resim eklemek istiyorum,biraz geç oldu ama Bluetooth cihazı yeni aldım,ancak pc aktarabildim.

(KAZASIZ UÇUŞLAR)
Dosya ekleri
resim-0029.jpg
ilk mudahale
resim-0027.jpg
ilk mudahale
resim-0026.jpg
ilk mudahale
resim-0025.jpg
ilk mudahale
resim-0028.jpg
(selattinin çarptığı kayalar)