25.06.2019 Bademağacı Tepeye Düşüş

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
AgL
Ad Soyad: Onur Akgül
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen AgL » 4 yıl 8 ay önce (21.07.2019, 15:21)

Tarih : 25.06.2019 saat 16.43
Yer : Bademağacı
Pilot : Onur Akgül
Yamaç Paraşütü : Ozone Buzz Z4 (EN-B)
Harness : Supair Evo XC 3
Sahip olduğu sertifika : P4
Kaza sonucu Pilot Durumu : Hiç bir sıkıntı yok.

Kazanın kısa özeti :

25.06.2019 saat 16.30 gibi Bademağacında kalkış yapıp yelken bandına girdim. Rüzgar yönü yanlış hatırlamıyorsam KD. Biraz irtifa aldım ve bantta dolaşıyordum.Yelkenin ikinci turuna girip 100metre ilerledikten sonra ampul oldum.(Tepe gerisine düştüm diye tahmin etmiştim, uçuş kayıt dosyasına baktığımda böyle bir durum söz konusu değildi).Tepe +200metredeyim ortalama. Speed ile biraz ilerledim.Bir kaç saniye sonra ciddi bir bastırıciya girdim.Ne kadar kaçmaya çalıştıysam bastırıcıdan çıkmam mümkün olmadı.Tahminimce tepe +100 metreye kadar irtifamı düşürdü.

Bu süreye kadar kanadın bastırıcıdan çıkmaması beni , tepe üzerine iniş yaptırabileceğini düşündürdü.İrtifamın olması beni yanılttı.Önüm açıktı ,rötar yapacak tepe vs. de yoktu.Bu sırada inme ihtimaline karşılık bölgeye bir göz gezdirdim.Bastırıcının etkisi geçmiş değil, artık ineceğimi kesinleştirip hemen ardıç ağaçlarının altına bırakacağını düşündüm, etraf genellikle kayalıktı, sıkıntılı bir bölgeydi.İrtifam tepe +100 metre ortlama.Bir an kaldırır gibi oldu derken sağ taraftan %60 oranında asimetrik kapanma yaşadım.Dönüşü durdurup açtıktan bir kaç saniye sonra ciddi bir önden kapanma ve tekrar soldan asimetrik kapanma meydana geldi.Belki ilk başta yedek atmam gerekiyordu ama hep durumu toparlama çabamız bunu en sona saklıyor.

Bu kapanmalar beni tepe +50 metreye kadar düşürdü.Kapanmalara müdale etmek irtifamı kontrol etmemi dikkatimden kaçırmıştı.Yere çok yaklaşmıştım.Kanat son asimetrik kapanmadan sonra stabil duruma döndü.Normal bir şekilde ardıç ağaçlarına ineceğimi düşnürken kanat kuvvetli bir şekil twist olup beni savurdu.Yedek atmamla zaten çalılara vurmam eş zamanlıydı .İrtifam olmadığı için yedek kılavuzdan çıkmadı bile.Çalılar ilk vuruş şokunu alarak hiç bir sakatlık yaşamadan olayı atlatmamı sağladı.Arkadaşımın tepeye yürüyerek gelmesiyle malzemeyi topladık.

Herkese kazasız uçuşlar dilerim...

Kullanıcı avatarı
ozkan4
Ad Soyad: Özkan Bursa
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ozkan4 » 4 yıl 8 ay önce (21.07.2019, 17:05)

Geçmiş olsun

Kullanıcı avatarı
david selcuk
Ad Soyad: David Selcuk Erkek
:
Yarışma Pilotu 200+ Club
Aldığı Beğeni: 45 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen david selcuk » 4 yıl 8 ay önce (21.07.2019, 18:27)

Ucus kaydi var mi?

Baska bir mekanik etki olmadigina gore onden cikan termigin arkasinda kalan rotorlu bolgenin etkisi veya termigin yaninda kalan venturi bolgesi gibi geldi bana.

Termik kendi momentumu olan ayri bir hava akimi oldugu icin sert ruzgarda termik yan bolgesinde ruzgarin hizlandigi venturi bolgesi ve arkasinda mekanik turbulans bolgesi olusur.

Boyle bir durumda israrla tam kafa ruzgarina yonelmek yerine yana dogru kayarak termigin rotorundan/venturiden cikmaya calismak gerekir.

Rapor icin tesekkurler ve gecmis olsun..

Son beğenen onurarioglu

Kullanıcı avatarı
AgL
Ad Soyad: Onur Akgül
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen AgL » 4 yıl 8 ay önce (21.07.2019, 19:33)

david selcuk yazdı:Ucus kaydi var mi?

Baska bir mekanik etki olmadigina gore onden cikan termigin arkasinda kalan rotorlu bolgenin etkisi veya termigin yaninda kalan venturi bolgesi gibi geldi bana.

Termik kendi momentumu olan ayri bir hava akimi oldugu icin sert ruzgarda termik yan bolgesinde ruzgarin hizlandigi venturi bolgesi ve arkasinda mekanik turbulans bolgesi olusur.

Boyle bir durumda israrla tam kafa ruzgarina yonelmek yerine yana dogru kayarak termigin rotorundan/venturiden cikmaya calismak gerekir.

Kullanıcı avatarı
alp78
Ad Soyad: Taner Alp
Aldığı Beğeni: 34 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen alp78 » 4 yıl 8 ay önce (22.07.2019, 10:11)

geçmiş olsun Onur. ucuz atlatmana sevindim..

Kullanıcı avatarı
emrekoca
Ad Soyad: Emre KOCA
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen emrekoca » 4 yıl 8 ay önce (23.07.2019, 15:43)

AgL yazdı:
david selcuk yazdı:Ucus kaydi var mi?

Kayıttta, düşüş gözükmüyor